Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 12:14 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intalnirea anuala de la Ambasada
MesajScris: Mie, 05 Mai 2010 3:49 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare,

Pe data de 22 mai are loc intalnirea anuala de la Ambasada Romaniei. Desi in anunt e specificat ca intalnirea e pentru studenti in realitate nu este asa, toata lumea este binevenita sa vina.

Incerc sa organizez o plecare organizata din zona Luzern catre Berna pentru cei care vor sa mearga. Doritori?
Ar fi bine sa va anuntati in timp util, daca se poate.

O seara faina!

Stef

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intalnirea anuala de la Ambasada
MesajScris: Mie, 05 Mai 2010 3:59 pm 
Neconectat
Admin

Stefania scrie:
Salutare,

Pe data de 22 mai are loc intalnirea anuala de la Ambasada Romaniei. Desi in anunt e specificat ca intalnirea e pentru studenti in realitate nu este asa, toata lumea este binevenita sa vina.

Incerc sa organizez o plecare organizata din zona Luzern catre Berna pentru cei care vor sa mearga. Doritori?
Ar fi bine sa va anuntati in timp util, daca se poate.

O seara faina!

Multumim de anunt Stefania.
Nu stiu cum e in realitate.... dar in anunt scrie clar: "tinerii români care studiază aici." Eu nu ma simt --> deci stau acasa. L-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05 Mai 2010 4:11 pm 
Neconectat
Admin

Adell scrie:
Nu stiu cum e in realitate.... dar in anunt scrie clar: "tinerii români care studiază aici." Eu nu ma simt --> deci stau acasa. L-)

Nici macar formularea "De aceea, îi invităm pe reprezentanţii comunităţilor româneşti să ni se alăture în această zi de primăvară" nu te imbie ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05 Mai 2010 7:26 pm 
Neconectat
Admin

Cosmin scrie:
Adell scrie:

Nici macar formularea "De aceea, îi invităm pe reprezentanţii comunităţilor româneşti să ni se alăture în această zi de primăvară" nu te imbie ?

Nu. Pai nu sunt inscrisa in nici o comunitate a ro, ca sa o reprezint.
Cum spuneam: stau acasa. :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Mai 2010 8:40 am 
Adell scrie:
Cum spuneam: stau acasa

Pacat :( , cateva vom lua copiii cu noi si dupa acel scurt intermezzo la ambasada vom iesi in Berna la un parc de joaca pt copii. Era fain daca veneati si voi, avea si Stefania poze de pus pe Facebook nu doar Alejandra...:(

Asta e, poate reusim sa ne vedem toti cei din Baden si cei din Luzern cu alta ocazie, poate la urmatorul program organizat de clubul din Baden cu copiii. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Mai 2010 10:01 am 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Era fain daca veneati si voi, avea si Stefania poze de pus pe Facebook nu doar Alejandra...:

Adica ce sa inteleg? :shock:

Giorgia scrie:
Pacat :( , cateva vom lua copiii cu noi si dupa acel scurt intermezzo la ambasada vom iesi in Berna la un parc de joaca pt copii.

Stii ca mi-ai dat o idee: Nu ii luati si pe ai mei (copii)? macar ei se incadreaza la categoria tineret si si studiaza aici ! Bingo. :mrgreen:

Intalnire placuta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Mai 2010 11:16 am 
Neconectat
tânără speranţă

garofita scrie:
Adell scrie:
Giorgia scrie:
Era fain daca veneati si voi, avea si Stefania poze de pus pe Facebook nu doar Alejandra...:

Adica ce sa inteleg? :shock:

Giorgia scrie:
Pacat :( , cateva vom lua copiii cu noi si dupa acel scurt intermezzo la ambasada vom iesi in Berna la un parc de joaca pt copii.

Stii ca mi-ai dat o idee: Nu ii luati si pe ai mei (copii)? macar ei se incadreaza la categoria tineret si si studiaza aici ! Bingo. :mrgreen:

Intalnire placuta.

ups :)) era asta: =; B-) ;;) :o) :ymapplause:
:-w :-w :-w #-o :-? *-:) =)) :-bd
Nebuno!!! :x

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 8:09 am 
Neconectat
tânără speranţă

Hillloooo

Hai ca vin si eu, mai ales daca vreti sa imi faceti poze :)). Oricum nu am inteles faza cu : "Era fain daca veneati si voi, avea si Stefania poze de pus pe Facebook nu doar Alejandra..." , poate o explica Giorgia acolo. La mers cu copii prin parculete nu o sa va insotesc, dar va invit pe restul sa dam un tur prin Berna. Daca mai vine cineva din zona Zürich poate sa imi dea un mesaj ca sa mergem impreuna.

