Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Dec 2017 8:37 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect sportiv
MesajScris: Mar, 15 Ian 2013 3:16 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua!
Va scriu in legatura cu un proiect sportiv dedicat copiilor fara posibilitati financiare din Bucuresti. Asociatia ProAktiv Bucuresti, dezvolta incepand cu luna februarie 2013 un proiect al carei scop este blocarea abandanului scolar pentru copiii din mediile defavorizate social. Anume, in schimbul prezentei la scoala si a rezultatelor bune obtinute acolo, copiii care au probleme sociale primesc pregatire sportiva gratis de la asociatia ProAktiv in diverse ramuri sportive - fotbal, dans sportiv, arte martiale, baschet etc.
Cum este vorba de o asociatie nonprofit care nu dispune de baze materiale sau de locatii unde sa se desfasoare activitatea tot ce inseamna locatii se inchiriaza - ca asa este in Romania! :) Prin urmare Asociatia are nevoie in jur de 500 euro lunar in timp de iarna si 300 euro lunar pe timp de vara pentru inchiriere de locatii/ teren sintetic acoperit. La aceasta se adauga si eventuale sustineri de echipament sportiv pentru cei mici - in masura in care nu gasim in plan local oameni care sa le sustina eforturile.
Intrebarea mea, pentru domniile voastre, este daca se gaseste intelegere in mediile romanesti din Elvetia pentru un asemenea proiect si daca da, in ce forma este posibil acest lucru!
Va multumesc anticipat pentru raspuns, indiferent daca are conotatie pozitiva sau negativa!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Proiect sportiv
MesajScris: Mar, 15 Ian 2013 3:55 pm 
Neconectat
membru de bază

niuc01 scrie:
Cum este vorba de o asociatie nonprofit care nu dispune de baze materiale sau de locatii unde sa se desfasoare activitatea tot ce inseamna locatii se inchiriaza - ca asa este in Romania!

Buna. Nu doar in Romania ci oriunde in lumea civilizata. Nu stiu cum o fi in Rusia... :-\

niuc01 scrie:
Intrebarea mea, pentru domniile voastre, este daca se gaseste intelegere in mediile romanesti din Elvetia pentru un asemenea proiect si daca da, in ce forma este posibil acest lucru!

Eu ti-as recomanda, in limita timpului tau disponibil, sa cauti online cateva asociatii umanitare din Elvetia, cu descriere in limba pe care o stii, poate engleza, germana , franceza sau italiana si sa incerci sa vezi "sistemul" prin care se...auto-finanteaza.

Eu am vaga impresie ca in Romania lipseste un fel de "ghid" pentru astfel de activitati. Exista oamenii cu initiative bune, ca si voi, exista idei bune, dar nu exista concept clar CUM sa se finanteze astfel de activitati. Se pleaca mereu de la premiza: suntem asociatie umanitara functionam prin acumulare de fonduri provenite din donatii.

Donatiile, sunt doar o mica parte din posibilul buget al unei asociatii umanitare care functioneaza. Restul, trebuie rezolvat, prin forte proprii. Concret: ganditi-va cum puteti face sa "castigati" bani prin voi insiva. Produceti ceva ce poate fi vandut, banii din vanzare sa intre in casa asociatiei. Idei nu cred ca duceti lipsa, eu doar v-am spus posibila sursa...de venit.

Referitor la romanii din Elvetia, eu una ma indoiesc ca se vor implica, dar, poate gresesc :)

Succes. %%-

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Proiect sportiv
MesajScris: Mar, 15 Ian 2013 8:10 pm 
Neconectat
nou venit

Buna!
Am zis ca doar in Romania se intampla asa pentru ca in UE si in tarile nordice exista un sistem extrem de practic in care baza sportiva centrala este in mainile comunitatii. De exemplu terenul scolii din colt este deschis tot timpulfara a exista vreo taxa. La bucuresti daca te duci in curtea unei scoli te iau paznicii si zic ca vrei sa furi ceva de acolo. Apoi apare directorul si te lamureste - inchirierea bazei scolare, este inchiriabila de catre orice asociatie numai in urma unei licitatii facute de primarie. iar preturile sunt uneori mai mari decat la investitorii privati. De altfel nu imi explicam cum de in Romania sunt foarte multe terenuri private in comparatie cu Oslo sau Copenhaga. In Copenhaga un intreg complex sportiv este intretinut de catre comunitate nu de un anume domn investitor care vrea sa faca in primul rand afacere nu sport. de aici si sublinierea mea ca asa este in romania. :) Pentru ca totul la noi este mai nuantat!

Eu ti-as recomanda, in limita timpului tau disponibil, sa cauti online cateva asociatii umanitare din Elvetia, cu descriere in limba pe care o stii, poate engleza, germana , franceza sau italiana si sa incerci sa vezi "sistemul" prin care se...auto-finanteaza.
Multumim de idee asa o sa facem! potrivit legii din romania este insa o mica problema pentru ca noi putem vinde doar imagine si obiecte promotionale, nicidecum desfasurare de activitati comerciale. Fiind o asociatie mica este greu sa avem si cumparatori. poate in vreo 20 de ani cand sportivii nostri vor ajunge pe podiumuri sa fie interesat cineva sa isi asocieze numele cu noi. dar vom incerca sa prindem ideea cum de strainii reusesc sa se autofinanteze si noi nu.

Citat:
Eu am vaga impresie ca in Romania lipseste un fel de "ghid" pentru astfel de activitati. Exista oamenii cu initiative bune, ca si voi, exista idei bune, dar nu exista concept clar CUM sa se finanteze astfel de activitati. Se pleaca mereu de la premiza: suntem asociatie umanitara functionam prin acumulare de fonduri provenite din donatii.

Exista putine informatii de cum functioneaza sistemul de sponsorizare in Romania. Este foarte complicat si insuficient. Din frica spalarii de bani s-a ajuns la cote foarte mici de sponsorizare pentru agentii comerciali. Iar campania de 2% pentru populatie strange doar prieteni sau oameni implicati intr-o asociatie. Marea majoritate fie ii e frica sa dea cei 2% din lipsa de informatie si neincredere, fie prefera sa dea la Biserica de unde provine. Fie, mai grav, nu vrea sa se implice din lipsa de spirit civic.

Citat:
Referitor la romanii din Elvetia, eu una ma indoiesc ca se vor implica, dar, poate gresesc.

Romani suntem si noi, de aceea stim ca avem suflet mare. de aceea am incercat prima oara pe comunitatile romanesti. daca nu avem sanse mergem la nivelul urmator, desi sansele scad - la straini. :)
Multumim frumos pentru sfaturi ele deschizand o mica portita!
Toate gandurile bune!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]