Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 25 Mai 2018 7:18 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 3:06 pm 
Neconectat
nou venit

E f. subtila alegoria aceasta.

Sa inteleg ca soferul de 4X4 si capitanul de vas sunt unul si aceeasi persoana ? :)

Iar nevasta si plozii ... ii putem extrapola la vreo 20 de milioane de suflete ?

In cazul acesta da, sunt fericit ca pot inca vota.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 3:33 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:

Sa inteleg ca soferul de 4X4 si capitanul de vas sunt unul si aceeasi persoana ? :).

Vorbeam de permis fals , nu de ...brevet fals! :D
In rest, ma bucur pentru tine! Sa-mi transmiti si mie daca e comod scaunul cu rotile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 3:58 pm 
Neconectat
nou venit

E destul de comod.

Cu siguranta ca e mai comod decat intr-o camasa cu maneci lungi .... foarte lungi.

Macar pot misca mainile :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 4:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:
E destul de comod.

Cu siguranta ca e mai comod decat intr-o camasa cu maneci lungi .... foarte lungi.

Macar pot misca mainile :))

Esti sigur? In sensu' esti sigur ca dupa accident nu ai devenit tetraplegic? Altfel cum de soferu' cu permis fals iti ofera cu atâta generozitate sa "alegi" intre marcile de scaun cu rotile?

Sau mai bine tetraplegic si cuminte decât nebun( a se citi "rebel") ?
Mah!!! Fiecare cu gusturile lui.

E treaba ta daca iti pare normal ca unul cu permis fals (care a incalcat grav regulile de circulatie si te-a intins lat pe sosea impreuna cu nevasta si plozii) sa-ti faca "favoarea" sa alegi marci de scaune cu rotile! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 4:26 pm 
incepe sa se faca de ras in strainatate....

http://www.swissinfo.ch/eng/news/international/Romania_opposition_calls_for_referendum_boycott.html?cid=33171552

http://www.foxcrawl.com/2012/07/24/romanian-president-traian-basescu-may-require-pdl-to-boycott-the-referendum/

http://fr.reuters.com/article/frEuroRpt/idFRL6E8IOHIF20120724

http://www.lemonde.fr/europe/article/2012/07/24/roumanie-l-opposition-appelle-a-boycotter-le-referendum_1737761_3214.html

exista o categorie lovita deja... fara 4x4... :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 4:57 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:

Cine?
Ai si citit articolele?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 5:32 pm 
bineinteles... insa ei nu au citit presa basista...

Au alta optica, chiar daca textele propagandei "nu vrem sa pariticipam la mascarada" sunt prezente. Pt un european, referendumul este un act constitutional si democratic... Boicotarea lui este privita si etichetata ca atare :)

Alt articol interesant: CTP citire...
http://www.jurnalul.ro/politica/cristian-tudor-popescu-boicot-pdl-referendum-basescu-se-descalifica-in-fata-istoriei-619063.htm

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 6:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@raduvd : Nu mi-ai raspuns la prima intrebare.

Citeste si interviul asta: http://www.b1.ro/stiri/externe/director ... 33757.html

"Două aspecte care ne-au şocat! Nu este vorba deloc de faptul că există acum o procedură de destituire a preşedintelui de către parlament care trebuie confirmată prin referendum. Nicidecum! Este vorba de două aspecte precise :

Primul este faptul că, printr-un decret sau printr-un vot al majorităţii simple, se pot restrânge puterile Curii Constituţionale!! Acest lucru ni se pare foarte periculos şi reprezintă pentru noi debutul unei presiuni asupra independenţei justiţiei în România. Asta este primul punct.

Al doilea punct este că, prin acelaşi tip de proceduri, se poate îngrădi o instituţie care are un rol cheie - pe care noi aici o numim «mediator» şi pe care dvs. o numiţi altfel (n.r.: avocatul poporului) - dar care deţine un rol cheie în buna funcţionare a instituţiilor, cu alte cuvinte, care permite existenţa puterii şi a opoziţiei, ceea ce reprezintă esenţa însăşi a democraţiei.

Aceste două aspecte sunt singurele care ne interesează! În rest, oricare ar fi culoarea politică, ne este egal."

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 6:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

VI. Preşedintele a încălcat sistematic principiul neapartenenței politice a persoanei care ocupă funcţia prezidenţială şi a abandonat rolul constituţional de mediator în stat şi în societate.

