Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Dec 2017 8:37 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: info de ajutor pentru bona in elvetia
MesajScris: Lun, 27 Apr 2015 6:20 pm 
Neconectat
nou venit

Salut!

De la 1 iunie ne vom stabili in cantonul Zürich (eu, sotul si fetita de 10 luni).
Avand in vedere ca vom lucra amandoi, avem nevoie de o bona.

As vrea sa stiu cum ar fi treaba in cazul unei bone pe care o aduc din tara. E necesar permisul de sedere pentru ea? Pot sa nu declar ca am babysitter? Si in cazul asta nu voi intampina probleme de nicaieri?

Habar nu am de unde sa iau ceva info oficiale. Daca ma puteti ajuta cu informatii sau site-uri oficiale, v-as fi recunoscatoare.

Voi, mamici care lucrati,cum ati procedat cu micutii vostri? :-s

Multumesc mult de tot!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: info de ajutor pentru bona in elvetia
MesajScris: Mar, 28 Apr 2015 3:27 pm 
Neconectat
nou venit

buna ziua
ma numesc serban anca sunt asistenta medicala in prezent locuiesc in elvetia in le landeron canton neuchetel .lucrez fara contract la un restaurant .vreau sa ini gasesc un loc de munca in care sa mi se ofere cazare si mi ar placea sa fiu un ajutor pt fetita dumneavoadtra avand in vedere ca am experienta cu copii am lucrat 4 ani la un spatiu de joaca . numarul meu 0762982073

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Apr 2015 7:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Geo Hal scrie:
Salut!

De la 1 iunie ne vom stabili in cantonul Zürich (eu, sotul si fetita de 10 luni).
Avand in vedere ca vom lucra amandoi, avem nevoie de o bona.

As vrea sa stiu cum ar fi treaba in cazul unei bone pe care o aduc din tara. E necesar permisul de sedere pentru ea? Pot sa nu declar ca am babysitter? Si in cazul asta nu voi intampina probleme de nicaieri?

Habar nu am de unde sa iau ceva info oficiale. Daca ma puteti ajuta cu informatii sau site-uri oficiale, v-as fi recunoscatoare.

Voi, mamici care lucrati,cum ati procedat cu micutii vostri? :-s

Multumesc mult de tot!

Da, este necesar permisul de sedere pentru ea.
Poti sa nu declari.
Ba da o sa ai probleme: ea locuieste ilegal aici si tu poti sa iei amenda. Daca se intampla ceva cu ea, ea nu are asigurare medicala sau de accident. Daca se intampla ceva cu fetita, raspunde ea (de asta o bona trebuie sa aiba o asigurare speciala -Haftpflichtversicherung) si apoi iar ai si tu probleme. Ca sa nu mai zic, ca poti sa fii pur si simplu ''turnat'' de vecini si atunci te trezesti si cu ''Imigratia'' la usa.
Nu prea inteleg de ce vrei sa faci totul ilegal cand sunt atatea riscuri. Doar pentru cateva sute de franci? Oricum nu o sa ii dai salariul care i se da unei bone care locuieste aici dar ca sa fie totul '' la negru'' deja e prea mult [-(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Apr 2015 7:36 pm 
Geo Hal scrie:
Salut!
As vrea sa stiu cum ar fi treaba in cazul unei bone pe care o aduc din tara.
Nu prea cred că e mai rentabil cu o bonă românească.
Ori îi plăteşti tu asigurările obligatorii, ori trebuie să-i oferi un salariu suficient de mare ca să-şi poată asuma toate cheltuielile.

În orice caz, mi se pare o situaţie interesantă.
Nu-i sigur că autorităţile îi vor aproba permisul. Mă gândesc c-au să te întrebe de ce nu vrei să faci apel la o bonă locală.

Geo Hal scrie:
Habar nu am de unde sa iau ceva info oficiale.
Ey, ar trebui să trimiţi un e-mail la oficiul cantonal al populaţiei (sau cum s-o numi la Zürich), sau ambasadei României la Berna.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Apr 2015 8:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marawder scrie:
Geo Hal scrie:
Salut!
As vrea sa stiu cum ar fi treaba in cazul unei bone pe care o aduc din tara.
Nu prea cred că e mai rentabil cu o bonă românească.
Ori îi plăteşti tu asigurările obligatorii, ori trebuie să-i oferi un salariu suficient de mare ca să-şi poată asuma toate cheltuielile.

