Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 24 Noi 2017 11:14 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Feedback firme de transport de persoane/pachete
MesajScris: Dum, 09 Dec 2012 9:20 am 
Neconectat
Admin

Au fost suficiente intrebari in ultima vreme, online si offline, despre firmele care transporta persoane sau pachete in si din Romania; ma gandesc ca ar fi util un fir de discutie in care sa dam feedback prin prisma experientelor personale. Bune sau mai putin.

Incep eu: am avut de trimis un pachet, asa ca m-am infiintat de dimineata in autogara din Zurich. Citisem pe site-ul lor ca autocarul ajunge devreme, asa ca la 8:45 coboram din tramvai. La 8:50 a si venit (un microbuz, am aflat ca autocarul mare trebuia sa ajunga un pic mai tarziu), la 8:57 am plecat; a mers totul normal, rapid, atitudine normala (politicoasa si cu respect, ca sa nu se interpreteze altfel 'normalul').

Plata nu am facut-o pe kg, ci ochiometric; chiar si asa, e o taxa rezonabila.

E vorba de Vito-Reisen, care se pare ca au doar o cursa pe saptamana (pe site si pe cartile de vizita sunt trecute orele, dar nu si zilele): plecarea din .ro vinerea, sosirea in .ch sambata, plecarea din ch duminica, sosirea luni.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Feedback firme de transport de persoane/pachete
MesajScris: Dum, 09 Dec 2012 8:18 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Atlassib /Plecare din Lausanne. Sambata dimineata in jur de ora 7:45 8:00. Punctuali. Pachete nu primesc spre Romania.
Cursa dinspre RO ajunge in Lausanne Joi. Ora este aproximativa. Odata au ajuns in jurul orei 14 odata in jurul orei 17. :)

Pentru pachete din RO am apelat la DoubleT. Ei ajung Sambata in Lausanne . Ora iar este aproximativa. Odata au ajuns la 11 orada la 13.

Am primit ceva din Ro si cu Do-Ra travel. Dar nu mai stiu exact:) daca imi aduc aminte bine tot Sambata ajung si ei in Lausanne.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Dec 2012 7:53 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

E bine de stiut ca mai este si alta firma care merge in RO. Doar ca merge pana la Bucuresti si cum eu am de trimis pachet TOCMAI la Iasi :p ...
Do-Ra a cerut prea multi bani si nu erau prietenosi.
Despre Atlassib am auzit destule!
Eu ma impac cel mai bine cu moldovenii, mai ales ca ajung si in Iasi!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Dec 2012 9:35 am 
Neconectat
Admin

Sunt dator cu o completare: livrarea a fost facuta... prin taxi. A fost o situatie exceptionala, datorita ninsorilor de la unguri si austrieci.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 28 Dec 2012 10:23 am 
Neconectat
Admin

Nu am de gând să fac turul firmelor de transport, am avut însă o altă experienţă care merită să fie povestită.

Am trimis un pachet pe 23 decembrie, tot în Timişoara. Autocarul a ajuns la timp; atitudinea unuia dintre şoferi mi-a amintit de celebrii şoferi de autocar de pe vremea cand Double T nu avea concurenţă, luând toate ipostazele, de la atitudinea patronală, autoritară, faţă de o clientă în vârstă până la ochii dulci, super zaharisiţi, faţă de o clientă mai tinerică şi singurică.

Pachetul era o plasă, cam de 3 kg, pentru care am plătit 20 de CHF; preţul a fost justificat de faptul că autocarul nu opreşte în Timişoara, pachetul urmând să fie trimis prin taxi, din Arad, direct la destinaţie - a doua zi. Cel puţin asta a fost explicaţia şoferului.

Înţelegerea din autogară nu s-a potrivit cu.. realitatea: destinatarul a primit, în 24, un telefon cu scuze că nu mai ai nici o maşină din Arad şi ca pachetul poate fi ridicat pe 26 de la autogara din Timişoara. Nici vorbă de livrare acasă, aşa cum au promis ei. I-am sunat, la telefon alte scuze şi alte motive (cel cu care am vorbit a recunoscut că.. a uitat de pachet) şi promisiunea că "se rezolvă" în 26, cu livrare acasă.

Şi în sfârşit, pachetul a ajuns pe 26; nu acasă, ci la autogară...

Numele firmei: DO-RA Travel. Sunt convins că există şi experienţe pozitive cu ei, nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Dec 2012 6:05 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu am trimis pachet in RO si am primit din RO inainte de Craciun, fara probleme , la pret foarte bun (am primit un pachet de 15 kg si am trimis unul de 12 kg! Pentru cel trimis am platit 25chf si au cantarit in fata mea) cu moldovenii. Am avut numai experiente bune cu ei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Dec 2012 6:54 pm 
Neconectat
Admin

Care moldoveni? Cei care-și anunțau cursele săptămânal(e)?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Ian 2013 4:05 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cosmin scrie:
Care moldoveni? Cei care-și anunțau cursele săptămânal(e)?

