Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 9:34 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: caut de munca in constructii
MesajScris: Lun, 22 Mar 2010 10:22 pm 
Neconectat
nou venit

caut un job in constructii,am 32ani si am lucrat 4ani in grecia,acoperise si schelar.stiu ca poate cer imposibilul pe criza asta care ne bate pe toti,dar daca ma puteti ajuta,va sunt recunoscator.am si permis de conducere cat b.specific ca am la cine locuii,am o prietena in SOLOTHURN.caut de munca prin apropiere,nu mai departe de 50km.am si masina cu care pot face naveta.va multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: caut de munca in constructii
MesajScris: Joi, 25 Mar 2010 12:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Singura solutie este sa iti trimiti cv peste tot si cat mai multe ...........Asta ramane singura solutie fiabila .Nu uita agentiile de plasament si foloseste mult goagal te poate ajuta .

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: caut de munca in constructii
MesajScris: Joi, 25 Mar 2010 1:06 pm 
Neconectat
nou venit

Fara sa intru in polemici cu Simona, sunt de parere ca agentiile de plasament nu sunt o solutie viabila. Cand vor vedea in cv-ul tau ca esti roman pur si simplu il vor da deoparte fara sa iti ofere nici macar o sansa. Daca ai o meserie in constructii (de ex: zidarie) atunci e mai usor daca nu trebuie sa cauti posturi ca ajutor de zidar, curatenie santier. Sfatul meu este sa cauti in pagini aurii firme ce opereaza in domeniu si sa le contactezi personal. Sanse mai mari ai la firmele mici care nu isi permit sa plateasca o agentie de plasament pentru recrutare de personal.
Pentru ca nu ai permis de munca cele mai multe firme se vor feri sa te angajeze pentru ca trebuie sa motiveze de ce te-au angajat pe tina ca roman si nu un elvetian sau o alta persoana din UE (cu exceptia Romaniei si Bulgariei care au parte de un tratament "special"). Iti poate fi de folos si faptul ca o firma te poate tine o perioada de 3 luni fara sa ai permis de munca dupa care e posibil sa incepa formalitatile pentru obtinerea permisului daca i-ai convins ca au nevoie de tine.
Sper sa te ajute! Bafta!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]