Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 11:43 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 8:52 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:
Citat:
Radu... tu stii macar ce înseamna "to summon" în engleza?

Eu zic sa te lasi de explicatii de text ca esti de nivelul "furculision" si e chiar penibil.

raduvd scrie:
Prietene... daca tu ai impresia ca stii engleza folosind google traduction, observand astfel o traducere de gen "a convoca" devii foarte penibil
Daca vrei sa studiezi problema, studiaza si tu un site de specialitate http://www.thefreedictionary.com/summon
Citeste explicatiile de pana la capat si nu mai arunca aiurea cu pietre cand nu esti stapan pe tine ;)."

Chiar pâna la capat: "All content on this website, including dictionary, thesaurus, literature, geography, and other reference data is for informational purposes only. This information should not be considered complete, up to date, and is not intended to be used in place of a visit, consultation, or advice of a legal, medical, or any other professional."

Citat:
posibil.. insa nu ma informez numai de la antene...(cu toate ca sunt singurii acredeitati CNN in Romania... o distinctie mai greu de obtinut daca esti sluga basista)
@-) @-) :ymsick: :ymsick: :ymsick:
Citat:
...ma uit si la ei, ca si la ceilalti... Daca imi citesti posturile, ai sa vezi ca scriu corect gramatical, am o exprimare decenta si zic eu, foarte departe de asocierile cu cioaba si ferentari
Formularea "Ma leshi "raduvd"???" sau "Ia mai du-te tu la mamicuta ta, la Mila 23 sa te mai joci nitel cu ... in nisip! ...Si mai lasa-ne" vine cu siguranta dintr-o sursa de informare foarte culta nu? bravo Tu la ce televiziuni te uiti?

Io ma refeream EXCLUSIV la accent!, nu la scris corect gramatical sau la o exprimare...decenta. De pilda, si Tovarashu' Domn Iliescu citea discursuri intr-o engleza impecabila gramatical dar cu un accent de plâns (ca de, nu orice vrabie poate poza in mierla,chiar daca e pasare).
Ai observat accentul celor care "dezbat" pe Antene? Vorbesc toti din vârful limbii, ca si cum orice altceva diferit de ceea ce proclama domniile lor este demn de zeflemea si de aruncat la gunoi, in general.
In legatura cu formularile mele: ma adaptez, sau mai bine zis ma up-datez (ca doar suntem in plin proces de asimilatie al românismului in tiganism)
In legatura cu
Citat:
antene...(cu toate ca sunt singurii acredeitati CNN in Romania...

am oareshce dubii.Nu am informatia exacta, dar cred ca TVR a fost si continua sa fie televiziunea de referinta pt CNN, Euronwes, etc si a agentiilor de presa de prestigiu.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 9:16 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
daca ai sti ca sunt baieti cu ochi albastri platiti bine sa faca mizeria asta cu dezinformarea mass-media din UE... astia conduc inca... sunt fostii care au ramas in informatii... se vede ca-s profesionisti. Nu pot demonstra ce spun dar luati in considerare ca poate poate e adevarat ce spun ... Asta pt non-fanatici, pt cei ce nu fac spume la gura si admit ca poate adevarul e pe undeva pe la mijloc

Daaaaaaaaaaa! Ai dreptate! Sunt sigura ca tuturor jurnalistilor din presa occidentala li s-a facut "brain-washing" de catre "baietii cu ochi albastri". Mai cu seama daca ei sunt acreditati in Ro (loco se face brain-washing" cu palinca de Maramu'). Cu siguranta ca cei de la "Nature"(stii, revista aia care zicea ca Ponta a copiat) au scris articolu' dupa o vizita la Sapânta.

...Cu siguranta ca adevarul e pe undeva la mijloc.

Io vreau sa te intreb ceva:
Trebuie sa legitimam un "hot dovedit" sa incalce Constitutia , sa schimbe legile si regulamentele, sa faca "ce vrea muschii lui", sa provoace suspendarea unui presedinte ales prin vot direct de catre popor, din cauza ca : "Las'ca si aialalti au furat"???
Mai precis: ii dau mâna libera mizerabilului sa confiste prapadita aia de justitie care incepea sa-si faca treaba cât de cât?