În orice caz, mi se pare o situaţie interesantă.
Nu-i sigur că autorităţile îi vor aproba permisul. Mă gândesc c-au să te întrebe de ce nu vrei să faci apel la o bonă locală.

Geo Hal scrie:
Habar nu am de unde sa iau ceva info oficiale.
Ey, ar trebui să trimiţi un e-mail la oficiul cantonal al populaţiei (sau cum s-o numi la Zürich), sau ambasadei României la Berna.

De fapt, pentru ea e mai rentabil sa aduca o bona din Romania. Probabil vrea sa o plateasca sub 1000 CHF. Ilegal iese si mai bine pentru ca nu ii mai plateste asigurarile. Apropo, indiferent ca e o bona din RO sau de aici, oricum trebuie platite asigurarile obligatorii...pentru ca sunt obligatorii :P. Ca sa nu mai spun ca trebuie sa o si plateasca cum se cuvine. Nu exista ori ii platesti asigurarile or ii dai salariu mai are. Oricum unele asigurari se platesc jumate jumate (sau in alte procente). Si salariul trebuie sa fie cat de cat decent.
Ce permis si ce E-Mail? Daca vrea ilegal :P Glumesc.

PS: Eu sunt bona si locuiesc in ZH insa prefer sa nu lucrez pentru romani (cu o singura exceptie!). De ce? Motivele sunt in acest Subiect.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Apr 2015 10:35 pm 
princessduck scrie:
De fapt, pentru ea e mai rentabil sa aduca o bona din Romania.
Ilegal iese si mai bine...
De fapt eu vorbeam strict dpdv LEGAL, cu toate formalităţile la zi şi fără să recurgă la dumping salarial, atunci nu iese mai ieftin.
Dacă vrea să facă economii, poate angaja o colombiană, braziliană sau ceva afrikană. :))

Varianta ilegală iese din discuţie.

princessduck scrie:
oricum trebuie platite asigurarile obligatorii
Am susţinut eu contrariul?

@Iniţiatoare, ştii că rişti expulzarea de pe teritoiru, poate chiar şi o amendă grosolană, dacă aduci în CH un imigrant neînregistrat?
Cum a putut născoci mintea ta aşa enormitate? Credeai că autorităţile de-aici sunt ca-n România?
Iniţial am crezut c-ai glumit, Doamne iartă-mă...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 6:09 am 
Neconectat
nou venit

:) E cam hilar, dar eu pentru primele 3 luni voi fi platita cu 900 CHF. Cum as putea plati un babysitter cu mai multe de 1000 CHF? PLus chirie si intretinere?

Am auzit de la un prieten care a lucrat acolo ca primele 3 luni nu e nevoie de permis de sedere. Asa este?

In cazul in care aduc un parinte, banuiesc ca e aceeasi treaba, nu?

Multumesc de raspunsuri. Nu imi doresc sa fac nimic ilegal, doar ca unele situatii te constrang cateodata sa te gandesti la alternative.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 6:43 am 
Neconectat
nou venit

Si deci, intre a aduce o bona din tara si una de acolo, recomandarea ar fi pentru una de acolo?

Sa platesc pentru bona adusa din tara toate contributele acolo, ziceti ca m-ar ajunge prea mult?

Site oficial cu informatii in legatura cu asa ceva stiti?

Multumesc inca o data!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 9:13 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marawder scrie:
princessduck scrie:
De fapt, pentru ea e mai rentabil sa aduca o bona din Romania.
Ilegal iese si mai bine...
De fapt eu vorbeam strict dpdv LEGAL, cu toate formalităţile la zi şi fără să recurgă la dumping salarial, atunci nu iese mai ieftin.
Dacă vrea să facă economii, poate angaja o colombiană, braziliană sau ceva afrikană. :))

Varianta ilegală iese din discuţie.

princessduck scrie:
oricum trebuie platite asigurarile obligatorii
Am susţinut eu contrariul?

@Iniţiatoare, ştii că rişti expulzarea de pe teritoiru, poate chiar şi o amendă grosolană, dacă aduci în CH un imigrant neînregistrat?
Cum a putut născoci mintea ta aşa enormitate? Credeai că autorităţile de-aici sunt ca-n România?
Iniţial am crezut c-ai glumit, Doamne iartă-mă...

