Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 9:47 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vaccinare copii
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 11:00 am 
Neconectat
tânără speranţă

Unii oameni au impresia ca pot analiza totul doar alb sau negru, 0 sau 1, true sau false. Alte aspecte nici nu pot sa interpreteze din pacate.
Cu cat se considera cineva mai 'analitic', cu atat mai mult creste pericoul de-a aduce din subconstient numai argumentele care confirma ceea ce doreste sa creada.

Soterro- nu stiu ce-ai citit tu, dar sa faci totul ce e impotriva vaccinarilor ca pueril si fantezist samd- oh well. Chiar nici un simbura de adevar n-o fi la 'aialaltii'? :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 11:22 am 
Neconectat
Admin

Kit3surf3r scrie:
Soterro- nu stiu ce-ai citit tu, dar sa faci totul ce e impotriva vaccinarilor ca pueril si fantezist samd- oh well. Chiar nici un simbura de adevar n-o fi la 'aialaltii'? :)

Pueril n-am zis, insa fantezist da.

FANTEZÍST, -Ă adj., s.m. și f. (Scriitor etc.) care se conduce mai mult după imaginație. ♦ Bazat pe fantezie; plăsmuit, născocit. [< fr. fantaisiste].

Argumentele pe care le-am vazut pana acum sunt unele "logice" - adica cineva se gandeste la o treaba, i se pare logica si convingatoare, o publica si niste "medici" incep s-o aplice. Metoda insa nu are nimic de-a face cu realitatea! Este doar rodul imaginatiei - adica fanteziei - respectivului. Nu e nimic rau in asta, pana acum.
INSA ca sa poti si aprecia daca fantezia aia, oricat de logica si atragatoare ar fi, are vreun efect asupra bolnavilor, metoda este simpla: tu cand te duci la doctor te duci fiindca te jeneaza ceva undeva (nu zic ca unii se duc de plictiseala la doctor). Indiferent cum ii zice doctorul tau la jena aia, dezechilibru energetic sau infectie virala, dupa o vreme si un tratament de vreun fel, mai ai jena, sau nu o mai ai. Adica te-ai vindecat sau nu te-ai vindecat. Nu exista cale demijloc sau texte "ca de fapt nu-s boli" sau "boala" se defineste diferit la alternativi. Ti-a trecut jena sau nu? Problema aia pentru care te-ai dus la el in primul rand, o mai ai sau ba? Exista astfel de statistici pentru fantezia respectiva? Daca da, nu mai este fantezie, este stiinta. Daca nu, inseamna ca este aplicata la plesneala fara a sti de fapt ce rezultate are, deci ramane fantezie oricat s-ar rusina cu eticheta asta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 12:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Kit3surf3r scrie:

Pueril n-am zis, insa fantezist da.

FANTEZÍST, -Ă adj., s.m. și f. (Scriitor etc.) care se conduce mai mult după imaginație. ♦ Bazat pe fantezie; plăsmuit, născocit. [< fr. fantaisiste].

Argumentele pe care le-am vazut pana acum sunt unele "logice" - adica cineva se gandeste la o treaba, i se pare logica si convingatoare, o publica si niste "medici" incep s-o aplice. Metoda insa nu are nimic de-a face cu realitatea! Este doar rodul imaginatiei - adica fanteziei - respectivului. Nu e nimic rau in asta, pana acum..

Pai nu-i nimic rau in asta, intrucât daca nu ar fi existat fantezia, nu ar fi aparut NICI vaccinurile.(mai precis conceptu' de vaccin)

Soterro scrie:
INSA ca sa poti si aprecia daca fantezia aia, oricat de logica si atragatoare ar fi, are vreun efect asupra bolnavilor, metoda este simpla: tu cand te duci la doctor te duci fiindca te jeneaza ceva undeva .

Da. Si câteodata te trezesti paralizat sau chiar in masura sa trimiti salutari de pe lumea aialalta! :D

Soterro scrie:
Indiferent cum ii zice doctorul tau la jena aia, dezechilibru energetic sau infectie virala, dupa o vreme si un tratament de vreun fel, mai ai jena, sau nu o mai ai. Adica te-ai vindecat sau nu te-ai vindecat. Nu exista cale demijloc sau texte "ca de fapt nu-s boli" sau "boala" se defineste diferit la alternativi. Ti-a trecut jena sau nu? Problema aia pentru care te-ai dus la el in primul rand, o mai ai sau ba?.

