Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 6:35 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vaccinare copii
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 11:37 am 
Neconectat
nou venit

Ce vaccinuri ati facut pentru copii vostri in Elvetia ? - http://www.bag.admin.ch/themen/medizin/ ... ml?lang=en

Noi suntem in dilema acum, ne apropiem de prima serie, cea care se face la 2 luni si am vrea sa stim din experienta parintilor de aici pe care (nu) le-au facut si de ce.

Intr-un post mai vechi vad
Giorgia S scrie:
Dar raspunzi in fata legi daca copilul iti decedeaza dintr-o boala ce ar fi putut fi evitata.

Giorgia, poti sa imi zici in ce articol / lege este stipulat afirmatia de mai sus ?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vaccinare copii
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 12:06 pm 
Neconectat
membru de bază

Buna Cotzo

din pacate nu mai am articolele dupa cum vezi au trecut ceva ani. Tema vaccinului nu mai este de actualitate pt mine de cativa ani.

Eu am vaccinat ce mi s-a recomandat nu doar din necesitate cat (si) din solidaritate.
Aici e o teorie intreaga, eu insa iti recomand sa porti un dialog deschis cu medicul si apoi sa decizi singur.

Bafta si multa sanatate :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 1:27 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna Cotzo,
noi am facut toate vaccinarile specificate in link.
Dupa parerea noastra beneficiile erau mai mari decit riscul.
Nu sint de acord insa cu vaccinul impotriva papilomavirusului (ptr. fetite) ptr. ca in momentul de fata nu mi se pare sigur. (dar oricum nu e obligatoriu).
In general medicii sint total de acord cu vaccinarile (nu am cunoscut inca un medic care sa te sfatuiasca sa nu le faci).
Ceea ce poti face tu in cazul in care decizi sa vaccinezi copilul, e sa te informezi daca vaccinul administrat contine mercur si sa ceri un vaccin fara mercur.
Nu stiu daca in CH au fost sau nu interzise/eliminate vaccinurile care contin mercur...
Important: daca are febra copilul amina vaccinarea chiar daca ti se va spune ca un pic de febra nu face nimic.
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 2:20 pm 
Neconectat
Admin

Nici noi n-am avut retineri in fata vaccinarii - argumentele contra erau atat de sentimentale si fanteziste incat ne-a fost greu sa le luam in serios.

EDIT: mercurul (Thiomersal) nu este interzis, deci subscriu recomandarii de mai sus sa intrebi despre asta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 7:18 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

In general impotriva vaccinarii sint medicii si terapeutii de medicina alternativa (homeopatie, biorezonanta etc). De la un medic de medicina alopata (Schulmedizin) nu vei auzi niciodata argumente impotriva.
Pe mine, venita din Romania, m-a mirat profund la inceput ca cineva poate pune la indoiala efectul benefic al vaccinelor. Argumentele nu sint insa atit de fanteziste cum apar la prima vedere. Mai ales in partea germanica sint destul de multi parinti care nu isi vaccineaza copiii. (ceea ce poate parea total iresponsabil la prima vedere...)
Cred ca merita sa asculti ambele argumentatii si apoi sa decizi cum vrei sa faci.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 7:39 pm 
Neconectat
Admin

conny scrie:
Argumentele nu sint insa atit de fanteziste cum apar la prima vedere. Mai ales in partea germanica sint destul de multi parinti care nu isi vaccineaza copiii.

Faptul ca "sunt multi" nu este un argument, caci poti la fel de bine sa zici ca in partea franceza sunt destul de multi parinti care nu pleaca urechea la fantezii. In evul mediu erau destul de multi care credeau ca spalatul cauzeaza TBC, deci... nu e vorba de ce "crede" nea Mitica, ci despre ce spun studiile si statisticile. Argumentele anti-vaccinare vin mai ales din tabara conspirationistilor, deci au prea putin de-a face cu stiinta si mai mult cu filosofia.