Tu ai scris acest mesaj-- ''Ori îi plăteşti tu asigurările obligatorii, ori trebuie să-i oferi un salariu suficient de mare ca să-şi poată asuma toate cheltuielile. ''
Eu am raspuns- asigurarile (bineinteles, bona sa aiba toate actele aici) trebuie platite oricum (obligatorii).
Nu exista- ori ii platesti asigurarile si ii dai salariu mic ori nu ii platesti asigurarile si ii dai salariu mare sa le plateasca ea. Atat angajatorul cat si cel care lucreaza, plateste fiecare un anumit procent, in fiecare luna , pentru asigurare si alte chestii care trebuie platite.

Am mai spus ca Geo nu o sa o plateasca corect- asta e clar. Iar daca o aduce legal, oricum trebuie sa spuna cat o sa o plateasca si clar el o sa aleaga minimul.
El crede ca daca ''a ajuns'' in Elvetia, are putere asupra tuturor si face ce vrea el, inclusiv sa fie arogant, crezand ca, aducand o fata din Romania (probabil, fara o situatie materiala buna) si o plateste maxim 1000 CHF (fara acte), pe luna, full time, ea avand mai multe roluri (bona, menajera, bucatar, gradinar etc. etc. etc. ) face o fapta buna.
Bineinteles, suna a fapta buna pentru ca sunt fete/femei care accepta aceasta ''intelegere'' (ma refer la bani si responsabilitati multe, dar fara acte), asta nu-i problema, problema e ca e asa de zgarcit si ignorant (cum am spus mai sus- se poate intampla ceva cu fetita lui sau cu bona) incat nu vrea sa o aduca aici legal, sa plateasca macar minim, insa bona are mai multe responsabilitati si lucreaza mai multe ore. Nici asta nu suna bine dar, na, decat ilegal ''de tot''....

Eu ziceam ca daca vrea sa aduca o bona din Romania- ilegal ( automat mult mai ieftin) si legal (mai multe ore si responsabilitati dar salariu minim).
Legal- spune ca o aduce din Romania pentru ca vrea o bona care sa vorbeasca romaneste cu fetita si nu a gasit o bona, romanca, aici. Iar asta exclude automat optiunea de a angaja o bona de alta nationalitate.
Desi sunt multe bone romance, ele sunt scumpe si el nu ar plati cat se plateste de fapt. El crede ca o bona romanca, aici, o sa accepte tot un salariu super mic, insa se inseala amarnic. Sa ma intrebe in privat cat se plateste o bona. Multi nu stiu sa faca diferenta intre o bona '' de cariera'' si o bona care lucreaza din alte motive.
Problema este ca el trebuie sa spuna de fapt si cat vor sa o plateasca. Si nu se accepta aici sa fii platit mai putin decat considera ei ca este corect.

Daca ai stii tu cati aduc bone din Romania, ilegal, si nu numai romani, ci si straini. Este un risc foarte mare pe care vor sa si-l asume. Si familia si bona.

Ultima oară modificat de princessduck pe Mie, 29 Apr 2015 9:20 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 9:16 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Geo Hal scrie:
:) E cam hilar, dar eu pentru primele 3 luni voi fi platita cu 900 CHF. Cum as putea plati un babysitter cu mai multe de 1000 CHF? PLus chirie si intretinere?

Am auzit de la un prieten care a lucrat acolo ca primele 3 luni nu e nevoie de permis de sedere. Asa este?

In cazul in care aduc un parinte, banuiesc ca e aceeasi treaba, nu?

Multumesc de raspunsuri. Nu imi doresc sa fac nimic ilegal, doar ca unele situatii te constrang cateodata sa te gandesti la alternative.

Dar ce o sa lucrezi tu aici cu un salariu de 900 CHF? Tu iti aduci sotia si fetita aici si castigi 900 CHF? Daca da, eu zic sa le lasi in tara pana gasesti ceva cu un salariu mai mare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 9:17 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Geo Hal scrie:
Si deci, intre a aduce o bona din tara si una de acolo, recomandarea ar fi pentru una de acolo?

Sa platesc pentru bona adusa din tara toate contributele acolo, ziceti ca m-ar ajunge prea mult?

Site oficial cu informatii in legatura cu asa ceva stiti?

Multumesc inca o data!

Cauta aici pe forum si o sa gasesti info.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 10:19 am 
Neconectat
membru de bază

Daca iti aduci o ruda din Romania sa stea acasa cu copilul 3 luni nu intereseaza pe nimeni si nici nu zice nimeni nimic atata timp cat dupa cele 3 luni...pleaca.

