Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 6:29 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: buna ziua
MesajScris: Vin, 16 Aug 2013 2:56 pm 
Neconectat
nou venit

am permis b valabil 5 ani , si sunt insarcinata cu un elvetian care nu vrea acest copil , ce pot face in conditile in care eu lucrez la masaj erotic , ce drepturi va avea copilul meu si daca statul elvetian ma va ajuta cu acest copil , cum il pot inregistra in cazul in care tatal biologic , elvetianul nu vrea sa recunosca paternitatea , va rog daca se pote si stie cineva raspunsuri concrete sa ma ajute , si as ruga sa nu deviati subectul cu tot felul de critici , imi doresc acest copil ,

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: buna ziua
MesajScris: Vin, 16 Aug 2013 5:37 pm 
Neconectat
Admin

shany scrie:
ce drepturi va avea copilul meu
Va fi cetatean roman cu drepturile care decurg din asta.
shany scrie:
daca statul elvetian ma va ajuta cu acest copil
O sa primesti alocatie, ceva in jur de 200 CHF.
shany scrie:
cum il pot inregistra in cazul in care tatal biologic , elvetianul nu vrea sa recunosca paternitatea
Este copilul tau, nu? :) Asta o poti scrie in certificat. Restul inseamna dat in judecata si din astea - nu cunosc amanunte.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16 Aug 2013 6:56 pm 
Neconectat
nou venit

si daca tatal copilului este elvetian , el ca sa demostrze contrariu ar trebui sa faca un test de paternitate nu ?
poate sa ma informeze cineva cum ar trebui sa fac , , daca nasc aici in elvetia si tatal este elvetian , insa nu are servici , ma poate ajuta statul cu o casa sau ceva ca sa pot creste copilul , mai se acorda si altceva decit cei 200 de franci ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16 Aug 2013 7:06 pm 
Neconectat
nou venit

da cert este copilul meu dar are si un tata nu , un copil nu se poate face de una singura , ser sa fie o lege rin care sa oblige tatal la recunostere ,

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16 Aug 2013 7:14 pm 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
shany scrie:
ce drepturi va avea copilul meu
Va fi cetatean roman cu drepturile care decurg din asta.
shany scrie:
daca statul elvetian ma va ajuta cu acest copil
O sa primesti alocatie, ceva in jur de 200 CHF.
shany scrie:
cum il pot inregistra in cazul in care tatal biologic , elvetianul nu vrea sa recunosca paternitatea
Este copilul tau, nu? :) Asta o poti scrie in certificat. Restul inseamna dat in judecata si din astea - nu cunosc amanunte.

dar sper sa fie o lege prin care sa oblige tatal biologic al copilului sa isi asume ressponsabilitatile de parinte,
doar un copil se concee in 2 , apoi eu ca mama cu un copil mic statul nu ma va ajuta cu nimic macar pe erioada cind este foarte mic copilul cu 200 chf este imposibil sa cresti un copil , , de exemplu nu am apt in elvetia , am stat la tatal copilului ,

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16 Aug 2013 8:21 pm 
Neconectat
membru de bază

Buna

ca o completare la ceea ce a scris deja Soterro: prin lege il poti obliga sa-ti plateasca intretinerea copilului dar doar daca un test ADN confirma paternitatea. Deci da, ai nevoie de avocat. Confirmarea paternitatii nu implica si acordarea cetateniei daca nu sunteti casatoriti. In cuplurile casatorite, copilul (un parinte elvetian un parinte roman) primeste automat cetatenia elvetiana.

Nu descuraja, barbatiilor le vine oricum mai tarziu mintea la cap, eu cred ca el la un moment dat va accepta copilul :)

Bafta si felicitari :) %%-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16 Aug 2013 10:27 pm 
Neconectat
membru de bază

Daca el nu va accepta de bna voie sa recunoasca copilul, poti apela la Jugendamt, ei il obliga apoi pe el la test si daca e pozitiv la plata. Primesti sustinere de la ei in tot procesul pe care-l ai de urmat. Contacteaza-i.

"Für allein erziehende Elternteile bietet das Jugendamt Rat und Hilfe in Unterhaltsfragen an:

Rechtsberatungsstellen für Einkommensschwache bei den Sozialämtern der Bezirke
Rechtsanwälten (für Einkommensschwache nach dem Rechtsberatungshilfegesetz gegen eine nur geringe Gebühr)
Rechtsantragsstellen der Gerichte, die ihnen bei einer sachgerechten Formulierung von Anträgen und Schriftsätzen helfen.
Das Jugendamt darf dem nichtsorgeberechtigten Elternteil lediglich Hinweise auf die gesetzlichen Bestimmungen geben. Die eigentliche Rechtsberatung ist im Einzelfall den Rechtsanwälten vorbehalten. Bei Eltern mit geringem Einkommen kann auch eine kostenlose Beratung im Rahmen des Beratungshilfegesetzes ermöglicht werden."