Pentru viza de SUA parca se cere dovada de vaccinare DTP si MMR, sau nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 8:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Faptul ca "sint multi" nu este un argument, bineinteles. Era numai o constatare.
Cel mai mare procent de copii nevaccinati exista in zona germanica din Europa. Aici s-a nascut homeopatia si gindirea alternativa in medicina are traditie (inexistenta in Italia, Romania etc...). Repet: fiecare are dreptul sa decida ptr. el, dupa ce a studiat ambele argumentatii. Eu nu am dat de nici o latura "conspirationista" sau "filozofica" in ceea ce am citit, asta nu inseamna ca nu este si asta pe undeva...
Exista si argumentul (foarte pertinent!) al solidaritatii. Daca "Europa bogata" nu vaccineaza, importa boli in Africa, unde oamenii nu au bani sa-si vaccineze copiii.

PS : Americanii te intreaba in formularul de viza si daca stii sa pilotezi un avion, parca asa imi aduc aminte... :-\ :ymdevil: Eu stiu daca e o idee buna sa-i dai de exemplu? Nici ei nu au habar de medicina alternativa... **== :ymdevil:
PPS: Cotzo doreste sfaturi practice, asa ca eu ma voi opri cu "filozofia" mea aici....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 9:03 pm 
Neconectat
Admin

conny scrie:
Eu stiu daca e o idee buna sa-i dai de exemplu?

Nu-s dati de exemplu. Daca cotzo are planuri candva de vizita in state cu copilul, e si asta un argument.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Mai 2012 7:51 pm 
Neconectat
Admin

Must read: Quackwatch

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Mai 2012 5:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
conny scrie:
Argumentele nu sint insa atit de fanteziste cum apar la prima vedere. Mai ales in partea germanica sint destul de multi parinti care nu isi vaccineaza copiii.

Faptul ca "sunt multi" nu este un argument, caci poti la fel de bine sa zici ca in partea franceza sunt destul de multi parinti care nu pleaca urechea la fantezii. In evul mediu erau destul de multi care credeau ca spalatul cauzeaza TBC, deci... nu e vorba de ce "crede" nea Mitica, ci despre ce spun studiile si statisticile. Argumentele anti-vaccinare vin mai ales din tabara conspirationistilor, deci au prea putin de-a face cu stiinta si mai mult cu filosofia.

Pentru viza de SUA parca se cere dovada de vaccinare DTP si MMR, sau nu?

Da da da, mai ales studii si statistici si gargare pro sa creada lumea integral si la toti le va merge bine :)

Apropos de studii si statistici- pana acu zeci ani era lucru 'dovedit si stiut' ca ulcerul e din cauza X si se trateaza cu Y, si vai di mini si di mini cand unu' zicea ca nu-i asa... ca pana nu demult sa se descopere ca e altfel.

Pentru o documentare mai obiectiva asupra unui subiect, se recomanda intotdeauna a se citi si argumentele 'alealalte'. Astfel cresc sansele sa se gaseasca mai obiectiv facte spre mijlocul extremelor pro vs contra.

Si la urma urmei, copiii din pacate nu-si pot cauta parintii asa ca acestia ar trebui sa-si dea mai mult silinta decat sa creada orbeste ce le spune 'stiinta'. Sau niste statistici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Mai 2012 6:12 pm 
Neconectat
tânără speranţă

conny scrie:
Exista si argumentul (foarte pertinent!) al solidaritatii. Daca "Europa bogata" nu vaccineaza, importa boli in Africa, unde oamenii nu au bani sa-si vaccineze copiii.

