Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 22 Noi 2019 3:07 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: De unde va cumparati cartile romanesti,non-electronice?
MesajScris: Vin, 08 Ian 2010 11:42 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua

As dori sa va intreb de unde va procurati carti in limba romana,aici in Elvetia?Nu ma refer la carti in format electronic,ci la cartile reale,palpabile,"stil vechi" :)
Apelati la rude si prieteni din tara,cumparati din librariile on-line?
Aveti idee daca exista vreo librarie romaneasca in vreun oras din Elvetia?

Multumesc,
Irina Pflugshaupt

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: De unde va cumparati cartile romanesti,non-electronice?
MesajScris: Vin, 08 Ian 2010 1:11 pm 
Buna, Irina...

Asta e un subiect la care tare as fi interesata sa vad daca si cand ti se va raspunde... ?!? :)

Personal, mi-am facut o comada, on-line in Romania... inainte de Sarbatori... adresa de livrare era a unei prietene din Romania care si-a petrecut Sarbatorile la mine (ea urmand sa imi aduca pachetul cu carti - vreo treizeci la numar)...

Din pacate pentru mine, atat Editura Humanitas cat si site-ul LibrariaOnline (unde am comandat cartile), s-au dovedit a fi total neprofesionisti, cartile neajungand la prietena mea nici pana in ziua de azi...
Ba mai mult: reclamand am primit raspuns asa: Humanitas: "Noi nu avem nicio comanda de la dumneavoastra (desi aveam - si am trimis - mailul de confirmare plata si comanda), poate nu ati salvat comanda, va rugam sa o refaceti!" Iar LibrariaOnLine: "Noi am trimis coletul vineri... Posta Romana e de vina!"... si au trecut de atunci vreo sapte saptamani...

Eu ma intreb: daca nici la o comanda relativ mare nu exista interes din partea vanzatorilor, atunci de cat sau cum trebuie sa comanzi spre a fi "servit"?

In orice caz iti doresc succes si daca afli vreo posibilitate de a comanda "pe bune" carti in limba romana, da-mi, te rog, si mie de stire!

O zi faina!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: De unde va cumparati cartile romanesti,non-electronice?
MesajScris: Vin, 08 Ian 2010 2:42 pm 
Neconectat
nou venit

Ah,stiu care-i problema la romani!In jurul Sarbatorilor cel mai bine nu comanzi nimic: ori au prea multe cereri si nu-s in stare sa faca fata(organizarea si rigurozitatea nu-s ca la elvetieni!),ori au capul numai la concedii si petreceri!Inseamna ca ma pot bucura ca n-am comandat nimic,desi ma batea gindul!O s-o fac ceva mai incolo,dupa ce-si mai revine romanul din sarbatorit! 8-| Si eu tot la Humanitas si Rao am apelat pina acum.Multumesc de raspuns AbraMack!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Ian 2010 6:10 pm 
Buna

nu stiu unde stai, dar daca locuiesti intr-un oras unde are vreun autocar oprire, cea mai simpla varianta e:
iti cumpara cineva din Romania, iti pune la autocar, te duci si le iei.

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Ian 2010 6:22 pm 
Irina... asa cum am spus, da-mi te rog de stire cand si daca o sa intri in posesia cartilor comandate la Humanitas...
Nu stiu daca in cazul meu au fost doar Sarbatorile de vina... insa... ce sa mai zic?
La Rao, nu am gasit (aproape) nimic din lista de carti pe care mi-o doream... Chiar si la Humanitas, multe dintre carti erau "epuizate"...

In fine, alte site-uri ai mai incercat (sau stii)?

Astept sa imi mai spui ce ai rezolvat! :)

Bafta multa si...

O seara faina!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Ian 2010 8:52 pm 
Neconectat
nou venit

AbraMack,nu, de la alte edituri n-am mai cumparat pina acum.Ma gindesc la" Polirom",e o editura destul de bine vazuta si cunoscuta in Romania,inca nu stiu daca trimit carti in afara tarii.

O seara frumoasa!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 09 Ian 2010 6:47 pm 
La Multi Ani, tuturor! :)

Cum am scris intr-un alt topic,la libraria ROMANICA in Zurich (http://www.romanica.ch) se gasesc carti romanesti.
Am trecut azi pe acolo si am notat (sper!) toate titlurile, pe care le transmit mai jos.
Din pacate, cineva ma batea la cap ca suntem in intarziere si am omis sa ma uit la preturi :-??.

