Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 14 Dec 2017 7:48 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Kita / Tegesmutter Berna
MesajScris: Mar, 21 Iul 2015 5:06 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,

Va scriu acest mesaj pentru a va cere ajutorul, eventual recomandari, in ceea ce priveste ingrijirea copilului cata vreme parintii sunt la serviciu (8-17). Actualmente suntem in Statele Unite si fetita va avea aproape 2 ani la data la care o sa ajungem in Berna - mijlocul lui noiembrie. Sotia mea va lucra pentru Inselspital (Uni Bern), iar eu deocamdata nu am nimic stabilit. In State, Ilinca merge la un family daycare inca de cand avea 7 saptamani. Probabil echivalentul family daycare-ului american in Elvetia este Tagesmutter.

Pana acum ne-am interesat exclusiv de Kita, dar as vrea sa aflu si despre alte posibilitati. Locurile de kita se pare ca sunt in mare parte luate pentru anul care vine. Noi am vrea sa inceapa imediat dupa vacanta de iarna. Orice detalii si informatii sunt binevenite.

Multumesc,
Alex

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Kita / Tegesmutter Berna
MesajScris: Lun, 08 Feb 2016 2:27 pm 
Neconectat
nou venit

nucatus scrie:
Buna ziua,

Va scriu acest mesaj pentru a va cere ajutorul, eventual recomandari, in ceea ce priveste ingrijirea copilului cata vreme parintii sunt la serviciu (8-17). Actualmente suntem in Statele Unite si fetita va avea aproape 2 ani la data la care o sa ajungem in Berna - mijlocul lui noiembrie. Sotia mea va lucra pentru Inselspital (Uni Bern), iar eu deocamdata nu am nimic stabilit. In State, Ilinca merge la un family daycare inca de cand avea 7 saptamani. Probabil echivalentul family daycare-ului american in Elvetia este Tagesmutter.

Pana acum ne-am interesat exclusiv de Kita, dar as vrea sa aflu si despre alte posibilitati. Locurile de kita se pare ca sunt in mare parte luate pentru anul care vine. Noi am vrea sa inceapa imediat dupa vacanta de iarna. Orice detalii si informatii sunt binevenite.

Multumesc,
Alex

inscrietiva chiar si online la kitta , descarcati formularul de inscriere completatil si trimiteti online .
cu cit mai devreme il trimiteti cu atit e mai bine pentru ca e face o lista de asteptare si cind veti ajunge in elvetia veti fi deja inscrisi ,
poate aveti noroc sa va vina rândul sau sa asteptati ,
tagesmtter nu este recomandat cu un singur job este forte scump.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]