Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Dec 2017 7:03 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: si eu sunt nou!!!!!
MesajScris: Joi, 25 Feb 2010 4:45 pm 
Neconectat
nou venit

Salut! Si eu tocmai m-am inscris pe acest forum deci BINE V-AM GASIT!!!!! As vrea sa stiu daca sunt romani in zona Ticino in special Lugano, Chiasso. Locuiesc la granita dintre Elvetia si Italia si as putea spune ca intru in casa prin Italia si ies la balcon in Elvetia. Pentru cei ce stiu zona stau langa Balconul Italiei (Lanzo D'Intelvi). Chiar daca locuiesc in Italia aproape toata ziua o petrec in Lugano: o parte din zi la antrenamente la clubul STT Lugano iar restul in cautarea unui loc de munca. Forumul este foarte util cu multe informatii si, din cate am inteles, administratorul sau administratorii fac munca voluntara asa ca FELICITARI!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: si eu sunt nou!!!!!
MesajScris: Vin, 26 Feb 2010 10:09 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna Daniel, da sunt romani in Ticino, dar nu vor sa spuna; poate ca se rusineaza sau nu vor contact. Romance sunt multe; doar ce am citit in ziar ca intr-un bordel erau 11 fara permis de munca. :lol:

Revenind la forum, uite doua linkuri:

viewtopic.php?f=5&t=1576

viewtopic.php?f=10&t=1550

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 26 Feb 2010 11:37 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

LeDix scrie:
Romance sunt multe; doar ce am citit in ziar ca intr-un bordel erau 11 fara permis de munca. :lol:

HA HA HA ce am ras ...........TU CREZI CA ESTE CHIAR DE RAS? EU NU GASESC NIMIC COMIC IN ASTA .NU DORESC NIMANUI SA AJUNGA IN SITUATIA ASTA ....
Nu vreau sa ma cert cu cineva ,dar Ledix tu care muncesti cu politia de straini cred ca te-ai lovit de multe ori de aceste cazuri ,eu le zic cazuri nefericite ,nu cred ca este cazul sa radem pe marginea acestor persoane care din pacate la multe li se promit altceva si ce este mai curios cu acte in regula cateodata (tu zici ca erau fara acte ,cazuri fara acte),dar ce conteaza .......Intre 2000-2002 m-am ocupat un timp de romancele din cabaret ,bineinteles ajutata de alte persoane ,si am reusit sa inchidem un astfel de cabaret ,care era normal pe acte cabaret dar defapt era un bordel ,unde fetele erau obligate sa se prostitueze si pentru o simpla camera ajungeau de plateau din salariu 1800 de franci ,ca s-a speriat si judecatorul cand a vazut cat erau de furate de patroni elvetieni .Si a mai fost un alt caz care s-a lasat cu ani de puscarie dar ce era mai grav patroana era o romanca cu sotul ei elvetian ,ea le aducea din Romania si le tinea inchise si fara mancare.
Deasemenea m-am lovit si de refuzul romancelor de a depune marturie sau plangere la politie ,dar in urma celor intamplate politia de straini a pus la dispozitie fetelor din cabaret un translator si chiar un psiholog ,si o data pe luna mergeau la politia de straini pentru a se informa de toate drepturile pe care le aveau totul se intampla in anonimat ,pentru ca au inteles ca le era frica sa nu isi piarda locul de munca sau eu stiu ce alte amenintari primeau .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 06 Apr 2010 9:45 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,Daniel!Eu locuiesc aproape de tine in Locarno! Te salut cu drag!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]