Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 4:26 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 07 Iul 2005 12:53 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Cosmin scrie:
Andreea scrie:
Aaaa, sa nu uit, are cineva idee daca se da mincare pe Austrian? Ca sa shtiu daca tre sa fac sandwichi-uri sau nu.

La Economy Class nu, doar apă, cafea, ceai. Şi nişte napolitane mici. Asta pe rutele Zürich - Viena - Timişoara.

Bre, ce iescroci, shi mai plateshti shi o grama de bani pe tiket :niak:
Cosmin, multzumesc frumos, bine ca shtiu, ca sa iau paketzele cu mincare la noi...

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 14 Dec 2005 2:25 am 
Neconectat
tânără speranţă

Nici o mamica noua sau veke, sau in devenire :wink: , nika? Io tot sper ca gasesc shi prin Züri mami cu kupii, ca sa ne vizitam shi cafelim :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: clubul mamicilor
MesajScris: Lun, 23 Ian 2006 4:25 pm 
Neconectat
nou venit

buna mamicilor!
eu sunt Ramona.Am vazut ca nu ati mai scris de mult dar eu de curand am descoperit acest site asa ca sper sa reusesc sa intru in contact cu voi.Andreea mia scris un email.Dragut din partea ta dar din greseala l-am sters si nu mi-am notat nr de tel. Oricum poate citesti mesajul meu si imi mai scrii :( :( .Eu am o fetita de 2 ani si jumatate.Se chiama Fabiana si e o nebunica,vorbeste 80%romaneste si nu ii place cand sunt la computer :oops: dar este unicul meu relax pt ca nu cunosc f multe pers aici.Eu locuiesc in Brugg.Cam atat !!!Sper sa cititi si cine stie poate ne cunoastem !!! :P

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Buna ziua tuturor!
MesajScris: Joi, 09 Feb 2006 5:00 pm 
Sunt noua pe site si novice in meseria de mama. De fapt, nici macar novice fiindca mai am aproape o luna pana nasc. Amuzant la cate termene mi s-au dat pana acum.... La inceput era vorba de 23 februarie, apoi de inceputul lunii martie... Daca o tzinem asa, cred ca am sa nasc in august... De ce am scris? Pai s-ar putea sa am nevoie de ajutorul vostru (bineintzeles daca sunetzi dispuse sa mi-l acordatzi), in materie de sfaturi bla bla... Vad ca suntetzi mame curajoase si cu ceva experientza. La mine e prima data si o adevarata surpriza fiindca in Romania totzi doctorii au considerat ca e imposibil sa am prunci. Asadar, sper sa nu va stresez prea tare cand o veni vremea... Pana atunci, respecte si ... multzumiri in avans!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 10 Feb 2006 1:45 am 
Neconectat
nou venit

Bun venit AbraMack!
Si eu am depasit termenul cu 2 sapt si pana la urma mi-au provocat nasterea pt ca Fabi nu avea nici un gand [-( Oricum sper sa ai o nastere usoara si sa fie sanatos bebe!!!Daca vrei imi poti scrie un email asa schimbam si nr de tel si mai stam la taclale.Toate cele bune!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Multzumesc, Ramona
MesajScris: Vin, 10 Feb 2006 2:57 am 
...pentru primire si pentru ideea de a ne vorbari... eu de abia astept sa scap de burta nu de alta, ca slaba nu am fost eu niciodata, dar ma omoara oboseala si lipsa de elasticitate.... sper sa reusesc si sa fie bine. Oricum, keep in touch!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 10 Feb 2006 6:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Abra, bine-ai venit!
Shtiu cum e cu burtoiu, ultimele doo luni is cele mai grele, cica ar trebui sa profitzi shi sa dormi, ca p-orma n-o sa mai ai timp, da io la ce dureri de spate aveam, nu dormeam nici noaptea, dar'mite ziua :) Oricum, daca ai nevoie de ceva, da un semn, io am inima larga :D
Noi sintem ok, vad ca incepem sa racim, io-s cel mai rau, da trece curind, sper...shi vremea asta ma timpeshte rau, noroc cc ca-mi fac de lucru cu mashina de cusut, am vazut ca am talent la imbunatatzit tzoale, asha ca perseverez :D
Ramona, cum mai e Fabi, i-a trecut raceala?
Restu lumii care nu zice nika, da sper ca citeshte veshti despre altzii :D , va pup shi sper sa ne vedem la 4 martie, la mine deja a-nceput criza "io cu ce ma imbrac??" :D ...daca m-ar auzi sotzu, cre' ca mi-ar scoate tzoalele din dulapuri shi le-ar pune-n mijlocu cc casei, ca sa ma potolesc odata :oops: :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 11 Feb 2006 1:47 am 
Neconectat
nou venit

