Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 12:21 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor pentru Biserica Sf. Gheorghe din Braila
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 9:31 pm 
Neconectat
nou venit

Biserica Sf. Gheorghe din Braila (fondata in 1857 de printul Barbu Dimitrie Stirbei) este in etapa de finalizare a lucrarilor de restaurare ce au durat citiva ani buni. Pentru ultima etapa si pentru cumpararea chivotului parohia ar mai avea nevoie de o suma modesta, iar resursele proprii au "secat". Orice contributie din partea dvs ar fi binevenita, cu rasplata de a fi pomeniti printre fondatori in rugaciunile lor.

Contul Bisericii este: RO27CECEBR0136RON0117707

PS Documentul ofical cu semnatura parohului il am in format PDF (nu e permisa aceasta extensie pe forum). Pentru detalii, ma puteti contacta la: slobyr@yahoo.com

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor pentru Biserica Sf. Gheorghe din Braila
MesajScris: Mar, 31 Aug 2010 11:25 am 
Neconectat
Admin

Deci miliardele de la buget (tot din buzunarul romanului adica) nu mai ajung? Sau a fost plapuma prea mica?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Aug 2010 12:03 pm 
Am vazut un reportaj pe Antena 3 (reporter special) in care se spunea ca in Romania s-au construit in medie, 600 biserici pe an de la revolutie incoace... si s-au distrus in medie in jur de 350 de scoli pe an.

Biserica romano-catolica are o traditie veche in invatamant. Au o retea proprie de licee si scoli... N-ar fi oare timpul sa facem si noi la fel? Un spital eventual ? Un camin de batrani?

Am inca imprimata in minte imaginea unei mame cu copilul f bolnav care cerea ajutor pt o interventie chirurgicala in strainatate, si s-a dus la preot. Reactia lui? "Trebuie sa va rugati la Dumnezeu si El va va ajuta"

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Aug 2010 12:14 pm 
Me are o nedumerire: ce se întâmplă cu bisericile astea, după ce sunt finalizate? Mere cineva la slujbele ținute-n ele? Se țin slujbe-n ele? Interesează pe careva atâtea biserici? Mai un pic ș-om avea biserica pe cap de locuitor...

Bof! Dacă am chef de dumnezeu, îl pot purta-n inimă și-n gând, nu tre să mă duc la el acasă! Și încă-n câte case!

Just an oppinion, nu dați cu pietre! :d

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Aug 2010 1:09 pm 
Neconectat
Admin

raduvd scrie:
Biserica romano-catolica are o traditie veche in invatamant. Au o retea proprie de licee si scoli... N-ar fi oare timpul sa facem si noi la fel? Un spital eventual ? Un camin de batrani?

Mai bine am lasa biserica sa-si vada de ale sale si sa faca direct statul din banii aia spitale si scoli.
Nu ca statul n-ar face praf banii si el, bineinteles, dar macar cu statul ai o iluzie de transparenta si ca poate-l poti si trage la raspundere, acum sau mai tarziu.

PS: si de ce anuntul asta e la rubrica "Umanitar" nu prea inteleg. N-am nici o idee mai buna pana una alta, sa-l mut oare la "Viata in Romania"?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Aug 2010 1:38 pm 
raduvd scrie:
.... in Romania s-au construit in medie, 600 biserici pe an de la revolutie incoace... si s-au distrus in medie in jur de 350 de scoli pe an.

X( X( X( X( X(

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]