...Mahhh
De undeva trebuia sa inceapa curatenia in politica...asa cum si acasa, când stau toate sa cada pe tine, pt ca nu ai avut timp sau chef sa cureti, tre' sa incepi de undeva sa cureti, sa ordonezi.
Nu spun ca optiunea: "incep cu dormitorul" este mai buna decât aia "incep cu baia" . Dar nici sa dau cheia si increderea ca o s-o faca (curatenia) unuia pus pe "petrecere si distrugere" nu-mi pare o optiune corecta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 9:24 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Radu, am impresia ca si pe firul astia ti s-au cam terminat argumentele. Revizuieste-ti tonul si tine cont ca ce merge pe OTV sau la emisiunea lui Mircea Badea nu merge pe Casa Romanilor din Elvetia.

PS: in caz ca nu a fost clar: da, e un avertisment.

Soterro, eu cred ca ar fi corect din partea administratorilor sa lase oricarui membru dreptul de a-si exprima opiniile si argumentele, placute sau nu, logice sau nu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 9:52 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Soterro, eu cred ca ar fi corect din partea administratorilor sa lase oricarui membru dreptul de a-si exprima opiniile si argumentele, placute sau nu, logice sau nu.

Luminita, aici pe forum nu este democratia de la televiziunile din Romania unde orice magarie este considerata argument valabil. Mircea Badea ar zbura definitiv dupa prima postare, ca sa-ti dau numai un exemplu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 10:15 am 
Neconectat
nou venit

raduvd scrie:
Citat:
Se spune Translate. Nu Traduction, ala nu exista Radule, nici furculision nu exista. Repeta dupa mine: tran-slate!

cand pagina de google e setata pe limba franceza (ca in cazul meu) optiunea e scrisa cu "traduction". Unii mai vbesc si alte limbi inafara de engleza :)

Multumesc pt lectia de engleza, a fost buna, dar nu a fost la subiect... :)

PS.. Nu am pretentii de lingvist.. de unde ai scos-o? Am spus ca ma exprim corect.. dar nu sunt lingvist...
Citat:
explicatiile au venit asa, la modul bazic ca sa fie pe intelesul oricarui

deschide si tu un subiect nou "sa invatam engleza cu ruxy" Promit sa le citesc :) Aici vorbeam de altceva :) :)"

Daca Sottero vrea un argument, asta poate fi unul. Nu e un rgument puternic pt a sustine ideea ca astia dezinformeaza UE.. dar sa umble baselu cu STS-ul dupa el da de gandit... oare o fi constitutional? :)) sau poate are impresia ca statul ii apartine.. deci face ce vrea si cu serviciile?
Imagine
Eu imi puneam o intrebare. Se spunea ca a sunat-o pe Merkel... au vb la telefon. Imi pun intrebarea... in ce limba au vorbit ? :))

GATA.. nu mai am colebil :((

Nu stiu cum de iti permiti sa imi spui mie ca sunt pe langa subiect cand am contra-argumentat exact subiectul deschis de tine si anume folosirea unor termeni, traducerea si corespondenta lor dintr-o limba in alta. Unii dintre noi vorbim mai multe limbi straine si de aia ne permitem sa ne aruncam in astfel de discutii. Urmarind parcursul comentariilor tale la acest subiect si cel despre diplome/plagiat, realizez ca de fapt pe langa subiect esti tu, daca nu stii care este diferenta dintre studii universitare, cursuri postuniversitare, studii de aprofundare sau formare si master, iar daca sursele tale sunt OTV si al lor continuu breaking news ... chiar ca no comment. Nu te supara, dar daca tot ai la activ o limba de circulatie internationala, esti intelectual, fii si tu mai selectiv cu sursele de informare.

Daca voi deschide o rubrica de limba engleza te voi anunta. Numai vezi ca se va numi cu Ruxi nu cu ruxi, Ruxy, ruxi, Ruxie etc.

