Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 5:55 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ajuta cei 400 de copii abandonaţi în spitalele din Roman
MesajScris: Vin, 23 Noi 2012 3:07 pm 
Neconectat
Admin

Actiunea ia amploare. Din fericire.
O multime de romani (si nu numai) arata ca le pasa. De peste tot din lume, nu numai din Elvetia! @};- @};- @};-

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajuta cei 400 de copii abandonaţi în spitalele din Roman
MesajScris: Joi, 29 Noi 2012 10:03 pm 
Neconectat
nou venit

Oana Ungur scrie:
Anunţul nostru umanitar publicat în urmă cu câteva zile are ecouri!

Pe de o parte, numărul voluntarilor care participă în această acţiune a crescut (vom reveni cu detalii). Au venit şi primele donaţii.

Mii de mulţumiri celor care fac posibilă o rază de lumină pentru aceşti bebeluşi abandonaţi:

Flavia T, Zurich - 50 CHF
Valentin M, Zurich - 50 CHF
Romica E, Zurich - 300 CHF
Donator Anonim, Zurich - 50 CHF
Cristina E, Basel - 50 CHF
Nicoleta C, Zurich - 200 CHF
Anca B, Zurich - 150 CHF
Oana I, Zurich - 200 CHF
Ana C, Lucerna - 50 CHF
Roxana I, Aargau - 150 CHF
Alina I, New York - 100 CHF
Ana S, Basel - 100 CHF
Vitalie V, Aargau - 100 CHF
Ioana H, Zurich - 100 CHF
Irene C, St Gallen - 100 CHF

... to be continued

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 01 Dec 2012 3:01 pm 
Neconectat
nou venit

Dragii noştri inimoşi,

Astăzi vrem să vă aducem veşti despre îngeraşi, ştim că le aşteptaţi şi vă mulţumim pentru răbdarea voastră. Mai sunt 40 de "globulete" ( adica frumosi si firavi ,ca sa fim in ton cu sarbatorile). Cei peste 6 luni au inceput diversificarea. La inceput mai greu cu lingurita dar incet, incet o sa reusim :). Toţi sunt incântaţi de desene animate şi sunt fermecaţi de culorile vii. Sunt veseli şi reacţioneaza din ce in ce mai bine la stimulare.

Marea bucurie a noastră şi pe care azi o impărtăşim cu voi este, prin contribuţia voastră, până de sărbători toata sectia de recuperare va avea patuturi noi :) Am comandat 7 paturi mari, 15 medii si 5 mici, pe lângă cele 6 paturi comandate de alţi donatori. Micuţii îl vor primi pe Moş Crăciun din patuţuri noi cu salteluţe noi. Am facut comandă de patuţuri, 7 mari, 15 medii, 5 mici. Vă mulţumim mult că aţi răspuns apelului nostru de ajutor pentru micuţii din spital !

De asemenea am demarat procedurile de documente necesare cu spitalul pentru ca în ianuarie-februarie să fie finalizată şi camera de joacă-stimulare. Un arhitect altruist din Iaşi ne ofera serviciile probono în acest sens.

Vă mulţumim mult tuturor că ne susţineţi demersurile, indiferent de formă ( cu gândul, cu o vorbă bună, cu un sfat, cu un zâmbet, cu o încurajare şi bineînteles celor care au trimis tot felul de lucruri utile dar şi donaţii/sponsorizări).