Da. Nu stiu de ce nu mai anunta cursele nicaieri dar ei inca circula.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Ian 2013 11:33 am 
Neconectat
tânără speranţă

Eurolines- Geneva. Primesc cam doua pachete pe an. Cum nu au serviciu de coletarie in Ploiesti, pachetul se de in primire direct la sofer. Se ia numarul de mobil al soferului, iar eu sun sa vad daca ajung in intarziere. Totul decurge normal.
Mentionez ca, de obicei, acesta este autocarul care iese din tara. Banuiesc ca orasele in care se poate da pachetul direct la sofer sunt Bucuresti, Ploiesti, Brasov, Fagaras, Sibiu, Orastie, Deva, Arad. In orice caz, asta este traseul pentru a iesi din tara.

Orele de sosire in Elvetia le accept ca fiind aproximative. Merg cel putin odata pe an in Romania cu masina personala si orice se poate intampla. Am stat 4 ore pe camp, acum doi ani, pe linga Sibiu, din cauza unui TIR rasturnat. Era coloana de masini cat vezi cu ochii.
De aceea,nu ma astept ca autocarele sa ajunga la minut in Elvetia desi, in majoritatea covarsitoare a cazurilor nu am avut probleme cu intarzierile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Ian 2013 12:08 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Eu trimit pachete si mobila in romania de 10 ani prin aceeasi firma, cu serviciu de la usa la usa...foarte de incredere, recomand cu caldura.
cine-i interesat sa ma contacteze.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 29 Ian 2013 12:07 pm 
Neconectat
nou venit

sorinbun scrie:
Eu trimit pachete si mobila in romania de 10 ani prin aceeasi firma, cu serviciu de la usa la usa...foarte de incredere, recomand cu caldura.
cine-i interesat sa ma contacteze.

Buna,imi spui te rog cu ce firma trimiti tu pachetele?Ma intereseaza pentru Ploiesti si sunt in Basel,merciiii:))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 29 Ian 2013 4:29 pm 
Neconectat
nou venit

Daca intereseaza pe cineva si varianta fara sa se complice si stat dupa autobuze: saptamana trecuta am trimis un pachet, cca 2kg, cu posta normala, a costat 48.- CHF si a ajuns in 5 zile la destinatie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 29 Ian 2013 7:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

cotzo scrie:
Daca intereseaza pe cineva si varianta fara sa se complice si stat dupa autobuze: saptamana trecuta am trimis un pachet, cca 2kg, cu posta normala, a costat 48.- CHF si a ajuns in 5 zile la destinatie.

48 chf 2 kg in 5 zile??? Mai degraba stau dupa autobuze. Eu sunt ''abonata '' la moldoveni, mai degraba ii astept si o ora daca este nevoie desi pana acum nu a fost nevoie, decat sa platesc atatia bani pt un pachet de 2 kg! Asa pachetul ajunge in tara in mai putin de 2 zile si sunt foarte multumita de pret.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 09 Mar 2013 7:28 am 
Neconectat
membru de bază

Salutare

aveti idee ce firme pleaca din RO lunea sau martea spre Zürich?

(Bucuresti-Zürich-Bucuresti)

Multumesc :)

Si da am dat cautare dar zilele de plecare sunt la mai toate firmele secret de stat! Iar daca-i sun...ii fac cu ou si cu otzet, deci salata orientala!. Double TT de ex lasa impresia ca pleca zilnic, cand dai insa click pe ziua care ti-o doresti....iti zice ca nu mai sunt locuri. Fiind vorba de August...ma indoiesc.De acea, inainte de-a lua la tel pe rand toate firmele, poate aveti voi idee, de o plecare lunea sau martea cu una din firmele de incredere.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 10 Mar 2013 12:27 am 
Neconectat
tânără speranţă

Dora travel nu e dl. Radu? (cel ce a fost sofer la DoubleT?)
pai el e mereu in toane, cateodata e super ok, cateodata vb la telefon de parca tu ai fi ultimul om si te ia la per tu.

are preturi mai mici pe kg pt.pachete, nu sta cu cantarul sa le cantareasca, iti ia la 'ochi' si nu se sfieste sa-ti zica daca nu e deajuns.
acum mi se pare din ce in ce mai dubios, pt.ca aduce numai 'pipite' in elvetia.
mai un trafic cu tigari sau mici, mai un pachet, asa iese banul cinstit.
insa nu'i de mirare ca sta cam mult prin vame, pt.ca e cam 'turnat' de 'concurentii' lui direct, DoubleT.
DoubleT care iarasi, e o companie mare, prima de transport ce facea Ro-Ch... Insa eu nu'l suport pe Ionica, 'patronul' de aici din CH, care e (din punctul meu de vedere) un om fara coloana vertebrala. Vine si te hartuieste cand stai linistit in parcare si astepti autocarul (nu neaparat DoubleT'ul, ca si DoRa travel are plecari in aceleasi zile dar la o diferenta mica de timp).