Cat se aseamana baietii astia intre ei :shock: Dar noi nu suntem departe...Si eu am aceeasi dilema ca si tine Andreea!Eu cu ce ma imbrac :( Si el "Pai da ca nu prea ai cu ce saraca..."Ei ce zici?Iti aminteste de cineva? :arrow: X-P Oricum una peste alta important e ca ne vedem,ne cunoastem si avem o pauza intre treburile de zi cu zi :lol: Pai nu?
Fabi e bine ,mersi!Acum asteapta intalnirea cu copiii la ziua lui Alex :P Da tarcoale cadoului :wink: si zice"nu asta e pt ales mami?" :oops: Se vor distra si noi pe langa ei nu???Sunt cam suparata caci am fost la coafor azi si am dat o gramada de bani si nu imi place ce mi-a facut in cap! :( Nu iti pare rau de bani cand iti iese ce iti place dar cand nu...Nu au talent nu e nimic de facut... :shock: Ata ete!!!
Salutari tuturor si weekend placut!!!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 11 Feb 2006 11:46 am 
Neconectat
tânără speranţă

Uf, plozii ajtia!! Juli shtie exact care-i tasta escape, shi p-aia o apasa, da numa dupa ce vede c-am scris mult 8) Ei, acu scriu mai tirziu, ca-s ofticata :)
Am revenit, ca mi-a mai trecut :D
Ramona, pe mine nu ma enerveaza sotzu, ca tot el, saracu, imi da bani de tzoale, shi tot el ma admira, da cam are dreptate, ca am doo dulapuri- mari- pline de cirpe, shi cin m-auzi, n-am cu ce sa ma imbrac! :D
In rest, tati bune, mucii curg in valuri, valuri, iar plozii cinta O-zone shi Madona :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 11 Feb 2006 4:01 pm 
Neconectat
Admin

Salut, dragelor! o multzime de lume noua pe la noi. Cand va aud atata vorbind de bebei, parca m-apuca o nostalgie asha, sa mai am un ploduletz-doi :lol: da din fericire tot io imi revin, ca sotzul cre ca in urmatoarea ora dupa o asemenea veste si-ar face bagajelu'. E o zi asha de frumoasa, si tare-ash fi mers pe munti-paduri-dealuri, din pacate sunt tare ocupata.
AbraMack- tu unde locuiesti? ma alatur si eu fetelor cu un "bine-ai venit printre noi". pupici multi la toate si o zi superba.
Ana

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Doamnei Ana
MesajScris: Sâm, 11 Feb 2006 4:40 pm 
... nu stiu daca am priceput bine intrebarea... Scris-am in profil: Tiefencastel, GR, Elvetzia... La cam 50 km de St Moritz... Stau in varf de munte deci sunt cam salbatica... :D Neah, glumesc. Nu sunt asa deloc. Dimpotriva, ma bucur enorm ca incep sa va cunosc, aveam nevoie de lume noua cu care sa vorbesc si va multzumesc inca o data pentru mesajele de intampinare... Din pacate, vad ca Forumul nu e foarte populat... Mai rarutz ca-i mai dragutz? Pe cand o sectziune de chat?...

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 11 Feb 2006 7:48 pm 
Neconectat
nou venit

buna, fetelor!
abra, bine ai venit printre noi, fetele vesele :wink: !
deci, astepti sa-ti vina bebele, si mie mi-a venit alex cu o sapt dupa cand era programat dar asta e, merita asteptarea! stii ce o sa ai, fetita sau baietel? te-ai gandit la nume? hai ca te zapaci cu intrebarile... :lol:
din rom de unde esti?
fetelor, abia astept 4 martie sa ne vedem si sa ne zbantuim!
noua ne-a trecut raceala si abia asteptam cheful lui alex de maine! doamne, nici nu-mi vine sa cred ca a facut 2 anisori...ce repede a trecut! aseara, (cand a fost de fapt ziua lui :) ) am avut pe la noi un coleg de-al lui steven cu cele 3 fete ale lui...alex s-a simtit excelent in compania atator fete innebunite dupa el :lol: ! ii cam plac fetele am observat de ceva timp.. :wink:
va las si promit ca intru mai des...v-am pupat

