Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 1:13 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 01 Apr 2006 11:48 am 
Neconectat
tânără speranţă

Ana scrie:
Bine-ai venit ... Scumpici si sa-ti traiasca printesa :D
Ai dreptate, e o mandretze de papusha :wink:
Dane (sper ca nu te superi ca-ti divulg numele), noi ne-am hotarat, venim pe 13 april (sau 14, depinde de vreme) in Melide. Ne intalnim cu toate pe terasa la Swissminiature???

'matra, ma faci geloasa :roll:
Dane, sa-tzi traiasca printzesa, shi mai pune nejte poze :)
Aci e soare shi frumooss, mai mare dragu!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 01 Apr 2006 1:55 pm 
Neconectat
Admin

Ana scrie:
Bine-ai venit ... Scumpici si sa-ti traiasca printesa :D
Ai dreptate, e o mandretze de papusha :wink:
Dane (sper ca nu te superi ca-ti divulg numele), noi ne-am hotarat, venim pe 13 april (sau 14, depinde de vreme) in Melide. Ne intalnim cu toate pe terasa la Swissminiature???

Poate venim si noi pe 14 la Swissminiature. :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 01 Apr 2006 2:56 pm 
Neconectat
Admin

Adell scrie:
Poate venim si noi pe 14 la Swissminiature. :wink:

Adelush, din pacate mi-am adus aminte ca pe 14 avem vreo 12 musafiri, ca primul impuls a fost sa sar in sus de bucurie. In felul asta cade si 13 - cu pregatirile, si ramane 11 sau 12 valabil. Nu cumva, ai putea arenja pe una din datzile astea? \:D/
Cuma, dac-ash avea mashina mai mare, tare te-ash lua cu mine, da deja suntem 4 ](*,)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Ana
MesajScris: Sâm, 29 Apr 2006 3:14 pm 
Buna ziua, din nou... Am postat Istoria nasterii fetei mele acolo unde mi-ai spus... Sper sa itzi placa si sa placa celor ce citesc... Bine, ca nu ii obligatoriu dar ...well... Hai ca o iau pe aratura... Cu pozele inca nu m-am prins cum trebuie sa fac. Deh, io-s mai grea de cap, asa... So, pe curand...Va pup!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clubul mamicilor
MesajScris: Lun, 29 Dec 2008 11:22 am 
Neconectat
nou venit

o intrebare pentru mamici, daca nu va suparati :D ,
care sunt privilegiile in Elvetia, spere deosebire de Romania, cu ce probleme v-ati confruntat.
multumesc anticipat

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Feb 2009 9:09 pm 
Danolina...

Despre ce privilegii vorbesti? Evident, ca sunt diferente ...sa spunem...incepand cu nasterea (cel putin din punctul meu de vedere)...nu trebuie sa platesti doctorul din buzunar si nici sa "dai" nu stiu cat asistentelor pentru a te baga in seama...
Dupa nastere, insa, incepe greul... e destul de scump totul cand ai un copil, insa nu atat de scump cum am vazut ca e in Romania.. si nici imposibil de oferit strictul necesar (cum IAR am observat ca este in Romania)...

Acuma.. cu gradinite, scoli... eu nu stiu... fiindca nu am ajuns, inca, pana acolo...Poate iti raspund celelalte mame...

Stiu ca postul tau e de vreo doua luni, dar poate poti pune intrebari mai precise.. Ce te intereseaza mai exact?

Numai bine si sanatate.

Respect

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mar 2009 6:59 pm 
Neconectat
nou venit

Centru de fitness si fizioterapie din Lucerna , AXEL DAASE KRIENS, ofera mamicilor cu copii intre 1- 6 ani 2 saptamini gratis de sport,gradinita inclusa 2 ore dimineata si dupa amiaza,sauna plus toate cursurile in timpul saptaminii.Alte informatii pe www.axel-daase.ch.Puteti cunoaste alte mamici romance care se antreneaza in acest centru.

salutari Lory

i'm the best

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Mar 2009 2:58 pm 
Buna,

Dragi mamici care ati nascut in Elvetia , doresc si eu o informatie.
Cum se procedeaza , in Zurich , pentru inregistrarea bebelusului.Ce acte sunt necesare?

Avem ambii parinti permis B.

Multumesc anticipat:)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Mar 2009 4:42 pm 
Neconectat
Admin

Ca intre mamici: veti primi o adeverinta-certificat de nastere de la canton cu care va trebui sa-i faceti pasaport romanesc, implicit sa cereti cetatenie romana. Pasaportul romanesc va trebuie pentru permisul de sedere al copilului,

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Mar 2009 5:51 pm 
Multumesc:)

Am inteles ca se solicita certificate de nastere ale parintilor mai noi de 6 luni,practic reinnoirea certificatelor noastre de nastere ceea ce nu stiu daca este posibil in Romania.
Eram curioasa daca v-au solicitat asa ceva la inregistrarea copilului.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Mar 2009 5:58 pm 
Neconectat
Admin

Da, era o observatie cu cele 6 luni.

