Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 4:35 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pui Saint Bernard->caut de cumparat
MesajScris: Mar, 01 Iun 2010 7:55 pm 
Neconectat
nou venit

Caut de cumparat un pui de Saint Bernard, cu varsta de aproximativ 2 luni...si la un pret rezonabil. Daca cineva dintre colegii de forum au asa ceva pe acasa rog respectuos sa imi dea de veste.
Va multumesc anticipat pentru amabilitate.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pui Saint Bernard->caut de cumparat
MesajScris: Joi, 03 Iun 2010 7:20 pm 
Neconectat
nou venit

Nu este nimeni pe acest forum care sa aiba catei din aceasta rasa pe acasa?
Sau poate cunoasteti pe cineva care are si ma puteti pune in legatura cu el?
Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 03 Iun 2010 8:12 pm 
Tu vrei să îți cumperi SB din Elveția? Ești sigur? Eu SB nu știu.... dar știam o canisă de Terra Nova în Vinga, județul Timiș! :)

PS: La astfel de rase, dacă vrei sși pedigre, nu există prețuri rezonabile :( Prețurile, în urmă cu vreo cinci ani, pentru un pui de Terra Nova de trei luni, variau între 300-500 de euro.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Iun 2010 9:47 am 
Neconectat
tânără speranţă

Clar ca vrea sa-si cumpere St.Bernhard din tara de origine! :D

Liviu, Gugal iz ior frend :) sau daca inca nu-i ar trebui sa devina (ma rog, poate sa fie si alt motor de cautare):
http://www.bernhardiner-club.ch/engl/Pages/Elevages/Elevage/elevages.htm

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Iun 2010 7:54 pm 
Neconectat
nou venit

Mi-ar place sa am un pui de SB de "acasa" de la el. Sigur ca si pretul este important, dar pasiunea pentru catei este mare si cere si sacrificii (financiare) ;)
Nu pot sa spun ca ma dau banii afara din casa, dar cu efort (mai ales pe criza asta!) cred ca as reusi sa strang suma necesara sa imi indeplinesc acest vis de a avea un astfel de catel.
Inca o data va multumesc pentru amabilitatea voastra si pentru ajutor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Iun 2010 6:46 pm 
Neconectat
nou venit

Daca nu reusesc sa gasesc un pui de Saint Bernard, macar poate gasesc un pui de Ciobanesc de Berna?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Iun 2010 7:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna, de ce spui ca nu gasesti? Pe link-ul dat de kit3surf3r sint 2 pui de cumparat, nascuti in martie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 7:26 pm 
Neconectat
nou venit

Da conny, asa este, dar acei pui nascuti in martie au mai mult de 6-8 saptamani, moment cel mai potrivit pentru adoptia unui pui de catel. Inca mai caut.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 09 Iun 2010 7:29 pm 
Liviule, in mod normal, orice crescator care se respecta nu iti va vinde un pui SUB trei luni. Din cvarii motive...unul dintre ele si cel mai important fiind înțărcarea...

Și încă ceva... înainte de trei luni nu au toate vaccinurile importante făcute... ești sigur că îți asumi un astfel de risc? :)

Multă baftă și succes în căutare!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Iun 2010 3:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu cred ca este iresponsabil sa smulgi un pui de linga mama lui, neintarcat si fara "educatia" facuta. Aici se pune mare pret pe socializarea ciinilor, invatarea lor cu oameni, zgomote, pisici, alti ciini etc asa ceva nu se poate face cu un catel care de-abia merge in picioare. Inainte de 3 luni nu se poate cere un ciine. Vorbeai undeva de pasiunea pentru un asemenea catel. Ar trebui sa pui binele lui inaintea altor considerente!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Iun 2010 7:44 pm 
Neconectat
nou venit