De multe ori nu mai ai nici o jena, dezechilibru energetic, si in general nici o problema, intrucât fie cele enumerate s-au transformat in altceva, fie pur si simplu nu mai au nici o importanta intrucât ai fost declarat "decedat" la primaria in raza careia locuiesti. :)

Soterro scrie:
Exista astfel de statistici pentru fantezia respectiva? Daca da, nu mai este fantezie, este stiinta. Daca nu, inseamna ca este aplicata la plesneala fara a sti de fapt ce rezultate are, deci ramane fantezie oricat s-ar rusina cu eticheta asta.

...ca aici de exemplu? : http://www.dailymail.co.uk/news/article ... erica.html
:D :D :D
(asta ca vorbeam de vaccinuri)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 12:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

http://www.forbes.com/sites/alicegwalto ... t-regrets/

Revin: care-s metodele alternative la hepatita, polio, rujeola? Sa inteleaga si cotzo (ca eu am inteles doar ca vaccinarea poate cauza autismul).
Dar nu ma mira, in spitale sunt liste cu nr de telefon ale unor persoane care vorbesc cu tine si te vindeca prin telefon (iti pun si diagnostic). In Elvetia, sec. XXI.
Daca un tip de valoarea lui Jobs, atat de apropiat de partea stiintifica, si-a refuzat tratamentul medical incercand metode alternative, ce argumente se mai pot aduce?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 12:47 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Da. Si câteodata te trezesti paralizat sau chiar in masura sa trimiti salutari de pe lumea aialalta! :D
Bineinteles. Secretul este: cati la suta?
Accepti riscul sau nu? Daca ai cancer si ai sanse majore sa dai coltul, accepti un tratament experimental cu sanse de 10% de succes?

luminita scrie:
De multe ori nu mai ai nici o jena, dezechilibru energetic, si in general nici o problema, intrucât fie cele enumerate s-au transformat in altceva, fie pur si simplu nu mai au nici o importanta intrucât ai fost declarat "decedat" la primaria in raza careia locuiesti. :)
Bineinteles. Secretul este: cati la suta?
Ai cifre sa sugereze ca majoritatea sunt decedati, sau expresia cu "de multe ori" e scoasa complet din burta?

luminita scrie:
...ca aici de exemplu? : http://www.dailymail.co.uk/news/article ... erica.html
:D :D :D
(asta ca vorbeam de vaccinuri)
25 de morti la 13 milioane de vaccinati... hmmm asta vine cam 0,00019% sau ma insel? Daca doua zecimi de miimi de procent inseamna pentru tine "de multe ori" nu stiu daca are rost sa mai continuam discutia.
Oricum, este regretabil ca au existat si aceste 25 de cazuri (nu uita - vorbesti de o situatie care s-a intamplat acum PATRUZECI de ani!), si dupa cum vezi medicii au fost avertizati (chiar daca nu in public). Poate insa ca sunt mai multe decat mortile datorate gripei TOCMAI pentru ca oamenii au fost vaccinati, nu? Orice interpretare cu "what if" tine de domeniul realitatilor alternative si "dupa razboi multi viteji se-arata".
Fapt este ca medicina a progresat ceva in 40 de ani. Si va mai progresa cu siguranta, si sunt CONVINS ca se va dovedi peste alti 40 de ani ca o parte din ce folosim acum nu au fost solutia perfecta. Ce vreau sa spun aici este: la momentul actual sunt solutia cea mai buna pe care o avem. Pur si simplu: superlativ relativ. Cea mai buna. Nu perfecta. Numai cea mai buna. Clar?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 12:49 pm 
Neconectat
tânără speranţă

un PS si ma retrag din discutie:

cand iei o decizie in ceea ce priveste un tratament pentru o boala ce o ai e una (alternativa iti apartine si te priveste), cand decizia o iei pe pielea copilului tau e cu totul altceva. sper ca our friend cotzo sa aiba un pediatru care sa-l ajute sa inteleaga despre ce e vorba cu vaccinurile astea si care sunt riscurile administrarii lor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 12:57 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Sa inteleaga si cotzo (ca eu am inteles doar ca vaccinarea poate cauza autismul).

