Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 1:31 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: rugaminti si lacrimi
MesajScris: Vin, 09 Iul 2010 11:55 am 
buna ziua ,ma numesc toader cornelia sint casatoritasi am o fetita de unsprezece ani care se numeste Alexandra.De loc sint din comuna ciochina,judetul ialomitasi sint casatorita de saisprezece ani in bucuresti.Doresc prin aceste rinduri sa scriu si eu aici o poveste de viata trista si adevarata.Acum unsprezece ani am nascut cea mai frumoasa fetitadin lume,si eu eram cea mai fericita fiinta de pe pamint.Dar bucuria n-a tinut mult pentru ca la un an si patru luni am aflat ca fetita mea are probleme de sanatate diagnostic paralizie cerebrala.Acest diagnostic i-a furat fetitei mele copilaria,si noua ca parinti ne-a sfisiat sufletul de durere.Cea mai frumoasa fiinta care face parte din viata mea nu poate sa mearga si sa vorbeasca.De unsprezece ani traim o drama si nu mai avem pofta de viata.Nimic nu are sens,nimic nu are rost,de nimic nu putem sa ne bucuram daca fetita noastra nu poate sa faca siea ce fac ceilalti copii de virsta ei.Trec zilele si noptile aiurea,degeaba se face noapte degeaba dimineata,degeaba vine wichend eu si fetita mea nu putem sa fim fericite.Ma intreb oare exista cineva in lumea asta mare care sa ne faca si noua o bucurie?Exista cineva care sa vrea sa o ajute pe Alexandra?undeva aici la bucuresti pe strada alexandru faclie numarul cinsprezeceo minanatie de copil care se numeste Alexandra si asteapta un sprijin cu ajutorul caruia spera ca viata ei se v-a schimba.Alaturi de Alexandra sufera o mamica care oingrijeste zi si noapte.Va rog din suflet cu lacrimi in ochi varog daca pute-ti sa ne ajuta-ti cu informatiisi adrese despre organizatii,fundatii,asociatii care arputea sa i-mi ajute fetita,sau daca printre dumneavoastra exista oameni cu suflet care ar putea sa ajute acest copil,va rog in genunchi daca pute-ti cumva sa o ajuta-ti si pe Alexandra,pentru a-i reda copilaria furata.Eu si sotul meu privim neputinciosi in fata bolii si a suferintei fetitei pentru ca nu avem posibilitate de a o ajuta.Sotul meu cistiga noua milioane pe luna si eu am salariu de insotitor.Nevoile fetitei depasesc cu mult prea mult salariile noastre.Fetita mea are nevoie de siropuri si medicamente naturiste care i-ar ajuta foarte mult creierul sa faca progrese.Si mai are nevoie foarte mult de recuperare medicala,si anume:kinetoterapie,hidroterapie,ergoterapie,fizioterapie.I-mi doresc cu disperare sa merg cu fata undeva in strainatate unde sa faca recuperare cum scrie la carte.Societatea romineasca nu ne ofera nimic pentru suferinta fetitei,sistemul de sanatate din Rominia este la pamint.Aici la bucurestise lucreaza foarte bine in sistem privat in ce priveste diagnosticul fetitei mele,sint cabinete medicale cu tot ce este nevoie la standarde europene,dar fara bani nu ne primeste nimeni.Doresc sa va spun ca in ciuda diagnosticului Alexandra i-mi da sperante mari de recuperare pentru ca poate sa se tirasca pe genunchi si danseaza cin aude muzica are sentimente si ne iubeste ne trage de mina cind ii este sete sau foame,cind un obiect ii sta in cale il da la o parte pentru a putea sa treaca.Si de foarte multe ori spune silabe si cuvinte,dar fara bani nu poate mami sa o ajute sa faca progrese.Si ca si cum problemele fetitei nu ar fi fost de ajuns,nu avem vecini nu avem prieteni chiar si rudele nu se mai intereseaza de soarta noastra,toata lumea ne-a parasit.Si ma doare,ma doare cumplit acest lucru,eu de felul meu sint o persoana sociabila si i-mi place sa comunic cu oamenii si sa ii ajut daca pot,iubesc lumea din jurul meu,iubesc viata dar lumea nu ne iubeste pe noi.Fara voia mea singuratatea a intrat in viata mea si m-a inconjurat de jur imprejur fara ca mie sa-mi ceara voie si simt ca vrea sa-mi i-a viata,simt ca vrea sa ma sugrume,sa ma sufoce si sa ma ucida.De unsprezece ani pentru noi nu exista paste sau craciun sau anul nou,nu putem sa ne bucuram de nimic.Nici macar ziua fetitei nu putem sa o sarbatorim din cauza suferintei.I-mi este sufletul sfisiat de durere,nu exista suferinta mai mare decit sa-ti vezi puiul bolnav si sa nu poti sa-l ajuti pentru ca nu a-i bani.Prin aceste rinduri doresc sa-mi exprim strigatul de ajutor si sa ma auda lume din toata lumea.Doamne cit i-mi este de greu,simt ca nu mai pot sa fac fata la atita suferinta e ste greu,mult prea greu.Dupa atitea probleme cu fata ca si cum nu ar fi fost suficient,sint zile cind nu am ce sa ii dau fetitei ce sa manince si noi pe linga ea,nu mai reusim sa iesim din datoriii de la o luna la alta si nu mai reusim sa facem fata facturilor la intretinere.Si ma intreb oare cind se v-a sfirsi toate acestea?Sintem prea loviti de soarta.Sintem impreuna de saisprezece ani si noi nu ne permitem sa plecam undeva cu fetita in concediu.N-am vazut in viata noastra munte sau mare,nici macar o terasa nici in bucuresti nu ne permitem sa ne ducem in perc in cismigiu sau herastru.Am cumparat in rate si noi o masina la mina doua ca nu mai putem sa o ducem pe Alexandra in brate cind avem nevoie sa mergem la doctor si nu ne permitem nici macar sa bagam benzina la masina.O sa trimitem poze cu Alexandra daca cineva doreste sa o cunoasca sa vede-ti si dumneavoastra ce frumusete de copil.Din punct de vedere fizic arata ca si cum nu ar avea nici o problema.Sufletul meu este atit de trist singur si pustiu si am atita nevoie de mingiiere si de comunicare.I-mi doresc atit de mult prin aceste rinduri sa i-mi fac si eu o prietena care sa i-mi tina loc de sora sau de mama.Doamne ce grea e viata si ce cruda este realitatea.Doresc sa mai scriu aici ca sotul meu are carnet de sofer,si se pricepe foarte bine sa faca amenajari interioare,tapiterie,instalatie electrica se pricecepe la de toate si este un baiat istet si placut daca cineva vrea sa ne contacteze,visez si eu la o plecare undeva in strainatate pentru a face rost de bani pentru tratamentul si terapiile fetitei.La cererea dumneavoastra putem sa trimitem acte si documente medicale cu care certific ca Alexandra are probleme de sanatate.Doresc sa va mai spun ca de cind sintem impreuna am facut si noi un strict necesar si atit si nu mai i-mi doresc nimic decit sa avem bani pentru a-mi face fatita sanatoasa.Va rog din suflet daca pute-ti sa ne ajuta-ti in ce priveste sanatatea fetitei si Dumnezeu sa va ajute si sa va aiba in paza.Cine vrea sa ne ajute cu orice fel de ajutor sau informatii care ne-arfi de folos poate sa ne contacteze la nr.meu mobil 0769 603 169 sau nr.sotului meu care raspunde la numele de Eugen 0762 623 904 Cu stima si deosebit respect familia Alexandra,Cornelia si Eugen Toader

