Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 12:41 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: manuale de clasa I in Elvetia
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 1:25 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
a trecut o luna de la inceputul scolii, dar pina acum fetita mea nu a primit manualele de clasa I.
Am intrebat o mamica si mi-a spus ca "crede ca in clasa I nu se folosesc manuale".
Pina acum a facut litera A mare de tipar (pe caiet) si a colorat f. mult.
Iar matematica pina acum nu a facut (sau cel putin asa se pare, pina acum nu a adus acasa nici un caiet cu numere sau adunari.
Lectii de facut acasa decit de 3-4 ori si era mai mult de colorat.
E adevarat ca in clasa I nu folosesc manuale ?
Cu stima
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: manuale de clasa I in Elvetia
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 1:38 pm 
Au diverse caiete cu exercitii de scriere, folosind litere mici si mari de tipar, si de adunari/scaderi, dar manuale (cum le stim noi), nici eu nu am vazut. Clasa I e foarte relaxa(n)ta..nici note nu primesc. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 4:44 pm 
Neconectat
Admin

Dupa "manuale" din alea de pastrat acasa si carat in spate zilnic pana la cocosare o sa mai ai de asteptat mult si bine :) sistemul este mult diferit fata de cel de cand eram noi mici si si fata de cel de acum - din Romania zic.

PS acuma-mi dau seama: sper ca nu incepe din nou o discutie cu "pe vremea mea..." sau "ce scoala mai e asta" :)) varoooggggggg dati search intai :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 7:54 pm 
Mai mai, ce previzibili suntem... :lol:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 10:08 pm 
Neconectat
nou venit

in general in elvetia nu se dau manuale de la scoala acasa...copii nu au voie sa fie suprasolicitati, si nu au voie mai mult de 15 min sa lucreze acasa...daca te intereseaza manuale scoalare exista de cumparat la libraria institutului pedagogic...cei care cumpara privat, platesc mai mult...asta asa ca paranteza...dar totul e diferit de la un canton la altul...cand va veni intr-o zi acasa cu manualul, poti sa te uiti sa vezi la ce editura a fost facut ;-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 10:52 pm 
Amunao, cred ca te referi la clasele primare si nu in general, sunt sigura ca mai tarziu vor avea teme, proiecte de facut, cu durata mai mare de 15 min. Scoala elvetiana incepe usor, relaxat, dar devine tot mai serioasa pe parcurs, din cate am inteles. Si apropos de manuale, eu una nu am vazut niciunul pana acum, in schimb am vazut materiale (foi) din diverse surse, posibil ca ele sa fie copiate din manualele invatatorilor. Sa nu mai spun ca la matematica au de facut si teme la calculator, in clasa.. Eu urmaresc caietele (caiete tip in traducere romaneasca) cu care vine uneori de la scoala si asa imi dau seama ce urmeaza sa faca in urmatoarele saptamani. Daca am nelamuriri intreb invatatoarea, si chiar am asistat de vreo 2-3 ori la lectii, la invitatia ei, la fel ca si alti parinti. Sunt foarte multumita de stilul lor. :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Oct 2011 1:06 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Intre timp am fost la sedinta cu parintii si va confirm ca pina in clasa a VI nu exista manuale in partea italiana a Elvetiei. In plus am aflat ca in alte parti ale Elvetiei exista manuale ptr. clasa I. Din acest punct de vedere consider inutila polemica tip "cum e/era mai bine", demonstratia e ca anumite cantoane considera utile manualele. Sint perfect de acord cu faptul ca nu e oportun sa incarcam pe spinarea copiilor kilograme de manuale si deci solutia cea mai buna e lasarea ghiozdanelor acasa (eventual se aduce acasa cite un manual, pe rind, cu ocazia temelor, in felul acesta un parinte poate vedea cam ce fac la scoala).
Sistemul "bland" , cu mult de colorat, jocuri si fara teme ptr. acasa nu ma convinge; consider necesare temele, iar invatatoarea ne-a avizat ca le va da lectii ptr. acasa.
In timp ce noi occidentalii ne preocupam sa nu "incarcam" prea mult elevii, asiaticii (cu sistemul lor mai rigid) pregatesc viitoarele premii Nobel. Nu credeti ?
In aceeasi ordine de idei, v-ati gandit vreodata sa nu-i invatati romaneste pe copiii d.voastra ca sa nu fie prea incarcati ?
Si lasind deoparte implicatiile politice (tipul cum era mai bine) ma intreb daca cei care au avut teme ptr.acasa se considera "sacrificati", sau ca nu si-au trait copilaria din plin.
Eu una, nu.
Cu stima
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Oct 2011 4:01 pm 
dac68 scrie:
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Intre timp am fost la sedinta cu parintii si va confirm ca pina in clasa a VI nu exista manuale in partea italiana a Elvetiei. In plus am aflat ca in alte parti ale Elvetiei exista manuale ptr. clasa I. Din acest punct de vedere consider inutila polemica tip "cum e/era mai bine", demonstratia e ca anumite cantoane considera utile manualele. Sint perfect de acord cu faptul ca nu e oportun sa incarcam pe spinarea copiilor kilograme de manuale si deci solutia cea mai buna e lasarea ghiozdanelor acasa (eventual se aduce acasa cite un manual, pe rind, cu ocazia temelor, in felul acesta un parinte poate vedea cam ce fac la scoala).
Sistemul "bland" , cu mult de colorat, jocuri si fara teme ptr. acasa nu ma convinge; consider necesare temele, iar invatatoarea ne-a avizat ca le va da lectii ptr. acasa.
In timp ce noi occidentalii ne preocupam sa nu "incarcam" prea mult elevii, asiaticii (cu sistemul lor mai rigid) pregatesc viitoarele premii Nobel. Nu credeti ?
In aceeasi ordine de idei, v-ati gandit vreodata sa nu-i invatati romaneste pe copiii d.voastra ca sa nu fie prea incarcati ?
Si lasind deoparte implicatiile politice (tipul cum era mai bine) ma intreb daca cei care au avut teme ptr.acasa se considera "sacrificati", sau ca nu si-au trait copilaria din plin.
Eu una, nu.
Cu stima
A.C.