Trebuia sa intelegi ca legatura cauzala vaccinare->autism este o minciuna jegoasa, ca sa nu zic criminala.
Scuze insa nu pot s-o caracterizez altfel cand o vad colportata fara nici un pic de rusine sau constienta. Macar Luminita aduce in discutie niste cifre verificabile, nu ca inventia aia autista.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 1:01 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Revin: care-s metodele alternative la hepatita, polio, rujeola?

Corect, sa revenim la subiect. Are cotzo de ales? Daca da, care este alternativa? Sa nu vaccineze si sa incruciseze degetele sa n-aiba copilul ghinion? Sau exista o solutie in medicina alternativa impotriva bolilor de mai sus?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 1:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@Soterro:
...Prin urmare tre' sa ne bazam pe statistici si sa ne rugam la Doamne-Doamne sa nu facem parte din exceptii, asa-i? :mrgreen:
(sau ma rog din micutu' procentaj din exceptiile care confirma regula).
Soterro scrie:
haihui scrie:
Sa inteleaga si cotzo (ca eu am inteles doar ca vaccinarea poate cauza autismul).

Trebuia sa intelegi ca legatura cauzala vaccinare->autism este o minciuna jegoasa, ca sa nu zic criminala.
Scuze insa nu pot s-o caracterizez altfel cand o vad colportata fara nici un pic de rusine sau constienta. Macar Luminita aduce in discutie niste cifre verificabile, nu ca inventia aia autista.

Si daca cifrele alorlalti ar fi verificabile, doar ca nimeni nu s-a obosit sa-si angajeze un statistician?

haihui scrie:
http://www.forbes.com/sites/alicegwalton/2011/10/24/steve-jobs-cancer-treatment-regrets/
Daca un tip de valoarea lui Jobs, atat de apropiat de partea stiintifica, si-a refuzat tratamentul medical incercand metode alternative, ce argumente se mai pot aduce?

Cre' ca purtarea jeansilor cu adidasi si tricou negru cauzeaza fenomenu'...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 1:13 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
Trebuia sa intelegi ca legatura vaccinare-autism este o minciuna jegoasa, ca sa nu zic criminala.

Am inteles de la inceput, n-am vrut sa pun un emoticon ca devenea agresiv.
Jumatatea mea e medic si a lucrat in cercetare la un spital universitar din NA, cu sef direct superpremiat si invitat pe la toate conferintele pe teme de cardio. N-am nevoie de argumente pro sau contra, sunt atat de multe teste obligatorii (prin lege) si statistici ce se fac pentru crearea unui anumit medicament, atatia colaboratori isi pun semnatura pe segmentele de cercetare si atatea comisii iau la puricat dosarele astea incat devine extrem de greu sa ai erori in zona atacata de medicament. Unde este mai greu este la partea de efecte secundare - este fff greu de prevazut incidenta asupra pacientilor care sufera si de alte maladii sau au anumite sensibilitati. In acest scop se trimit mereu feedback-uri companiilor de medicamente. Si, crede-ma, poti fi mama companiilor, daca gresesti in USA (de ex) si pierzi un proces in fata guvernului sau companiilor de asigurari (ca si aia au avocati), iti piere cheful de a scoate medicamente netestate pe piata, cum se depaseste un anumit nivel de reactii adverse este urgent scos de pe piata, nu conteaza ca nu s-au scos banii investiti in cercetare.
Poti avea reactii adverse la penicilina, sa fii alergic la un anumit tip de anestezie, fara sa stii. Ulterior poti sa ramai frustrat pe aceste metode de a te vindeca sau de a-ti inlatura durerea, sau sa intelegi ca faci parte din exceptiile care au un organism care nu reuseste sa decodifice (decodeze?)substanta administrata la fel ca majoritatea organismelor. E trist cand astfel de evenimente conduc la o tragedie, de aceea se fac eforturi constante in domeniul stiintei pentru a intelege corpul uman si mecanismele lui de aparare.