Conform argumentului astuia inseamna ca daca europeanul Iota se vaccineaza impotriva bolii infectioase grave X asa din solidaritate si ca e la moda, asta omoara si toate vietatile de pe el sau din bagajele sale care transporta boala X ? Si asa nicidecum nu poate imbolnavi pe nimeni daca merge pe continentul/natia/poporul Y care de ex nu au anticorpi impotriva acestei boli?
Vaccinarea protejeaza individul 'pe dinauntru', dar nu il face pe veci nepurtator de acel agent.
Epidemiologia, imunologia sunt din pacate mai complexe decat atat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Mai 2012 12:21 am 
Neconectat
Admin

Kit3surf3r scrie:
Da da da, mai ales studii si statistici si gargare pro sa creada lumea integral si la toti le va merge bine :)

Oricum, comunica mult mai multe fapte decat o carte mustind de fantezie a unui scriitor-vindecator. Daca ceva vindeca 1 om din 20 e mai putin bun decat ceva ce vindeca 5 oameni din 20, simplu. Dar daca la anul va aparea ceva ce vindeca 10 din 20, o sa-l refuzam fiindca na, cum indrazneste sa il contrazica pe celalalt? Ce e mai important pentru tine, filosofia sau speranta in vindecare? E o chestie psihologica fix ca si religia: omul prefera intotdeauna o minciuna spusa frumos (daaa o sa va vindecati suta-n suta daca mancati anghinare si ganditi pozitiv!) fata de ceva sincer (aveti sanse de 50%, vreti sa incercati?)

Cica zic unii ca de fapt nu bacteriile sunt cauza infectiilor ci dezechilibrul energetic si alte celea. Pai cum explica domnii respectivi ca dupa ce s-a inventat spalatul pe maini a crescut speranta de viata cu vreo 20 de ani? Daca nu exista bacterii daunatoare, ne spalam cumva pe maini de energiile negative? Si carnea lasata afara tot de la energii negative se strica? Unde a fost medicina traditionala zeci de mii de ani, de a trebuit sa vina cea stiintifica si sa spuna "spala-te lele dupa ce dai la sapa"? Cum a salvat medicina alternativa soldatii din cele doua razboaie mondiale de infectii (pardon, de energii negative)? Ma rog - stiinta numeste energiile astea negative "microbi" iar daca medicina alternativa si-ar cumpara un microscop le-ar putea si vedea. Sau si microscopul deformeaza imaginea pura a naturii si nu se poarta la case homeopate...

Kit3surf3r scrie:
Pentru o documentare mai obiectiva asupra unui subiect, se recomanda intotdeauna a se citi si argumentele 'alealalte'. Astfel cresc sansele sa se gaseasca mai obiectiv facte spre mijlocul extremelor pro vs contra.
Si la urma urmei, copiii din pacate nu-si pot cauta parintii asa ca acestia ar trebui sa-si dea mai mult silinta decat sa creada orbeste ce le spune 'stiinta'. Sau niste statistici.

Bineinteles. Dar tu si aplici regula asta sau numai o recomanzi altora? De exemplu: ce anume nu-ti convine la statistici? Vrei sa spui ca-s masluite? Vrei sa spui ca daca nu vindeca 100% nu-s destul de bune? Ai ceva mai bun cu care sa le inlocuiesti? Si cum definesti "bun" daca nu dupa rata de vindecare? Ca pe mine nu ma intereseaza un tratament excelent care nu-mi dovedeste ca-mi poate rezolva boala (si nu, faptul ca vara bunicii matusii prietenului vecinei de scara s-a vindecat nu bate nici o statistica).

NOTA LAMURITOARE: mai sus am numit "medicina alternativa" ramurile astea filosofice - homeopata, biorezonanta, etc etc etc. Plantele medicinale sunt ok, atat ca au limite mai stramte decat medicamentele extrase din ele sau sintetizate.

PS: scuze cotzo, n-am vrut sa se devieze de la subiectul vaccinarilor dar uite ca tot s-a intamplat. Asa suntem noi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Mai 2012 10:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Incerc sa raman pe scurt si la subiectul deschis :)