Hm.. :-? Din perspectiva vulturului plesuv, cam asa e. Din cea a furnicii, daca ma intereseaza un subiect, adica pe copil, oare manualul e suficient ? :-?? Ex: copilul meu are tema la scoala balena si delfinul. Diferente, asemanari etc. Are un manual maaareee, vine insa acasa cu schite. Aici, acasa deci, cautam in biblioteca, in googel, deci net incl, imagini, informatii etc. A da si pe youtube mai nou ;).

Concluzia, ce e mai practic: priceperea temei sau invatatul (tocitul) cartii, numit manual ? :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Oct 2011 9:14 am 
Neconectat
tânără speranţă

Dar manual nu inseamna neaparat tocit, invatare pe de rost. Manualul e unul din instrumentele (ptr. ca mai sint si enciclopediile, dictionarele, internetul, ecc) necesare unui copil. Nu vad de ce trebuie asociat manualul cu tocitul.
Invatarea fara manual e o metoda diversa de ceea ce am cunoscut eu; acum sint caietele pe care le "confectioneaza" copiii impreuna cu invatatoarea. Vom vedea si ne vom obisnui.
Am fost foarte surprinsa ca aceasta metoda e pina in clasa a VI si ca in alte cantoane se folosesc insa manualele. Deci, mare diversitate in invatamintul elvetian.

Cu stima
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Oct 2011 8:12 am 
Dac, eu am si manuale romanesti acasa si nu am constatat diferente de principiu in intocmirea programei scolare. In Elvetia se absoarbe materia scolara prin alte metode decat studierea manualelor, iar unele dintre aceste metode sunt folosite si in Romania, in concluzie sistemele nu sunt atat de incompatibile pe cat par la prima vedere. Stiu asta pt. ca am nepoti de scoala in Romania si vorbesc adesea pe temele astea cu alte mamici, care culmea, sunt nemultumite de programa incarcata cu multe chestiuni inutile si accentul pe memorizare, incapacitatea profesorilor de a preda lectii interesante pt. nivelul tuturor, neluarea in considerare a talentelor, aptitudinilor individuale etc...Dar cum totul e relativ si depinde din ce unghi de vedere priveste lucrurile, adevarul e undeva la mijloc.
Revenind la oile noastre, aici nu avem manuale dar avem caiete de lucru, care cuprind nu doar exercitii de facut acasa ci si exemple, scurte texte cu explicatii. Din astea se gasesc si in Romania. In plus, copiii consulta cartile de la biblioteca, fac desene pe tema respectiva / sa zicem "focul", participa la mici jocuri de tipul "intreaba si raspunde", vorbesc in fata celorlalti etc. Eu nu prefer tipul ala de clasa cu copii cuminti si cu mainile la spate, care raspund mecanic cu texte din manual la intrebarile profesorilor. Din cate stiu, noua romanilor nu ne-a adus prea multi laureati Nobel.. :hehe:
Ma rog, diferente de opinii.