Eu sunt de parere ca fiecare este liber sa aleaga si sa creada in ce vrea, atata timp cat alegerea lui/ei nu ma pune pe mine sau familia mea in pericol. Sa faca yoga, sa manance numai vegetale, sa mearga la manastire, sa bage homeopatice in el, sunt de acord cu toate astea. Cand insa lucruri dovedite stiintific sunt puse la indoiala pe baza catorva exceptii infime statistic, aici sunt de acord 100% cu tine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 2:42 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
sunt atat de multe teste obligatorii (prin lege) si statistici ce se fac pentru crearea unui anumit medicament, atatia colaboratori isi pun semnatura pe segmentele de cercetare si atatea comisii iau la puricat dosarele astea incat devine extrem de greu sa ai erori in zona atacata de medicament

Dar ce zici ca dupa ce parcurgi jdemii de proceduri si transpiratii sa vina un artist sa-ti comunice "Daaa? Ziceti ca aveti o rata de succes de doar 63,47%? Ei bine aflati ca eu am o rata de succes FOARTE MARE!". Well, top that.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 2:55 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Capito, Cotzo? :D :D :D

...Prin urmare, faci cum crezi tu.
Forumu' nu-i de prea mare ajutor, in sensu' ca iti da prea multi... parametri :(|) :(|) :(|)
..Deci tre' sa alegi dintre pareri de genu' :

-"Io i-am vaccinat pe-ai mei"
-"Io i-am auzit pe medicii alternativi"
-"Io ma indoiesc, intrucât am auzit ca poate dauna..."
-"Statisticile zice ca DA, tre' sa-i vaccinezi!, ca toti ailalti is tembeli fara cifre"
-"Ca nu-i rau, ca nevasta-mea lucreaza in domeniu.."
-"Ca "statisticili" nu-s totdeauna adevarate, intrucât "istoria e scrisa de invingatorii care se semneaza cu frumoasa nuanta verzulie" (nuanta "dollar").

Succes! :)

PS: Vreau sa specific faptul ca io pe ai mei i-am vaccinat. Nu neaparat in cunostinta de cauza, ci mai degraba ca asa "trebe". Poate ca in domeniul poliomielita, rujeola, rubeola, bcg(clasicele) -nu as avea de cârtit, in sensu' ca is ...verificate.
...Cu astea mai moderne care miros a "banutzi" am oareshce indoieli.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 3:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@haihui
Daca nu te superi ca te intreb: ce inseamna NA ?
Ca aicihttp://it.wikipedia.org/wiki/NA nu m-am prea lamurit.. Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 3:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:

Pai am dat niste argumente, trebuia sa spun si sursa, altfel ramanem la dat cu parerea. Daca ai inteles ca e bine doar pentru ca doamna mea a avut contact cu sistemul de cercetare stiintifica, nu si ca am expus demersurile stiintifice si tehnice de urmat pentru a avea un medicament pe piata, imi cer scuze. Eu insa am sesizat o lejera ironie si nu cred ca a fost reciproc.
Si eu am indoieli cu multe "medicamente moderne". Poti da niste exemple de "medicament modern" la care te referi (vezi sa nu-ti pui adeptii homeopaticelor in cap)?

NA = North America. Imi cer scuze.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 3:44 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
-"Ca "statisticili" nu-s totdeauna adevarate, intrucât "istoria e scrisa de invingatorii care se semneaza cu frumoasa nuanta verzulie" (nuanta "dollar").

La asta ma refeream cand ziceam ca majoritatea argumentelor "contra" sunt bazate pe teoria conspiratiei mondiale (nu toate, bineinteles).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 4:21 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
luminita scrie:

Pai am dat niste argumente, trebuia sa spun si sursa, altfel ramanem la dat cu parerea. Daca ai inteles ca e bine doar pentru ca doamna mea a avut contact cu sistemul de cercetare stiintifica, nu si ca am expus demersurile stiintifice si tehnice de urmat pentru a avea un medicament pe piata, imi cer scuze. Eu insa am sesizat o lejera ironie si nu cred ca a fost reciproc.
Si eu am indoieli cu multe "medicamente moderne". Poti da niste exemple de "medicament modern" la care te referi (vezi sa nu-ti pui adeptii homeopaticelor in cap)?

