Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Sep 2019 4:35 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 146 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "raspunsul"....
MesajScris: Mie, 19 Mai 2010 10:06 am 
Neconectat
tânără speranţă

garofito, mama lui Daniel este acolo cu el, in spital. In schimb, tatal are dreptul (acordat de plicul si florile aferente) sa stea 3 ore pe saptamana.[/quote]

A, OK, m-am linistit, insa ce zici de ideea cu pachetele, eu una a-s trimite ceva bombonele, cicolata, ce mai stiu eu....sau poate-ar fi mai bine direct acasa la Daniel?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Mai 2010 10:11 am 
Neconectat
tânără speranţă

garofita scrie:
garofito, mama lui Daniel este acolo cu el, in spital. In schimb, tatal are dreptul (acordat de plicul si florile aferente) sa stea 3 ore pe saptamana.

A, OK, m-am linistit, insa ce zici de ideea cu pachetele, eu una a-s trimite ceva bombonele, cicolata, ce mai stiu eu....sau poate-ar fi mai bine direct acasa la Daniel?![/quote]
aaa scuze, am uitat sa-ti raspund. N-am adresa spitalului dar pot face rost de ea. O sa intreb daca pot primi pacientii pachete in spital, daca nu, o sa va dau adresa parintilor.

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Mai 2010 12:27 pm 
Neconectat
tânără speranţă

COSA LAURA IOANA
Kontonummer: 40-352008-9
IBAN: CH84 0900 0000 4035 2008 9
BIC: POFICHBEXXX
6032- Emmen

azi m-au anuntat doua persoane care au vrut sa doneze bani in cont, ca se cere si localitatea, iar eu am uitat sa o mentionez.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Mai 2010 12:48 pm 
Neconectat
Admin

Lauraven scrie:
COSA LAURA IOANA
Kontonummer: 40-352008-9
IBAN: CH84 0900 0000 4035 2008 9
BIC: POFICHBEXXX
6032- Emmen

azi m-au anuntat doua persoane care au vrut sa doneze bani in cont, ca se cere si localitatea, iar eu am uitat sa o mentionez.

ups. Eu am zis Luzern. Hm... :-ss

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 20 Mai 2010 2:11 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

si pe mine m-a intrebat de localitate (adresa), dar functionara de la posta si-a putut raspunde singura la intrebare uitindu-se intr-un computer... si a adaugat singura Emmen. Bunavointa!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 21 Mai 2010 11:22 am 
Neconectat
nou venit

Diseara cand ajung acasa o sa pun si eu ceva banuti in cont. Daca nu reusesc direct o sa merg maine la posta.
Laura, nu poate fi transferat nepotelul tau la Timisoara la Luis Turcanu?. Au cea mai buna sectie de transplant din tara. Nu stiu ce sau cat i-ar putea face mai mult acolo dar poate merita incercat. Verisoara mea e medic rezident pe sectia de transplant acolo. Daca aveti nevoie de informatii as putea sa o intreb pe ea.
Multa sanatate!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 21 Mai 2010 12:26 pm 
In legatura cu ce spunea Garofitza cateva posturi mai sus.... eu ma gandeam ca e o idee buna sa ii trimitem cateva "bunatati" lui Dani insa tare mi-e teama ca daca trimitem fiecare in parte cate un pachet, nu o sa ajunga la destinatie... Ca...stiti voi...pana la doamne-doamne, te mananca dracii si in Romania, mai ales in spitale, ma indoiesc ca pachetul sa ajunga la destinatar.

Personal, am sa ii dau Laurei cate ceva si de acolo...trimite ea direct la parinti.

Daca cineva mai are idei sau sugestii, asa cum am mai spus, va rog, nu ezitati sa le postati!

