Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 26 Mai 2018 5:18 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Drama unei familii din Montreal
MesajScris: Sâm, 19 Apr 2008 9:37 am 
Neconectat
Admin

Stimata Redactie,
Permiteti-mi sa va expun un caz foarte grav, o adevarata drama, a unei familii din Montreal

====================================================
Pentru mine: Adrian Enache
Tel: (450)508-1536-acasa
Tel: (514)261-9933-celular
Tel: (514)630-6990, ext.125-servici
Adresa: 2920, rue Du Pressier, Terrebonne, Quebec, J6Y
2B1
Email: enacheadrian2000@yahoo.ca
======================================================
Pentru familia implicata(va reamintesc ca persoana cu accident cardio-vascular este tatal doamnei din Montreal)
Ioana Hutanu
Tel: (514)334-5139-acasa
Tel: (514)277-1369-servici
Adresa: 405, Blvd.Deguire, app.202, Montreal, Quebec,
H4N 1P9
Email: ioanah03@yahoo.com
Tatal dinsei se numeste Marginean Cristian Dumitru si are 65 de ani.
Toata istoria acestui caz o puteti citi pe forumul www.quebec.ro, sectiunea Tacla, post ``Un vis devenit cosmar``
In citeva cuvinte: Ioana, venita in Montreal cu sotul si cu fetia, la care s-a mai adaugat aici o fetita, si-a chemat tatal in vizita.Exact in ultima zi cu citeva ore inainte de intoarcere in Romania, acesta a facut un ACV si a intrat in coma.De atunci este internat in spitalul Sacre-Coeur din Montreal, paralizat si intr-o stare vegetativa.Fiecare zi de spitalizare costa 3321 de dolari iar factura a ajuns in jurul sumei de 250000 de dolari, fiecare zi aducind alti 3321 de dolari in plus.Singurul lucru pe care si-l doreste fam.Ioanei e sa-l poata transporta in Romania, lucru foarte costisitor.O evaluare facuta de o firma specializata din Bucuresti se ridica la suma de 25000 de euro.Comunitatea romana din Canada si USA a strins rindurile si a reusit sa stringa suma de 13000 de dolari canadieni pentru Ioana.
Sa mai mentionez ca Ministerul Afacerilor Externe din Romania si Consulatul Romaniei la Montreal s-a eschivat si nu au vrut sa se implice in acest caz.
Contul deschis de Ioana la Banque Royale du Canada este 032215142427
Aceasta este corespondenta pe care Ioana a avut-o cu firma specializata din Bucuresti:

``Pretul contine transferal tatalui dumneavoastra de la patul din Spitalul Montreal si pana la patul din Spitalul de recuperare Iasi. Repet, este un deviz facut cu zgarcenie, dar care sa ne permita aducerea in siguranta a domnului Marginean. Prin colaborarile cu companiile aeriene pe care le avem, pretul ramane neschimbat, trebuie avut in vedere ca depindem de numarul de locuri. Zborul de la Bucuresti Otopeni la Iasi este cotat doar combustibilul (fara tarif pilot, echipa medicala si taxe aeroport). Am facut tot ce se poate tinand cont de situatia(financiara) pe care ne-ati prezentat-o si pe care o intelegem, insa trebuie sa ne gandim si la viata tatalui dumneavoastra. Asteptam un raspuns cand este cazul. Cu
stima,dr. Liviu Bivolan, General Manager, Hospital Services SRL``

``Stimata Doamna / Stimate Domn, In urma discutiilor avute cu Dr. Denis Landouceur(MONTREAL-SPITAL SACRE COEUR), am hotarat conditiile de transport ale pacientului Cristian Marginean. Costurile de transport sunt in valoare de 24.700 Euro si includ :

1. asigurarea coordonarii si mobilizarii intregii echipe de excorta medicala
2. obtinerea aprobarilor necesare de la compania aeriana
3. organizarea si asigurarea transportului terestru al pacientului pana la / de la aeronava
4. obtinerea avizelor de prioritate la imbarcare
5. personal medical ( medic + asistent).

Suma trebuie platita in contul : RO08BRDE445SV80637064450 - deschis in Euro, la BRD Triumf Bucuresti.

De la confirmarea efectuarii platii, din partea bancii, suntem in masura ca in 5 zile sa efectuam transferul pacientului. Speram ca oferta noastra sa va multumeasca.
Cu stima,
Diana Bere,
Asistent Manager,
Hospital Services România,
Bucuresti,
RO 060512
Bd. Constructorilor 20A
Clãdirea IPROMET Et. 2
Tel. (021) 220 07 01 Fax. (021) 220 02 01``
Cam asta ar fi in citeva cuvinte povestea tragica a acestei familii din Montreal.Sunt convins ca ajutorul si implicarea D-voastra va contribui in mod decisiv pentru ca ei sa-si poata rezolva cel putin o parte din probleme.

De la inceput noi, romanii din Montreal, suntem alaturi de Ioana si familia ei si mai ales astazi cind e ziua ei de nastere ii dorim sa aiba curajul, sansa si taria sa treaca peste acest imens de greu obstacol din viata ei.

Va multumim din suflet pentru interesul pe care-l manisfestati si speram intr-un raspuns pozitiv din partea D-voastra.

Am luat legatura in dimineata asta cu Ioana si atit ea, cit si eu va stam oricind la dispozitie.
Cu respect,
Adrian Enache
Montreal, Canada
18 aprilie 2008

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC [ DST ]