Ia uita-te acum la antena 3 cum respecta interimaru' chestia asta la mitingu' de la Oradea!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 6:21 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Si-apoi, imi par foarte periculoase afirmatiile lui Ponta la miting: "Vom merge inainte, vom redresa Romania cu presedintele nostru, presedintele adevarat al României, Crin Antonescu". :ymsick:

Ultima oară modificat de luminita pe Mar, 24 Iul 2012 6:36 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 6:35 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

AZI:
"Boicotul este o atitudine laşă a unor oameni care se pronunţă întru democraţie, dar acţionează contrar principiilor democratice", a declarat Ion Iliescu
(http://www.jurnalul.ro/politica/iliescu ... 619060.htm)

30 OCT.2007:
"Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu indeamna la boicotarea referendumului pentru votul uninominal, pe care il considera o interventie "brutala" a sefului statului in functionarea institutiilor si un element de bruiaj al alegerilor pentru Parlamentul European".
(http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... oicot.html)

:D :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 6:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:

CINE????

http://www.b1.ro/stiri/externe/liderii- ... 33415.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 7:40 pm 
nici tu n-ai raspuns la prima mea intrebare :)
deci? la cine te refereai ? :D

eu ma refeream la base :ymsick:

1. Articolul b1 :ymsick: e din 18 Iul 2012.. eu ma refeream la boicot.. Raspunzi total pe langa subiect :)
2. Ingradirea rolului CCR a fost argumentul principal al loviturii de stat. Acum curtea si-a recapatat drepturile. (dreptul de decizie asupra hotararilor celor 2 camere)
Rolul CCR cu privire procesul de suspendare, este consultativ conform http://www.infolegal.ro/atributiile-curtii-constitutionale-in-procesul-de-suspendare-a-presedintelui-romaniei/2012/07/06/
in concluzie, rolul CCR limitat sau nu, era consultativ. Suspendarea lui base, se petrecea oricum.
Ceea ce a suparat (si asta mi se pare aiurea) este dupa cum am mai spus, modificarea regulilor facute de base in timpul jocului... am mai spus-o dar probabil daca vine de la mine nu conteaza :) Te cred :)
Citeste la Art.1 punct1. ce face Basescu
http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_modificarea_legii_referendumului_103_2009.php
prin ce? prin OG??? 103/2009
Dupa cum spunea si base, o astfel de decizie trebuia luata pt tarile in care participarea la vot este obligatorie (obligativitate interzisa in UE)
Cand mintea? in 2009? sau in 2012?
De fapt de cate ori a mintit....
http://www.agentia.org/teoria-conspiratiei/cheia-deciziei-curtii-constitutionale-37115.html
saupoate ma insel? :D se poate... :D
3. Demiterea sefului institutiei (avocatul poporului) nu inseamna ingradirea sau nefunctionarea acesteia. Am mai spus-o. Mie mi se pare logic.. tie? :)

4. As putea spune "sa-i fie rusine lui Iliescu".. si tind sa-ti dau dreptate insa antiteza e foarte diferita.. voita sau nu, in acel caz era vorba de un vot in parlament, iar astazi, despre un vot al populatiei :) Exista totusi o diferenta de nuanta. Astfel de actiuni au fot SUTE in parlament.. cand unii cand altii :)

Ai vazut ce manarii si ce abuzuri se descopera prim ministere? pe la "baietii destepti" ? mafia retrocedarior? mafia vamilor care sustinea PDL`? si sunt convins ca evaziunea e mult mai mare... de asta isi joaca base si ultima carte (cea a onoarei).
PS Cand l-am vazut iesind pe base spunand ca nu vrea sa castige la masa verde mi-am zis.. base are o bila alba.. e barbat .. nu e las.. l-am apreciat. Dar numai pt 3 zile :ymsick:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 9:24 pm 
Cristian Tudor Popescu a scris astăzi în ziarul Gândul.info un articol numit
"Votez DA, ca să aibă cu ce se şterge Băsescu".

"Preşedintele Masăverde, asta vrea să fie Băsescu. Zice că n-o să uite toată viaţa că i-am spus că nu ştie să înoate. Da, domnule Băsescu, înotaţi mai bine decât scriu eu, dar luaţi-o pe asta spre ţinere de minte: sunteţi un laş, un clănţău uriaş, un şarlatan de care poporul român îşi va aduce aminte ca de o boală ruşinoasă a istoriei sale."

Preşedintele suspendat Traian Băsescu a avut o reacţie destul de violentă cu privire la cele scrise de CTP. Jurnalistul a explicat într-o intervenție telefonică la Antena 3, la emisiunea Sinteza Zilei cu Mihai Gâdea, că el a încercat să rămână subiectiv până în momentul în care Băsescu ”ne-a comunicat mie și populației că suntem niște boi”.

