Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 4:03 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Inscrierea copiilor romani in scoala elvetiana
MesajScris: Lun, 27 Iun 2011 2:07 pm 
Buna ,

Sper ca e cineva pe acest forum care poate sa ma lamureasca legat de acest subiect:).
In curand ,ma voi muta cu copiii in zona Zurich - Hendschiken.
Problema pe care o am acum este scoala.Fetele au 5 si 9 ani impliniti.
Poate cineva sa ma lamureasca care sunt pasii ptr incadrarea in sistemul lor de invatamant?
Si daca se poate ,detalii de genul -cand incepe anul scolar la ei, care e varsta ptr clasa I, daca trebuie sa faca o scoala speciala, daca se poate sa fie integrati in scoala si din ianuarie etc, nu neaparat din august( am inteles ca atunci e perioada aproximativa cand incep oficial anul scolar).

Daca mai sunt si alte informatii care m-ar ajuta va rog sa mi le spuneti.

Multumesc anticipat dragilor!

pupici
Carmen

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Inscrierea copiilor romani in scoala elvetiana
MesajScris: Lun, 27 Iun 2011 8:11 pm 
Neconectat
nou venit

buna,

Si noi avem 2 fete de 5 si 9 ani, iar de 2 luni ne-am mutat (din Romania) langa Basel .
In cazul nostru dupa inregistrarea la primarie am inscris copiii la rectoratul scolar(locul unde este conducerea scolilor din localitate). Dupa cateva zile am primit acasa repartizarea la scoala, respectiv gradinita cea mai apropiata din cartier. Cel mai usor este daca copii vorbesc deja limba germana. Daca nu vorbesc limba germana vor fi repartizati in clase de integrare unde, pe langa programa de invatamant normala, invata intensiv germana. Oricum copiii se adapteaza usor. Daca aveti nevoie de alte detalii ne puteti scrie pe adresa de mail.

k&d

Ultima oară modificat de k&d pe Mar, 28 Iun 2011 1:13 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Iun 2011 7:19 am 
Daca copilul e la gradinita, cum nu intotdeauna sunt repartizati in clase sau grupe de integrare, se poate sa fie repartizat intr-o grupa "normala", iar un profesor din afara poate veni de 2-3 ori pe saptamana sa predea lb. germana copiilor straini. Probabil ca depinde de localitatea respectiva. Vorbesc din proprie experienta, noi nu a trebuit sa trecem prin clase de integrare cu copilul de gradinita.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Feb 2012 3:41 pm 
Neconectat
nou venit

Noi suntem de 2 luni in Elvetia ,cantonul Geneva dupa 3 ani de Barcelona .La noi a decurs asa am ales scoala cea mai apropiata la 5 minute de noi dupa ce am vizitat cartierul,in prima saptamana nu am fost sa o inscriu lasa ca ma duc maine a plouat mult si asa a trecut saptamana.In saptamana urmatoare am vorbit cu directorul ,care mi-a zis ca nu-i nici o problema ,trebuie sa aduc anumite acte pe parcurs permisul ,asigurarea de sanatate si numerele noastre de telefon.In a 3-a zi fetita mea deja a inceput scoala,poate ca incepea a-2- azi, dar secretara lui care vorbea spaniola nu a fost acolo si sa ne fie mai usor sa completam fisa de inscriere .Fetita mea vorbeste catalana si casteliana si sa poata conversa putin si cu secretara.S-a integrat foarte repede ,chiar neasteptat de bine. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Feb 2012 8:32 pm 
Neconectat
nou venit

chiar ma intereseaza subiectul ..eu am 3 fetite si stam inca in spania ele vb germana dar de scris si de citit nu..eram curiaosa sa stiu daca fetita mare de 7 ani va trebui din cauza asta sa repete inca clasa a doua sau nu..celelate abia intra in prima clasa si cea mica la gradi cred ca nu e necesar de nimic..sau??..va multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Iun 2013 8:24 pm 
Tot ce vreti sa stiti despre sistemul de educatie elvetian in Kantonul Zürich, in diverse limbi, nu si in romana:

http://www.stadt-zuerich.ch/content/ssd ... uages.html

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Sep 2013 10:48 am 
Neconectat
nou venit

Buna,

Ne intereseaza si pe noi mai multe detalii despre pasii pe care trebuie sa ai urmam pentru a inscrie fetitele noastre de 7 respective 9 ani din Romania, aici in Elvetia la scoala. Noi locuim In Reinach BL si daca ne puteti ajuta cu informatii v-am fi foarte recunoscatori.

Va multumim.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Sep 2013 9:51 pm 
Neconectat
Admin

costel_ch scrie:
Ne intereseaza si pe noi mai multe detalii despre pasii pe care trebuie sa ai urmam pentru a inscrie fetitele noastre de 7 respective 9 ani din Romania, aici in Elvetia la scoala. Noi locuim In Reinach BL si daca ne puteti ajuta cu informatii v-am fi foarte recunoscatori.

Chiar pe pagina Gemeinde Reinach: http://www.reinach-bl.ch/de/bildung/index.php

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Oct 2013 4:53 pm 
Neconectat
nou venit

Buna

Noi locuim in Reinach Bl (zona Reinach Sud) de aprox. 2 ani si avem 2 fete la scoala aici .
Pentru amanunte legate de scoala primara din Reinach (din experienta noastra de pana acum) puteti sa ne contactati direct pe mail sau putem sa ne intalnim.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]