Certificatele de nastere internationale, alea albastre, apostilate, ar trebui sa ajunga, indiferent daca-s mai vechi de 6 luni sau nu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Mar 2009 9:33 am 
Multumesc pentru lamuriri !
Dar mai am o intrebare : apostila trebuie pusa in Romania sau aici?De catre statul roman sau elvetian?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Mar 2009 10:13 am 
Neconectat
Admin

Certificatele de nastere romanesti sunt ... romanesti, n-au nimic cu Elvetia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Mar 2009 10:17 am 
Neconectat
Admin

Buburuza13 scrie:
Buna,

Dragi mamici care ati nascut in Elvetia , doresc si eu o informatie.
Cum se procedeaza , in Zurich , pentru inregistrarea bebelusului.Ce acte sunt necesare?

Avem ambii parinti permis B.

Multumesc anticipat:)

Buna Buburuza

Nu ai primit de la spitalul unde ai nascut lista cu documentele care iti trebuiesc ca sa inscrii copilul? De obicei asa se procedeaza.
Eu nu am nascut in Zürich dar banuiesc ca procedura e la fel.
Din ce imi amintesc este nevoie practic de toate actele parintilor: pasapoarte, permise de sedere, certif de nastere ale parintilor (nu mai vechi de 6 luni - nu am inteles chestia asta, noi le-am dat pe cele vechi), certificat de casatorie apostilat (in Romania desigur). Actele romanesti se apostileaza in Romania la primaria orasului de unde apartii (exista o camera). Faci procura cuiva sa te ajute cu asta.
Cu acestea obtii certificatul de nastere international al copilului.... apoi o alta poveste sa il obtii pe cel romanesc.

Mai citeste si aici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Mar 2009 8:50 am 
Multumesc Cosmin si Adell.

M-am lamurit cum stau lucrurile!Urmeaza sa nasc de aceea am vrut sa stiu cum satu lucrurile , Adell.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Mar 2009 9:14 am 
Neconectat
Admin

Buburuza13 scrie:
Multumesc Cosmin si Adell.

M-am lamurit cum stau lucrurile!Urmeaza sa nasc de aceea am vrut sa stiu cum satu lucrurile , Adell.

Nastere usoara si un bebe sanatos. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Mar 2009 9:25 am 
Multumesc!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Oct 2010 1:40 pm 
Salutari tuturor!
Numele meu e Andreea, am 24 ani si sunt înscrisa de ceva timp pe acest site, dar nu am mai intrat de mult pe aici.
Locuiesc în Canton Ticino, sunt casatorita de 2 ani cu un elvetian din partea germana si avem un baietzel de 1 an si 6 luni. Baiatul nostru se numeste Julian Andreas, este foarte dragalas, dar ma dispera... doarme putin sau rau, manânca aprope nimic (bea doar lapte) si are energie cât 10. @-) :pirate: Cum am vazut ca a scris si o alta mamica: URASTE SA MA VADA LA PC! :roll:
Eu am mai scris pe aici si am avut ocazia sa cunosc o românca aici, aproape de mine, dar.... nu a mers bine (NU SE POATE AVEA TOT ÎN VIATA)! Sincer nu cunosc români în aceasta zona... Bellinzona (Ticino), desi mi-ar face placere sa pot tine legatura cu cineva din tara natala... o alta mamica ca si mine! :ymhug:
Cam atât despre mine, va urez o zi placuta! ;;) @};-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Oct 2010 4:45 pm 
Salutare, Andreea și bine ai revenit! Să îți trăiască bobocul!!!!!

Despre copii...din câte am văzut eu, începând cu fiică-mea de patru ani, și terminând cu copiii mici ai prietenilor... toți funcționează pe duracell! Eu de când o am pe Sasha, nu i-am găsit butonul stop!!!

Am mers până acolo încât am crezut că suferă de sindromul ăla, cum îi zice?, de hiper-activitate. M-a liniștit pediatrul, spunându-mi că nu e nimic de genul și că fetei mele îi trebuie multă activitate fizică... atât!

So, dacă ai consultat și tu un doctor și te-a asigurat că micuțul tău este ok dpdv fizic... nu cred că trebuie să îți faci griji: generația ENERGY așa funcționează... Trebuie să fim mereu în alertă cu ei, să îi ocupăm... să îi ajutăm să-și consume energia...

Știu, e greu... dar când mai cresc un pic, lucrurile au să se aranjeze. Cel puțin, eu așa sper! ;)

Îmi pare rău că Bellinzona e departe de mine... Altfel puteam lăsa energicii să zburde împreună! :)

Îți doresc numai bine, sănătate, curaj și nervi de oțel! O seară faină!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Iun 2012 10:04 am 
Neconectat
nou venit

Buna dimineata, eu sunt Vichi am 53 de ani. Avetzi nevoie de ajutor in menaj [gatit, calcat, curatzenie] o data sau de doua ori pe saptamana? As veni cu mare placere in zona Zürich sau Basel. Multumesc mult de raspuns

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]