Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 5:06 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutati-ma sa traiesc!
MesajScris: Joi, 17 Noi 2005 11:42 pm 
Neconectat
nou venit

Imagine

Buna ziua oameni buni

Imi cer scuze ca dau buzna in vietile voastre dar va scriu aceste randuri apasat de o problema ce imi macina sufletul zi si noapte de 4 luni incoace. Sotia unui foarte bun prieten a fost diagnosticata cu o boala ingrozitoare: leucemie, intr-o forma extrem de avansata si cu sanse minime de supravietuire.

Nu va pot descrie durerea din sufletul acestui om cand a auzit diagnosticul. Recunosc sincer ca nu stiu cum este sa te doara sufletul atat de tare incat nici sa nu mai fi in stare sa vorbesti. Dumnezeu a avut grija si m-a ferit pana acum de astfel de lovituri. Pot insa sa va descriu durerea noastra, a prietenilor lui, sentimentul de neputinta in fata unui diagnostic atat de naucitor, ochii nostrii inlacrimati care ii priveau toate visele spulberate intr-o clipa: da, era adevarat; femeia pe care o iubea, femeia cu care se pregatea sa sadeasca pe pamant o noua viata, a copilului lor, era la un pas de moarte.

Au urmat nenumarate teste si analize, au urmat zile in care abia asteptam un semn de la el in speranta ca ne va spune: “analizele sunt mai bune” sau orice alt cuvant ce ne-ar fi putut aduce o raza de speranta. Din pacare, analizele aveau de cele mai multe ori rezultate din ce in ce mai rele.

Printr-o minune, Laura a reusit sa capete intr-un tarziu indeajuns de multa putere pentru a putea incepe tratamentul de chimioterapie. In urma reactiei bune la acest tratament, s-a ivit brusc o raza de speranta: un autotransplant de celule Stem. Doctorii de la Institutul Clinic “Fundeni”, ce o supravegheaza in ultimele luni de zile, sunt optimisti si spun ca, daca se realizeaza acest transplant, Laura are mari sanse sa se insanatoseasca.

Aceasta raza de speranta are insa si un pret: 150.000 de euro. Deoarece acest transplat nu se poate realiza in Romania, Laura trebuie transportata si operata in strainatate. Fara acesti bani, toata lupta Laurei de pana acum, toate sperantele celor din jurul ei, toate visele lui Adi (sotul ei), sunt in zadar.

S-au facut deja cateva donatii din partea Metro, Porsche si UPC. Din pacate, suma stransa pana acum este de doar 15.000 de euro (10% din suma necesara). In disperare de cauza am inceput sa batem la orice usa, sa tragem de maneca pe oricine ar putea sa ne ajute sau macar sa ne spuna cine ar putea sa o faca. Multe usi ne-au fost trantite in nas. Este dureros sa vezi cum moartea unui om nu mai trezeste nici o alta reactie in afara de “nu am timp”, “nu ma intereseaza” sau “nu e problema mea”.

Din fericire, exista si OAMENI. In afara de cei ce au putut sa o ajute pe Laura cu bani, exista si oameni care ne-au ajutat sa ducem acest mesaj si mai departe: le multumesc, alaturi de Laura, oamenilor cu suflet mare de la “Evenimentul Zilei” care au avut bunavointa sa mediatizeze cazul ei (puteti citi scrisoarea Laurei aici).

Va rog… va rog asa cum nu am mai rugat pe nimeni niciodata… daca puteti sa o ajutati pe Laura sa isi implineasca visul de a fi mamica, daca puteti sa-l ajutati pe Adi sa mai zambeasca iar uitandu-se in ochii femeii pe care o iubeste, daca puteti sa ne luati noua, prietenilor lor, o piatra de pe inima, va rog sa o faceti.

Toate datele despre acest caz le gasiti pe net la http://laura.kappa.ro/. Orice informatii suplimentare despre caz puteti obtine telefonic de la Adi (are numarul trecut pe pagina) sau prin mail la carstea.laura@gmail.com sau alexandra.boulescu@astral.ro.

Orice contributie, oricat de mica, poate inseamna pentru Laura un pas mai aproape de viata. Va rog, ajutati-o sa traiasca. Va multumesc…

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC [ DST ]