Baga niste lamaie daca s-a terminat colebilul ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 10:16 am 
Neconectat
nou venit

Ruxandra.Balea scrie:
raduvd scrie:
Citat:
Se spune Translate. Nu Traduction, ala nu exista Radule, nici furculision nu exista. Repeta dupa mine: tran-slate!

cand pagina de google e setata pe limba franceza (ca in cazul meu) optiunea e scrisa cu "traduction". Unii mai vbesc si alte limbi inafara de engleza :)

Multumesc pt lectia de engleza, a fost buna, dar nu a fost la subiect... :)

PS.. Nu am pretentii de lingvist.. de unde ai scos-o? Am spus ca ma exprim corect.. dar nu sunt lingvist...
Citat:
explicatiile au venit asa, la modul bazic ca sa fie pe intelesul oricarui

deschide si tu un subiect nou "sa invatam engleza cu ruxy" Promit sa le citesc :) Aici vorbeam de altceva :) :)"

Daca Sottero vrea un argument, asta poate fi unul. Nu e un rgument puternic pt a sustine ideea ca astia dezinformeaza UE.. dar sa umble baselu cu STS-ul dupa el da de gandit... oare o fi constitutional? :)) sau poate are impresia ca statul ii apartine.. deci face ce vrea si cu serviciile?
Imagine
Eu imi puneam o intrebare. Se spunea ca a sunat-o pe Merkel... au vb la telefon. Imi pun intrebarea... in ce limba au vorbit ? :))

GATA.. nu mai am colebil :((

Nu stiu cum de iti permiti sa imi spui mie ca sunt pe langa subiect cand am contra-argumentat exact subiectul deschis de tine si anume folosirea unor termeni, traducerea si corespondenta lor dintr-o limba in alta. Unii dintre noi vorbim mai mult de o limba straina si de aia ne permitem sa ne aruncam in astfel de discutii. Urmarind parcursul comentariilor tale la acest subiect si cel despre diplome/plagiat, realizez ca de fapt pe langa subiect esti tu, daca nu stii care este diferenta dintre studii universitare, cursuri postuniversitare, studii de aprofundare sau formare si master, iar daca sursele tale sunt OTV si al lor continuu breaking news ... chiar ca no comment. Nu te supara, dar daca tot ai la activ o limba de circulatie internationala, esti intelectual, fii si tu mai selectiv cu sursele de informare.

Daca voi deschide o rubrica de limba engleza te voi anunta. Numai vezi ca se va numi cu Ruxi nu cu ruxi, Ruxy, ruxy, Ruxie etc.

Baga niste lamaie daca s-a terminat colebilul ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 10:23 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Revizuim pe scurt:

Românii aflaţi în ţară sunt:
20% pro-Băsescu
28% dintotdeauna anti-Băsescu (“scepticii”)
16% anti-Băsescu în urma tăierilor (“dezamăgiţii”)
28% nu au încredere în nici un politician, implicit nici în Traian Băsescu (“dezinteresaţii”)
8% sunt “dezinteresaţi” caracterizaţi de o antipatie profundă faţă de Traian Băsescu, apropiată ca intensitate de cea a “scepticilor” şi a “dezamăgiţilor”

Observaţii:...."
http://www.contributors.ro/politica-doc ... tice/?cfcc

Soterro, io cred ca "raduvd" face parte din ultimii 8%; ori din aia 16% ...?.......? :-? :-?

Io de pilda ma regasesc in al doilea 28%...

...Vezi Soterro, io cred ca trebuie ascultate cam toate argumentarile. Pân la urma fiecare are "nacazu' " lui (de ex, un unchi care a fost tras pe sfoara de alde Casuneanu; ori o fi fost fratele, ori socrul? Boo... Oricum tipu' era "tare" in toata Moldova, de la Suceava la Galati ).
(Cum ziceam: "partidul" se vrea expresia intereselor unui grup social...)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 10:25 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
Baga niste lamaie daca s-a terminat colebilul

Mda...Problemele legate de inflamarea vezicii biliare sunt date (conf. medicinii traditionale chinezesti) de "mânie neexprimata sau putin exprimata". Cred ca lamâia nu e suficienta; ia o cana de suc de lamâie proaspat stors, o cana de ulei de masline si 5 linguri de sare amara; efect garantat!
Multa sanatate!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 11:18 am 
Neconectat
nou venit

Ce oameni infocati...
"Panem et circenses", "dezbina si conduce", si uite ca din timpuri vechi nu s-a schimbat nimic.