Pe curand
Raducu

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 8:22 am 
Neconectat
tânără speranţă

Raducu scrie:
Hillloooo

Hai ca vin si eu, mai ales daca vreti sa imi faceti poze :)). Oricum nu am inteles faza cu : "Era fain daca veneati si voi, avea si Stefania poze de pus pe Facebook nu doar Alejandra..." , poate o explica Giorgia acolo. La mers cu copii prin parculete nu o sa va insotesc, dar va invit pe restul sa dam un tur prin Berna. Daca mai vine cineva din zona Zürich poate sa imi dea un mesaj ca sa mergem impreuna.

Pe curand
Raducu

pai da tu esti copilul nostru....te plimbam prin parculet!
Eu una nu mai vin, nu stiam data intalnirii...merg poate le Europa Park, e mai excitant!!! :-??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 8:25 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

garofita scrie:

merg poate le Europa Park, e mai excitant!!! :-??

E mult mai excitant :-bd si sincer daca se intampla ca data trecuta cand domnul ambasador a uitat limba romana :-q

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 8:47 am 
Doamne doamne ce rautaciosi sunteti..oare de ce ?! ;;)

Bun deci sa raspund pe rand:

Raducu scrie:
Hai ca vin si eu, mai ales daca vreti sa imi faceti poze . Oricum nu am inteles faza cu : "Era fain daca veneati si voi, avea si Stefania poze de pus pe Facebook nu doar Alejandra..." , poate o explica Giorgia acolo.

Pot sa explic si aici, in public ;) : in ultimul timp am vazut ca intalnirile voastre sunt puse pe FB , cum eu acolo nu am cont, si nici nu ma pricep tehnic am crezut ca este o modalitate mai simpla de-a descarca pozele asa incat toti cei ce au participat sa poata apoi descarca. Asa ca, ultima data cand am iesit la Toni,s Zoo ( o iesire spontana ) am decis sa punem pozele (deocamdata ) pe picassa, si sa dam link tuturor. Insa, acum sunt "geloasa" pe pozele voastre, si vreau si eu album in FB :((. Pana imi fac eu insa cont ( daca-mi voi face ) mi le "gazduieste Stef ". Si cred ca ar fi fain sa aparem cam toti..cei din Zürich din Luzern din Geneva...sau e o idee rea ?? Sa le demonstram celor di alte tari balcanice ca si noi putem fi uniti. :ympeace:

Raducu scrie:
La mers cu copii prin parculete nu o sa va insotesc, dar va invit pe restul sa dam un tur prin Berna. Daca mai vine cineva din zona Zürich poate sa imi dea un mesaj ca sa mergem impreuna.

Ideea ta e excelenta, mai ales ca studentii romani sunt destul de izolati, chia daca nu vor sa recunoasca:). Apoi, cine stie ce fata draguta si baiat singurel...se cunosc..si na ca in liceeni.... :ymdaydream: . Realitatea e ca in ELvetia nu e "usor" sa-ti faci prieteni...dar cu ajutorul altor prieteni....treaba merge mai simplu. ( na zic si eu ca baba care a trecut de muuullllt prin asa ceva )

garofita scrie:
Eu una nu mai vin, nu stiam data intalnirii...merg poate le Europa Park, e mai excitant!!!

E da de unde ?! Pe FB ne-a demonstrat Raducu..ce e mai excitant.... ;;) Nu se compara Europa Park cu prezenta grupului din Zürich...Si noi vrem curand la Europa Parc nu vrei sa mergem mai multi in iunie ?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 8:52 am 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia scrie:
Doamne doamne ce rautaciosi sunteti..oare de ce ?! ;;)

Bun deci sa raspund pe rand:

Raducu scrie:
Hai ca vin si eu, mai ales daca vreti sa imi faceti poze . Oricum nu am inteles faza cu : "Era fain daca veneati si voi, avea si Stefania poze de pus pe Facebook nu doar Alejandra..." , poate o explica Giorgia acolo.

