Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 9:52 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Manifestarea Romania 1989- 2009
MesajScris: Lun, 28 Sep 2009 7:41 pm 
http://www.casa-romanilor.ch/manifestar ... -1989-2009

Are cineva interes sa vina impreuna cu mine in data de 9 la aceasta intanlire ?

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Manifestarea Romania 1989- 2009
MesajScris: Mie, 30 Sep 2009 5:59 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Chiar vii Giorgia pentru ca si eu am primit invitatie de la domnul Tugui,asa poate ne vedem aici la Neuchatel..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Sep 2009 6:18 pm 
Da Simona vin :)

da-mi maine dupa pranz semn pe messenger si vorbim, ma bucur ca macar tu vei veni ! :hehe:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 04 Oct 2009 8:13 pm 
Neconectat
nou venit

Putem merge pe timp de zi la Neuchatel, iar seara ne-am putea descarca la Lausannne la acest chef studentesc...ce placere nostalgica ar fi !?
Cine ni se mai alatura??? :)
Viorel

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 04 Oct 2009 8:27 pm 
Viorel,

multumesc de intentie dar in data de 9 octombrie atentia mea va fi focuzata doar pe acel eveniment si pe cei ce vor tine acolo discursuri. :hehe:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Oct 2009 11:43 am 
Neconectat
nou venit

O sa vin si eu maine seara. Mai fac o plimbare pana in partea franceza.

Se pare totusi ca tot ne adunam vreo 4-5.

Dan

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2009 6:48 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am iesit acum de la aceaste manifestare si sincer sunt chiar uimita de nr romanilor prezenti foarte putini si discursul tinut de ambasadorul Romaniei eu nu am inteles nimic deja,dar simt ca putini romani prezenti au fost tratati fara nici un respect ,in prima faza nu a tinut discursul in limba romana si cineva sa traduca in franceza pentru invitatii elvetieni ,apoi a incurcat franceza si a vorbit in engleza .Sincer daca este o manifestatie al unui centru roman vorbim in limba romana ,incercam sa tinem un discurs in limba romana pentru ca noi romanii eram mai importanti in aceasta manifestatie ,invitatii elvetieni azi vin sa vada centrul cultural roman ,maine se duc sa vada alt centru cultural din alta tara ,dar noi romanii tot la acest centru cultural ne intoarcem .Dar cum vreti ca romanii sa vina la intalniri daca deja autoritatile care ne reprezinta nu ne dau nici o atentie ,eu cataloghez asta de nesimtire ...........hai sa dam bine in fata elvetienilor ,dar defapt noi suntem deja plini de probleme .

Zilele trecute am gasit in Tribune de Geneve ,un articol in care reprezentantii nostri au fost somati in nenumarate randuri sa raspunda la niste intrebari legate de cersetorii romani ,nu zic tigani,sunt romani la fel ca noi o data ce au in mana un act de identitate roman ,dar dragii nostri reprezentanti au raspuns..NO COMMENT .. si ca nu au destule informatii privind acest fenomen .Domnule Ambasador daca azi sunteti intr un loc asa important ,este ca si acesti cersetori cand erau in tara v au votat partidele si ati fost numit in aceasta functie , va rog eu sa nu ii uitati .............

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2009 9:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cateva poze din seara asta .....

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Ultima oară modificat de simonabulgaru pe Vin, 09 Oct 2009 9:57 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2009 9:52 pm 
Neconectat
tânără speranţă

simonabulgaru scrie:
Cateva poze din seara asta .....

Sunt facute cu un filtru special ce le face invizibile? :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2009 10:00 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

uni sunt mai inceti...si nu au aparatura luii OO7 :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2009 10:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pentru cei ce au lipsit...

Ultima oară modificat de simonabulgaru pe Mar, 13 Oct 2009 10:37 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2009 10:05 pm 
Neconectat
tânără speranţă

simonabulgaru scrie:
simt ca putini romani prezenti au fost tratati fara nici un respect ,in prima faza nu a tinut discursul in limba romana si cineva sa traduca in franceza pentru invitatii elvetieni

Mai exact ce s-a intamplat?De ce spui ca ati fost tratati fara respect.Concret.
Daca nu a tinut discursul in lb. romana, de ce trebuia sa traduca cineva pt. invitatii elvetieni?Poti fi putin mai coerenta ca nu prea se intelege nimic.