NA = North America. Imi cer scuze.

"Afacerea Mediator nu este primul caz de acest fel. Chiar dacă efectele au fost mai puţin grave (sau poate nu toate datele au fost date publicităţii), trebuie amintite medicamente ca antiinflamatorul produs de Merck, Vioxx – care potrivit FDA a provocat între 88.000 şi 139.000 de atacuri de cord -, de sibutramina (substanţă din compoziţia unor medicamente pentru slăbit care i-a dat bătăi de cap şi lui Mutu la testele antidoping), interzisă în urmă cu un an, după numai opt ani de comercializare din cauza problemelor cardiace pe care le provoca."(http://leahu.wordpress.com/2011/02/18/a ... maceutica/)

Mah.. Ce sa-i faci, ne raportam mereu la...statistici.. :D

Io nu vreau sa ironizez pe nimeni. Si nici sa dau apa la moara teoriilor conspiratiei mondiale(cum zice Soterro). Doamna ta a existat intr-un sistem care fara indoiala este bine pus la punct, doar ca, din pacate nu .... ia in considerare factorul cel mai important : NU conteaza foarte mult medicamentul , ci profitul pe care acesta il poate aduce.

PS: "Bactrim în doze adecvate masei corporale şi pentru perioade lungi de timp". (am mai vorbit despre el si alte sulfamide in alt topic)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 5:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
"Afacerea Mediator nu este primul caz de acest fel. Chiar dacă efectele au fost mai puţin grave (sau poate nu toate datele au fost date publicităţii), trebuie amintite medicamente ca antiinflamatorul produs de Merck, Vioxx – care potrivit FDA a provocat între 88.000 şi 139.000 de atacuri de cord

Cum spuneam, problema este la efecte secundare.
Daca dorim sa demolam sistemul de creare a noi medicamente este suficient sa dam 2-3 exemple de erori penale din sistem, mai aruncam o vorba cu autismul si este suficient: nu trebuie avut incredere in medicamente, riscurile sunt mult prea mari.
Eu am multe povesti din categoria pacientilor care isi decid singuri medicamentatia (uh, majoritatea compatrioti), tratamentul, recurg la tratamente alternative fara nici o logica. Dar nu-i vorba de asta.
Si da, este vorba de foarte multi bani. Inca nu s-a putut stabili o procedura legala de a impune o limita de profit in domeniile farmaceutic, petrolier (nu alimentati pentru o zi), alimentar (No Nestle), bancar (Occupy Wall Street), etc.

De la exemplele enuntate de-a lungul topicului si pana la subiectul vaccinurilor administrate copiilor este, totusi, o mare distanta (din fericire).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 7:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
luminita scrie:
"Afacerea Mediator nu este primul caz de acest fel. Chiar dacă efectele au fost mai puţin grave (sau poate nu toate datele au fost date publicităţii), trebuie amintite medicamente ca antiinflamatorul produs de Merck, Vioxx – care potrivit FDA a provocat între 88.000 şi 139.000 de atacuri de cord

Cum spuneam, problema este la efecte secundare.

Cum spuneam si io: iatrogenia este un fenomen cunoscut si ras-cunoscut de mult timp in lumea medicala (mult inainte de alcatuirea mult iubitelor statistici). Prin urmare efectele secundare sunt termeni de luat in ecuatie inainte de a promova un medicament pe piata.
haihui scrie:
Daca dorim sa demolam sistemul de creare a noi medicamente este suficient sa dam 2-3 exemple de erori penale din sistem, mai aruncam o vorba cu autismul si este suficient: nu trebuie avut incredere in medicamente, riscurile sunt mult prea mari

Sorry, rolul de cobai nu ma prea prinde. Nici macar pentru o cauza mareata. b-( Prin urmare, consider ca baietii trebuiau sa-si faca mai bine treaba (in sensu' sa studieze mai aprofundat iatrogenia medicamentului propus) si abia apoi, cu tema bine facuta si cu fituica bine scrisa sa-mi propuna marea descoperire.

haihui scrie:
Eu am multe povesti din categoria pacientilor care isi decid singuri medicamentatia (uh, majoritatea compatrioti), tratamentul, recurg la tratamente alternative fara nici o logica. Dar nu-i vorba de asta.