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: rugaminti si lacrimi
MesajScris: Dum, 11 Iul 2010 8:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu crezi ca ar trebui sa apelezi la o asociatie umanitara? sau la o asociatie care s-ar ocupa de fetita ta asa cum trebuie?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Iul 2010 9:25 am 
buna ziua ,am citit raspunsul de ieri,si asta am scris si eu in mesaj daca lumea i-l v-a citi cu atentie ca doresc adrese si institutii de caritate ,dar sa fie din elvetia sau din alta tara din europa nu mai vreau nimic din rominia pentru ca sistemul de sanatate din tara noastra este la pamint.Este un mesaj si atit nu am cersit nimic la nimeni si nu am bagat mina in buzunar nimanui.Si mai stiu ca printre atitia oameni rai sint si oameni cu suflet.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: ma doare indiferenta si ignoranta oamenilor
MesajScris: Lun, 12 Iul 2010 5:17 pm 
buna seara,sint atitea subiecte de apel umanitar nu stiu pe cine am deranjat atit de tare?Nu doresc la nimeni sa treaca printr-o durere sufleteasca asa de mare,pentru care nu am cuvinte.Domnisoara care mi-a scris astfel nu are de unde sa stie cum este sa te afli intr-o asemenea situatie,si mai stiu ca nu are cum sa-mi inteleaga disperareain care ma aflu pentru cea mai scumpa fiinta din viata mea.As fi in stare sa fac orice lucru normal pentru copilasul meu Cornelia