Sa aiba acea asigurare medicala de accident valabila in spatiul UE.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 11:27 am 
Neconectat
nou venit

@ Princessduck, suntem amandoi medici rezidenti. Asta a fost singura varianta pentru integrarea in sistemul lor. Probabil altii au mai mult noroc. Si nu au nici copii.

Lucrez primele 3 luni pe 900 CHF ca sa ma integrez in sistemul medical al lor - ar veni ca un fel de Hospitation.

Nu inteleg aciditatea in raspuns a unora. Abia am inceput sa ma informez si pun si intrebari, probabil banale pentru unii.
Nu am de gand sa fac chestii la negru, ilegalitati sau alte chestii. Doar pana ne puneam pe picioare cu banii, aveam curiozitatea sa stiu ce variante "low cost" mai sunt pentru situatia mea.
Am prieteni in Italia care au fete din tara care lucreaza pentru ei si nu ii intreaba nimeni nimic. Si is tinute bine, nu le exploateaza nimeni, stati linistiti.

Din cate vad, Elvetia e mai restrictiva la chestii din astea, ceea ce o sa ne faca si pe noi sa nu fim neatenti.

Oamenii se adapteaza sistemului in care lucreaza. Chiar nu cred ca daca Elvetia ar fi avut un sistem mai tolerant in leg cu capitolul asta, romanii de acolo ar fi fost ei ai' cei mai corecti ca sa isi ia bone elvetiene si nu si-ar fi adus fete din tara.
E putin urat ca unii romani uita de unde au plecat si in acelasi timp e imbucurator faptul ca alte sisteme ne mai schimba mentalitatea.
Numai ca agresivitatea in limbaj nu da bine.

Multumesc tuturor inca o data pentru informatii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 12:10 pm 
Geo Hal scrie:
Am prieteni in Italia care au fete din tara care lucreaza pentru ei si nu ii intreaba nimeni nimic.
Ar trebui să ştii că Italia face parte din UE, asemeni României. Cu sistemul de libera circulaţie, normal că prietenii tăi pot să aducă "fete". Nici măcar nu au nevoie de paşaport, doar CI-ul.

Însă nu-i cazul Elveţiei, mai ales că aplică restricţii pe piaţa muncii pt. români şi bulgari.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 7:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Geo Hal scrie:
@ Princessduck, suntem amandoi medici rezidenti. Asta a fost singura varianta pentru integrarea in sistemul lor. Probabil altii au mai mult noroc. Si nu au nici copii.

Lucrez primele 3 luni pe 900 CHF ca sa ma integrez in sistemul medical al lor - ar veni ca un fel de Hospitation.

Nu inteleg aciditatea in raspuns a unora. Abia am inceput sa ma informez si pun si intrebari, probabil banale pentru unii.
Nu am de gand sa fac chestii la negru, ilegalitati sau alte chestii. Doar pana ne puneam pe picioare cu banii, aveam curiozitatea sa stiu ce variante "low cost" mai sunt pentru situatia mea.
Am prieteni in Italia care au fete din tara care lucreaza pentru ei si nu ii intreaba nimeni nimic. Si is tinute bine, nu le exploateaza nimeni, stati linistiti.

Din cate vad, Elvetia e mai restrictiva la chestii din astea, ceea ce o sa ne faca si pe noi sa nu fim neatenti.

Oamenii se adapteaza sistemului in care lucreaza. Chiar nu cred ca daca Elvetia ar fi avut un sistem mai tolerant in leg cu capitolul asta, romanii de acolo ar fi fost ei ai' cei mai corecti ca sa isi ia bone elvetiene si nu si-ar fi adus fete din tara.
E putin urat ca unii romani uita de unde au plecat si in acelasi timp e imbucurator faptul ca alte sisteme ne mai schimba mentalitatea.
Numai ca agresivitatea in limbaj nu da bine.

Multumesc tuturor inca o data pentru informatii.