Poza facuta la 17:12 arata ca ati fost tratati cum se cuvine, dupa zambetul larg din cadru :hehe:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2009 10:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

zambetul era adresat Giorgiei.... :hehe: ( ea a facut poza )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2009 11:02 pm 
Pe scurt:

intentia CCRN este de apreciat. Organizarea cel putin a zilei de azi a fost de apreciat. Prezenta minima de participanti este de plans. Ca nu au venit decat cativa elvetieni, intelg; dar ca nici romanii nu sunt interesati de acest eveniment...nu mai inteleg !
Sunt convinsa ca ziua de maine va oferi celor prezenti mai multe informatii referitoare la cei 20 de ani....1989- 2009 !
Astazi, pot considera discursurile tinute ca o introducere... Personal nu stiu prea bine nici franceza nici engleza dar nu am asteptat sa fie tinut in limba romana tocmai pt ca aceasta manifestare s-a dorit a fi in primul rand pentru tara gazda, Elvetia.Dar daca insasi romanii, nu arata interes, ce sa mai ma mir de elvetieni ?!

Referitor la dl.Ambasador, sper sa nu fi inteles gresit, dar atat cat am priceput din engleza, Excelenta Sa, a vorbit in calitatea Sa de Profesor Dr. in Sociologie. Si tot ca o parere personala, ma bucur ca am reusit sa cunosc un om atat de deschis, un om tanar, optimist, si cu o prezenta superioara altor intelectuali ce "incearca sa ne reprezinte" !!!

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2009 1:14 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2009 9:41 am 
Neconectat
Admin

Mi-au placut pozele: unii mai veseli ... altii mai putin :wink:

Giorgia scrie:
Pe scurt:
intentia CCRN este de apreciat. Organizarea cel putin a zilei de azi a fost de apreciat. Prezenta minima de participanti este de plans. Ca nu au venit decat cativa elvetieni, intelg; dar ca nici romanii nu sunt interesati de acest eveniment...nu mai inteleg !
Giorgia

Ca sa inteleg si eu ce nu intelegi tu: Te rog sa povestesti mai multe. Vorbesti doar despre prezenta romanilor. Dar ce anume am pierdut ca nu am venit la aceasta manifestare?
Simona a spus din start ca nu a inteles nimic. :mrgreen:
Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2009 10:03 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

[quote="Adell"

Simona a spus din start ca nu a inteles nimic. :mrgreen:
Multumesc.[/color][/quote]

Mie sincer mi s a parut ca au deviat de la tema care era propusa si pentru care am venit sa ascult .Un exemplu a fost profesorul in stiinte politice care ma asteptam sa dicute mai multe despre revolutia din Romania ,dar a discutat despre anul 89 si despre fostul URSS, aveam impresia ca a venit nepregatit pentru acest eveniment .

Cred ca mai multe ar putea spune cei care au ramas pana la sfarsit ,eu am fost doar la inceput ...........

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2009 12:51 pm 
Adell scrie:
Ca sa inteleg si eu ce nu intelegi tu: Te rog sa povestesti mai multe. Vorbesti doar despre prezenta romanilor. Dar ce anume am pierdut ca nu am venit la aceasta manifestare?

Adell, te rog urmareste stirile pe casa-ro. In cateva zile va aparea o relatare despre aceasta intanlire.

Adell scrie:
Simona a spus din start ca nu a inteles nimic.

Mie engelza si franceza acumulata in liceu mi-a fost suficienta sa inteleg discursul celor doi....

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2009 6:35 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Totusi indiferent daca am inteles eu ceva sau nu ,poate altii au inteles mai multe dar nu asta conteaza cel mai mult ,conteaza mai mult prezenta mea si a celor care au venit macar sa sustina niste persoane care isi fac timp sa organizeze ceva pentru a scoate un pic Romania din anonimat si a arata ca existam si noi ,ca avem valori si ne- am luptat pentru aceasta tara .............