Iată ce a declarat Cristian Tudor :

- Eu am încercat să rămân neutru, subiectiv. Am spus că nu vin la vot dacă Parlamentul nu acceptă decizia CCR privind cvorumul de 50% plus 1. Am avut această atitudine până domnul Băsescu ne-a comunicat mie şi populaţiei că suntem nişte boi. Din moment ce şi-a schimbat de 5 ori declaraţiile. E vorba de constituţie, de democraţie, pe care nu le poţi schimba în mai puţin de 24 de ore. Acum o oră a spus din nou că merge la vot.

- Ce face el acum este josnic, este o coborâre în proprii săi ochi. Nu am crezut că îşi va călca în halul ăsta pe orgoliu şi pe mândrie.

- Spiritul era ca oamenii să vină la vot, ca preşedintele să fie demis doar dacă un număr destul de mare votează pentru demitere. Însă PDL atacă acum pe cealaltă parte, boicotează votul cerând populaţiei neprezentarea la vot. Prin acest boicot ei calcă spiritul constituţiei.

- Avem de-a face cu o încălcare flagrantă a spiritului constituţiei. Deja încep să mă întreb dacă se mai află în toate facultăţile mintale, cand am auzit acum că se duce la vot.

- Pe linia logică putea să iasă şi să spună că judecătorii Curţii sunt complici cu lovitura de stat, pentru că au fost de acord cu schimbarea orarului.

- Domnul Băsescu a făcut şi lucruri bune, acum 10 ani, dar cu comportamentul de acum va rămâne în istorie o boală ruşinoasă a României.

- L-a depăşit chiar şi pe Vadim Tudor. Domnul Băsescu a venit cu conceptul de fraudă în avans. Putea să ceară şi observatori europeni dacă vroia.

- E greu să aduni atât de multe voturi pentru demitere. Vor fi un număr covârşitor pentru demitere, şi foarte puţine împotrivă. Ce va face Traian Băsescu, va încerca să se întoarcă la Cotroceni. USL-ul îl va împiedica să ajungă aici, cu rapiditatea pe care o au, va găsi o formulă pentru asta. Astfel va urma o nouă porţie de iad.

video: http://www.gandul.info/gandul-live/cristian-tudor-popescu-ii-raspunde-lui-traian-basescu-la-gandul-live-de-ce-nu-pot-eu-candida-la-presedintie-9900950

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 9:57 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
1. Articolul b1 e din 18 Iul 2012.. eu ma refeream la boicot.. Raspunzi total pe langa subiect !

...Iar eu ma refeream la rusinea si penalitatile pe care trebuie sa le suporte România de când hotul dovedit isi plimba cu nesimtire titlurile false pe la Bruxelles.

Daca pe tine nu te deranjeaza sa fi reprezentat prin lume de un infractor, pe mine ma deranjeaza! Foarte tare!!!

Citat:
2. Ingradirea rolului CCR a fost argumentul principal al loviturii de stat. Acum curtea si-a recapatat drepturile

Exact! Acum; mai precis dupa efectuarea samavolniciei.

Citat:
3. Demiterea sefului institutiei (avocatul poporului) nu inseamna ingradirea sau nefunctionarea acesteia. Am mai spus-o. Mie mi se pare logic.. tie?

NU. In general o institutie decapitata, nu functioneaza. Si-apoi nu vad motivele demiterii in cazul asta (decât ala ca NU trebuia sa existe singurul care putea sa sesizeze Curtea Constitutionala in legatura cu diverse nereguli la demiterea presedintilor camerelor).

In principiu, ceea ce reclam eu este exact ceea ce a subliniat editorialistul francez in interviul de la B1.
Nu am o simpatie pentru Basescu, iar PDL-ul mi-e dea dreptul nesuferit. Dar mânariile astea facute de USL, ma sperie si ma indigneaza! Ma sperie pentru ce va fi dupa.
...Vezi, acum plagiatorul anunta(si poate chiar va face) o serie de masuri economice care NU au acoperire reala. Si-o sa ajungem din lac in put!!! Mai precis mult mai rau decât a fost pâna acum.
Asta ca sa nu mai vorbim de minunata impresie pe scena internationala...
De aia ma agat de ceea ce cred eu ca nu trebuie sa pierdem: statul de drept. Iar a nu merge la referendum , cum spuneam si zilele trecute, este modul meu de a apara aceasta idee.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 10:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

In legatura cu ceea ce spune CTPopescu - domnia-sa omite o chestie: si anume, ca ceea ce se face pe data de 29, pleaca de la o premisa falsa.
Faci rationamentul corect, dar când pleci de la date initiale false, ajungi la rezultate gresite.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 10:11 pm 
luminita scrie:
In legatura cu ceea ce spune CTPopescu - domnia-sa omite o chestie: si anume, ca ceea ce se face pe data de 29, pleaca de la o premisa falsa.
Faci rationamentul corect, dar când pleci de la date initiale false, ajungi la rezultate gresite.