Nu ma supara si nu ma deranjeaza niciuna din remarcile de mai sus. Iubesc cateii si orice sfat este binevenit. Eu stiam ca un catel se adopta pe la 6-8 saptamani. Nu ma consider atotstiutor si orice sfat este de luat in seama, atat timp cat este dat cu bunaintentie.
Va multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Iun 2010 8:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Poate ca ai citit pe site-ul indicat ce teste complicate de caracter trebuie sa indeplineasca un asemenea ciine. Fara socializare si educatie primita "in familia ciineasca" este o dezvoltare pozitiva a caracterului putin probabila. Valabil pentru orice ciine. In Elvetia exista o discutie imensa despre ciini agresivi, in fiecare canton exista reguli speciale pentru anumite rase (SB nu este printre ele)- ce vreau sa spun este ca oamenii sint f. sensibili la educatia ciinilor. Orice proprietar merge cu ciinele la o "scoala" pentru ciini.
Inclin sa cred ca va trebui sa faci dovada ca esti capabil sa oferi unui asemenea ciine o familie pe masura, altfel nu cred ca vre-un crescator va dori sa-ti vinda un pui.
Pentru ca toata lumea in Elvetia stie ca (unii) chinezi maninca acesti ciini si ii omoara intr-un mod bestial, inclin sa cred ca vei avea de luptat cu ceva prejudecati in obtinerea unui exemplar.
Succes,
Conny

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 8:06 pm 
Neconectat
nou venit

Conny, iti multumesc mult pentru precizari. Ma ajuta mult. Voi incerca sa caut un pui de calitate si la una dintre canisele din tara. Sunt convins ca si la aceste canisa calitatea puilor este buna sau foarte buna. Va multumesc pentru amabilitate si daca vreti sa mai imi trimiteti sfaturi privitoare la cresterea cateilor, le astept cu interes si cu mare placere.
Aceste sfaturi m-ar ajuta foarte mult.
Liviu

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 8:46 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Liviu sper doar ca stii in ce te bagi cu aceasta rasa de caini. Nu sunt un expert dar nu cred ca este un caine de tinut in lant. Sper sa posezi un spatiu relativ mare in jurul casei. Nu vad un asemenea caine in apartament. Daca stai la camp si vara sunt 35 grade iar nu cred ca o sa fie foarte fericit. Din punctul asta de vedere am o experienta in familie cu un ciobanesc caucazian care vara nu iesea din cada de la baie. Naparlirea si balele la acesti caini sunt de asemenea de luat in considerare pentru ca sunt in cantitati cu mult peste medie. :D Una peste alta trebuie sa iti evaluezi ''la rece'' posibilitatile sa nu iti bati joc de el sau dupa doi ani sa te plictisesti si sa pui anunt ca il dai.

Bafta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 9:15 pm 
Connexule... cu balele si parul ai dreptate...
Personal, nu-s de acord cu faza cu spatiul.... baliverne!... St Bernardul, ca mai toate rasele foarte mari, (daca nu sunt de vanatoare), nu are nevoie de extrem de multa miscare... Dimpotriva... de la o anumita varsta e bine sa fie protejati si lasati linistiti, deoarece au un risc mare in ceea ce priveste coloana vertebrala. Daca nu sunt dresati PENTRU salvare atunci sunt caini relativ linistiti! In mod normal nici nu simti, dpdv al linistii, ca ii ai in casa...

Cat despre rest... da, este un disconfort... balele, parul... caldura... dar asta se poate rezolva... Daca nu exista norocul de a sta la casa... se pot gasi solutii si pentru apartament! Aspirator...carpe, apa, detergent.... :)

In mod normal, parosii astia mari isi gasesc un loc in casa... unde este cel mai rece (al meu a pus stapanire pe baie, pe gresia de acolo) si de acolo nu se misca. Important ...CEL MAI IMPORTANT este sa ii acorzi timpul necesar pentru nevoile zilnice... si evident, MULTA DRAGOSTE!!!!

