Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 3:56 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vaccinare copii
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 9:27 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
cand iei o decizie in ceea ce priveste un tratament pentru o boala ce o ai e una (alternativa iti apartine si te priveste), cand decizia o iei pe pielea copilului tau e cu totul altceva.

Asta-i chestia nashpa: ca muritoru' de rând tre' sa ia decizii asupra sanatatii copilului sau... Si nu prea stie care.
Cu cât stii mai mult, cu atât iti dai seama cât de putin stii (mereu actual Socrate :D )
Iar chestia cu "io te-am facut io te omor" nu mai tine! Macar asta am reusit s-o depasim.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 9:30 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Eu sunt convinsa ca a fost o greseala medicala si ca pustiul nu ar fi trebuit sa moara.

Te inteleg ca te-ai suparat pe doctorii aia, te inteleg ca-i banuiesti ca au dat-o in bara sau nu au stiut ce sa faca. Oricare dintre noi s-ar gandi si la asta. Dar totusi sa nu uitam ca o mortalitate de x% inseamna ca se mai si moare din boala aia si in alte parti si cu alti doctori...

Oricum, nu vad nici cu ce sustine medicina alternativa experienta ta, nici legatura ei cu vaccinul anti-polio (de exemplu).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 9:42 am 
Neconectat
tânără speranţă

Imi pare rau pentru drama petrecuta in familia ta, luminita.
Eventuala greseala in decizii privind aplicarea unui tratament intr-un caz contraindicat n-are legatura cu eficienta acelui tratament.
Hai sa lasam balta topicul asta, banuiesc ca our friend cotzo va fi mult mai lamurit in discutia ce-o s-o aiba cu pediatrul copilului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 10:17 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro, io sunt convinsa ca vaccinurile ..clasice, alea pe care le-ai facut si tu, si eu, si atâtia dintre noi sunt ok. Macar prin prisma (istorica) a cazuisticii. (http://ro.wikipedia.org/wiki/Vaccin)

..Cu astea, mai noi, am io ce am !! Cred ca nu sunt inca suficient de ..probate. Si sincer, ma gândesc de n'shpe ori daca.. chiar as fi de acord ca io sau ai mei copii suntem "gata" sa ajutam stiinta, sa fim.. cobai .
De pilda, vaccinul impotriva gripei porcine a avut ca efecte secundare in multe cazuri tocmai acel sindrom: Guillain Barre.
Despre asta contra cancerului de col uterin (imi pare cel putin ciudat ca in sfârsit s-a descoperit un vaccin impotriva unei forme de CANCER- ar fi pt prima oara in istoria medicinei)...Sincer io nu ma simt in stare sa-i spun lui fiica-mea "tre' sa il faci".

Nush de ce am pierdut increderea. Poate exact din acelasi motiv care m-a facut sa-mi pierd increderea in ...intrecerea sportiva. Mai cu seama in fotbal. ...E prea pictat in ...verzuliu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 10:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
Imi pare rau pentru drama petrecuta in familia ta, luminita.
Eventuala greseala in decizii privind aplicarea unui tratament intr-un caz contraindicat n-are legatura cu eficienta acelui tratament.

..As avea o intrebare: deciziile privind aplicarea unui tratament apartin unor oameni (fie ei si in halate albe). Cazu' "contraindicat" este al unui om, initial foarte sanatos.
Tratamentu' e eficace, chiar daca pacientu' e mort?
..e nashpa. De dragu' apararii unei scheme de tratament conforme aleia scrisa in carti, ne lepadam de responsabilitati si, in cel mai bun caz (desi nu cred ca asta ar fi in specia de fata),il catalogam la "exceptii" si sa ne spalam frumos pe mâini?

haihui scrie:
Hai sa lasam balta topicul asta, banuiesc ca our friend cotzo va fi mult mai lamurit in discutia ce-o s-o aiba cu pediatrul copilului.

Sunt de acord ca our friend cotzo va fi mult mai lamurit dupa discutia cu pediatrul. Eu totusi i-as recomanda sa zica ok pentru vaccinurile clasice, si sa fie ceva mai circumspect vis-a-vis pentru cele mai noi (tip: "vaccinul impotriva gripei porcine", de ex).
..Cât despre "abandonarea topicului", nu-s chiar de acord cu abandonul discutiei. As prefera sa deschidem un alt topic in care sa vorbim despre: "suntem doar carne, oase, sânge si alte lichide, sau si altceva", de pilda.
Precizez ca nu-s bigota(religioasa), nu-s fan "comert cu medicina alternativa", dar imi pun o gramada de intrebari...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 1:21 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Despre asta contra cancerului de col uterin (imi pare cel putin ciudat ca in sfârsit s-a descoperit un vaccin impotriva unei forme de CANCER- ar fi pt prima oara in istoria medicinei).

Vezi, exact de aceea am amintit testul Papanicolau. Daca il cunosteai nu te mai mirai.

Si momente "prima data" au existat o gramada si vor mai fi, in istoria a orice :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 3:38 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Testul Papanicolau pune in evidenta modificari celulare la nivelul colului uterin. Parte din aceste modificari POT fi de origine canceroasa. Testul NU releva ce tip de modificari fac parte din aceasta categorie(de origine canceroasa). In cele mai multe cazuri, modificarile puse in evidenta de acest test dispar spontan.

In ceea ce priveste "vaccin impotriva cancerului"...Hmmm!!!! Io nu cred.
Ca tot suntem la capitolu' "generalitati", inseamna ca ar trebui sa existe si vaccinuri impotriva altor tipuri de cancer, nu? Ca principiul e cam acelasi... sau nu?

(http://www.sfatulmedicului.ro/Investiga ... logic_1029)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 4:35 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Stii, Soterro... Ceea ce spui tu ar insemna ar fi trebuit descoperit demult vaccinul contra cancerului pulmonar. Un simplu test IDR - pe care l-am facut cu totii macar o data in viata (si care semnaleaza prezenta Mycobacterium tuberculosis care poate fi motivul declansarii SI al unui cancer pulmonar), ar fi trebuit sa dea deja solutia vaccinica impotriva acestuia .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 5:01 pm 
Neconectat
Admin

Da, abia acum mi-este clar. Multumesc pentru rabdare!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 7:19 pm 
Neconectat
membru de bază

Deci Cotzo, dupa 3 pagini de dezbateri, care-i parerea / decizia / opinia ta ?

Tu cum vei proceda ? :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 16 Mai 2012 9:51 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am gasit aici o discutie mai veche despre vaccinul anti HPV (http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=2349&st=0). Sunt multe postari, sunt si diversi exaltati :D. Mi s-au parut interesante mesajele 3,4,5, ; 13,14; 26,29,30,37 cu link-urile propuse.

...Si ca tot pomeneam de iatrogenie si statistici: http://articles.mercola.com/sites/artic ... t-one.aspx . Mai precis, a treia cauza de deces in SUA este sistemul de sanatate (http://www.health-care-reform.net/causedeath.htm)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]