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ma doare indiferenta si ignoranta oamenilor
MesajScris: Lun, 12 Iul 2010 6:57 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

cornelia_2011 scrie:
buna seara,sint atitea subiecte de apel umanitar nu stiu pe cine am deranjat atit de tare?Nu doresc la nimeni sa treaca printr-o durere sufleteasca asa de mare,pentru care nu am cuvinte.Domnisoara care mi-a scris astfel nu are de unde sa stie cum este sa te afli intr-o asemenea situatie,si mai stiu ca nu are cum sa-mi inteleaga disperareain care ma aflu pentru cea mai scumpa fiinta din viata mea.As fi in stare sa fac orice lucru normal pentru copilasul meu Cornelia

Eu nu ti-am zis nimic de rau. Cand am citit ce ai scris eu eram obosita asa ca probabil am sarit peste partea in care ai spus ca ai vrea sa intri in contact cu asociatii/ organizatii DIN strainatate etc.
Sunt sigura ca daca dai un search pe google gasesti fundatii in Bucuresti care sa aiba grija de fata ta. De exemplu: http://www.fundatiaikon.ro/. Cat despre fundatii din strainatate probabil asociatiile din Romania ar trebui sa iti dea mai multe detalii.
Si nu imi spune tu mie ca nu stiu cum e sa te afli intr-o situatie ca a ta, nu ma cunosti.
Nu am copii si sunt sigura ca daca as avea un copil bolnav as face totul pentru el dar nu-mi spune ca esti cea mai batuta de soarta de pe forumul asta. Am intalnit persoane mult mai necajite decat tine!
Am un unchi care si-a pierdut fetita cand avea 7 ani si stiu exact prin ce a trecut, tatal meu a murit de cancer cand eram mai mica iar mama mea a murit in Februarie dupa o scurta si dureroasa lupta cu cancerul asa ca pastreaza-ti parerile pentru tine.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: rugaminti si lacrimi
MesajScris: Mar, 13 Iul 2010 4:54 pm 
buna seara,vad ca atacurile continua.Nu am cum sa i-ti demonstrez ca nu am facut orice pentru fetita mea,la fel cum ai spus si tu pentru ca nu ma cunosti.Si nici nu am cum sa-ti demonstrez.Daca vrei sa sti toata lumea ,si toti medicii la care am fost mi-au spus ca se vede ca este un copil ingrijit,si ce frumos s-a dezvoltat ,corespuzator virstei in ciuda diagnosticului cu un aspect fizic normal ca un copil sanatos.sint trup si suflet pentru fetita mea o ingrijesc de unsprezece ani si sint pregatita sa merg pina la capat,sint mame care i-si parasesc copiii sanatatosi in maternitati sau ii arunca pe la tomberoane.In ce priveste Rominia sint dezamagita de sistemul de sanatate de aici,lipseste respectul pentru acesti copiisi troneaza spaga.Eu nu i-mi permit sa dau spaga pe acesti bani cumpar pemparsi la fata.Stiu cita suferinta exista pe lumea asta.De unsprezece ani de cind am fata am vazut suferinta fara frontiere,fel si fel de povesti si fiecare poveste are greutatea ei de suferinta.Stiu si eu la fel de bine ca si tine ce inseamna viata si greutatile ei.La fel ca si tine am avut si eu parinti,si pe tatal meu l-am pierdut cind avea numai saizeci si patru de ani,dupa ogrea suferinta de cancer la plamini.Si pentru mine a fost cumplit atunci pentru ca fetita mea avea doar patru luni si nu am avut sansa sa ne bucuram de el.Si pe mama mea am pierdut-o acum trei ani si avea multiple probleme de sanatate si a dus-o asa pe picioare si intr-o zi s-a stins intr-o secunda in urma unui infarct.In ce priveste organizatiile din oras am luat tot bucurestiul la picior numai ca la noi in Rominia nu-ti ofera nimeni un ajutor complet sau substantial pentru ca aceste proceduri de recuperare sint foarte scumpe si tratamentul la fel.Am cautat centre gratuite unde ne oferea terapie dar fara sa asigure transport,si unde ers transport nu se lucra cu fata.In Rominia statul nu ajuta cu nimic acesti copii cu probleme.Tarile europene i-si fac treaba pina la capat.Am primit ajutor si vrei sa-ti spun ce un kg de ulei si doua pachete de faina.Asta nu-mi ajuta fata sa mearga ,ea are nevoie de proceduri in sistem privat care sint foarte scumpe,pentru ca la stat nu vrea nimeni sa lucreze cu copilul pentru patru milioane sapte milioane pe luna.Si poate i-mi spui de ce am ajuns pe forum?pentru ca este o solutie.Nevoile fetitei depasesc cu mult prea mult salariul meu de insotitor si salariul sotului de noua milioane pe luna din care platim apa,gaze,curent ,telefon,cablu,internet,detergenti,piine,si mincare,pemparsi.Fetita trebuie sa stau permanent cu ea si nu pot sa lucrez.Si ma vad una dintre multele suferinte care exista pe acest pamint pentru ca nu dormim noaptea de unsprezece ani,pentru ca fata nu maninca orice fel de mincaresi pentru ca are unsprezece ani si nu mai pot sa o duc in brate de lacarut pina in casa.Pentru ca plinge sau face galagie si deranjam pe cei care nu ne accepta.Si pentru ca nu sta cuminte sa fac mincare ,curatenie sa spal vase,sa pun rufe pe sirma.Fac o ciorba,sau o tocanita sau orice fel de mincare cu suspin si cu amar si cu lacrimi pe fata.In situatii asemanatoare mie toata lumea are un ajutor o soacra ,o matusa o sora sau o verisoara.Eu nu am pe nimeni.Sotul meu lucreaza din greu si cind vine acasa nu mai poate sa ma ajute cu nimic.Si pentru toate acestea ma sivad lovita de soarta.M-am simtit atacata si am simtit nevoia sa ma justific.Haide sa nu mai judecam oamenii fara sa ii cunoastem.Eu i-mi cer iertare si scuze,am crezut ca daca esti tinara nu ai probleme.Cam lung acest comentariu dar m-ai provocat. la revedere Cornelia