Si da, trebuie multa informatie inainte...ca altfel, nu are niciun sens! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 9:43 pm 
Neconectat
nou venit

Partea buna este ca stau la casa, o curte mare asteapta catelul si cu siguranta ca nu va sta in lant...un tarc de aproximativ 8 metri patrati este in pregatire. Astfel o parte din inconvenientele enumerate anterior(par;bale;mizerie) nu au o asa mare importanta. Sigur ca si igiena acestui spatiu este foarte importanta pentru catel. Desigur ca pe timpul sezonului cald un acoperis rezistent si bine facut la acest tarc va avea si rolul de a atenua caldura.
Un vas mare de apa ce va fi schimbata macar de trei ori pe zi este in plan de achizitionare. Cam la astea m-am gandit deocamdata...daca mai aveti si alte sugestii, pareri sau sfaturi, le astept cu mare drag.
Va multumesc mult pentru amabilitatea voastra.
Liviu

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 10:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Cei mai multi caini cu probleme de caracter, sanatate, tinuta, musculare samd sunt in general de la crescatori neseriosi care (cu sau fara stiinta) mai fac si inbreeding.
Eu stiam ca un SB are nevoie de MULTA miscare, si de locuri racoroase- si ei dorm cel mai bine direct pe zapada.
Bracul meu german cu par sarmos (a carui blana e medie de groasa dar NU se compara cu a unui SB sau TN), dormea mai toata iarna pe zapada in fata custii. Si-a ajuns la aproape 15 ani fara probleme reumatice- doar ca a pierdut candva mai toti dintii a fost cea mai mare problema.

Majoritatea 'blanosilor' precum SB, Terra Nova se aleg cu eczeme groaznice cronicizate daca sunt tinuti in zone prea calde (sau fara balti, rauri, apa in general pt. TN), cu pierderi masive de blana si cicatrice. In Romania, zic eu ca cel mult la munte sunt de tinut!!! asa, peste 800m altitudine...

Abra, de ce crezi ca al tau TN adora gresia? => ii e prea cald in apartament. ai incercat sa-l lasi sa doarma pe balcon/terasa?

Parerea mea- un caine mare sau un caine cu temperament energic (de ex. Terrierii) n-au ce cauta in apartament, oricat de mare ar fi acesta. Casa cu spatiu suficient de umblat/alergat, altfel ii apuca damblaua si unii devin isterici :D
@Liviu:
Sugestii de la un fost crescator de caini de vanatoare , fara sa fi avut SB.
*Tzarcul e cam mic pt. un SB matur, as zice eu. Ma gandesc ca daca de ex. de seara pana dimineata ii deschizi tarcul si umbla prin toata curtea, va fi probabil OK.
*Eu lasam cainilor mei in tarc diverse carpe, pe care ei dupa bunul lor plac le duceau in cusca sa doarma pe ele, sau le scoteau din cusca si mai dormeau pe ele (sau dormeau afara direct pe pamant). Cu atat mai mult as lasa carpe la indemana si placul cainilor daca podeaua e de beton in intregime, sau cel tarziu daca ai observa rosaturi pe blana care pot fi atribuite betonului de pe jos.
*Cratita cu apa e esentiala
*Sa poata sta intr-un loc care e permanent la umbra

Si aici ceva direct de la 'sursa', un cunoscator de SB:
http://www.fritschis-chalet.ch/Bernhardiner.php

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Iun 2010 8:30 am 
Off topic: Bach al meu a atacat sala de baie inca din frageda pruncie... si ii e bine acolo... terasa la noi e deschisa mai mereu iar el se poate aseza, dupa bunu-i plac, unde vrea(dar in baie e mult mai rece decat pe terasa!!!!)... Evident, ca apa (de baut) ii e schimbata din ora-n ora... ca altfel e jalea...
In rest, ce sa spun? Noi, cand l-am luat, stateam la munte... Nu e nefericit nici aici, unde suntem acum...
Pentru ca nu l-am initiat in softage, nu prea ii place "sportul" desi are parte cam de trei ore de plimbat pe zi .... si pentru ca e special, nu ii place sa inoate dar se mai balaceste din cand in cand... deci apreciaza o balta....

In rest, de al meu, nu pot zice decat ca are un temperament super calm, ca si SB, si ca adora copiii. Ceea ce insa nu ii place si e o mare problema pentru noi, AICI, este sa ramana singur... Cand ramane singur mai mult de 2-3 ore... canta... si canta de vine politia... :)

Cam asta e despre TN... si SB nu sunt cu mult diferiti....