Ceea ce vad si sincer e de rasul lumii ,nu se asteptau sa vina romani din alte cantoane dar cei din imprejurimile cantonului Neuchatel au fost foarte putini ,adica ii numarai pe degete .Stiu din surse sigure ca sunt un nr de cateva sute de romani inregistrati in cantonul Neuchatel ,dar unde sunt si de ce nu ii intereseaza ?
Nu putem sa iesim la iveala si sa ne impunem punctul de vedere intr-o alta tara doar o mana de oameni,adica putini care fac ceva pentru romanii de aici si acele putine persoane ,prin indiferenta romanului ,chiar simt ca se bat cu morile de vant .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Oct 2009 8:50 am 
simonabulgaru scrie:
Totusi indiferent daca am inteles eu ceva sau nu ,poate altii au inteles mai multe dar nu asta conteaza cel mai mult ,conteaza mai mult prezenta mea si a celor care au venit macar sa sustina niste persoane care isi fac timp sa organizeze ceva pentru a scoate un pic Romania din anonimat si a arata ca existam si noi ,ca avem valori si ne- am luptat pentru aceasta tara

CORECT ! oricum tu ai inteles mai mult in franceza ca mine... :hehe: , dar ai perfecta dreptate: PREZENTA e dovada ca te intereseaza, ca te implici !!
Sambata s-a anulat programul din lipsa de participare !! Cateva persoane numarate pe degetele de la o mana !!
Oare chiar nu mai au romanii stabiliti in Elvetia 50 de franci disponibili ??- atat m-a costat drumul Luzern- Neuchatel-Luzern cu halbtax. -
Oare cei 20 de ani au trecut asa linnnnnnn si nu mai au ce sa-si doreasca de la cei ce vor fi alesi in 22 noiembrie ???
Oare doar gura mai e de iei..sa tipe pe forum, sa barfeasca la intanliri si sa le fie teama sa vina la o intanlire unde ar fi avut ocazia sa puna intrebari directe persoanei autorizate sa raspunda, respectiv ambasadorului Romaniei ??
Ca doar de aia e Ambasador, sa reprezinte printre altele, si diaspora romaneasca !!

Dar poate, s-a ajuns sa reprezinte o padure adormita, ...care asteapta intre ghimpi venirea Printului calare, calare, calare....! Si care ca sa nu se deshidrateze si sa dea in anorexie "primeste" din cand in cand un pahar de vin romanesc si o sarma sau un mic, daca nu sunt si alea prea scumpe pt buzunarul lor....elvetian !!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Oct 2009 11:20 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Centrul Cultural Roman din Neuchatel au oficial 120 de membri si nu au prezenti nici 10 la suta ,nu ma numar si pe mine ca nu sunt inca membru.........

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Oct 2009 12:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ravas scrie:
Salut,

Eu stau in Yverdon-les-Bains, deci nu prea departe.

:D
Raluca

Deci din cate am inteles nu prea departe de Neuchatel ,era de fapt o constatare ...............

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Oct 2009 12:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:
ramai aproape .... se organizeaza intalniri in zone si va fi cu siguranta o buna ocazie sa ne vedem mai multi :)

Pai intalnirea s-a consumat deja ......... :snif: .Imi pare rau ca nu am avut ocazia sa ne intalnim ,erai pe aproape .........de Neuchatel

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Oct 2009 9:07 am 
Neconectat
tânără speranţă

simonabulgaru scrie:
Centrul Cultural Roman din Neuchatel au oficial 120 de membri si nu au prezenti nici 10 la suta ,nu ma numar si pe mine ca nu sunt inca membru.........

Asta insemnand mai putin de 12, nu?
Intrebare intrebatoare: De ce nu au venit mai multi romanii?Chiar exista comunitate romaneasca in Elvetia?Sau vb.cuiva, au devenit romanii din CH , foarte afectati de criza?!

Oare cum apreciaza MAE acel criteriu legat de interesul alegătorilor pentru scrutin??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Oct 2009 9:40 am 
Interesul romanilor pentru ceea ce a fost, ce este si ce va fi, este ZERO !
S-au vazut ajunsi in Elvetia, acum parerea mea, traieste fiecare dupa motto: ..."dupa mine potopoul..." ei sunt "salvati" !
Cel putin asa cred ei !! Daca au un job "sigur" daca au un C, daca sunt in familii mixte, ce le pasa lor cine si ce isi face de cap in Romania ?? Ok. pana aici...nachvollziebar !!

Dar sa nu-ti pese nici cine si in ce fel te reprezinta in Berna, atata timp cat ai inca pasaport romanesc e NESIMTIRE !!
Mai bine sa renunte la cetatenia romana !! ...Dar si mai grav e ca: reprezentantii din Berna, stiu, dar se complac: "sunt putini romani in CH"....!! Deci....kein weiteres kommentar, ohne mein Anwalt :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]