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: rugaminte
MesajScris: Mar, 13 Iul 2010 9:07 pm 
buna seara,ma numesc cornelia toader sint din comuna ciochina judetul ialomita,si sint casatorita in bucuresti de saisprezece ani.Si am o fetita de unsprezece ani care se numeste Alexandra.Mi-ar placea sa merg undeva in europa sa calatoresc dar cu un scop anume.De dragul fetitei mele visez noaptea sa cunoastem pe cineva care sa ne ajute sa calatorim cu Alexandra la un medic bun,la o clinica buna,sau sa ne recomande cineva adrese si institutii de caritate din spania,elvetia,franta.Nu pot sa ma resemnez deoarece Alexandra i-mi da sperante mari de recuperare.Doamne,dumnezeul meu ma rog la tine si ma pun in genunchi in fiecare seara sa ne ajuti Doamne si pe noi cu tratamentul si recuperarea fetitei.Lumineazane Doamne cararile si drumurile si trimite-ne Doamne si noua persoanele care pot sa ne ajute.Avem saisprezece ani de casnicie dar nu ne permitem sa mergem cu fata la mare sau la munte.Sint atitea statiuni de recuperare pentru diagnosticul fetitei mele de parapareza spastica in Rominia dar fara bani nu ne primeste nimeni.Alexandra este pentru mine cea mai scumpa fetita din lume pentru mine este printesa mea.Va rog in genunchi ajuta-ti un inger de copil,medicii din rominia i-au taiat aripile inca de la nastere deoarece am avut un travaliu de cinsprezece ore.La un moment dat am crezut ca mor si eu si copilul.Va rog din suflet sa ne ajuta-ti. Cu stima si deosebit respect Cornelia Toader tel 0769 603 169