Ah si pentru Liviu: aici, un toaletaj costa in jur de 100-130 de euro...Toaletajul asta se impune cam de doua ori pe an...cel putin la schimbarea parului....

Desi e greu, io-s super fericita ca il avem pe Bacchus si pare-se ca si el e fericit cu noi.... problemele(gen aspectul masinii, parul de prin casa.. bolile) dispar toate cand ii vad ochii!!!! (http://decititingand.blogspot.com/2009/ ... ri-la.html)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Iun 2010 7:06 pm 
Neconectat
nou venit

Va multumesc dragi prieteni pentru sfaturile si experientele voastre descrise aici. SB este un catel super frumos...dar acum stau si ma gandesc daca la temperaturile care sunt acum la Suceava (34-36 grade) i-ar fi bine catelului. Acum ce sa zic...la cat de mult iubesc eu cateii, mai bine duc dorul unui astfel de catel decat sa-l chinui si sa-i creez un disconfort. Ma gandesc daca un Ciobanesc German nu s-ar adapta mai bine atat spatiului din tarc cat si conditiilor climatice de aici(iarna asta au fost -30 -35 grade). Imi doresc un caine frumos si de rasa, dar nu vreau sa-l fac sa sufere dintr-un motiv sau altul.
Ce parere aveti voi?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Iun 2010 10:00 am 
Fara suparare : cum ar fi sa ai un ferrari sau un lamborghini in Romania ? Eu cred ca mi-ar fi mila sa merg cu o asemenea masina pe majoritatea strazilor de acolo. Nu s-ar ...adapta.
Ca sa ma deplasez, m-as multumi cu o masina mai putin premiata dar...care isi face treaba.

Liviu-Florin scrie:
Acum ce sa zic...la cat de mult iubesc eu cateii, mai bine duc dorul unui astfel de catel decat sa-l chinui si sa-i creez un disconfort.

...in cazul de fata, "treaba" este "iubirea pentru catei".

Din nou fara suparare: catei sunt si "maidanezii" flamanzi si speriati, pe care ii vezi la tot pasul.Eu cred ca ei merita cel putin tot atat de mult dragostea unui om. In plus sunt catei foarte inteligenti.

Liviu-Florin scrie:
Imi doresc un caine frumos si de rasa, dar nu vreau sa-l fac sa sufere dintr-un motiv sau altul.

...Bun! Din cate stiu eu, dupa mari si lungi eforturi, prin 2005 au fost omologate si recunoscute pe plan international ciobanescul romanesc Carpatin si ciobanescul romanesc Mioritic. Am inteles ca sunt in tratative si pentru ciobanescul romanesc de Bucovina.

http://www.ciobanesc.ro/

P.S.: Eu am avut mai demult(mult inainte de recunosteri oficiale ale rasei), un pui de ciobanesc mioritic; evadase de la o stana din motive de mal-tratamente(ii taiasera varful cozii pentru ca sa-l "faca rau"). Era micut, abia facuse ochi. E un catel foarte iubitor,foarte devotat si foarte frumos. Ceea ce m-a uimit a fost viteza cu care crestea; ca-n povesti: "crestea intr-o zi, cat altii intr-un an". :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Iun 2010 11:00 am 
Neconectat
tânără speranţă

@luminita:
intrebare de quiz- ce fac cainii ciobanesti? ...
Rasa e 'conceputa' pentru mers si alergat toata ziulica dupa si in jurul turmelor de animale domestice cu scopul pazirii acestora de pericole (alte animale domestice sau salbatice, hoti etc). Atata miscare primeste un ciobanesc doar cu stapani f. sportivi si activi (de ex. il scot la biciclit sau alergat pe coclauri), sau cu ditamai curtea... fara sa doresc sa atac pe nimeni, din ce vad imprejurul meu in fiecare zi ma indoiesc ca 3/4 din stapanii de orice fel de ciobanesc asigura atata miscare cainilor lor.
Multi oraseni isi iau ciobanesti, care degenereaza si vegeteaza intr-un colt, deselati si burtosi de la lipsa de miscare si prea mult junk food.