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Anita
MesajScris: Sâm, 11 Feb 2006 9:17 pm 
La multzi ani si multa sanatate pentru Alex! Sa itzi traiasca! Multzumesc pentru primire... Se pare ca noi vom avea fetitza si oscilam intre prenume precum Maya Miruna Persida sau Sasha Tamara Persida. Trebuie neaparat sa fie trei, fiindca se pare ca asa e moda la frantzuji. Ori sotzul meu fiind frantzuz... well... Ce sa mai zic? Eu de loc sunt din Timisoara. Nascuta si crescuta acolo. Sunt plecata din tzara (DOAR) de un an dar mi se pare o eternitate, asa cum am mai spus si intr-alte ocazii... Ma bucur insa ca am gasit site-ul, si implicit acest Forum, precum si celalalt site, despre copii, pentru care ii multzumesc Andreei. In rest, imi exprim inca o data regretul ca nu e prea mare fluxul de utilizatori on-line, dar probabil ca e lipsa de timp... eu stau acasa de vreo doua luni deci am timp berechet si cum nu prea pot face mare lucru, ma plictisesc... Noroc ca mai citesc sau ma mai uit la TV, ca am programe romanesti :lol: Ma opresc aici pana nu va zapaceasc de tot. Pentru doamnele care se intalnesc la Zurich, petrecere frumoasa si sa betzi si pentru mine... Dar, om mai vorbi noi pana atunci, nu? Hai ceau!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 11 Feb 2006 11:13 pm 
Neconectat
nou venit

draga abra, in primul rand mersi mult pt urari! cat despre numele pe care le-ai ales maya miruna mi se pare super! sa stii ca si noi daca am fi avut fetita am fi numit-o emma miruna! :D ce coincidenta!
mai am o prietena mira care sta in arbon, kanton thurgau, care e tot din timisoara!
este si ea pe celalalt forum.
te pup

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Noutatzi!
MesajScris: Vin, 17 Mar 2006 12:09 pm 
Buna ziua, doamnelor si domnisoarelor! Daca pana acum va vorbeam de un viitor BB care se va numi Maya Miruna, am placerea sa va impartasesc din bucuria mea de a avea una bucata SASHA TAMARA PERSIDA, in valoare neta de 3760 gr si masurand 48 cm care a catadicsit sa apara pe 19 februarie 2006, la ora 06:55. Va marturisesc ca inainte nu credeam in doamnele mame care spuneau ca un copil itzi schimba radical viatza. Acum, insa, e altfel... Nu numai ca e asa dar... efectiv esti alt om iar culorile care iti apar in drum sunt numai pasteluri. Ma scuzatzi, va rog, pentru exprimarea romantzata dar simt ca toata lumea ar trebui sa stie ce odor am. Poate suna lipsit de modestie, ori poate ca toate mamele de prim copil - si nu numai - sunt la fel, dar intr-adevar natura e o minune iar omul e ceea ce face ca aceasta minune sa fie completa. Va doresc o viatza frumoasa si sa va simtzitzi la fel cum ma simt eu in acest moment, adica intr-al noualea cer! Sanatate si va sarut, doamnelor!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 17 Mar 2006 3:15 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Abra, sa-tzi traiasca odoru shi sa fitzi sanatoshi cu totzii :)
Un sfat: nu te stresa din orice prostie, ca stresezi shi bebeu, ia-o incetishor shi fa-tzi timp shi pentru tine - shi sa shtii ca bebe respira foarte bine cind nu eshti linga el, nu-i nevoie sa sari din pat la fiecare 5 minute ca sa-l controlezi :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 17 Mar 2006 8:23 pm 
Neconectat
nou venit

felicitari abra! maricica fetita mai ai :D ! sa-ti traiasca! cum a decurs nasterea? asteptam povestea intreaga :wink:
va pup

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 18 Mar 2006 1:43 am 
Neconectat
nou venit

felicitari pt bebe!!!!! =D>
Ma bucur ca totul a decurs ok .Maricica a fost la nastere!Dar nu mai mare ca a mea care a avut 4,22o!!!!
V adoresc toate cele bune tie si fetitei :P
Salutari tuturor celolalte si un weekend placut

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 18 Mar 2006 11:59 am 
Neconectat
Admin