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Sustineti o fetita bolnava de paralizie cerebrala!
MesajScris: Joi, 03 Feb 2011 7:34 pm 
Buna seara Ma numesc Toader Cornelia,locuiesc in str.Alex.Faclie,nr.15,sect1,Bucuresti.Sint casatorita si am o fetita care se numeste Gabriela-Alexandra.Fetita mea are probleme de sanatate,diagnostic paralizie cerebrala.Doresc prin aceste rinduri sa-mi exprim durerea si suferinta care o traiesc de de doisprezece ani alaturi de fetita mea.Viata este atit de nedreapta,si-atit de inselatoare,atunci cind am crezut ca ne este mai bine,am primit de la viata cea mai grea palma..Dupa ce am facut un strict necesar,a sosit pe lume cea mai frumoasa printesa din lume,fetita mea Gabriela.Disperarea in care ma aflu,sufletul meu striga dupa ajutor.Saracia,suferinta si singuratatea mi-au tocat sufletul,nu mai pot.Desi am un sot,si avem un strict necesar si anume doua camere,bucatarie,si bae suferinta fetitei i-mi rupe sufletul de durere.Doresc sa va spun ca ne descurcam foarte greu,pentru ca nu i-mi permit medicatia si terapiile de care fetita mea are nevoie.Pe linga acest lucru avem datorie de douazeci de milioane la facturi,alimente cumparam pe caiet si platim la salariu.Sotul meu lucreaza ca paznic,si are salariu de sapte milioane pe luna si eu am salariu de insotitor redus cu douazeci si cinci la suta.Si avem si un credit la banca de doua milioane si jumatate pe luna.Saracia si suferinta le infrunt cu demnitate,dar cel mai tare ma doare si ma ucide singuratatea.Boala si suferinta fetitei m-a izolat de lume si de societate,ma simt ca o prizoniera arestata in libertate.Nu ma obliga nimeni sa fac asta dar printesa mea are mare nevoie de mine.In asemenea momente toata lumea ne-a parasit.Nu avem vecini,nu avem prieteni,eu si fetita mea traim intr-o singuratate de neimaginat si de cumplit.Aici in acest cartier lumea nu este sociabila si prietenoasa,lumea din acest cartier este o lume cu suflete de gheata si fara sentimente.De cinsprezece ani traiesc in acest mod,cind eram insarcinata cu fata mergeam si eu la calea ferata si ma uitam la tren cum trece trenul.Asa nu mai pot sa traiesc,am ajuns la capatul puterilor.Sufletul ma chinuie si si i-mi cere comunicare,i-mi cere sa zimbesc dar nu am cu cine.Viata mea se desfasoara zilnic intre patru pereti,cu Gabriela alaturi unde trebuie sa fiu mama,gospodina si sotie.Dupa ce i-mi termin treburile zilnice,ies cu Gabriela afara pe niste strazi goale si pustii de parca ar fi un sat uitat de lume.Pentru mine acest mod de viata inseamna sinucidere in timp.Familia mea de singe si anume frati ,surori,verisoare,matusa,nepoti locuieste la o suta de km de Bucuresti.Situatia mea financiara nu-mi permite sa locuiesc alaturi de ei,desi mi-asdori,pentru ca atunci cind sint in preajma lor,i-mi incarc bateriile si i-mi da putere sa merg mai departe pentru fetita mea.Doresc sa mai spun ca ma descurc foarte greu cu menajul zilnic,pentru ca fetita se plictiseste si plinge,si nu are cine sa ma ajute.Sotul meu lucreaza si nu prea poate sa ma ajute.De-atita suferinta mi-am distrus si eu sanatatea,daca doamne fereste i-mi este rau,nu am cu cine sa las fata.Eu si fetita mea sintem singure si straine si ale nimanui,parintii mei nu mai sint in viata si nu am cui sa povestesc suferinta mea si zilele mele de singuratate.I-mi doresc cu disperare sa am si eu prieteni,dar nu ma vrea nimeni ca am o fetita cu probleme.Prin aceste rinduri doresc sa fac si eu un apel de suflet la oameni care au posibilitate,daca poate cineva sa o ajute pe Gabriela.Eu aici incerc sa ma retrag cu speranta ca acest mesaj v-a fi citit,si v-om sensibiliza si noi pe cineva pentru printesa mea.Va doresc multa sanatate tuturor,multe bucurii si multe realizari. Cu stima si deosebit respect Cornelia Toader tel.0769.603.169

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ma doare indiferenta si ignoranta oamenilor
MesajScris: Sâm, 05 Feb 2011 1:00 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
cornelia_2011 scrie:

Eu nu ti-am zis nimic de rau. Cand am citit ce ai scris eu eram obosita asa ca probabil am sarit peste partea in care ai spus ca ai vrea sa intri in contact cu asociatii/ organizatii DIN strainatate etc.
Sunt sigura ca daca dai un search pe google gasesti fundatii in Bucuresti care sa aiba grija de fata ta. De exemplu: http://www.fundatiaikon.ro/. Cat despre fundatii din strainatate probabil asociatiile din Romania ar trebui sa iti dea mai multe detalii.
Si nu imi spune tu mie ca nu stiu cum e sa te afli intr-o situatie ca a ta, nu ma cunosti.
Nu am copii si sunt sigura ca daca as avea un copil bolnav as face totul pentru el dar nu-mi spune ca esti cea mai batuta de soarta de pe forumul asta. Am intalnit persoane mult mai necajite decat tine!
Am un unchi care si-a pierdut fetita cand avea 7 ani si stiu exact prin ce a trecut, tatal meu a murit de cancer cand eram mai mica iar mama mea a murit in Februarie dupa o scurta si dureroasa lupta cu cancerul asa ca pastreaza-ti parerile pentru tine.

So....bine am REvenit.....am tras cu ochiul pe aici din pura ciriozitate si nu m-am putut abtine,in concluzie:

1.Cand am citit ce ai scris eu eram obosita asa ca probabil am sarit peste partea in care ai spus ca ai vrea sa intri in contact cu asociatii/ organizatii DIN strainatate etc. ------Citeste de 2x inainte sa dai cu pietre si sa gasesti scuze penibile
2.Sunt sigura ca daca dai un search pe google gasesti fundatii in Bucuresti care sa aiba grija de fata ta. De exemplu: http://www.fundatiaikon.ro/.---puteai sa scri asta din prima ,poate persoana respectiva nu e atat de cunoscatoare in navigatul pe "goagal"
3.Nu am copii si sunt sigura ca daca as avea un copil bolnav as face totul pentru el dar nu-mi spune ca esti cea mai batuta de soarta de pe forumul asta. Am intalnit persoane mult mai necajite decat tine!---fiecare am intalnit astfel de persoane poate si mai grave cazuri dar asta nu iti da nici un drept sa o "condamni" pt simplul fapt ca a avut "nesimtirea" sa ceara un SFAT pe un forum ,nu a cersit la usa ta!!
4. Am un unchi care si-a pierdut fetita cand avea 7 ani si stiu exact prin ce a trecut, tatal meu a murit de cancer cand eram mai mica iar mama mea a murit in Februarie dupa o scurta si dureroasa lupta cu cancerul asa ca pastreaza-ti parerile pentru tine.---Daca chiar sti atunci ...gandeste de 2x!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Feb 2011 10:12 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Atunci poate o ajuti tu daca ai raspunsul la orice.
Ca sa scrii despre altii e usor, dar TU poti sa o ajuti material?
Daca a gasit acest forum inseamna ca stie sa caute pe ''google''. Altfel, cum s-a gandit sa scrie aici? Poate are niste prieteni care i-au spus despre acest forum, dar daca a stiut sa isi faca un cont si sa posteze inseamna ca stie sa caute.
Nu condamn pe nimeni, pur si simplu, am spus adevarul: am intalnit si persoane mai necajite decat ea si nu o condamn ca a scris aici, ba chiar i-am dat si un link catre o fundatie, deci mi-am facut timp sa caut, pentru ea, un website care poate sa o ajute intr-un fel sau altul. Daca nu a ajutat-o cu nimic, poate sa caute mai departe, dar eu m-am gandit ca i-ar fi de ajutor. Nu, nu a cersit la usa mea si nici nu am spus asa ceva.
Nu a trebuit sa ma gandesc de 2 ori cand i-am spus despre experientele mele, pur si simplu dansa a spus ca sunt tanara si nu am nici o problema dar de fapt nu ma cunoaste si chiar daca sunt mai tanara decat dansa, am avut destule experiente rele.
Repet: TU poti sa o ajuti? Sau, ai ajutat-o pana acum? Bineinteles, nu trebuie sa-mi dai mie explicatii daca ai facut ceva pentru ea sau nu asa cum nici eu nu trebuie sa-ti da tie explicatii pentru mesajele mele. Daca nu faci ceva pentru ea, sa o ajuti, nu mai comenta despre mine. Nu esti cu nimic mai presus decat mine daca doar ma citezi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Feb 2011 10:48 am 
Cornelia,
Incearca sa gasesti oameni aflati in aceeasi situatie ca si voi, familii care trec prin aceeasi drama. Stiu ca in Romania sprijinul de genul asta nu prea exista pt. ca oamenii nu au incredere ca printr-o asociatie pot schimba ceva. Recent, am aflat ca s-au schimbat multe in domeniul ingrijirii copiilor cu autism, asta si pt. ca o persoana publica, Manuela Harabor (padureanca noastra, daca iti amintesti filmul) s-a implicat enorm si a incurajat oamenii sa se asocieze, sa se sprijine macar moral. Iata un link care s-ar putea sa iti fie util, pt. ca fetita ta are nevoie de tratamente de care au nevoie si copiii suferind de afectiuni din spectrul autist. E o idee.
http://www.autism.ro/
Mergi la medicul de familie, intreaba de fundatii, de organizatii care te pot ajuta in vreun fel, vorbeste cu medici, cu psihologi, nu se stie niciodata de unde poate aparea un ajutor.
Cum am putea sa te ajutam noi, de aici, cand totul se plateste in domeniul sanatatii, se merge pe asigurari private de sanatate...Mai incearca in imediata ta vecinatate, nu te da batuta, trebuie sa existe mici solutii la problemele tale, macar ajutor in gospodarie sau ceva de genul asta. Implica-l si pe sot mai mult, faptul ca are serviciu nu este o scuza sa nu te ajute mai mult, cel putin sambata sau duminica poate sa faca ceva pt. voi, la urma urmei TU ai serviciul cel mai greu. Iesi in lume, chiar si singura, incearca sa ai si preocuparile tale, macar cateva ore pe saptamana. E foarte important sa iti pastrezi echilibrul, fetita ta are nevoie de tine, dupa cum chiar tu ai scris.
Si eu sper ca poate exista cineva care sa te ajute mai mult, sa te indrume catre o clinica care v-ar putea trata gratis, insa pana atunci, nu te resemna in singuratate, de regula nu vine nimeni la tine, tu trebuie sa faci primul pas (activ, nu doar cautari pe net).
Multa sanatate va doresc! Astea sunt doar niste sugestii si pareri personale, nu am pretentia ca te pot ajuta in vreun fel, din pacate. :(