Va multumim frumos! O zi faina!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Mai 2010 4:55 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Starea lui Daniel s-a inrautatit. Analizele de sange arata rau, duminica a primit sange.Apoi luni citostatice. E posibil ca libertatea aia de 3 zile sa-i fie amanata daca nu se constata o imbunatatire considerabila in urmatoarele zile.
Tatal lui a facut un filmulet in spital. M-am ingrozit. Din baietelul subtirel si plin de viata a ajuns, din cauza tratamentului, un umflatel care abia se misca. E atat de umflat in obrazi ca abia poate fi recunoscut :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Mai 2010 8:34 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Draga Lauraven, imi pare tare rau ca starea lui Daniel s-a inrautatit. Sper din toata inima sa fie numai o inrautatire trecatoare, toate bolile au urcusuri si coborisuri. Dupa transfuzie poate se va simti mai in putere. Noi ne gindim la el si asteptam sa-i fie mai bine cit de curind.
o seara buna,
Conny

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Mai 2010 8:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

esential este sa nu renuntati la speranta....ai primit banii pentru licitatie?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Mai 2010 9:57 pm 
Neconectat
tânără speranţă

garofita scrie:

la speranta nu renuntam, asta e singura care ne ramane

bani in cont au intrat, maine va pot spune si suma exacta care se afla in cont, ultimele zile au fost muuuult prea pline pentru mine ca sa mai pot merge pana la banca sa verific. Din pacate, acum nu-ti pot spune daca suma de la licitatie a intrat sau nu pentru ca nu am un extras si e-banking nu pot face pentru ca n-am primit parola...inca

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 31 Mai 2010 11:54 am 
Neconectat
tânără speranţă

garofita scrie:

Garofita, banii de la licitatie au intrat in cont. Multumesc mult!

As dori sa multumesc personal celor care au intins o mana de ajutor, dar pana o voi putea face, trebuie sa ne rezumam la internet si forumul romanilor din CH.
In cont acum este suma de 1560 de franci.Astazi voi face transferul catre contul in valuta al lui Daniel.

Am vorbit azi cu parintii lui Daniel, chiar in momentele astea, Daniel este supus unei noi punctii osoase. Joi a terminat primul tratament. Vineri i s-a facut punctie in maduva spinarii, analizele arata bine, daaaaar Daniel este racit si azi a facut febra. Ca sa fie cu capac, medicul lui Daniel este in concediu. Medicul rezident nu stie nici pe ce lume traieste si o intreaba pe mamica ce sirop antitusiv ar vrea sa-i prescrie :-ss . A fost chemat un alt doctor sa-l consulte pe Daniel si a ramas socata cand a auzit ca de joi s-a terminat tratamentul si el INCA nu primeste antibiotice.
In functie de rezultatul punctiei de azi si de cum va scapa de febra, joi vor afla si daca vineri merg acasa pentru 3 zile

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 31 Mai 2010 1:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

si eu una multumesc pentru obiectele primite din castigul licitatiei, daca cineva mai are ceva de pus la licitatie....va rog sa nu ezitati!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Iun 2010 7:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

O mica victorie in razboiul contra cancerului!
De ieri dupa amiaza Daniel e acasa, pana marti seara cand trebuie sa fie inapoi in spital. Marti i s-a facut o noua punctie in maduca spinarii. Rezultatele sunt mai mult decat multumitoare iar medicul curant a spus ca nu va avea nevoie de transplant. Ajunge tratamentul.
Au primit si reteta pentru tratamentul de luna viitoare, contine un nou medicament CITOSTAR, care deja a fost procurat.
Azi l-au ras in cap pentru ca ajunsese sa aiba par si in mancare si in haine si peste tot. A inceput sa ii cada in suvite.Ceea ce e un alt semn bun, tratamentul functioneaza si medicamentele sunt asimilate de organism.
Din cauza Prednisonului a ajuns sa se ingrase ca un porcusor si sa aiba apetitul marit. Ar manca toata ziua. Medicii le-au spus parintilor ca tratamentul de luna viitoare va fi unul mai agresiv si atunci va pierde kilogramele acumulate.
Daca totul merge bine, peste 4 saptamani iar va avea cateva zile libere :-bd

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Iun 2010 11:14 pm 
Să dea Universul să fie bine!!!! Să meargă lucrurile tot așa... și să se facă bine...!!!! Ne gândim la el în fiecare zi! @};-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Iun 2010 8:43 am 
Neconectat
tânără speranţă

o sa fie bine, o sa vezi....copii au o forta speciala....si noi suntem alaturi de el cu gandul!!! ;;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Iun 2010 8:56 am 
Bravo, Daniel! Bravo, baietelule!!! %%- %%- %%-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Iun 2010 8:13 am 
Neconectat
tânără speranţă