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Mar, 04 Oct 2011 8:33 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Oct 2011 8:31 am 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
In Elvetia se absoarbe materia prin alte metode,

Ce este dragut e ca in fiecare canton aceste metode sunt altele, si toti tin cu dintii de metodele lor specifice de parca ar fi sfarsitul lumii. Singura mea explicatie e ca fiecare canton ii considera pe ceilalti niste idioti care nu-s in stare sa organizeze o scoala ca lumea (tipic elvetian, zic eu).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05 Oct 2011 10:35 am 
Soterro scrie:
lemon_cake scrie:
In Elvetia se absoarbe materia prin alte metode,

Ce este dragut e ca in fiecare canton aceste metode sunt altele, si toti tin cu dintii de metodele lor specifice de parca ar fi sfarsitul lumii. Singura mea explicatie e ca fiecare canton ii considera pe ceilalti niste idioti care nu-s in stare sa organizeze o scoala ca lumea (tipic elvetian, zic eu).

Nu, nu e tipic elvetian...ei doar au libertatea si mijloacele legale sa faca asta. Da-le mai multa autonomie locala romanilor, sa vezi ca vor gandi si proceda la fel. E in natura noastra sa ne credem mai buni decat "ailalti"..

Vreau sa mai spun, pt. cei ingrijorati ca scoala elvetiana nu aduce prea multe provocari, ca aici exista conceptul de "hochbegabt" (copii talentati, inzestrati) si ore speciale pt. acestia. Daca ritmul e mai lent pt. o clasa intreaga (discutabil), cei pe care profesorii si psihologii (au de dat teste) ii considera inzestrati, urmeaza si alte ore, mult mai interesante. :)

Later edit: de fapt, pot urma o scoala speciala, in sistem privat.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Aug 2012 10:13 pm 
Neconectat
nou venit

buna ziua,urmeaza sa mergem si noi in elvetia basel,si am o intrebare la voi ce care ma puteti ajuta.am un baietel de 5 ani in decembrie.si vreau sa-l dau la gradinita ,ca din cate am inteles la 6 ani merg copii la scoala,sa-mi spunet-i care stiti ce acte sunt necesare pt gradinita sau scoala,si daca se integreaza repede,si acomodeaza usor multumesc frumos si astept cu nerabdare raspunsul vostru va poop

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Aug 2012 8:13 am 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua Florenta,
ptr. acte e f. simplu. Odata ce ai resedinta intr-un anumit oras, comuna, te interpeleaza ei (cel putin asa a fost cu noi in Ticino). Eventual intrebi in primarie daca trebuie sa faci ceva la scoala, tip inscriere, sau daca iti trimit ei in automat. Noi am primit de la scoala/gradinita o scrisoare care de fapt era cererea de inscriere a copiilor. Am completat-o si am trimis-o tot prin posta la gradinita respectiv scoala. Ptr. gradinita a fost necesara si o adeverinta de la pediatru. Copilul tau vazind virsta, va face gradinita. Un an de gradinita va fi suficient ptr. a invata germana, in caz ca nu o stie. Cit despre integrare depinde de copil, daca este prietenos, sociabil sau timid. Copiii mei nu fusesera deloc la gradinita (fetita decit 3 zile la o gradinita in Italia-dar e ca si cum n-ar fi fost) si s-au adaptat f. bine. E adevarat ca vorbeau deja italiana (limba lor principala), dar nu fusesera inca intr-o colectivitate si s-au adaptat f. bine. Baietelul din prima zi a ramas pina la sfirsit (si mincat si dormit). Daca baietelul tau nu vorbeste germana, s-ar putea sa-i fie un picut greu, dar doar un pic, la inceput. Copiii invata f.f. repede o limba straina iar cind se joaca pot sa o faca si fara sa cunoasca neaparat limba. In clasa baiatului meu e un baietel care atunci cind a inceput nu stia deloc italiana. Acum baiatul vorbeste destul de bine iar cind am participat o zi la desfasurarea orelor am vazut ca era integrat f. bine si copiii se straduiau si ei sa-l invete cite un cuvint. In plus educatoarea e f. de treaba.
Nu considera integrarea copilului o problema. Copilul se va integra perfect inaintea voastra. Bineinteles daca nu e extrem de timid, dar in cazul acesta e greu si ptr. un copil elvetian.
Numai bine.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]