Pot sa explic si aici, in public ;) : in ultimul timp am vazut ca intalnirile voastre sunt puse pe FB , cum eu acolo nu am cont, si nici nu ma pricep tehnic am crezut ca este o modalitate mai simpla de-a descarca pozele asa incat toti cei ce au participat sa poata apoi descarca. Asa ca, ultima data cand am iesit la Toni,s Zoo ( o iesire spontana ) am decis sa punem pozele (deocamdata ) pe picassa, si sa dam link tuturor. Insa, acum sunt "geloasa" pe pozele voastre, si vreau si eu album in FB :((. Pana imi fac eu insa cont ( daca-mi voi face ) mi le "gazduieste Stef ". Si cred ca ar fi fain sa aparem cam toti..cei din Zürich din Luzern din Geneva...sau e o idee rea ?? Sa le demonstram celor di alte tari balcanice ca si noi putem fi uniti. :ympeace:

Raducu scrie:
La mers cu copii prin parculete nu o sa va insotesc, dar va invit pe restul sa dam un tur prin Berna. Daca mai vine cineva din zona Zürich poate sa imi dea un mesaj ca sa mergem impreuna.

Ideea ta e excelenta, mai ales ca studentii romani sunt destul de izolati, chia daca nu vor sa recunoasca:). Apoi, cine stie ce fata draguta si baiat singurel...se cunosc..si na ca in liceeni.... :ymdaydream: . Realitatea e ca in ELvetia nu e "usor" sa-ti faci prieteni...dar cu ajutorul altor prieteni....treaba merge mai simplu. ( na zic si eu ca baba care a trecut de muuullllt prin asa ceva )

garofita scrie:
Eu una nu mai vin, nu stiam data intalnirii...merg poate le Europa Park, e mai excitant!!!

E da de unde ?! Pe FB ne-a demonstrat Raducu..ce e mai excitant.... ;;) Nu se compara Europa Park cu prezenta grupului din Zürich...Si noi vrem curand la Europa Parc nu vrei sa mergem mai multi in iunie ?

pai "grupul din Zürich" suntem toti...eu una poate merg, am copii mari...deci sigur ma duc si acum, si poate si-n iunie...depinde de unde suntem atunci!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 9:16 am 
Neconectat
Admin

Simona> lasa ca si la Baden la "disco" or uitat limba romana. Pentru 5 elvetieni din sala, la microfon se vorbea in germana. :mrgreen:
Raducu> sterge pozele alea (cu mine) de pe Fb sau fa-le privat. :)) O sa pun taxa de copyright. Si cine vrea dau si autograf. :lol:

Acum serios. Intalnirea are loc in week-end-ul prelungit de Pfingsten. Asa ca e greu sa ajung si la intalnirea cu Excelenta Sa, D-l Ambasador.
Garofita> Daca vremea este frumoasa poate vin si eu la Europa Park sa plimb copiii ;) .
Alte idei?
Ar mai fi Connyland....(in iunie sigur ajungem)
In partea franceza ce ar fi de vazut?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 9:48 am 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia scrie:

Pe mine m-a rugat Cristina sa fac poze si am facut vreo 60 pe care i le-am si trimis. Cum ea facea parte din organizatori probabil ca este decizia ei sa le puna aici pe forum sau la stiri sau eu stiu unde. Eu am pus pozele cu mine sau cele care mi s-au parut interesante pe facebook. Oricum mi se pare ciudat cum ai aflat tu (Giorgia) ca eu sau Alejandra am pus poze pe facebook, mai ales daca nu ai cont. Toata lumea poate sa isi faca cont pe facebook si sa ma adauge la prieteni si poate vedea pozele pe care le adaug, de fapt albumele mele sunt chiar vizibile pt oricine. INCA O DATA: Nu am postat pozele aici pt ca nu era decizia mea, ci a organizatorilor ;).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 10:00 am 
Nu e ciudat de loc, membrii familiei au cont...:)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 12:32 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Adell scrie:
Simona> lasa ca si la Baden la "disco" or uitat limba romana. Pentru 5 elvetieni din sala, la microfon se vorbea in germana. :mrgreen:

Acum serios. Intalnirea are loc in week-end-ul prelungit de Pfingsten. Asa ca e greu sa ajung si la intalnirea cu Excelenta Sa, D-l Ambasador.

