Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 4:22 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Donează sânge! (se caută donator de măduvă)
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 7:45 pm 
Neconectat
Admin

Vă rugăm să trimiteţi mesajul la toţi cunoscuţii.

Bună ziua,
Mă numesc Florin Cioară, am 61 de ani şi împreună cu soţia mea Georgeta şi cu fiul nostru Marius locuim în oraşul Québec, Canada.

Marius are vârsta de 35 de ani, este informatician şi lucrează pentru Revenu Québec.

În luna ianuarie 2012 a dat peste noi un necaz foarte mare. L-am internat pe Marius la spital fiind într-o stare foarte gravă. Timp de aproape 10 zile nici un doctor nu a putut să ne garanteze dacă o să scape cu viaţă, fiind considerat un pacient într-o situaţie foarte critică. A fost diagnosticat cu o boală de sânge foarte rară şi foarte gravă. A început imediat un tratament de chimioterapie foarte intens şi după 5 săptămâni au reuşit să înfrâneze boala şi să-l stabilizeze. Dar pentru faptul că doctorii nu pot garanta vindecarea completă a bolii prin chimioterapie, el are nevoie neapărat să i se facă un transplant de măduvă osoasă sau de celule stem (cellule souche, stem cell).

Doctorii ne-au întrebat de ce origine suntem, ca să caute donaţii în ţara respectivă, dar din păcate România nu face parte din ‘’Registrul public de donatori neînrudiţi’’, care este un registru international. Din această cauză suntem nevoiţi să apelăm la toţi românii care sunt stabiliţi în Canada, USA, Europa şi Australia, ca să se înscrie ca donatori potenţiali în registrele ţărilor respective unde locuiesc. Pentru a obţine mai multe detalii despre acest registru şi despre modalitatea de a devenii donator, puteţi să vă informaţi la un centru de colectă de sânge din oraşul unde locuiţi. Ei o să vă spună ce trebuie să faceţi.

Să ştiţi că nu se mai extrage măduva oaselor aşa cum se făcea pană acum câţiva ani. Cu noua tehnologie de azi, se extrag celulele stem direct din sângele periferic, nu durează mai mult de 2 ore şi este fără durere şi fără nici o consecinţă pentru donator.

În acest moment, Marius este în aşteptarea unui donator compatibil de aproape 3 luni de zile şi continuă să facă tratamentele de chimioterapie. Datorită faptului că în acest registru nu sunt prea multe persoane înscrise ca donatori potenţiali, şansele lui ca să găsească pe cineva compatibil, la ora actuală, sunt de aproximativ 1 la 350 000.

Noi, părinţii, nu suntem compatibili decât cu 50%, deci noi nu putem să-i dăm.

Suntem doi părinţi disperaţi care vă imploră să-l ajutaţi pe Marius şi nu numai pe el, ci pe toţi tinerii care aşteaptă o grefă de celule stem sau de măduvă osoasă. Cu cât numărul donatorilor creşte cu atât şansele bolnavilor de a rămâne în viaţa sunt din ce în ce mai mari. De aceea vă rugăm să transmiteţi acest mesaj la toate rudele şi la toţi prietenii dumneavoastră (chiar şi dacă nu sunt români), pentru ca să faceţi cunoscută existenţa şi necesitatea acestui registru, care pentru foarte mulţi este ultima şansă. Nu cerem bani, doar solidaritate şi fraternitate la mare necaz.

Avem viaţa în sânge,
‘’Haideţi să dăm viaţă !’’
Hrisstos a înviat şi Doamne ajută !

Familia Cioară
(418) 622-2305
florin.cioara@videotron.ca

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donează sânge! (se caută donator de măduvă)
MesajScris: Joi, 19 Apr 2012 11:56 pm 
Neconectat
Admin

Despre procedura de donare:
http://lymphoma.about.com/od/treatment/f/stemrisk.htm

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 8:49 pm 
Neconectat
nou venit

Ma numesc Roxana si as vrea sa ajut daca pot, insa am nevoie de cateva lamuriri.
Dl. Cioara, unde sa intreb de acest registru pentru donatori (eu locuiesc in Zug, Elvetia, si, din cate stiu, donatiile se fac la spitalul de aici. Sa intreb de acest registru la spital unde se fac donatiile de sange?)? In locul in care se face recoltarea banuiesc ca precizez persoana pentru care vreau sa donez. Nu as vrea sa figurez ca potential donator pentru oricine sau pentru mai multe persoane.
Va multumesc pentru lamuriri.
Sper ca fiul dumneavoastra sa gaseasca persoana potrivita care sa il ajute.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Apr 2012 10:03 am 
Neconectat
Admin

Roxana, sunt impresionata! :ymapplause:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Apr 2012 1:22 pm 
Neconectat
Admin

RAM_1983 scrie:
Ma numesc Roxana si as vrea sa ajut daca pot, insa am nevoie de cateva lamuriri.
Dl. Cioara, unde sa intreb de acest registru pentru donatori (eu locuiesc in Zug, Elvetia, si, din cate stiu, donatiile se fac la spitalul de aici. Sa intreb de acest registru la spital unde se fac donatiile de sange?)? In locul in care se face recoltarea banuiesc ca precizez persoana pentru care vreau sa donez. Nu as vrea sa figurez ca potential donator pentru oricine sau pentru mai multe persoane.
Va multumesc pentru lamuriri.
Sper ca fiul dumneavoastra sa gaseasca persoana potrivita care sa il ajute.

Te lasi tipizat(a) ca sa fii inscris(a) in ’Registrul public de donatori neînrudiţi’ si daca te potrivesti vei fi chemat(a) sa donezi. Dar tu nu ai de unde sa stii daca esti compatibil(a) cu persoana X si poti fi f bine chemat(a) sa donezi maduva osoasa pentru Y. Deci ideea este: mergeti toti romanii de inscrieti-va pe lista... si o sa fiti de folos multor oameni. Cu putin noroc si persoanei X. Sansele de compatibilitate sunt de 1 la 350 000.
Teoretic Ministerul Sanatatii din Canada -sau ma rog organele competente- cer aceste liste din registrele internationale. Procedura nu se face de la persoana la persoana. Pe de alta parte numai in Canada, o tara mare si civilizata, traiesc atatia romani.
In fine, asa cum se spune in mesaj mergi la centru de colectarea sangelui din orasul tau si vei afla ce te intereseaza. (Si apoi scrii aici.)
Multa sanatate.

Adela

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]