Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Dec 2017 9:06 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Club al copiilor - zona Zurich - Baden
MesajScris: Mar, 22 Sep 2009 10:49 pm 
Buna seara,

Locuiesc in Dietikon de 10 ani impreuna cu sotul meu tot roman si cu fata mea de 7 ani. In ciuda multimii de pireteni pe care ii are, din asa de multe tari cum numai in elvetia e posibil, fata mea isi cauta prieteni din Romania cu care sa se joace si sa vorbeasca. Ma gindeam ca ma putea organiza um club al copiilor romani din zoma unde copiii s-ar putea vedea 1 - 2 ori pe saptamina, pe rind la fiecare parinte acasa, sau poate activitati facute impreuna afara. Eu ma organizez asa de 5 ani cu diverse mamici din Elvetia, Thailanda, Turcia, Serbia, Germania (pe rind, la 2 sambete fiecare din noi luam copiii (un grup de 5 copii) unde se joaca impreuna sau mergem la locul de joaca impreuna cu copiii (cu parintii) sau la picknic. Normal, pina acum, mergem doar mamele cu copiii, pentru ca si asa diversi unul de altul venind din asa multe tari, si vazindu-ne numai la 2 saptamini, noi, femeile avem asa multe de povestit si de ris _)

In timpul saptaminii nu prea se poate pt ca multe mame lucreaza (ca si mine 100%). Simbata e forate bine. Ar fi cineva interesat sa participe la astfel de intilniri? Ar fi frumos sa facem un grup de fetite cam aceeasi virsta (6-10 ani) care ar putea devini prietene si ajuta in viitor. Nu stiu cum e situatia voastra dar noi sintem aici fara bunici si matusi sau verisori. Prieteni avem multi, dar lipsesc romaniii....

Sau daca e interesata vreo mamica de fetita de prin zona sa trimeata fetita la balet (in Dietikon - vinerea de la 14:45) sau Engleze (in Würenlos de la 13:15) mi-ar face placere sa mearga impreuna cu fata mea. Si daca e nevoie de cineva sa stea cu fetita simbata sau duminica, chiar si seara, ma puteti contacta. Ma bucura orice contact cu un copil roman pe care fetita mea l-ar putea avea.

Si eu si sotul meu lucram in IT si simbata/duminica sint dedicate fetitei mele. Asa ca as avea timp pentru orice fel de activitati impreuna cu copiii sau vizite ale copiilor la noi acasa.

Am multe idei si cunosc locuri de mers cu copiii, de la sportive pina la relaxante; de la foarte scumpe pina la foarte ieftine....

O seara buna.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Club al copiilor - zona Zurich - Baden
MesajScris: Lun, 27 Iun 2011 1:55 pm 
Ceau ,

Nu stiu daca poti sa ma ajuti dar incerc totusi:).
Eu sunt in curs de mutare in Hendschiken -24km de Zurich.
Am o mare dilema ...scoala:)..am 2 fetite 5 ani impliniti si 9 ani impliniti.
Ai putea sa imi spui exact pasii care trebuie parcursi ptr inscrierea lor in sistemul de invatamant?

Cu siguranta vom pastra legatura numa sa ma vad odata acolo:)..e tare greu la inceput dar va fi bine.

Iti multumesc .

Carmen

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Club al copiilor - zona Zurich - Baden
MesajScris: Lun, 27 Iun 2011 2:06 pm 
Neconectat
membru de bază

Carmen

Dionita nu s-a mai logat pe forum din 21 oct 2009 ! :)
Daca ai nevoie de informatii le poti adresa tuturor celor din zona Zürich. :)
Nu am inteles din postarea ta daca tu doar te muti - din alt oras al Elvetiei in cel mentionat- sau din RO in CH.

Daca varianta RO :arrow: CH e corecta, atunci informatiile concrete, respectiv pasii pe care-i ai de facut pt inscrierea copiilor la scoala aici ii vei primii de la primaria orasului de care apartii. In momentul in care esti oficial inregistrata primesti toate informatiile exacte.

Pe forum primesti opinii din experientele similare ale altor romani.

Bafta si sa ajungi cu bine :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]