OK, am inteles ideea. Eu doar mi-am spus parerea- multi vor sa aduca aici bone sau menajere fara acte. Sunt fete exploatate dar sunt si fete care se inteleg bine cu familia (chiar daca vin fara acte). Eu am spus de ce trebuie neaparat acte.
Cu salariul vostru nu puteti plati o bona si o sa trebuiasca sa strangeti bine cureaua pentru inceput. Poate o Tagesmutter (duci fetita la cineva acasa si are grija de ea , maxim 10 ore pe zi, sunt si mai multi copii acolo si se plateste intre 5 CHF si 15 CHF pe ora).
Iar eu cu siguranta nu am uitat de unde am plecat. Insa in tara nu muream de foame si nici nu locuiam pe strazi. Am venit aici din alte motive.
Dupa cum am spus, info sunt pe acest forum. Daca tot ti-ai gasit rezidentiat aici, poti sa gasesti si info.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Apr 2015 8:18 pm 
Neconectat
membru de bază

Ok daca tot e vorba despre informare macar sa cunoasca oamenii istoria ascunsa a Elvetiei :D

https://revolutianarhista.wordpress.com ... a-fortata/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Mai 2015 1:52 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Aduceti bona , sta 3 luni, nu are nimeni treaba. Dupa 3 luni mai vedeti.
Dupa alea 3 luni pleaca bona pana in Germania /franta/ si revine :) Pam pam :d

End of story.

printeso, o tagesmutter daca o duci 8 ore /zi 5 zile pe saptamana ajungi undeva la 1500 CHF /luna:)

La un tarif de aprox 6-7 CHF.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Mai 2015 10:16 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

derkleine scrie:
printeso, o tagesmutter daca o duci 8 ore /zi 5 zile pe saptamana ajungi undeva la 1500 CHF /luna:)

La un tarif de aprox 6-7 CHF.

Eu am zis de 5 CHF. Si am zis in special 5 CHF pentru ca sunt Tagesmutter care accepta acest pret. Daca te uiti pe siteurile de specialitate, o sa vezi.
Nu stim cate ore pe zi ar avea nevoie Geo dar maxim 10 ore pe zi l-ar costa 1000 CHF/luna. 10h/zi X 5 CHF/h X 5 zile/sapt =1000 CHF/luna.
Apropo de calculul tau- e gresit. 5 zile/sapt x 7 CHF/h x 8 h/zi = 1'120 CHF. Iar la 10h/zi x 7 CHF/h = 1'400 CHF/luna. Tot nu ajunge la 1'500 CHF.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Mai 2015 10:21 am 
Neconectat
tânără speranţă

La 22 de zile lucratoare:) apoi mai e si masa daca mananca acolo ca nu vad nici un rost sa ii trimiti mancare de acasa :)
La 10 ore mic dejun, pranz, goute, 4 heure e mult.Ajungi peste 1500 din nefericire.
Dar asta e Elvetia:)

Si daca e cu contract Tagesmutteru, nu ea stabileste tariful ci societatea aia care aici ii zice ARPAJ. Si il stabileste in functie de salar:)

Daca e la negru e altceva.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Mai 2015 10:28 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

derkleine scrie:
La 22 de zile lucratoare:) apoi mai e si masa daca mananca acolo ca nu vad nici un rost sa ii trimiti mancare de acasa :)
La 10 ore mic dejun, pranz, goute, 4 heure e mult.Ajungi peste 1500 din nefericire.
Dar asta e Elvetia:)

Si daca e cu contract Tagesmutteru, nu ea stabileste tariful ci societatea aia care aici ii zice ARPAJ. Si il stabileste in functie de salar:)

Daca e la negru e altceva.

Hmmm cred ca mancarea e inclusa in pret...Eu chiar m-am uitat de curiozitate si am vazut ca sunt multe care accepta 5CHF. Si cu 5 CHF, 22 zile, 10 ore pe zi, ajunge la 1'100 :P.
Dar da clar trebuie sa fie recunoscute. Nu incurajez sa isi duca cineva copilul la o Tagesmutter care nu e recunoscuta Nici pentru 5 CHF.

Ultima oară modificat de princessduck pe Joi, 21 Mai 2015 10:35 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Mai 2015 10:29 am 
Neconectat
tânără speranţă

Daca imi dai o adresa de mail iti trimit factura pe care o primesc eu :) Si iti trimit contractul pe care il am si pe care scrie tot. Tarife , cat costa fiecare coltisor de paine :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Mai 2015 10:31 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

derkleine scrie:
Daca imi dai o adresa de mail iti trimit factura pe care o primesc eu :) Si iti trimit contractul pe care il am si pe care scrie tot. Tarife , cat costa fiecare coltisor de paine :)

Ah ok. Bine de stiut atunci. Dar oricum , o Tagesmutter e mai ieftina decat o Bona sau Babysitter sau sa duci copilul undeva.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]