1. Industria farmaceutica e o industrie si ea, si deci facuta sa aduca pe cat posibil de mult castig.
2. O industrie de jdemiidemiliarde, globala, aduce multe conflicte de interese cu sine (mai mult sau mai putin etice)
3. Au fost si scandaluri cand anumite studii au fost luate sub lupa si a) cifrele n-au fost kosher, b) studiile au fost in asa fel croite incat sa evite rezultate negative, c) au fost finantate prin diverse constructii chiar de firma care avea produsul respectiv de testat. La fel cu website-uri de 'adevar' sau de 'conspiratie', deseori sunt finantate de firma care vrea sa confirme sau sa infirme 'adevarul'.
4. Unele vaccine sunt la 'moda' pana cand totusi pe durata indelungata se dovedeste contrariul
5. Sunt din fericire si doctori care sunt f.f.f. precauti cu recomandarea vaccinarilor. Si sunt si doctori care functioneaza ca reselleri de produse farma indiferent ca-s vaccine, medicamente - doar bani sa se faca.
6. Libertatea de-a alege sa vaccinezi copiii sau pe sine trebuie sa existe mai departe.
7. Sa va fereasca cine vreti voi sa fie copiii vostri cei care dupa vaccinarile obligatorii developeaza de ex. acel 1% autism. Oare ati zice si atunci- da, sunt acel 1% de efecte secundare nedorite- nici macar explicit autism? Si gata, ati accepta ideea doar pe baza acelor numere si 'factelor' celor care le-au scos?
8. Mercurul si aluminiul sunt folosite in compozitia vaccinelor pentru a multiplica exploziv reactia de aparare a organismului. Practic, deja baza e otrava pura.
9. Interesati-va de compozitia vaccinelor. Multe culturi virale sunt obtinute pe fond de celule animale (dupa care sunt 'omorate' si introduse in substanta vaccinului pe langa Hg, Al et co.). Cineva cu urechiuse de soarece, deja?
10. Oricine iti poate arata 5 bilanturi/statistici despre acelasi 'sistem' care sunt toate diferite, si nimeni nu poate zice ca unul e mai incorect ca celalalt- pentru ca e loc berechet pentru interpretare. Asa si studiile- la interese de atatia banutzi, se poate intampla cu siguranta si absolut din greseala ca nu totul e consemnat. Nu e mintit studiul, doar nu e spus totul ce iese la iveala- cum se zice asa frumos, 'that specific issue was out of scope'.
11. cine stie ce se intampla cand sistemele imunitare umane nu mai stiu sa 'lupte' nici impotriva bolii X, sau Y, sau Z care au fost de mult eradicate dar au izbucnit cu o noua tulpina virala mult mai puternica si total diferita fata de cea din vaccine? va mai sti sistemul imunitar sa se descurce singur? sau suntem complet la cheremul industriei farmaceutice sa ne 'salveze'? pe bani, probabil? :D

PS la spalatul mainilor- probabil de la poluare si de la prea multa curatenie fac ravagii alergiile diverse (momentan o alta teorie, ca si cu spalatul mainilor mai demult pana s-a dovedit cu bacilii si bacterii samd). Impotriva alergiilor au fost produse jdemii de vaccine scumpe desensibilizatoare :D care precum si chemoterapiile cancerigene functioneaza doar pt. tipul X de celula atacata in modul Y. Cum ai schimbat continentu' gata nu mai tine nici chemo si nici desensibilizarea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Mai 2012 1:10 pm 
Neconectat
Admin