E trist ca oamenii isi sar la gat din motive de convingeri politice diferite (apropos, faptul ca "tineti" sau nu cu Basescu v-a adus azi paine pe masa?) si lipseste respectul in atitudine si limbaj.
Ma intreb daca si elvetienii discuta la fel de "aprins"- a se citi: lipsit de respect pt. celalalt, si plin de ironii si insulte. Cel mai probabil ca nu. Si.. apoi ne intrebam de ce ei... si de ce noi...

Sa avem o zi senina ca sufletele noastre, nu? :) @};-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 12:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

„Neamul tracilor este cel mai numeros din lume, după acel al inzilor. Dacă ar avea un singur cârmuitor sau dacă tracii s-ar înţelege între ei, el ar fi de nebiruit şi cu mult mai puternic decât toate neamurile, după socotinţa mea. Dar acest lucru este cu neputinţă şi niciodată nu se va înfăptui. De aceea sunt aceştia slabi.”-Herodot- cartea 7 (http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/Pri ... ite_note-6) :D :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 3:21 pm 
Neconectat
Admin

Raduvd: ti-am sters deja un mesaj. Si da, tocmai fiindca sunt admin pe acest forum imi permit sa atentionez si apoi sa sterg mesajele jignitoare. Nu inseamna ca nu ai voie sa jignesti - este o tara libera. Atat ca pe acest forum, ca si in viata reala (aia dinafara Romaniei), daca jignesti nu esti mai presus de consecinte. Poate candva va fi si in Romania asa, CNA-ul va reactiona corect, comisiile de etica nu vor fi faultate... dar pana atunci, ne descurcam fiecare cum putem.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 3:25 pm 
N-am jignit pe absolut nimeni.. discutam pe un subiect...
daca nu avem aceleasi opinii, iti permiti sa ma cenzurezi? =)) foarte democratic =)) ?
ai spus-o cu gura ta... ca pe forum nu ai libertatea de a te exprima ca la orice televiziuni.. imi dai lista de televiziuni la care am voie sa ma uit ? pls :)
deci sunt cenzurat pt ca nu am aceleasi opinii cu tine...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 3:33 pm 
Neconectat
Admin

Corect raduvd: esti cenzurat atunci cand nu ai aceleasi opinii cu mine in ceea ce priveste jignirea celorlalti. Daca simti ca asta te impiedica sa te desfasori complet, chiar nu stiu cum sa te ajut. Oricum cu mesajul acesta eu am incheiat discutia despre "cenzura". Daca doresti o putem bineinteles continua - dar pe privat impreuna cu ceilalti admini.
Iar acum, sa revenim la subiect.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 4:05 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:
Prietene... daca tu ai impresia ca stii engleza folosind google traduction, observand astfel o traducere de gen "a convoca" devii foarte penibil
Daca vrei sa studiezi problema, studiaza si tu un site de specialitate http://www.thefreedictionary.com/summon
Citeste explicatiile de pana la capat si nu mai arunca aiurea cu pietre cand nu esti stapan pe tine ;)

Dear friend, as it is quite obvious your ego signs cheques your body can't cash, let me make this crystal-clear to you

Citat:
President Barroso made clear that the Romanian Government must respect the full independence of the judiciary, restore the powers of the Constitutional Court and ensure that its decisions are observed, appoint an Ombudsman enjoying cross-party support, ensure a new open and transparent procedure for appointing a General Prosecutor and Director of the Anti-Corruption Directorate and make integrity a political priority.

If you're not familiar with diplomatic script or discourse (no offense, but sofar you haven't demonstrated the contrary), being told that you "must respect" and "must restore" are in all points equivalent as far as the English language is concerned with point three of your "the freedictionary" reference - order to take a specified action. Inasmuch as PM Ponta acquiesced these instructions it means the order has been accepted, even more so as he committed to reply to that effect IN WRITING (which, again, in diplomacy is an acknowledgement of guilt - no need to CONFIRM changes WILL BE MADE if NO CHANGES are NECESSARY).