:) :) :) Ce sa-i faci, suntem mai necredinciosi decât Toma-necredinciosu'. (Cine stie, poate ca tipu' era trac, dac, sau etc :D :D :D - adica "strabun" :p )

haihui scrie:
Si da, este vorba de foarte multi bani. Inca nu s-a putut stabili o procedura legala de a impune o limita de profit in domeniile farmaceutic, petrolier (nu alimentati pentru o zi), alimentar (No Nestle), bancar (Occupy Wall Street), etc.

:)) :)) :)) Scuze, imi poti da un exemplu (din orice domeniu) in care banul sa nu aiba ultimul cuvânt? Banul inseamna putere iar la betia puterii nu rezista nimeni, niciodata. (Ufff! Tocmai am utilizat doua cuvinte care dupa parerea mea ar trebui excluse din dictionar: nimeni si niciodata. . Probabil ca raman o cretina idealista. :ymsigh: )

haihui scrie:
De la exemplele enuntate de-a lungul topicului si pana la subiectul vaccinurilor administrate copiilor este, totusi, o mare distanta (din fericire).

Da.
Cu toate ca, de pilda, vaccinul impotriva cancerului de col uterin administrat fetitelor de pâna la 12 ani imi pare o invazie inutila. Vom auzi peste vreo 15 ani cât de eficace si far' de efecte secundare a fost.
Da' nu ma luati in seama.. Mi's io mai refractara..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 8:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Fapt este ca medicina a progresat ceva in 40 de ani. Si va mai progresa cu siguranta, si sunt CONVINS ca se va dovedi peste alti 40 de ani ca o parte din ce folosim acum nu au fost solutia perfecta. Ce vreau sa spun aici este: la momentul actual sunt solutia cea mai buna pe care o avem. Pur si simplu: superlativ relativ. Cea mai buna. Nu perfecta. Numai cea mai buna. Clar?

Foarte clar: din cei 40 de ani, in cazul Mediator-ului , 33 au fost de "proba pe pacienti", din care unii nesimtiti au dat coltu' sau s-au procopsit cu patologii mai "cool". Cu siguranta ca superlativu' relativ ar fi fost utilizat inca multi ani de-acu' incolo daca nu se gasea una sa scrie o carte si vreo 350 de pacienti sa faca "parte civila" intr-un proces impotriva bravului producator de medicamente francez.
...Ma leshi..?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 8:21 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
haihui scrie:

Scuze insa nu pot s-o caracterizez altfel cand o vad colportata fara nici un pic de rusine sau constienta.

As dori sa-mi explici "legatura cauzala" intre NON-vaccinarea fetitelor pâna la 12 ani si cancerul de col uterin al acestora la vârsta adulta.
Multumesc.

Si ca tot vorbiram de efecte secundare: http://www.sfatulmedicului.ro/Cancer-al ... rului-_977

Câti dintre voi ati incercat sa verificati daca fiica voastra se va afla in "procentaju' bun" sau la "exceptii"? ;;)
Si as dori sa mai stiu, cum v-ati simtit in momentu' in care ati hotarât sa va protejati fiica de canceru' de col uterin ferm convinsi ca voi si ai vostri sunt in "procentaju' bun" si nu la "exceptii"? A fost ca la bungee-jumping, sau cum?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 9:59 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Eu am multe povesti din categoria pacientilor care isi decid singuri medicamentatia (uh, majoritatea compatrioti), tratamentul, recurg la tratamente alternative