1.-2. asa e.
3. asa e, iar cei care au scos studiile alea falsificate si-au pierdut licentele, titlurile, samd.
4. hai sa discutam la concret: un nume? ca altfel argumentul suna a "bau bau".
5. cu siguranta.
6. si nu a interzis-o nimieni, nu? Asta insa nu-mi refuza mie dreptul sa mi se para aiurea daca nu e bazata pe ceva concret.
7. autismul legat de vaccinuri a existat intr-UN SINGUR STUDIU din 1998. Intre timp cei care l-au scos s-au dezis de el caci statisticile au fost falsificate, iar cel care a falsificat datele si-a pierdut licenta. Cine colporteaza zvonuri ar face bine sa se documenteze intai.
8. Te rog frumos mai documenteaza-te. Mercurul exista numai sub forma de Thimerosal care este CONSERVANT. Iar despre aluminiu, sunt cantitatile in care se gaseste periculoase? Concret, cat? Eu ma gandesc ca mult mai mult aluminiu mananci de pe foliile alimentare. Iar ca inghitim "otravuri" - exista otravuri si mai grave totusi cu efect benefic, imi permit sa enumar matraguna, brandusa, veninul de sarpe, chiar si paracetamolul... deci nici generalizarea asta nu este un argument in sine. Cantitatea conteaza.
9. Filosofia n-o combat, aici oricine are dreptul la o parere. E chestie de acceptanta.
10. Distractiv este ca in domeniul asta NU exista 5 studii cu 5 rezultate diferite. Exista numai nenumarate cu rezultate similare.
11. Sistemul imunitar n-a stiut niciodata sa lupte impotriva varsatului de vant, care a fost eradicata TOCMAI cu ajutorul vaccinului. Nici cu TBC-ul nu prea putem lupta, nici cu poliomielita, nici cu hepatita, nici cu meningita. Iar daca esti batran mai dai coltzul si din cauza banalei gripe, asa ca poate preferi un pic de aluminiu in locul popii.
12. Aici se prea poate sa ai dreptate, totusi cand e vorba sa alegi intre 20 de ani de viata si o alergie la polen...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Mai 2012 1:20 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
11. Sistemul imunitar n-a stiut niciodata sa lupte impotriva varsatului de vant, care a fost eradicata TOCMAI cu ajutorul vaccinului. Nici cu TBC-ul nu prea putem lupta, nici cu poliomielita, nici cu hepatita, nici cu meningita.

Asta este esenta problemei.
Am mai purtat discutii de genul pe un alt forum de romani emigrati si-am ramas socat de reactii venite de la oameni educati, unele OK si de inteles, altele care mai de care abracadabrante.
Asa ca nu ma mai bag in discutii de genul ca nu castig nimic.
Ups... deja se pare ca m-am bagat fiind de acord cu un citat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Mai 2012 8:42 am 
Neconectat
tânără speranţă

@Soterro- autismul a fost doar un exemplu.
Da' vaccinati-va dragilor cu tot ce va aduc doftorii pe tava. Si neaparat credeti tot ce industria farmaceutica va arata. Restul sunt conspirationisti si prosti si cred in povesti. Si cum ceva nu mere cum trebuie dupa vaccinare, fuguta la doctori pentru un pumn de medicamente.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Mai 2012 11:00 am 
Neconectat
Admin

Kit3surf3r scrie:
@Soterro- autismul a fost doar un exemplu.
Da' vaccinati-va dragilor cu tot ce va aduc doftorii pe tava. Si neaparat credeti tot ce industria farmaceutica va arata. Restul sunt conspirationisti si prosti si cred in povesti. Si cum ceva nu mere cum trebuie dupa vaccinare, fuguta la doctori pentru un pumn de medicamente.

A fost un exemplu FALS. Iar acum iarasi faci afirmatii fara suport (tot mai bine decat sa dai exemple false).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 9:27 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
1.-2. asa e.
3. asa e, iar cei care au scos studiile alea falsificate si-au pierdut licentele, titlurile, samd....

Aiurea! :)) Unul, de pilda, a fost chiar decorat de catre Presedintele francez in persoana cu Legiunea de Onoare in 31 decembrie 2008. :ymdevil:
Soterro scrie:
4. hai sa discutam la concret: un nume? ca altfel argumentul suna a "bau bau".

Cazul Mediator. Nu e vaccin, cei drept, dar e un antidiabetic (si cu rol in combaterea obezitatii)

Soterro scrie:
6. si nu a interzis-o nimieni, nu?".

Timp de 33 de ani NU.

Soterro scrie:
Asta insa nu-mi refuza mie dreptul sa mi se para aiurea daca nu e bazata pe ceva concret.

