Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 23 Noi 2017 9:45 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Romani in Lausanne?
MesajScris: Vin, 19 Sep 2014 6:40 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara tuturor! Ma numesc Alexandra, am 27 de ani si m-am mutat de aproape o luna in Lausanne din motive profesionale. Daca aveti timp sa iesiti intr-un weekend la o cafea, mi-ar face mare placere sa va cunosc. Numai bine!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Romani in Lausanne?
MesajScris: Lun, 29 Sep 2014 8:55 am 
Neconectat
tânără speranţă

Mai sunt romani in Lausanne dar ne ascundem :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Ian 2015 3:42 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare tuturor,
Sunt si eu nou pe aici, inca nu am ajuns in Elvetia (teoretic de la 1 febr. incep munca la Lausanne), tocmai de aceea am intrat pe acest forum sa caut informatii si bineinteles sprijin.
Sunt putin dezamagit de proasta organizare a acestui forum. Am incercat sa gasesc singur informatii din postarile altora, dar multe, poate chiar prea multe sunt discutii personale de tip dialog pe Mess., Skype, etc., si fiecare scrie pe unde apuca si prin topicuri noi cu subiecte mai mult decat generice.

Problema mea mare acum este cazarea. Am tot citit pe diferite site-uri "ghiduri" pentru asta, dar, eu o fire mai practica, as dori ceva mai concret. Stiu ca este un sistem total diferit de cel din RO, nu ma sperie ideea de a "lua taurul de coarne" (altfel nici n-as fi plecat din tara), dar as vrea macar sa stiu, sa fiu ghidat, de unde sa apuc taurul si sa am ceva idee ce urmeaza sa fac.

Deci este cineva (de preferinta din Lausanne) dispus sa ma ajute cu problema mea? Care sunt etapele (si cam cat dureaza) pemtru inchirierea unui apartament.
(stiu ca trebuie sa ofer mai multe detalii, dar nu as vrea sa scriu daca nu este cineva binevoitor sa ma ajute)

Multumesc anticipat

P.S.: Eu deja mi-am facut rezervare la avion si hotel sa fiu in Lausanne intre 21 si 24 ianuarie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Ian 2015 8:42 pm 
Neconectat
membru de bază

Eu nu prea pricep faza cu proasta organizare a forumului....ce i lipseste?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Ian 2015 12:33 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Dan, ai permis de sedere? Daca nu treaba e simpla . Nu poti inchiria nimic. Sfatul meu este sa ceri companiei unde vei lucra sa iti ofere ceva temporar, o luna sau doua.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Ian 2015 6:36 pm 
Neconectat
nou venit

derkleine scrie:
Dan, ai permis de sedere? Daca nu treaba e simpla . Nu poti inchiria nimic. Sfatul meu este sa ceri companiei unde vei lucra sa iti ofere ceva temporar, o luna sau doua.

:) multam, chiar ca-i simplu, n-am nici o sansa.

E, nu-i chiar asa, firma cu care urmeaza sa semnez contractul de munca (de fapt eu abia l-am semnat si le-am transmis, astept raspuns), a despus cu ceva timp in urma dosarul la autoritati si mi-au spus inainte de Craciun ca "les autorités viennent d’accepter de vous délivrer un permis d’établissement L", deci permisul de sedere nu-l am efectiv inca, dar e ca si aprobat (eu asa inteleg, corect?).
Despre cazare tocmai ca le-am cerut sa-mi explice care este procedura, care sunt pasii de urmat, si am primit raspuns: "La recherche des appartements en Suisse est très difficile. Nous vous recommandons de venir au minimum un mois avant votre déménagement.", adica nimic concret #-o . Apoi le-am spus in alt mail ca macar sa ma puna in legatura cu o agentie imobiliara de acolo cu care sa tin legatura pana la semnarea contractului, dar inca nu am primit raspuns (e drept ca abia a trecut o zi lucratora de la mail-ul meu).

Deci ...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Ian 2015 6:56 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Caută pe google ok-lodgements Lausanne. Ei știu ca au ceva de închiriat pe termen scurt. Mobilat. Preturi mari.
Termen scurt 1 -3 luni. În rest tu trebuie sa cauți și aplici cu dosar. Care conține fisa de salar, permis de ședere. Ei apoi decid dacă te accepta. De aia am zis ca pana nu ai permis e simplu :)
De obicei la închiriat se cere și garanție. Max chiria pe 3 luni.
Homescout.ch,homegate24.ch.
Scriu de pe mobil și de aia sunt asa scurt.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Ian 2015 8:04 pm 
Neconectat
nou venit

derkleine scrie:
Caută pe google ok-lodgements Lausanne. .....

Multumesc de informatii (chiar nu conteaza ca esti scurt, important ca totusi scrii).
Sa pare ca a lucra in Elvetia e ca o afacere pe termen lung, si, ca orice afacere, trebuie sa ai ceva cam mult capital. Sincer, cand m-am decis sa plec din RO, si am pus si Elvetia pe lista tarilor unde sa plec nu mi-am imaginat ca va fi asa costisitor la inceput (asta ca mai am o problema, pe care am scris-o in alt topic, ca vreau sa plec si cu masina, iar masina este noua, de fapt va fi ca inca nu am luat-o, si trebuie sa platesc vama si TVA la ea :-ss ).

"derkleine" pe unde stai? in Lausanne? Cu o agentia imobiliara de acolo nu as putea rezolva cumva "on-line"?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Ian 2015 8:45 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Deci se pare ca nu m-am făcut înțeles. După câte știu eu nu poți închiria în Elveția dacă nu ai acte de ședere. Deci pentru tine singura soluție "este " doua :
1. Hotel
2. Sa închirieze firma pentru tine pana rezolvi.
Pana nu ai permis în mana nu îl ai.indiferent ce zic ei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Ian 2015 9:03 pm 
Neconectat
nou venit

derkleine scrie:
Deci se pare ca nu m-am făcut înțeles. După câte știu eu nu poți închiria în Elveția dacă nu ai acte de ședere. Deci pentru tine singura soluție "este " doua :
1. Hotel
2. Sa închirieze firma pentru tine pana rezolvi.
Pana nu ai permis în mana nu îl ai.indiferent ce zic ei.

OK, am inteles, multumesc mult.
Deci pe 21 ian. ma duc acolo si-mi imi depun dosarul sa-mi iau permisul (aici sper sa ma ajute cu documentele firma angajatoare). Ai idee dupa cat timp se elibereaza permisul?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Ian 2015 9:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Contractul de munca îl ai? Dreptul de munca? știu ca din momentul în care îl accepți tu și îl trimiți semnat, doar apoi pot ei sa depună actele pentru dreptul de munca. Și dacă nu se obține asta,contractul este nul.cel puțin la mine asa a fost.
Permisul L vine în cam 1 luna

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 29 Aug 2015 6:50 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare tuturor!!Nou pe aici si e cam aiurea singur,nu ar strica ceva prietenii.Locuiesc in Rennes Lausanne pentru cei care plăcere si timp.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]