Eh, Adell Adell, cum te zapacisi! :) Intai ii acuzi pe ai nostri ca au vorbit in germana pentru cei 5 elvetieni in sala si apoi uiti scrii Pfingsten in loc de Rusalii? :hoo:

Acum, serios vorbind, a vorbi in germana pentru 5 elvetieni e semn de respect fata de ei; in plus nu cred ca era o problema pentru romanii rezidenti in Elvetia germana. Cand am fost la Neuchatel la Sarbatoarea martisorului s-a tinut teatru in limba franceza. La scoala in Elvetia germana toti profesorii vorbeau Hochdeutsch in loc de Schwizerdütsch pentru o singura colega care intelegea doar germana literara.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 12:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

LeDix scrie:
Adell scrie:

Eh, Adell Adell, cum te zapacisi! :) Intai ii acuzi pe ai nostri ca au vorbit in germana pentru cei 5 elvetieni in sala si apoi uiti scrii Pfingsten in loc de Rusalii? :hoo:

Acum, serios vorbind, a vorbi in germana pentru 5 elvetieni e semn de respect fata de ei; in plus nu cred ca era o problema pentru romanii rezidenti in Elvetia germana. Cand am fost la Neuchatel la Sarbatoarea martisorului s-a tinut teatru in limba franceza. La scoala in Elvetia germana toti profesorii vorbeau Hochdeutsch in loc de Schwizerdütsch pentru o singura colega care intelegea doar germana literara.

AH ai fost si tu la sarbatoarea martisorului la Neuchatel,eram si eu pe acolo ,te ai ascuns de mine? :)) :)) :)) Sau nu vroiai sa ma cunosti ? Cat despre limba vorbita acolo nu m a deranjat asta ,dar m a deranjat cand roman cu roman vorbeau franceza intre ei .......Crezi ca e mai trendy? Mie nu mi a placut deloc .........

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 12:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

simonabulgaru scrie:
LeDix scrie:
Adell scrie:

AH ai fost si tu la sarbatoarea martisorului la Neuchatel,eram si eu pe acolo ,te ai ascuns de mine? :)) :)) :)) Sau nu vroiai sa ma cunosti ? Cat despre limba vorbita acolo nu m a deranjat asta ,dar m a deranjat cand roman cu roman vorbeau franceza intre ei .......Crezi ca e mai trendy? Mie nu mi a placut deloc .........

Vezi, cel putin noi astia "de limba germana" nu suntem asa de snobi, sau poate suntem mai prosti si nu stim germana.... :ymdevil: In fine, romanii de limba franceza sunt efectiv putin mai snobi, ca deh...e limba lui Baudelaire....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 12:57 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

garofita scrie:
Vezi, cel putin noi astia "de limba germana" nu suntem asa de snobi, sau poate suntem mai prosti si nu stim germana.... :ymdevil: In fine, romanii de limba franceza sunt efectiv putin mai snobi, ca deh...e limba lui Baudelaire....

Nu conteaza asta dar pur si simplu nu pot sa imi dau seama cum un roman poate uita limba lui :-o :-o :-o Si in plus am observat ca majoritatea care isi vorbesc alta limba decat romana face o combinatie de franco-romana-germano :)) :)) :)) Iese fix un bors de legume cu carnati :)) :)) :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 2:16 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Simona, am fost la Sarbatoarea martisorului acum multi ani. Daca as fi fost de data aceasta si te-as fi intalnit, te-as fi salutat. Nu tin ranchiuna cuiva din cauza unor discutii pe net; poate au fost cuvinte spuse intr-o faza critica a vietii. O cafea virtuala? ~o)

Legat de borsul cu carnati, e de neevitat; deseori, in vorbirea orala, ne vin mai degraba cuvintele limbii vorbite in regiunea unde locuim. In scris nu ar trebui sa se intample, dar mere...Eu m-am adresat in gluma Adelei. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 6:55 pm 
Vin si eu special sa ii fac poze Giorgiei si sa le pun pe Facebook ;) deci nu mai fi "geloasa"iti facem album cu dedicatie:P

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 08 Mai 2010 6:38 am 
Alejandra scrie:
Vin si eu special sa ii fac poze Giorgiei si sa le pun pe Facebook ;) deci nu mai fi "geloasa"iti facem album cu dedicatie:P

Mmmmm abea astept Alejandra sa faci poze celor din Berna ( geloasa eram pe poze nu ca nu sunt eu in ele, sunt reusite toate albumele voastre ) ;) doar ca exclusivitatea pozelor cu mine pe FB e deja cedata: Stefaniei :p ).

Lasand gluma deoparte, ma bucur ca veniti :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 08 Mai 2010 6:45 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Alejandra scrie:

Ne dai si linkul de pe FB? :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Mai 2010 8:28 pm 
Va dau si link,desi se pare ca imi gasiti contul si fara asta:P

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Mai 2010 4:11 pm 
Deci Radu Alejandra and CO ( referire la grupul care se va forma din Zürich ;) )

Din Luzern noi plecam la ora 10. Ajungem la 11. Ce ziceti e ok daca ne intalnim toti in jurul 11.15-11.30 la Meet Point din gara Berna ??

Asa am merge toti impreuna....:)

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]