Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 10:02 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Drept de sedere in cantonul Neuchatel (La-chaux-de-fonds)
MesajScris: Joi, 23 Iul 2015 7:04 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua
Ma numesc Daniela si sunt din Bacau. De aproape o jumatate de an am o relatie "la distanta" cu un cetatean elvetian din La-chaux-de-fonds. Din motive obiective inca nu ne putem casatori iar eu ezit sa ma mut in Elvetia inainte de a-mi gasi un loc de munca. Daca prietenul meu poate face dovada ca ma poate intretine din punct de vedere financiar, pot depasi perioada de sedere legala de trei luni, chiar daca nu gasesc un loc de munca in acest interval de timp?
Va multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Drept de sedere in cantonul Neuchatel (La-chaux-de-fonds
MesajScris: Joi, 23 Iul 2015 8:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

danielad scrie:
Buna ziua
Ma numesc Daniela si sunt din Bacau. De aproape o jumatate de an am o relatie "la distanta" cu un cetatean elvetian din La-chaux-de-fonds. Din motive obiective inca nu ne putem casatori iar eu ezit sa ma mut in Elvetia inainte de a-mi gasi un loc de munca. Daca prietenul meu poate face dovada ca ma poate intretine din punct de vedere financiar, pot depasi perioada de sedere legala de trei luni, chiar daca nu gasesc un loc de munca in acest interval de timp?
Va multumesc

logic
insa e greu de demonstrat cand intri in elvetia (exceptie poate daca vii cu avionul) ca nu mai e control la vama de ceva timp.
din moment ce te legitimeaza si le zici ca ai ajuns in elvetia...sa zicem cu o zi inainte, de atunci poti 'numara' cele 3 luni.
insa daca prietenul tau 'te intretine' atunci esti obligata sa-ti faci asigurari de sanatate in elvetia si sa aplici pt.un permis de sedere. (L)
sper sa nu ma insel si sa-ti dau datele corecte.
multa bafta.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Drept de sedere in cantonul Neuchatel (La-chaux-de-fonds
MesajScris: Vin, 24 Iul 2015 7:49 am 
Neconectat
nou venit

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iul 2015 3:23 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Daniela

3 luni poti sta aici ca turist fara probleme. Dupa perioada asta, daca vrei sa obtii permis de sedere, te declari la primarie (legea spune ca trebuie sa te declari in termen de 8 zile), iar apoi te inscrii la un curs de limba; cu dovada asta mergi la primarie si vei obtine L-ul. Prietenul tau trebuie sa declare ca te intretine. L-ul se va reinoi atata timp cat aduci dovada ca studiezi aici, dar cu el nu poti munci din pacate; poti munci doar daca firma aplica pt permis de munca pt tine si il si obtine.
Am o prietena care a facut lucrul asta pana prietenul ei (roman stabilit aici) a divortat si s-au putut casatori. Dupa ce s-au casatorit, a obtinut B-ul si automat a avut si dreptul de munca.

Bafta multa !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 25 Iul 2015 5:48 am 
Neconectat
nou venit

Va multumesc. Raspunsul dumneavoastra imi da sperante.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]