Pai tratamentele astea alternative sunt gratis? Cine anume vorbeste de bani aici? Tratamentele alternative sunt adevarata mina de aur: nu te verifica absolut nimeni, nu ai de dat socoteala daca iti reuseste sau nu, nici macar nu trebuie sa poti explica ce faci omului. Nu-i de mirare ca infloresc cabinetele ca ciupercile dupa ploaie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 10:06 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
As dori sa-mi explici "legatura cauzala" intre NON-vaccinarea fetitelor pâna la 12 ani si cancerul de col uterin al acestora la vârsta adulta

Infectia cu energia aia negativa numita in anumite cercuri "virus uman papiloma" sau cum s-o fi traducand. La o anumita varsta ar trebui sa fi auzit de testul Papanicolau, dar daca nu, ti-l recomand (desi nu este alternativ).

PS: vezi ca linkul ce l-ai dat duce la tratamentul muscaturilor umane.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 10:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

OMG, luminita...
Incearca sa te detasezi un pic si sa-ti citesti replicile cu un "ochi" neutru.
I'm out, nu tin la discutii pe tonul asta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 8:32 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
PS: vezi ca linkul ce l-ai dat duce la tratamentul muscaturilor umane.

Vad acu'. Desi nu am inteles de ce. Io am citit altceva initial, iar articolul respectiv a...disparut pur si simplu de pe site-ul "sfatulmedicului.ro". Nashpa..
Oricum nu era o chestie foarte linistitoare.
La al doilea titlu de aici: http://silgard.wordpress.com/2008/11/25 ... -cervarix/ sunt lucruri asupra carora ar trebui sa reflectam. Mie mi se pare cam ciudat faptul ca s-a stabilit efectuarea unei campanii de vaccinare, fara nici un fel de analize initiale. Ma rog... Ciudat mi s-a parut si faptul ca s-a cerut acordul scris al parintilor in campania de vaccinare in Ro.

Soterro scrie:
luminita scrie:
As dori sa-mi explici "legatura cauzala" intre NON-vaccinarea fetitelor pâna la 12 ani si cancerul de col uterin al acestora la vârsta adulta

Infectia cu energia aia negativa numita in anumite cercuri "virus uman papiloma" sau cum s-o fi traducand. La o anumita varsta ar trebui sa fi auzit de testul Papanicolau, dar daca nu, ti-l recomand (desi nu este alternativ).

E de bine...

Io ma intreb uneori cum naiba ne putem "reduce" doar la carne, oase, sânge si alte lichide numai bune de mediu pt dezvoltarea frumosilor si up-datatilor virusi... Chiar asa? Mah... Daca ziceti voi..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 8:58 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
OMG, luminita....

Haihui, scuze, io nu le am cu prescurtarile. Deci nu am inteles OMG.

haihui scrie:
Incearca sa te detasezi un pic si sa-ti citesti replicile cu un "ochi" neutru.
I'm out, nu tin la discutii pe tonul asta.

Ai dreptate si cer scuze. Nu sunt foarte obiectiva, poate.
Din pacate am fost foarte marcata de un eveniment din sfera personala: un nepot(24 de ani) din familia "aquisita" a murit acum un an jumate in urma sindromului Guillain Barre. Rata de mortalitate a acestei boli este cuprinsa intre 2 si 5 la suta si e datorata unor patologii pre-existente. Ori baiatul era perfect sanatos inainte de aparitia acestui sindrom.
Lucrurile mergeau spre bine si cautam de zor o clinica de recuperare motorie.
Din pacate, medicii au decis sa schimbe medicatia pentru o pneumonie rebela in scopul de a-l expedia cât mai repede la recuperare. Baiatul a facut soc anafilactic.
Eu sunt convinsa ca a fost o greseala medicala si ca pustiul nu ar fi trebuit sa moara.
Mi s-a parut ciudata si chestia pe care au spus-o medicii parintilor: "Daca semnati , il puteti lua acasa si ingropa crestineste. Daca nu, s-ar putea sa dureze pâna il veti inmormânta".
..Iar parintii au semnat.
In fine...baiatul "s-a dus". Au ramas patru umbre, care nu doresc decât sa "se termine", sa moara: parintii si doua surori. Imi vine sa plâng ori de câte ori ii vad sau ma gândesc la ei.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]