P.S. Fetita e o frumusica si dulce foc! :ymhug:

later edit: Stiu ca e in Brasov si deci transportul ar fi cam problematic, dar poate te ajuta cumva:
Fundatia "Casa sperantei" http://www.hospice.ro/

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Dum, 06 Feb 2011 5:45 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Feb 2011 11:12 am 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
Atunci poate o ajuti tu daca ai raspunsul la orice.
Ca sa scrii despre altii e usor, dar TU poti sa o ajuti material?
Daca a gasit acest forum inseamna ca stie sa caute pe ''google''. Altfel, cum s-a gandit sa scrie aici? Poate are niste prieteni care i-au spus despre acest forum, dar daca a stiut sa isi faca un cont si sa posteze inseamna ca stie sa caute.
Nu condamn pe nimeni, pur si simplu, am spus adevarul: am intalnit si persoane mai necajite decat ea si nu o condamn ca a scris aici, ba chiar i-am dat si un link catre o fundatie, deci mi-am facut timp sa caut, pentru ea, un website care poate sa o ajute intr-un fel sau altul. Daca nu a ajutat-o cu nimic, poate sa caute mai departe, dar eu m-am gandit ca i-ar fi de ajutor. Nu, nu a cersit la usa mea si nici nu am spus asa ceva.
Nu a trebuit sa ma gandesc de 2 ori cand i-am spus despre experientele mele, pur si simplu dansa a spus ca sunt tanara si nu am nici o problema dar de fapt nu ma cunoaste si chiar daca sunt mai tanara decat dansa, am avut destule experiente rele.
Repet: TU poti sa o ajuti? Sau, ai ajutat-o pana acum? Bineinteles, nu trebuie sa-mi dai mie explicatii daca ai facut ceva pentru ea sau nu asa cum nici eu nu trebuie sa-ti da tie explicatii pentru mesajele mele. Daca nu faci ceva pentru ea, sa o ajuti, nu mai comenta despre mine. Nu esti cu nimic mai presus decat mine daca doar ma citezi.

Am o slabiciune la "citat" persoane,ce sa ii fac...si nu era asta idea...pai eu nu comentez daca nu pot sa ajut si nici nu imi dau aere de `intelectuala`. :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Feb 2011 1:26 am 
Neconectat
Admin

Mesajele care n-au legatura cu tema vor fi incet incet sterse.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]