falsa sau nu, infractor sau nu, e punctul tau de vedere... exista oameni care gandesc diferit pe lumea asta... :D
astept inca raspunsul la prima intrebare :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 11:44 pm 
Neconectat
Admin

raduvd scrie:
falsa sau nu, infractor sau nu, e punctul tau de vedere... exista oameni care gandesc diferit pe lumea asta... :D

In primul rand infractorii insisi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 6:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:
Citat:
Toti aia "batuti in cap" , "ramân batuti in cap in continuarea programului

la cine te referi? vezi ca se supara soterro :))

raduvd scrie:
astept inca raspunsul la prima intrebare :D

Raspuns:
Naivii care cred ca inlocuirea (cu INCALCAREA legii) a unui hot presupus cu hoti dovediti poate fi solutia pentru România.

...mah, dar ce sa astepti de la o populatie cu rata de ignoranta(cu acte in regula!) majoritara, rata de infractionalitate amenintatoare si tupeu la vârf cât incape.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 7:04 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:
PS Cand l-am vazut iesind pe base spunand ca nu vrea sa castige la masa verde mi-am zis.. base are o bila alba.. e barbat .. nu e las.. l-am apreciat. Dar numai pt 3 zile :ymsick:

Nu e vorba de lasitate aici . Doar "cei batuti in cap care continua sa ramâna batuti in cap" pot gândi in felul asta, mai cu seama când sunt incitati de infractori tupeisti.
In conditiile astea: http://www.adevarul.ro/actualitate/Sapt ... 26074.html, e vorba doar de ...realism.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 8:29 am 
Citat:
Exact! Acum; mai precis dupa efectuarea samavolniciei.

n-ai inteles nimic... mai citeste o data ce-am scris cu privire la avizul consultativ... cu sau fara... etc.. :D
e foarte greu sa discutam pt ca esti fixata pe o idee si nu mai vezi nimic altceva. Crezi ca esti unica detinatoare a adevarului.
Crezi ceea ce iti doresti sa crezi, nu ceea ce poate fi mai mult sau mai putin logic. Ti-a intrat in cap una si buna iar cei ce nu au aceeasi parere cu tine sunt batuti in cap.
apropo soterro... e vorba de jugniri aici... de ce nu reactionezi? :D Erai catelul de paza al jignirilor. Ia sa vedem... Esti echidistant acum?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 8:33 am 
Neconectat
nou venit

În ziua referendumului, 29 iulie, puteţi cumpăra produse româneşti, în apropierea consulatului român din Berna. Adresa magazinului este Thunstrasse 107, 3006 Berna.
Magazinul va fi deschis pe 29 iulie de la 10:00 la 17:00.

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 8:59 am 
Neconectat
nou venit

Calmati-va cu jignirile, si btw Radule, cel care jigneste la greu esti tu. Catel?!?!

Sincer cand am intrat pe forum sa urmaresc subiectul incercam sa imi fac o parere. Lipsisem pe perioada tumultuasa in care s a ajuns la referendum fiind in luna de miere departe de orice sursa media. Din ce am citit pe forum, crede-ma, singurul care pare fixist si cu argumente slabe fanatic in propriile-i idei esti chiar tu. Fiecarei persoane care a venit cu contra-argumente i-ai spus ca e fixista si ca nu accepta alta idee. Ah mie mi-ai zis ca sunt de nivelul de 5 ani. Mah sa fie, chiar asa? Eu nu stiu de ce iti mai bati capul cu noi...e clar ca nu avem acelasi nivel... catei, nivel de 5 ani, fixisti. Lasa-ne...

Este problema ta ca nu ai putut sa vii cu argumente ceva mai credibile, nu mai spun de limbajul arogant si la adresa fiecqruia si lipsa documentarii adevarate in cele expuse.
Numai felul in care te adresezi atunci cand vrei sa iti sustii un punct de vedere te discrediteaza din start.
Laso-o balta, pe bune...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 9:13 am 
Neconectat
nou venit

Nu incerc sa ii iau apararea lui Radu. Nici macar nu il cunosc personal.

Dar multe din argumentele lui se bazau pe articole clare, din diferite legi sau constitutie.

Ce argumente mai credibile doriti ?

Apropos,

EVZ = Romania Libera = Adevarul = pro-basescu

Jurnalul national = anti-basescu

Mi se pare penibil sa strigi in gura mare ca presa scrisa dezinformeaza si serveste intereselor oculte, cand controlezi 75% din ea :) . Daca ajung sa te faca un singur ziar si o singura televiziune (restul de 80% din piata media fiind de partea ta), atunci e nashpa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 9:18 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

@"raduvd" : Retrag termenul : "batuti in cap" si-l inlocuiesc cu "brainwashed". Happy? :D

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]