Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 6:21 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Situatia copiilor cu handicap - un reportaj din 19 mai 2013
MesajScris: Mie, 05 Iun 2013 8:58 am 
Neconectat
nou venit

Draga comunitate,

Acest reportaj din 19 mai 2013 este impartit in 2

- prima parte prezinta copii adoptati in strainatate acum 20 de ani; ce se intampla in orfelinatele comuniste si cum cativa au fost salvati si care este situatia lor azi; se face si o comparatie cu cei care au ramas si nu au fost adoptati!!!
- a doua parte, EXTREM DE DUREROASA -ce se intampla azi cu copiii cu handicapuri, institutionalizati, in Romania - sunt legati cu orele!!! batuti

Este un reportaj socant!!

http://www.antena3.ro/inregistrari/in-premiera-cu-carmen-avram-72-19-05-2013.html

Eu personal lucrez in acest moment cu o asociatie din Bucuresti care merge in anumite centre de plasament. Spun anumite, pentru ca unele au portle mai deschise, altele mai inchise; pentru ca si acesta asociatie are resurse de personal limitate (nu sunt multi oameni care vor sa meraga sa petreaca cateva ore cu copiii cu handicapuri, sau copiii abandonati). Dar ce pot sa spun este ca am gasit 3 domane care fac ceva, care merg acolo, care se lupta pentru copiii aceia.

Daca doriti sa sustineti acesta Asociatie, sa vizitati copiii in vacantele dumneavoastra din Romania, va rog contactati-le pe oricare din cele 3 doamne:

- Gabriela Enache; gabriela.enache@sosvietilecopiilor.ro; +40 723 355 570
- Ofelia Moisa; ofelia.moisa@sosvietilecopiilor.ro; +40 740 079 999
- Dana Pluhovici; Dana.pluhovici@sosvietilecopiilor.ro; +40 735 554 588

http://www.sosvietilecopiilor.ro/

Daca sunteti de pe langa Iasi, puteti apela la Asciatia Speranta pentru Ingerasi - http://www.sperantapentruingerasi.ro

Anca Crăciun - Preşedinte / Membru Fondator
E-mail: anca@sperantapentruingerasi.ro
Telefon: 0749 067 014

Adrian Stănescu - Vice Preşedinte / Membru Fondator
E-mail: adrian@sperantapentruingerasi.ro
Telefon: 0749 053 249

Cătălina Rusu – Membru Fondator
Telefon: 0741616222

Anca Balaban – PR & Media Planner
Telefon: 0731561500

Pentru ca eu ma simt total neputincioasa, incerc sa scriu pe acest forum. Poate mai exista si alti oameni interesati, poate aveti idei ce sa facem, cum sa facem. Poate sunt oameni care vor sa adopte, poate sunt oameni care vor sa meraga la fata locului.

Va rog sa ma contactati: Oana Ilie (fosta Ungur) oanaungur@gmail.com; +41786 028512

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Situatia copiilor cu handicap - un reportaj din 19 mai 2
MesajScris: Vin, 07 Iun 2013 6:47 am 
Neconectat
Admin

Oana, este ingrozitor ca asa ceva se intampla in zilele noastre in Europa! Nu intr-un sat pierdut din Africa, ci in Europa. Rusine celor care sunt implicati pentru .. neimplicare!
Propuneai ca persoanele care viziteaza Romania sa-si faca poate timp pentru acesti copilasi, poate pentru unul singur si tot a ajutat apelul tau.
Chiar, cine poate sa se implice? concret: vizitat copii, petrecut timp cu ei, etc. Copiii astia nu stiu ce-nseamna sa fie luati in brate si iubiti, nimeni nu le spune niciodata o vorba frumoasa.
Imi amintesc cum in urma cu vreo 10 ani m-am dus in Bucuresti si-am impartit copiilor pe strada pachetele cu dulciuri si cate-o jucarioara. N-am sa uit imaginea unei fetite de vreo 12!! ani care-a primit o papusica dintr-aia ieftina si n-o mai lasa din brate. Initial am vrut sa-i ofer alte dulciuri care sa compenseze papusica, gandindu-ma ca e prea mare pentru o asemenea jucarie. Pentru nimic in lume n-ar fi dat-o jos din brate si o legana si-o strangea la piept, spunand ca n-a avut niciodata o papusa. Pentru asemenea cazuri si nu numai, e nevoie de oameni inimosi hotarati sa sacrifice poate o zi, poate cateva ore pentru a oferi un zambet unui copilas.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Situatia copiilor cu handicap - un reportaj din 19 mai 2
MesajScris: Lun, 14 Oct 2013 12:16 am 
Neconectat
Admin

29 iulie 2013 despre orfani si orfelinate in Romania http://www.aeonmagazine.com/world-views ... e-ethical/

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]