Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 15 Dec 2018 11:56 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor umanitar pentru fratele meu, Lucian!
MesajScris: Dum, 01 Iun 2008 7:25 pm 
Neconectat
Admin

Hristos a inviat! Numele meu este Silviu Buzduga si am 27 de ani. Pana acum cateva zile ma consideram un om fericit pentru ca oamenii pe care-i iubesc sunt sanatosi si mereu alaturi de mine; dar vestea ca fratele meu mai mic este foarte bolnav a cazut ca un traznet peste noi toti.

Luci, care are doar 16 ani, este elev in clasa a X-a la Colegiul National „Ienachita Vacarescu” din Targoviste, a fost diagnosticat cu o tumora cerebrala care-i ameninta viata cu fiecare zi ce trece: un craniofaringiom dezvoltat langa glanda
hipofiza - o tumora care creste si apasa pe creier, hipofiza si nervii optici; daca nu este operata de urgenta, fratele meu risca sa-si piarda vederea. Totul a inceput acum cateva luni cu dureri intense de cap care apareau aproape in fiecare zi; apoi, scaderea acuitatii vizuale: Lucian nu mai vedea bine, nu mai putea citi si totul devenise foarte obositor. Dupa vizite la mai multi medici pentru a obtine un diagnostic am ajuns sa facem acel RMN care ne-a adus cumplita veste.

Singura sansa reala a fratelui meu este o operatie in Germania, la clinica INI Hannover, unde exista medicii chirurgi specializati in tratarea acestei boli si care detin si tehnica necesara unei operatii fara riscuri majore. Problema cea mai mare este costul operatiei, care se ridica la 40 000 de euro, o suma imensa pentru posibilitatile noastre, precum si timpul foarte
scurt in care va trebui sa strangem aceasta suma. Doamna Narcisa Tancu de la clinica VIPmed International a obtinut o programare la clinica ,,INI Hanovra" pentru data de 16 iunie. Speranta lui Lucian sta acum in oamenii cu suflet, in societatile comerciale si in fundatiile umanitare din Romania. Donatiile acestora ii pot salva viata.

Lucian este un baiat inteligent, ambitios si cu un suflet mare; i-am promis ca voi face tot ce-mi sta in puteri ca totul sa fie la fel de frumos si de bine ca pana acum. Dumnezeu ne va ajuta si asa va fi.

Istoricul medical, alte documente si evolutia colectarii de fonduri pot fi studiate pe paginile web:
http://www.jurnalul.ro/articole/125765/ ... -ochii-mei!
http://mariela71.wordpress.com/lucian-buzduga/
http://sminchy.wordpress.com/category/a ... ar/lucian/
http://dansantimbreanu.wordpress.com/lu ... estea-lui/

Companiile isi pot deduce o suma de bani din impozitul pe profit datorat prin intermediul unui act de mecenat. Totalul sumelor donate trebuie sa indeplineasca cumulativ doua conditii. Sa nu depaseasca:
- 0.3% din cifra de afaceri pe anul incheiat
- 20% din impozitul pe profit datorat

Cu speranta ca ne veti putea veni in ajutor, fie acesta cat de mic, va multumim si va punem la dispozitie conturile si numerele de telefon necesare unui eventual dialog:

Conturi IBAN RO14RZBR0000060010379238 - Euro
RO95RZBR0000060010379235 – Lei
deschise la Raiffeisen Bank, Bucuresti, sucursala Unirea
titular conturi: Buzduga Vasile (tatal lui Lucian) Nr. tel: Silviu Buzduga (fratele) - 0724 287 231
Vasile Buzduga (tatal) - 0723 960 433
Ioana Buzduga (mama) - 0720 539 789
Cu mii de multumiri,
Silviu Buzduga

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC [ DST ]