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16 Aug 2013 10:51 pm 
Neconectat
nou venit

jungenamt cum se numeste in franceza, eu stau in partea franceza , adica aci am stat cu tatal copilului , insa acum stau cu o prietena ,cum pot face rost de o locuinta accesiba nevoilor minime , ma refer nu la ceva scump sau ma poate ajuta statul in cazul acesta cumva ? nu eu sunt cea care cer cetatenie ci am vb de acst copil pt el am spus de cetatenie ,daca tatal lui este elvetian , si sper sa il recunosca chiar si silit de lege ,

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 17 Aug 2013 10:10 am 
Neconectat
membru de bază

Si eu tot de cetatenia copilului vorbeam, nu de a mamei :)

Statul elvetian nu face prea mult...unele asociatii te pot ajuta, temporar. Nasterea unui copil in Elvetia nu garanteaza, cazare, masa, sedere. Ma refer in situatii in care viitoarea mama nu este casatorita cu tatal copilului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 18 Aug 2013 9:17 am 
Neconectat
nou venit

Buna daca iti doresti acest copil dupa nastere normal vei declara cine e tatal copilului poti consulta dupa aceia un avocat si vei intenta un proces de paternitate in care el este obligat sa faca testul si functie de rezultat el va fi raspunzator ptr copil si bun de plata(adica in cazul in care nu locuiti impreuna si cheltuielile lunare ale tale si copilului sunt mai mari decat salariul tau el va fi nevoit sa plateasca .se face un buget al familiei important e sa dovedesti ca e tatal copilului da nu mai tarziu de un an de la nastere .bani vei obtine numai legal dar numai cu sprijinul unui avocat dar bine ar fi sa fiti o familie.daca erai casatorita legal era cam vai de mama lui ,te intretinea pe tine si copil pana studia copilul in cazul in care tu nu ai venituri suficiente

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 18 Aug 2013 2:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Shany,
ai specificat mai inainte ca tatal copilului nu are servici. In cazul in care ai facut tot ce este necesar si ai demonstrat paternitatea copilului nu stiu ce poti sa faci in cazul in care el nu are o leafa.
Am auzit de cazuri in care tatal copilului nu platea nimic ptr. ca nu avea cu ce....
Toate cele bune.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Noi 2013 2:48 pm 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:
Daca el nu va accepta de bna voie sa recunoasca copilul, poti apela la Jugendamt, ei il obliga apoi pe el la test si daca e pozitiv la plata. Primesti sustinere de la ei in tot procesul pe care-l ai de urmat. Contacteaza-i.

"Für allein erziehende Elternteile bietet das Jugendamt Rat und Hilfe in Unterhaltsfragen an:

Rechtsberatungsstellen für Einkommensschwache bei den Sozialämtern der Bezirke
Rechtsanwälten (für Einkommensschwache nach dem Rechtsberatungshilfegesetz gegen eine nur geringe Gebühr)
Rechtsantragsstellen der Gerichte, die ihnen bei einer sachgerechten Formulierung von Anträgen und Schriftsätzen helfen.
Das Jugendamt darf dem nichtsorgeberechtigten Elternteil lediglich Hinweise auf die gesetzlichen Bestimmungen geben. Die eigentliche Rechtsberatung ist im Einzelfall den Rechtsanwälten vorbehalten. Bei Eltern mit geringem Einkommen kann auch eine kostenlose Beratung im Rahmen des Beratungshilfegesetzes ermöglicht werden."

am gasit ce cautam intr-un site anume , www.migraweb.ch in mare , oricum multumesc pt timpul acordat , si initiativa ,
in Elveția, fiecare naștere trebuie să fie anunţată în termen de 3 zile la Oficiul de Stare Civilă în cauză, de către tată, mamă sau altă persoană autorizată.

Documentele necesare:
•Un certificat de la spital (maternitate) sau de un certificat de la moaşă (în cazul naşterii la domiciliu)
•Livretul de familie sau de căsătorie original al părinților, respectiv, un certificat de stare civilă (pentru mame necăsătorite)
•Dovada de reședință
•Un act de identitate valabil (pentru cetățenii străini)
•Acte de identitate (pașaport sau carte de identitate)
•Certificatul de recunoaștere a copilului (pentru mamele necăsătorite).

Nume

Copilul ia numele de familie uzual. Dacă părinții nu sunt căsătoriți, el ia numele mamei.

Drepturi civile

Copiii ai căror părinți sunt străini dobândesc cetățenia țării lor de origine, în conformitate cu drepturile civile locale. În cazul în care unul dintre părinți este elvețian, copiii dobândesc cetățenia elvețiană, indiferent dacă părinții sunt căsătoriți sau nu.

Elveția recunoaște dubla cetățenie.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]