If you're not familiar with the meaning of "order to take a specified action" - i suggest a specialty site: thefreedictionary.com.

Daca engleza mea îti da dureri de cap eu zic sa încerci cu google translate... dar dupa ce ai venit si ne-ai agitat diploma de "curs de specializare" a lui Ponta drept dovada de masterat... eu unul as face ciocul foaaarte mic.

Ultima oară modificat de Shorrick pe Mar, 17 Iul 2012 4:17 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 4:10 pm 
Neconectat
nou venit

Raport preliminar: PONTA A PLAGIAT
PUBLICAT
Astăzi, la 15:49
ACTUALIZAT
Astăzi, la 17:27
SURSA
REALITATEA TV

Victor Ponta a plagiat, susţine un raport preliminar al Universităţii din Bucureşti, potrivit Realitatea TV. O treime din teza lui Victor Ponta e plagiată. Asta arată un raport preliminar al Comisiei de Etică de la Universitatea din Bucureşti, care contrazice practic decizia Consiliul Naţional de Etică din cadrul ministerului Educaţiei.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/ponta-a-plagi ... z20tQDLh9F

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 4:12 pm 
Neconectat
nou venit

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

constitutional vs. neconstitutional in media

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 6:04 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare la toata lumea.
De la un simplu subiect, ati ajuns sa va balacariti pe forum :D Se stie ca diaspora la scos castigator pe Base, dar nu vad de ce diaspora voteaza atita timp cit nu este in tara. Pe cei din diaspora nu ii afecteaza cursul de schimb valutar, cresterea pretului la carburanti, ceea ce automat duce la alte scumpiri. Cei din R.Moldova au votat 90% cu Base, si el sa gandit sa le intoarca serviciul. Toti sa aibe cetatenie romana, ca sa poata ajunge mai usor in Europa. Toata lumea a "sarit" ca ce au facut cei din USL nu e corect, dar nu cred ca cineva sa ostenit sa citeasca regulamentul Senatului Romaniei. Oricum din cei 2 presedinti ce ii are tara nici unul nu merita sa fie votat. Cei din USL au venit chititi pe idee sa il dea jos pe Base. Cei din PDL, nu au stiut sa gestioneze puterea ce au avuto, iar nea Base nu a fost un presedinte echidistant, a tinut partea partidului din care a facut parte. Motive ar mai fi dar important e sa nu participati la vot, ca poate doar asa se va schimba ceva in tara.
Baftaa

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 6:08 pm 
Neconectat
Admin

adryyan scrie:
nea Base nu a fost un presedinte echidistant, a tinut partea partidului din care a facut parte.

Noi nu ne-am ostenit sa citim regulamentul Senatului, iar tu nu te-ai ostenit sa citesti Constitutia Romaniei.

...caci acolo scrie ce-i aia "presedintele Romaniei" si ce se asteapta de la el.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 6:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

adryyan scrie:
dar nu cred ca cineva sa ostenit sa citeasca regulamentul Senatului Romaniei.

Ba s-avem pardon! L-am citit ,l-am si citat in postul din 3 iul 2012, ora 10.46 de aici: viewtopic.php?f=3&t=3311&start=75.

PS Pentru reimprospatarea memoriei:

"Art.29.-Calitatea de preşedinte al Senatului, de vicepreşedinte, secretar sau chestor încetează, înainte de expirarea mandatului, ca urmare a pierderii calităţii de senator, potrivit art.70 alin.(2) din Constituţia României, republicată, a demisiei din funcţie sau a revocării în condiţiile prezentului regulament.
Art.30.-(1) Revocarea din funcţie a preşedintelui Senatului poate fi propusă la cererea a minimum o treime din numărul total al senatorilor, în cel puţin una din următoarele împrejurări:

a) încalcă prevederile Constituţiei;

b) încalcă grav sau în mod repetat prevederile Regulamentului Senatului sau ale Regulamentului şedinţelor comune°.