Autocarul o sa ramana una din prioritatile noastre pt.a trimite pachete, ca pe avion sau low-cost nu o sa poti niciodata sa iei cu tine ce poti trimite cu un autocar.

Insa daca nu-si modifica putin strategia, ordinea si calitatea, o sa aiba mult de pierdut.
Cine prefera sa vina cu un autocar ce opreste in fiecare benzinarie ca sa mai faca un mic comision sau cate o bisnita mica cu tigari, cu calatori ce mananca salam cu ceapa in autocar in loc sa astepte ca oricum se fac opriri din 3 in 3 ore (sunt obligati pe tahograf sa faca pauza, ca daca le ia cineva diagramele la control, pot plati amenzi destul de mari)..

Unii calatori trebuie 'incadrati' si 'indrumati' ca tupeul e mare, mai ales cand trecem granita si mergem in elvetia la muls vaci.
unii nu considera ca daca iti scoti pantofii e scarbos (atunci cand iti miros picioarele sau esti nespalat)
sau daca mananca carnati, numai ei au impresia ca miros si nu tot autocarul..

in fine, pt. mine, masina personala ramane principala optiune.
chiar daca ma duce cam 600-800 chf dus intors cu hotel in budapesta cu mic dejun...
asa imi duc eu ce vreau in masina, ma opresc cand vreau si acum ca am catel, e cel mai indicat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Mar 2013 9:00 am 
Neconectat
nou venit

spuneti-mi si mie va rog de care moldoveni se tot vorbeste,am de trimis cuiva un pachetel la Galati si nu gasesc nici o varianta simpla. nici macar una complicata. multumesc anticipat...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Mar 2013 9:00 am 
Neconectat
nou venit

spuneti-mi si mie va rog de care moldoveni se tot vorbeste,am de trimis cuiva un pachetel la Galati si nu gasesc nici o varianta simpla. nici macar una complicata. multumesc anticipat...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Mar 2013 10:28 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

cristian. scrie:

Despre acestia: viewtopic.php?f=13&t=3156

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Mar 2013 2:10 pm 
Neconectat
nou venit

multumesc Luminita,sincer sa fiu chiar m-am gandit sa te contactez pe tine direct,intuiam ca tu imi vei da un raspuns.
chestia e ca nu trec prin Galati,scrie doar de Iasi

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Mar 2013 7:47 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cu placere! :) N-ar strica sa dai un telefon, poate au o solutie si pentru Galati.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 16 Mar 2013 7:53 am 
Neconectat
nou venit

merg azi pana la Lausanne,incerc cu euroline,daca nu merge sun la moldoveni

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Mar 2013 3:02 pm 
Neconectat
nou venit

Am si eu un feedback de facut pentru domnul Liviu, "deejay4angels" - 0040747201200 sau 0040743411833, care efectueaza transport persoane, colete si marfuri de dimensiuni mari (mobila, auto, etc), din Elvetia in orice zona din Romania.

Este un om serios, care mi-a trasportat cam 20 de pachete, inclusiv mobila, televizor, la un pret foarte bun, Zürich - Bucuresti!! Puteti apela cu incredere!

Multumesc, domnule Liviu!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Mar 2013 12:27 pm 
Neconectat
nou venit

Oana Ungur scrie:
Am si eu un feedback de facut pentru domnul Liviu, "deejay4angels" - 0040747201200 sau 0040743411833, care efectueaza transport persoane, colete si marfuri de dimensiuni mari (mobila, auto, etc), din Elvetia in orice zona din Romania.

Este un om serios, care mi-a trasportat cam 20 de pachete, inclusiv mobila, televizor, la un pret foarte bun, Zürich - Bucuresti!! Puteti apela cu incredere!

Multumesc, domnule Liviu!

Si din basel?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Mar 2013 6:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mariana2010 scrie:
Si din basel?

Se pare ca da:

"Transport persoane, colete si marfuri de dimensiuni mari (mobila, auto, etc), din Elvetia in orice zona din Romania.

Telefon 0040743411833. Yahoo email & messenger ID: deejay4angels

p.s. Posibilitate de decontare legala: oferim factura."

(viewtopic.php?f=13&t=3244)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 23 Mar 2013 9:35 am 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
Mariana2010 scrie:
Si din basel?

Se pare ca da:

"Transport persoane, colete si marfuri de dimensiuni mari (mobila, auto, etc), din Elvetia in orice zona din Romania.

Telefon 0040743411833. Yahoo email & messenger ID: deejay4angels

p.s. Posibilitate de decontare legala: oferim factura."

(viewtopic.php?f=13&t=3244)

Multumesc!! :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]