Garofita, Lumi, Abra si pentru toti care au un gand bun pentru Daniel :ymhug:

Daniel s-a reintors in spital, zilnic i se fac hemograme dar noul tratamentul nu poate fi inceput pana nu creste numarul leucocitelor din sange.O continua asteptare.... :(
Acum primeste intaritoare si vitamin. Din cauza tratamentului cu Prednison, i-au fost atacati muschii, a avut cateva zile in care nu reusea sa stea in picioare. De doua zile a inceput iar sa mearga dar o face cu greutate.

Multumesc mult celor care au donat bani pentru Daniel. In cont au intrat 1658 fr. si vor fi inmanati personal parintilor lui Daniel, la inceputul lunii iulie

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Iun 2010 8:53 am 
Neconectat
tânără speranţă

vino duminica la "fest der nationen", eu o sa fiu acolo pana la 12 la stand, iar pe urma oricum voi fi pe acolo, ca si dupamasa va trebui sa lucrez. Am auzit propuneri de donatii pt. Daniel (Cosmin spunea ceva intr-un alt topic deja-nchis), daca nu se poate inca discuta. Totusi mai bine vino si tu acolo si cine mai vrea sa participe la doua actiuni, cheful si donatia....da sfoara-n tara!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Iun 2010 6:57 pm 
Neconectat
Admin

garofita scrie:
vino duminica la "fest der nationen", eu o sa fiu acolo pana la 12 la stand, iar pe urma oricum voi fi pe acolo, ca si dupamasa va trebui sa lucrez. Am auzit propuneri de donatii pt. Daniel (Cosmin spunea ceva intr-un alt topic deja-nchis), daca nu se poate inca discuta. Totusi mai bine vino si tu acolo si cine mai vrea sa participe la doua actiuni, cheful si donatia....da sfoara-n tara!!!

Garofita> topicul e redeschis.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Iun 2010 10:24 pm 
Neconectat
nou venit

Adela, eu nu pot veni, dar de donat am donat deja de acum vreo 2 saptamani. Urmaresc cat pot - si ma cutremur... Stii tu, ca mami...

Sunt cu sufletul langa el si parintii lui - si va tin pumnii voua, sa se stranga cat mai multi bani. BRAVO.
Pupici, Silvia

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Iun 2010 12:40 pm 
Neconectat
Admin

Piciulika scrie:
Adela, eu nu pot veni, dar de donat am donat deja de acum vreo 2 saptamani. Urmaresc cat pot - si ma cutremur... Stii tu, ca mami...

Sunt cu sufletul langa el si parintii lui - si va tin pumnii voua, sa se stranga cat mai multi bani. BRAVO.
Pupici, Silvia

Draga mea (imi place nickul tau :) ) imi pare rau ca nu vii. Sper sa ne (re)vedem totusi vara asta.
pupici la toti,

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Iun 2010 1:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

silviuta draga, stim ca ai suflet mare! week-end placut oricum!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 20 Iun 2010 8:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Piciulika scrie:

Pupici, Silvia

Silvia, ma bucur mult ca ai cont pe forum :ymhug:
Iti multumesc foarte mult pentru donatii si pentru faptul ca esti alaturi de noi

Starea lui Daniel s-a inrautatit. Ieri a facut febra, spitalul este in carantina din cauza unei epidemii de varsat de vant. Pe moment nu apare pe Daniel nici un semn de varsat, doar febra mare.
Maine iar i se recolteaza sange pentru stabilirea numarului de leucocite din sange. Daca n-au crescut nu pot incepe tratamentul .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 20 Iun 2010 8:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

garofita scrie:

Garofita, merci de invitatie.
Asa cum m-am dus in Bern fara sa anunt dinainte, asa am vrut sa merg si in Nussbaumen, dar de la dorinta la destinatie....e cale lunga....si butucanoasa :) Si eu si fetele am reusit sa ne tragem cate o gripa in perfecta concordanta cu vremea plus ca cea mare a facut si o Magendarmgrippe.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 146 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]