"Din datele Afssaps, între 1979 şi 2009, între 500 şi 2.000 de pacienţi trataţi cu Mediator ar fi murit din cauza acestui medicament, peste 3.500 au fost spitalizaţi din cauza unor afectări ale inimii (valvulopatii cardiace), iar 1.750 au suferit intervenţii chirurgicale pe cord pentru înlăturarea efectelor nefaste ale acestui medicament. Forme minore de afectare au fost însă cu zecile de mii, anunţa Afssaps. Ministrul francez al sănătăţii a atenţionat dealtfel toţi bolnavii care au luat acest medicament să-şi facă un consult medical pentru a depista orice probleme provocate de tratamentul cu Mediator" ( http://leahu.wordpress.com/2011/02/18/a ... maceutica/)

Azi incepe la Nanterre procesul Servier(fabricantul Mediator). Principala acuzatie a celor peste 350 de persoane care s-au constituit parte civila este inselaciune agravata (http://www.20minutes.fr/article/933771/ ... e-nanterre)

Soterro, cu tot respectul pentru fanatismul cu care aperi medicina alopata si ardoarea cu care condamni oricare alternativa propusa acesteia, iti semnalez ca exista, din pacate, SI "criminali in halate albe". Iar ei sunt mai putin ..."demonstrabili". $-) $-) $-)

(http://lecercle.lesechos.fr/economie-so ... -col-blanc)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 9:50 am 
Neconectat
tânără speranţă

Ce nu inteleg: este vorba de medicamentatie pentru tratamente ori de vaccinuri pentru prevenire maladii?
No, cred ca-s usor dus cu capul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 9:55 am 
Neconectat
Admin

1. vorbeam despre VACCINARE, nu despre stiinta vs. fantezie. Dar inteleg, daca nu mai exista argumente pentru tema in discutie, o schimbam :D
2. exemplul tau vorbeste tocmai cum unul care a inselat oamenii are proces penal. Ia zi-mi cati medici ALTERNATIVI au procese penale de inselaciune? Fie si dupa 33 de ani? Eu zic c-o putem lua tot ca pe un punct pozitiv pentru medicina normala - excrocii SUNT urmariti.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 9:56 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
Ce nu inteleg: este vorba de medicamentatie pentru tratamente ori de vaccinuri pentru prevenire maladii?
No, cred ca-s usor dus cu capul.
Soterro scrie:
PS: scuze cotzo, n-am vrut sa se devieze de la subiectul vaccinarilor dar uite ca tot s-a intamplat. Asa suntem noi.

Subscriu PS-ului. Scuze Cotzo.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 10:07 am 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:

Nicio problema, intre timp ne-am format deja o opinie, nelamuririle o sa le discutam cu doctorul pediatru.

Multumesc inca o data pentru sfaturi/linkuri

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 10:22 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
1. vorbeam despre VACCINARE, nu despre stiinta vs. fantezie. Dar de acord, daca nu mai exista argumente pentru tema in discutie, o schimbam :D.
:D :D :D :D /:)
Soterro scrie:
2. exemplul tau vorbeste tocmai cum unul care a inselat oamenii are proces penal. Ia zi-mi cati medici ALTERNATIVI au procese penale de inselaciune? Fie si dupa 33 de ani? Eu zic c-o putem lua tot ca pe un punct pozitiv pentru medicina normala - excrocii SUNT urmariti.

Uite aicea 5 : http://dottorperuginibilli.it/forum/ind ... pic=1311.0
Aicea alti 2 (http://plus.cdt.ch/gossip/strano-mondo/ ... frode.html )
...si sunt sigura ca Sfântu Google are si prin alte parti "cazuri"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 10:31 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Homeopathy is "witchcraft" and the National Health Service should not pay for it, the British Medical Association has declared. (http://www.telegraph.co.uk/health/alter ... ctors.html)

...da' nush de ce ...asta "miroase". Sa fie chestia ca banutii contribuabilului britanic NU trebuie sa hraneasca si capra vecinului?? $-) $-) $-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 10:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Si sa nu uitam de Dr Hamer si de Dr Simoncini. Culmea, doi medici care s-au abatut de la "lege."

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]