Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 26 Mai 2018 5:12 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fundatii de ajutorare a RO in CH-Ostschweiz
MesajScris: Joi, 25 Aug 2005 11:55 am 
Stie cineva alte adrese in afara de cele afisate aici?

http://www.casa-romanilor.ch/initiative.htm

Am saci de imbracaminte pe care nu-mi vine sa-i duc la container,stiind care e situatia din tara dupa inundatii.

Ana,tu tradusesei candva pentru o asemenea fundatie.Stii daca trimit convoaie in Romania?Chiar daca ar fi din zona ZH,ar trebui sa treaca prin Elvetia de est,poate vor putea opri.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 25 Aug 2005 12:15 pm 
Neconectat
Admin

Asociatia care o stiu eu este http://www.rumaenien-direkthilfe.ch. Ei se ocupa intr-adevar printre altele si de stransul de haine si de trimis in Ro, problema este ca trebuie sa platesti singura transportul pt camion si costa cca 7 CHF/cutie. Uite-aici centrele de colectare pentru Romania: http://www.rumaenien-direkthilfe.ch/ro/centre.php
O zi frumoasa si numai bine

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 25 Aug 2005 12:24 pm 
Daca tu zici ca ei sunt cei mai cunoscuti,am sa-i contactez,s-ar putea ca ei sa treaca prin SG spre RO.
Ieri i-am trimis um mail unei persoane de la Papageno,inca nu am raspuns.Vremea concediilor...
In caz ca se va a anunta cineva si voi obtine suport(de preferinta gratis :D ),am sa dau sfoara in tara,la rude ,cunostinte.
Stim noi ce arunca astia,ce imbracaminte si obiecte de uz casnic... :x

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Fundatii de ajutorare a RO in CH-Ostschweiz
MesajScris: Sâm, 27 Aug 2005 8:50 am 
Neconectat
Admin

Jul scrie:
Stie cineva alte adrese in afara de cele afisate aici?

http://www.casa-romanilor.ch/initiative.htm

Am saci de imbracaminte pe care nu-mi vine sa-i duc la container,stiind care e situatia din tara dupa inundatii.

Ana,tu tradusesei candva pentru o asemenea fundatie.Stii daca trimit convoaie in Romania?Chiar daca ar fi din zona ZH,ar trebui sa treaca prin Elvetia de est,poate vor putea opri.

Nu stiu ce fel de punct de colectare cauti (probabilitatea sa-ti ia cineva sacii de haine de acasa e mica :mrgreen: ). Alte adrese decat cele afisate nu stiu. Pot sa adaug ca s-au facut colecte in doua randuri in cadrul bisericii ortodoxe din Zürich (Simbata si Duminica 30-31 iulie, Simbata si Duminica 6-7 august) pentru sinistratii din Romania. De ce nu te-ai dus acolo? Nu ar strica o intrebare la d-l parinte Enoiu poate te ajuta dumnealui cumva...

In alta ordine de idei, asociatia "rumänien-direkthilfe" are un punct de colectare si in localitatea mea. Daca faci un drum pana aici te pot indruma si eu.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 27 Aug 2005 9:39 am 
Ocazia ca cineva sa-mi ia sacii/cutiile de acasa s-a ivit de 2 ori,dar nu asta caut neaparat.
O data o persoana din oras care mergea privat in Romania si o data o alta ,tot din oras,care ducea ajutoare in Croatia.
Din pacate persoana care ducea ajutoare in Romania a renuntat sa mai mearga acolo. :(
In eventualiatea ,camionul de la Direkhilfe va trece prin Ostschweiz,sper sa mearga pe A1,ZH-SG,Ausfahrt Uzwil.
In Elvetia de est e fundatia Papageno.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 27 Aug 2005 11:18 am 
Neconectat
Admin

Dar ce fel de fundatie cauti neaparat in afara celor afisate pe site? (eu asta nu am inteles)
Btw... ma indoiesc sa opreasca camionul unde vrei tu si sa-ti ia din pachete. Cred ca punctele de colectare au si ele rolul lor.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 27 Aug 2005 11:28 am 
Adela,eu speram ca exista si altele care nu sunt afisate pe aceata pagina,poate a citit cineva,a auzit,cine stie...
Eu totusi cred ca un camion al unei fundatii de ajutorare face o iesire de pe autostrada ca sa ia niste cutii/saci cu ajutoare. :)

Stiu ca o fata de aici a a putut da obiecte de uz casnic si mobila unei asemenea fundatii care a venit acasa si le-a luat.
Incerc sa o contactez.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum, 28 Aug 2005 9:08 am 
Neconectat
Admin

Jul scrie:
Adela,eu speram ca exista si altele care nu sunt afisate pe aceata pagina,poate a citit cineva,a auzit,cine stie...
Eu totusi cred ca un camion al unei fundatii de ajutorare face o iesire de pe autostrada ca sa ia niste cutii/saci cu ajutoare. :)

Stiu ca o fata de aici a a putut da obiecte de uz casnic si mobila unei asemenea fundatii care a venit acasa si le-a luat.
Incerc sa o contactez.

Incearca si aici: http://rumaenienhilfe.ch/ (insa taxa la pachet este 2 CHF/kg.)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 29 Aug 2005 3:18 pm 
Multumesc,Adela. :)
Inca nu am deschis linkul,dar daca zici ca iau 2CHF/kg,mai bine ma lipsesc. :scuse2:

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]