Am aflat de la librari cum "devine cazu'" : periodic vine un domn care le aduce carti din Romania. Banuiesc ca ar fi posibil sa se ceara diverse titluri pe care cei de la librarie sa le comande domnului respectiv.
Rafturile romanesti se afla la partea de subsol, undeva in partea dreapta cand se coboara scarile.

Iata lista:

-DICTIONARUL EXPLICATIV AL LIMBII ROMANE
-DICTIONAR ETIMOLOGIC
-Diverse cursuri pentru invatarea limbii romane de catre straini (germana, franceza)

-D. Lungu : -„Raiul gainilor“, „Cum sa uiti o femeie“, „Sunt o baba comunista“
-M. Caragiale: -„Crai de Curtea Veche“
-Gib Mihaescu: -„Rusoaica“
-A.Kurkov:- „Legea melcului“
-Fanus Neagu: - „Ingerul a strigat“
-A. Plesu: - „Jurnalul de la Tescani“, „Pitoresc si melancolie“
-Cartarescu: -„Travesti“, „Jurnal I, II“
-D.Vitcu: -„George Enescu“
-Lucian Boia: „Jocul cu trecutul“
-Norman Manea: -„Intoarcerea huliganului“
-Th.Cazaban:- „Captiv in lumea libera“
-Gabriela Gavril: -„Fiecare cu Budapesta lui“
-Ana Blandiana:-„Calitatea de martor“, „O silabisire a lumii“, „A fi sau a privi“
-Armand Calinescu: -„Discursuri Parlamentare“
-H.R.Patapievici:-„Omul recent“, „Cerul vazut prin lentila“
-M.Sadoveanu: „Hanu‘ Ancutei“, „Baltagul“
-Mirel Bran: -„Bucuresti, dezghetul“
-Mihail Sebastian: -„Cum am devenit huligan“
-Fanus Neagu si M.Ispirescu: - „La umbra crailor de ghinda“
-O.Paler: „Viata pe un peron“
-Dragos Voicu -"Coada"

O seara placuta! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Ian 2010 11:55 am 
Dupa aproape opt saptamani de "asteptare" si niciun raspuns la cele trei mailuri de reclamatie, Editura Humanitas a catadictist, intr-un final, sa retraga suma necesara din contul meu. Mi-ar fi placut sa am posibilitatea de a refuza aceasta tranzactie, avand in vedere "profesionalismul" (datorat, in parte, sa zicem Sarbatorilor)...
La costul cartilor am adaugat si transportul rapid, prin intermediul Royal Curier-ului. Sunt curioasa cand si daca vor ajunge?...

Irina, cand voi face "calculele"...iti voi spune, cred, cum iesi mai rentabil: cu un drum in Romania (unde iti poti lua cartile tu singura) sau sa le cumperi, ca mine, on line si sa platesti transportul pana aici ?!? :)

In alta ordine de idei, Polirom-ul, zic eu, are cele mai ieftine carti de pe piata romaneasca. Din pacate, editarile si aspectul cartilor iesite la ei, cam lasa de dorit... Aaaa, parerea mea!

O zi faina tuturor si numai bine!

Lectura placuta! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Ian 2010 11:08 am 
Odiseea continua....

Humanitas-ul mi-a trimis, virtual, factura: mai mica decat suma initiala retrasa din contul meu! Comanda, pare-se e completa, dar INCA nu a ajuns la destinatie!!! Ma intreb, a mia oara, ce rost are in cazul asta curieratul rapid???!!!!

LibrarieOnLine: dupa lungi insistente si mailuri fara raspuns, cineva a binevoit sa imi trimita aceste randuri:

"Buna ziua.

Tocmai am primit comanda returnata prin posta, cu mentiunea "Adresa incompleta, destinatar necunoscut". Din pacate, coletul a stat la oficiul postal din Timisoara intre 15-29 decembrie, fara a fi ridicat de nimeni.

Echipa LibrarieOnline.net"

Rasul plansul... Mi-a venit sa... imi bag picioarele in ea cultura si carte si tot... Profesionalism-ul romanesc? Neah... doar cineva caruia i se rupe de tot si de toate!

In ceea ce ma priveste, cam atat cu comenzile on line IN Romania!!!! Invatatura de minte si aviz amatorilor!!!!

O zi buna si ... feriti-va... de ...Magarush!!! :-@

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Feb 2010 10:12 am 
Neconectat
nou venit

Buna, eu comand de obicei pe site-ul www.librarie.net , intarzie un pic cand comand carti pe care nu le au in stoc, dar, ce e important, ca ajung, chair daca uneori cam greu.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]