(http://www.senat.ro/pagini/reg_sen/reg_senat.htm )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 7:34 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

adryyan scrie:
...important e sa nu participati la vot, ca poate doar asa se va schimba ceva in tara.

Da. Aici are dreptate "adryyan" !!!

Citind pe ici, pe colo si facând oarece socoteli, daca referendumul se valideaza cu 50%+1 dintre alegatorii de pe listele electorale mi se pare CEA MAI INTELEAPTA OPTIUNE. :)

Ergo:
- Mandatele precedente+ regimul de austeritate impus de criza au erodat increderea românilor in presedintele ales
- Prin urmare, mai cu seama in tara, majoritatea celor care se vor prezenta la urne vor vota pentru demitere.
- DAR e o perioada de vacanta, si banuiesc ca multi nu se vor deranja pâna la vreo sectie electorala

- Daca NU se prezinta la urne 50%+1 din alegatorii de pe liste, demiterea presedintelui suspendat NU este validata, si-si reia functia. (asta indiferent de procentul celor care vor pune stampila pe "DA")

...Si-apoi, o prezenta masiva nu ar face decât sa "valideze" pe cei doi bezmetici si pe cei care ii manevreaza din umbra.
Asta in ipoteza ca nu vor fi fraude (in sensu' sa-mi vad bunicii si strabunicii ca au votat -fie-le tarâna usoara).

Voi ce parere aveti?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 8:08 pm 
Neconectat
Admin

Parerea Curtii Constitutionale mi se pare de bun simt: referendumul asta nu e proces electoral ci masura de CRIZA. Iar daca chiar e criza adevarata, nu e nici o problema sa mobilizezi 50% de oameni la urne, nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 8:12 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Daca NU se prezinta la urne 50%+1 din alegatorii de pe liste, demiterea presedintelui suspendat NU este validata, si-si reia functia. (asta indiferent de procentul celor care vor pune stampila pe "DA")

Iar asta-i scanteia ce poate duce foarte rapid la un razboi civil¨

Deci cine doreste intr-adevar liniste publica, ar trebui sa NU promoveze varianta ne-mersului la vot!

Exact pe asta varianta se pune miza. Tensiunea e deja mult prea mare. Ura invrajbirea neadevarul manipularea totul este dus la extrem. Mai este nevoie de o asa zisa "nedreptate" si cazanul explodeaza!

Deci....aveti putina rabdare pana in 29 si...mergeti la vot :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 9:17 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara.
Pentru Luminita
In art. 30 pct. 2 spune clar: "Revocarea din funcţia de preşedinte al Senatului poate fi propusă şi de jumătate plus unu din numărul total al senatorilor."

(3) "Propunerea de revocare prevăzută la alin.(1) sau (2) se face în scris, sub semnătura iniţiatorilor, o singură dată într-o sesiune"

In acest moment cei din USL detin majoritatea la ambele camere ale Parlamentului, ca deh asa e politica romaneasca, plina de traseisti. Deocamdata in tara nu exista oameni politici credibili, iar multa lume e scarbita de ce se intimpla. Multe lume nu se va duce la acest balci de referendum, ba de sila, ba din alte cauze, fiind si perioada de concedii si post :)). Oamenii cu adevarat valorosi, si care stiu sa faca politica, nu au loc de afirmare.
Bafta la toata lumea

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 9:22 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
ce poate duce foarte rapid la un razboi civil

Ei ei ei, sa nu exageram. Pentru Basescu si Ponta? Ca cei care nu-i plac pe nici unul nu-s atat de incrancenati,

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 9:26 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Giorgia scrie:
ce poate duce foarte rapid la un razboi civil

Ei ei ei, sa nu exageram. Pentru Basescu si Ponta? Ca cei care nu-i plac pe nici unul nu-s atat de incrancenati,

Nu cred ca este exagerare :)

Miza e prea mare si consecintele prea grave ca unul sau altul sa accepte o "infrangere".

Iar cei care acum nu-s incrancenati cum spui tu pt ca nu-i intereseaza nici Ponta nici Antonescu nici Base, vor fi incrancenati din cauza gaurii din buzunar...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]