Constantin, cel mai recent băieţel plecat din spital e bine şi se află la o familie substitutivă. Papă tot cu linguriţa şi râde într-una. Nu-i prea place la baiţă dar are timp să se obişnuiască:). Andreea e şi ea în sanul unei familii şi se bucură de un mediul familial dar şi de surioară mai mică. Cam atât deocamdata, sperăm că vă vor bucura veştile despre micuţi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 9:34 pm 
Neconectat
Admin

Vesti minunate, iti multumim Oana!
Speram ca si copilasii sa se bucure de sarbatori, macar pentru ca pot dormi normal si nu inghesuiti intr-un patut corespunzator varstei!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 9:06 am 
Neconectat
nou venit

Cateva poze de la Iasi, de sambata, 1 Decembrie:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 12:38 pm 
Neconectat
nou venit

Vineri 7 decembrie, inca un copil parasit in Spitalul Sf. Maria din Iasi. Ela fost inclus sub o masura de protectie sociala si va creste intr-o familie. Pentru ei si pentru altii aproape 200 din toata tara, in mai putin de doua luni am schimbat filmul !

Pentru a intelege mai clar fotografia de mai jos, aceasta surprinde reactia unui baietel la plecarea voluntarilor din salon.

O fotografie cat 1000 de cuvinte !

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Dec 2012 9:06 am 
Neconectat
nou venit

Update donatii 12.12.2012

Flavia T, Zurich - 50 CHF
Valentin M, Zurich - 50 CHF
Romica E, Zurich - 300 CHF
Donator Anonim, Zurich - 50 CHF
Cristina E, Basel - 50 CHF
Nicoleta C, Zurich - 200 CHF
Anca B, Zurich - 150 CHF
Oana I, Zurich - 100 CHF
Ana C, Lucerna - 50 CHF
Roxana I, Aargau - 150 CHF
Alina I, New York - 100 CHF
Ana S, Basel - 100 CHF
Vitalie V, Aargau - 100 CHF
Ioana H, Zurich - 100 CHF
Irene C, St Gallen - 100 CHF
Casandra C, Basel - 50 CHF
Raluca L., Geneva - 100 CHF
Donator Anonim, Lucerna - 100 CHF
Oana M, Berna - 500 CHF

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 10:29 am 
Neconectat
nou venit

In Premiera
cu Carmen Avram

Un material documentar care ne dorim să clarifice foarte bine unde este problema în sistem şi, de ce copiii cu risc de părăsire şi cei părăsiţi stau atât de mult timp în spitale.

http://bit.ly/fyAusc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 1:25 pm 
Neconectat
nou venit

"Up-date sau breaking news :)

Tocmai am incheiat o discutie lunga si interesanta, de aproape o ora, cu purtatorul de cuvant al spitalului Sf. Maria din Iasi, doamna Catalina Ionescu pe care ati putut sa o vedeti si in materialul 'In premiera'

Punctual concluziile discutiei, care cred ca este important sa le aflati, sunt:

- pentru protejarea copiilor nu vor mai fi publicate fotografii acestia (vezi legea 272/2004)

- contractul de colaborare continua si reprezentantii spitalului isi vor da tot interesul ca sa avem asigurate conditii bune de colaborare cu personalul din spital

- vom face un feedback (probabil saptamanal) al comunicarii dintre personalul din sectia de copii si membrii asociatiei, asa incat si de o parte si de alta sa avem confirmari ca exista bunavointa si deschidere catre un rezultat pozitiv.

- spitalul isi va da tot interesul ca sa incheie un protocol de lucru cu directia Iasi, in care sa fie clar specificat cine, cat si pana unde face, in interesul acestor copii pentru a evita situatii in care copiii sunt fara CNP sau ar putea fi declarati adoptabili si directia pune pe umerii spitalului culpa.

- spitalul va tine evidenta clara a vizitelor din partea apartinatorilor copiilor cu risc de parasire (aspect f.f.f. important in demararea procedurii de declarare a adoptabilitatii)

Asa cum va spuneam si in zilele anterioare, saptamana aceasta sosesc patuturile, saltelele si lenjeriile comandate pentru copii cu ajutorul vostru si va vom arata ceea ce am realizat impreuna.

Acesta este doar unul dintre feedback-urile primite pana la aceasta ora, in aceasta nota...revenim :)"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 11:03 am 
Neconectat
Admin

http://stirileprotv.ro/stiri/ardeal/pes ... vetia.html

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]