@Liviu-Florin- iti propun sa evaluezi top-down :-bd adica:
- componenta familiei, de ex. daca ai copii nu e recomandabil sa-ti iei un Pitbull daca iubesti pe amandoi (copiii, si cainele). Indiferent de ce zic iubitorii raselor de caini de lupta, sunt multe cazuri de atacuri asupra copiilor cu urmari f. grave pt. copii (pana la desfigurari pe viata sau decesurile copiilor)
- daca ai alte animale de casa (de ex. nu e recomandabila combinatia pasari de casa si caine de vanatoare, scriu din experienta proprie :D )
- necesitatea de miscare a cainelui respectiv (eu ca sportiv am scos mereu cainii de vanatoare la fiecare antrenament sau iesire in natura, spre deliciul acestora!) si cat de dispusi sunteti voi sa satisfaceti dorinta de miscare a acestuia. Familie de cunoscuti din RO scoate ogarul afghan la alergat... cu masina pe drumuri de tara :)) (adica ei in masina, cainele alearga pe langa)... mie unul mi se pare ciudata astfel de 'simbioza' desi mai bine asa decat deloc sau prea putina miscare pt. caine (vorba vine, stapanii mai bine decat sa consume benzina si-ar lua biciclete ca lumea si ar da jos si burta proprie, prinzand doi iepuri deodata.... ma rog, alta poveste legata de comoditate)
- locul de care dispui (tarcul propriu-zis, restul gradinii in timpul noptii? cu toate ca un Rex nu va tine neaparat cont de frumoasele gladiole din fata casei sau diverse alte straturi de flori samd)
- cat timp vreti sa investiti in ingrijirea cainelui (de ex. un Collie daca nu e pieptanat zilnic... vai si-amar cum va arata f. repede), si cat timp in dresaj - de ex. Terrierii au nevoie de o mana ferma pt. timp mai indelungat, fiind f. caposi si energici. Un Foxterrier avut de mine s-a 'calmat' de abia pe la varsta de 2 ani, devenind un caine model din p.d.v. al dresajului- asculta si inainte de 2 ani comenzile, dar daca erau impotriva a ceea ce voia el momentan sa faca, il vedeai cum tremura de furie :) (ca si la copii?... sau unii adulti?...). Dupa aceea s-a linistit, a devenit mai relaxed :)
- sper ca ti-e clar ca acel caine indiferent daca e maidanez sau de rasa, va suferi enorm daca e lasat acasa pe perioada absentelor voastre (concedii etc). Practic vorbind, puteti sa va imaginati ca aveti un 'copil mic' pe urmatorii 15 ani in familie
- ...

Daca iti place o rasa anume, documenteaza-te caci sunt o droaie de informatii de la crescatori, stapani pe net... de ex. nu cred ca stiai ca ciobanescul german e in topul cainilor 'muscareti' pe un loc relativ sus- citisem candva ca e in top3 in Germania (OK, la asemenea statistici intra si densitatea unor rase, si in DE precis sunt f. multi caini ciobanesti germani, deci se mai relativeaza un pic... dar face bine sa stii).
Din ce ai scris pana acum, eu unul m-as orienta spre un caine de talie medie, cu blana medie. Daca mai scrii si alte detalii (de ex. ca cele de mai sus), ajungi la niste recomandari de rase care corespund cerintelor si conditiilor tale.