Abra, sa-ti traiasca minunea si sa creasca mare si sanatoasa. Bine ca sunteti amandoua sanatoase si asteptam cu mult drag poze cu printesa voastra.
Da tu chiar stai in varfu' muntelui? saracuta de tine. ti-ai facut prietene? ai lucrat pe-aici? te bombardez cu intrebari, da uite, si tu ma poti intreba ce vrei tu si nu ma supar.
Pupici la toate mamicile si ne-mamicile si un weekend frumos.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Hello again!
MesajScris: Sâm, 18 Mar 2006 2:23 pm 
Dragele mele doamne... Sa va raspund in ordine... Pentru "Istoria Nasterii" fiicei mele, pe care deja am scris-o, trebuie sa ma invatzatzi cum sa o postez (pentru cele care au nervi si curiozitatea sa o citeasca!), dar nu pe forum... Pentru poze, de asemenea, ca avem o gramada dar nu avem la cine ne lauda cu ele... Hihihihi... Ce sa va spun, Domna Ana?! Sunt aici de un an. Prieteni ioc, mare dezamagire cu colegele de lucru. Crezut-am ca totzi sunt precum romanii: prietenosi si sinceri! Mare gafa! Am fost ranita de mi-a ajuns de Elvetzia. Noroc ca am gasit site-ul vostru si mai imi alin dorintza de a avea multzi prieteni! Ce sa va mai spun, in Romania eram "vedeta" Timisoarei, fara modestie, dar aici cum vrei sa te apropii de cineva o iei literalmente "in gura"! A NU imi fi scuzata expresia!! Pentru moment, nu va mai stresez insa astept sfaturile voastre pentru "Istorie" si poze! Toate cele bune si va sarut!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum, 19 Mar 2006 7:31 pm 
Neconectat
Admin

Abra, elvetienii nu sunt chiar asha de rai, sa stii. Ai rabdare si ai sa vezi ca or sa te accepte cu timpul. Sunt altfel decat noi, e adevarat, dar problema e ca noi trebuie sa ne dam dupa ei, si nu invers. Asta e, la inceput e tare greu, stiu ca primii 2 ani in elvetia au fost cei mai grei din viata mea. Povestea nasterii o poti pune aici: http://www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=3 , ai sa gasesti mai multe povestiri despre nasterea copiilor, iar un album gratis in internet poti sa-ti faci de pe site-ul asta: http://www.webshots.com/homepage.html . Te inregistrezi si apoi poti sa pui pozele pe net. Te-am confundat cu o alta fata pe care am intalnit-o mai demult pe eva.ro :D.
Na, da poti sa-mi spui Ana, pe aici nu prea ne domnim :wink:

Fetelor, a venit primavaraaaaaaaa, azi am fost cu familia la plimbare pe malul Reuss-ului si tare-a fost frumos.
Danelutza, cate grade sunt la voi in Tessin? fetelor, voi pe unde v-ati mai dus pe frumusetzea asta de vreme?
Noi (io cu sotzioru') plecam weekendul viitor la Meran (Italia), si abia astept. Va tzuk si o saptamana minunata tuturor.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Well...
MesajScris: Lun, 20 Mar 2006 10:44 pm 
Buna ziua, doamnelor! Ana, in primul rand iti multzumesc pentru sfaturile si sugestiile tale... Mai apoi vreau sa itzi spun ca, colegele de lucru care m-au dezamagit si mi-au facut atat de mult rau nu erau elvetzience ci doua portugheze si ... o romanca... Dar las, nu-i bai: cum zicea bunica mea, o sa rasara soarele si pe strada mea... Nu? Ok... Spunetzi-mi si mie, voi cum va distratzi? Exista careva printre voi care cunoaste o rockoteca? Daca da, unde? Astept raspunsuri si multzumirile in avans... La revedere!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Well...
MesajScris: Sâm, 25 Mar 2006 2:04 am 
Neconectat
Admin

AbraMack scrie:
Exista careva printre voi care cunoaste o rockoteca? Daca da, unde?

Vezi ce idei gasesti pe pagina asta. Trebuie sa fie gramada.
http://www.heavymetal.ch/

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum, 26 Mar 2006 2:57 pm 
Sint si eu mamica unei mindretze de papushica, Isabella care are aproaaape 10 luni. Are in posesie trei dintzi si o bucatzica, maninca de toate si ... seamana cu tati.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 01 Apr 2006 10:50 am 
Neconectat
Admin

Bine-ai venit ... Scumpici si sa-ti traiasca printesa :D
Ai dreptate, e o mandretze de papusha :wink:
Dane (sper ca nu te superi ca-ti divulg numele), noi ne-am hotarat, venim pe 13 april (sau 14, depinde de vreme) in Melide. Ne intalnim cu toate pe terasa la Swissminiature???

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]