Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 9:42 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Întâlnire pentru referendum: ora 12:30, consulat Berna
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 6:18 pm 
Neconectat
nou venit

Cei din zona germană care doriţi să vă exprimaţi votul pe data de 29 iulie la Berna, haideţi să ne strângem cu toţii şi să mergem împreună la secţia consulară, indiferent de culoarea politică sau intenţiile de vot. După vot facem o plimbare prin Berna, ne oprim la o bere şi/ sau un cheese fondue sau orice altceva doriţi pentru prânz în oraş.

Secţia Consulară
Brunnadernstrasse 20
CH - 3006 Berna
Ora 12:30

De la gară la Secţia consulară se poate ajunge în felul următor:

- tramvaiul nr. 6, 7 si 8 (Ostring) sau (Saali), staţia Brunnadernstrasse
- de pe autostradă: ieşirea Ostring

Pentru cei din Zuerich: ne întâlnim la 10:45 în faţa platformei nr. 16 din HB, urmând să urcăm în tren să găsim locuri pentru grup când ajunge trenul în gară. Cei care ajung mai târziu, ne puteti gasi in tren, respectiv IC 820 cu plecarea de la 11:02.

Pentru cine foloseşte facebook, puteţi să vă anuţaţi şi aici: https://www.facebook.com/events/454866314537557/

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Întâlnire pentru referendum: ora 12:30, consulat Berna
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 8:14 pm 
Neconectat
nou venit

Pentru cei care doresc să voteze la Geneva:

Misiunea Permanentă a României pe lângă Oficiul Naţinilor Unite şi Organizaţiile Internaţionale de la Geneva

6, Chemin de la Perrière
1223 Cologny-Genève
Suisse

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 1:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
sint cetatean roman dar nu am pasaport romanesc.
Pot vota ?
Cu ce document ?
Multumesc
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 1:18 pm 
Neconectat
nou venit

cu buletinul

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 1:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Am facut o cautare pe net si intr-adevar nu pot vota fara doc. valabile romanesti.
Buletinul si pasaportul sint expirate de mult, iar pina acum nu am avut nevoie sa-mi refac pasaportul.
Asa ca in cazul meu nu se poate.
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 1:22 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc Ruxandra,
dar si buletinul e expirat de mult...
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 1:25 pm 
Neconectat
nou venit

Pacat... dar pentru berea de dupa nu iti trebuie decat un ID care sa indice ca ai varsta legala. Te asteptam daca te tenteaza :)

Numai bine!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Iul 2012 4:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Asa cum am scris si pe facebook când am declinat invitatia la intâlnirea pentru referendum:

"Daca voi merge la ambasada Ro din Berna in 29 iulie, voi merge cu pancarte in care voi cere românilor din Elvetia care intentioneaza sa participe la aceasta mascarada sa se gândeasca BINE ce fac !"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 8:53 am 
Neconectat
nou venit

În ziua referendumului, 29 iulie, puteţi cumpăra produse româneşti, în apropierea consulatului român din Berna. Adresa magazinului este Thunstrasse 107, 3006 Berna.
Magazinul va fi deschis pe 29 iulie de la 10:00 la 17:00.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 10:39 am 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
Asa cum am scris si pe facebook când am declinat invitatia la intâlnirea pentru referendum:

"Daca voi merge la ambasada Ro din Berna in 29 iulie, voi merge cu pancarte in care voi cere românilor din Elvetia care intentioneaza sa participe la aceasta mascarada sa se gândeasca BINE ce fac !"

Vin si eu cu pancarte. Trebuie sa ma gandesc la un slogan, al tau care e?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 11:00 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Initial gândeam sa mi-o insusesc pe-a lui Cosmin : "Am o rugăminte: înainte de a vota aminteşte-ţi de ce ai plecat din România." (ca tot "se poarta" plagiatul fara consecinte- pe sintagma "draga , ceea ce vezi nu-i adevarat" :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: )

...Tre' sa reflectez intrucât nu este intocmai ceea ce vreau sa transmit.
Probabil ceva de genu' : "Inainte de a legitima chemarea la referendum, aminteste-ti de ce ai plecat din România."

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Iul 2012 5:47 pm 
Neconectat
nou venit

Dragii mei, avand in vedere ca maine voi trece in saptamana 37 a sarcinii am hotarat ca in situatia mea acest drum este un efort prea mare pentru o cauza in care am ajuns sa nu mai cred. Sper sa ma intelegeti si sa imi acceptati absenta!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]