O lista cu rase de caini care au restrictii in CH (deocamdata doar in unele cantoane=judete), SB e printre ele :D, ciobanestii in general :) si... da, Labradori sau dulcii Golden Retrievers :
http://www.daniel-jung.ch/Hunde/1ndex.htm
Citat de acolo:
fur. Die Rassentypenliste I enthält sogenannt «massige oder grosse Hunde». Halter solcher Hunde sollen künftig den Besuch einer Hundeausbildung nachweisen. Folgende Rassetypen - sowie Kreuzungen mit ihnen - gehören nach dem Vorschlag des Kantons dazu: Molosserhunde (z. B. Rottweiler, Dogge, Bernhardiner), Dobermann, Schäferhunde mit einigen Ausnahmen, Schweizer Sennenhunde, nordische Hunde (z. B. Husky) mit einigen Ausnahmen, Apportierhunde (z. B. Labrador oder Golden Retriever), Schnauzer mit einigen Ausnahmen, Treibhunde, grosswüchsige Terriers, gewisse Spitze, Pharaonenhund, Podenco, Podengo, grosswüchsige Laufhunde, grosswüchsige Schweisshunde (z. B. Dalmatiner), Vorstehhunde (z. B. Irish Setter) und Windhunde. Die Rassentypenliste II enthält «Hunde mit erhöhtem Gefährdungspotenzial». Für sie soll künftig eine Bewilligungspflicht gelten. Folgende Rassen gehören dazu: American Pitbull, American Staffordshire Terrier; Bullterrier und Staffordshire Bullterrier. Die Liste soll vorläufig nicht erweitert werden.
E doar exemplul din CH, dar poate si RO va trebui sa adapteze legile in stil asemanator, ceva de genul EU-norme...
Rassentypenliste I are obligatoriu de cursuri de dresaj, lista II are suplimentar obligatorii lesa si botnita la iesiri (pe langa obligatoriu de anunt al domiciliului, dovada provenientei si arborelui genealogic, ....).

Stiu, am scris o tona... e o tema care ma pasioneaza, cainii (si animalele in general)! Sper sa-ti fie de folos gandurile celorlalti de pe forum, Liviu!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Iun 2010 11:40 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

[*]Varul sotului meu se ocupa de aceasta rasa si a vrut sa ne dea un pui dar cand am vazut cat ajunge cat e adult m am speriat ......sunt imensi si cica la stana se bat cu ursii asa mare putere au ....tocmai de asta raman la bichon frise ....am primit cadou de la sil yanku un bichon frise de doar 4 luni si e adorabil ...il cheama Chico ;) :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Iun 2010 1:33 pm 
Sunt perfect de acord cu Kit3surf3r !
As dori sa adaug ceva: Fraza
Citat:
sper ca ti-e clar ca acel caine indiferent daca e maidanez sau de rasa, va suferi enorm daca e lasat acasa pe perioada absentelor voastre (concedii etc).

este valabila pentru orice animal de casa.

Prin urmare trebuie sa ne gandim foarte bine daca suntem “pregatiti” atunci cand hotaram sa adoptam un animalut. Viata noastra se cam schimba, mai multa iubire,dar si mai multa responsabilitate. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Iun 2010 8:10 pm 
Neconectat
nou venit

Sunteti foarte draguti si amabili in tot ceea ce mi-ati spus aici. Asa este, sunt multi factori care influienteaza alegerea unei rase de catel(familia;locul de peste zi;tualetarea;timpul liber pentru a fi dedicat catelului...si o multime de alti factori). Voi lua in calcul fiecare aspect. Sper sa iau decizia buna si inteleapta. Daca doriti sa imi mai transmiteti si alte pareri le astept cu interes.
Va multumesc inca o data tuturor celor care ati renuntat la cateva minute din timpul vostru ca sa scrieti aici. Daca vreti sa postati fotografii cu cateii vostri<asa cum a facut Simona>, mi-ar face mare placere.
Cu stima,
Liviu

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Iun 2010 12:54 pm 
Neconectat
nou venit

Daca nu a mai scris nimeni aici, mi-am zis sa mai scriu eu, poate mai impulsionam putin acest topic. Probabil ca in cursul lunii iulie, mai spre sfarsit, voi achizitiona un pui de Ciobanesc de Berna de la un prieten, chiar de aici din Suceava.
Daca aveti amabilitatea si timpul necesar va rog sa imi scrieti aici parerile voastre despre aceasta rasa de catei. M-am gandit ca ar fi ok un astfel de pui si pentru fetita mea de 5 ani si jumatate. Sunt sigur ca se va lega o prietenie deosebita si frumoasa intre catel si copilasul meu.
Daca aveti poze cu cateii vostri va rog sa le postati aici. Ma gandesc ca poate si prin intermediul prietenilor nostri necuvantatori vom reusi sa ne mai cunoastem unii pe altii pe acest forum minunat.
Va salut cu drag si sper sa admiram cu totii cat mai multe poze aici pe acest topic.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]