Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 14 Dec 2017 1:49 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ce-am mai citit in ultimul timp
MesajScris: Mar, 05 Apr 2005 6:23 pm 
Pai cum de la sectiunea cultural nu scrie niminea?? Kiar nimanui nu-i trece ceva prin cap cu substrat de cultura? Care-i ultima carte citita? Io tokmai m-am delectat cu "amantul dnei Chaterlley" si taaaaaaaaare am fost dezamagita de finalul sec... ma contrazice careva??

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: hmm
MesajScris: Mie, 06 Apr 2005 12:47 pm 
Neconectat
Admin

sandu scrie:
Pai cum de la sectiunea cultural nu scrie niminea?? Kiar nimanui nu-i trece ceva prin cap cu substrat de cultura? Care-i ultima carte citita? Io tokmai m-am delectat cu "amantul dnei Chaterlley" si taaaaaaaaare am fost dezamagita de finalul sec... ma contrazice careva??

Nooooo... nici gand sa te contrazik! :lol: Sandu da` cum akica esti dezamagitA? :mrgreen:

Despre carti.... io nu prea am timp de cetit. Ultima carte? Hm...:controversata "Codul lui Da Vinci"- Dan Brown. In germana o gasiti sub denumirea "Sakrileg".
Acum "Misterul Templierilor" de Lynn Picknett si Clive Prince.

Ultima oară modificat de Adell pe Vin, 08 Apr 2005 8:01 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 06 Apr 2005 10:58 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Io m-am delectat ultimele 3 zile cu "Rolls-Royce"- ul lui Chiril Tricolici si "Jurnalul unui killer sentimental/ Yacaré" al lui Luis Sepulveda.
Ma kinui acu sa incep "Fortareatza digitala" de Dan Brown, da inca-s la ora sexuala (adeka ma bip o lene... :D ).
Adela, mijto Codul, da m-a cam debusolat, de parca n-ash fi fost destul de ametzita si asa:D ...

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 07 Apr 2005 12:23 am 
Neconectat
Admin

Apropos carti. Am in dotare un numar de cateva sute de carti electronice romanesti. Daca va intereseaza vreo carte, spuneti si daca o am, v-o trimit.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: carti electronice
MesajScris: Joi, 07 Apr 2005 1:38 pm 
Salutari la toata lumea

Ma bucur ca ati ajuns sa discutati si despre carti.Mie imi place mult sa citesc dar duc mare lipsa de timp pentru a ma delecta cu lectura. Si totusi mai apuc sa citesc cate ceva, chiar daca nu in ritmul dorit (adica cel din Matrix :D ).
Ana, zici ca ai carti electronice, m-ar interesa cate ceva dar mi-ar fi mai simplu daca ai avea o lista cu ele. Poti trimite asa o lista te rog?
Luna trecuta am citit si eu 11 minute a lui Coelho si mi-a placut mai ales a doua jumatate a cartii care m-a prins in poveste.
Acum citesc in germana Die Glut, o carte de Sandor Marai un autor ungur ce a trait cam intre 1900-1989 si la noi cred ca inca nu a fost tradus.

Mihaela

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: carti
MesajScris: Joi, 07 Apr 2005 4:08 pm 
Neconectat
nou venit

si mie imi plac cartile f mult.
o carte f buna care am terminat-o recent este "o tragedie americana" de Theodore Dreiser, unul dintre cei mai buni scriitori..
Este o poveste adevarata despre un nepot al familiei Gillette care din dragoste si naivitate a "comis" o crima la inceputul anului 1900, pe linga NY.

am de gind sa citesc cartile lui D Brown, dar inca nu le-am cumparat.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 07 Apr 2005 7:08 pm 
Neconectat
Admin

Mihaela, cu cea mai mare placere iti trimit lista mea. Dar saptamana viitoare, acum ne pregatim de plecare.
Casti, si io am citit cartea o tragedie americana, si m-a fascinat, nu alta!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 08 Apr 2005 1:00 pm 
Neconectat
Admin

Adaug aici si pe acestea:
sandu scrie:
am uitat sa scriu titlu la mesaj si nu l-o salvat!!!
tokmai ma minunam cata intelectualitate se ascunde prin elvetia...
Acu citesc "iubita mea, sputnik" si e tare..interesanta
Apropo, a terminat careva "travesti"? io, dupa cateva zecide pagini de kinuiala extrema a neuronului unik si personal si uzat, am concluzionat ca nu voi fi apta sa o termin vreodata!!!
Ana, o sa vreau si io ceva carte romaneasca electronica, dar cand oi termina/ ma voi fi pliktsit de mica mea colectie din dulap...
spor la citit!

Ana scrie:

Ioana, poate facem schimb de carti (ma refer la cele tiparite). io propun sa ne punem lista de carti pe net (cand oi avea timp ) si sa vedem ce citim si de la cine. Si eu am o colectie bunicica de carti. ultima carte??? cred ca 11 minute- de pablo coelho.
PS: da de ce ne intindem pe mai multe mesaje? hai sa ne rezumam doar la unul- carti, nu? altfel ne pierdem ideile.

:wink:

Ultima oară modificat de Adell pe Sâm, 09 Apr 2005 9:50 am, modificat de 4 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 09 Apr 2005 9:47 am 
Neconectat
Admin

Mihaela> nu am citit 11 minute dar m-am delectat cu Alchimistul. Cartea se citeste usor si patrunde adanc in suflet. :)
Andreea> Debusolata zici? :roll: Sa vezi tu Misterul templierilor :)

sandu scrie:
Apropo, a terminat careva "travesti"? io, dupa cateva zecide pagini de kinuiala extrema a neuronului unik si personal si uzat, am concluzionat ca nu voi fi apta sa o termin vreodata!!!

Despre ce carte vorbesti? :roll: Cea a lui Cartarescu?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: sandu a scris:
MesajScris: Sâm, 09 Apr 2005 9:55 am 
Neconectat
Admin

Am copiat de aici
Sandu scrie:
de cartarescu vorbeam
tokmai am terminat "iubita mea, sputnik" si, asemeni "oii fantastice", am nevoie de cateva zile sa-mi revin....
Ca venii vorba si de "11minute"- no, ca tare e reala descrierea elvetiei si a elvetienilor...
Cat despre Coelho- imi provoaca antipatie cand in jur aud vorbindu-se doar de cineva. Si, dintr-un simt rebel oarecum imatur, refuz sa imi indrept atentia spre ceva la moda
Acelasi sentiment am dobandit si asta iarna cand, in Romanik, tata lumea m-o intoxicat cu pavel stratan...

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: carti
MesajScris: Lun, 25 Apr 2005 1:35 pm 
Neconectat
Admin

Puteti face download la carti si de aici:
http://raz-cartionline.coolinc.info/AfiseazaDB.php

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 04 Mai 2005 12:43 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Mey, cam slaba mishcarea p'aci!
Io am reushit sa citesc cele 3 mari cartzi ale lu Dan Brown :D , de fapt codu l-am citit acu fro doo luni (parca :D ), dar saptamina trecuta am reushit sa termin "ingeri si demoni" si "fortareatza digitala". Peste doo saptamini, cin pleaca iar sotzu-n tzara, ii dau lista-n bratze, iar in capu listei o sa se lafaie "misteru templierilor" :D
Care-a citit ceva de Pascal Bruckner? Am o carte de el- luni de fiere-, da am rasfoit-o nitzel si mi-e cam teama sa m-apuc de ea, poa sa-mi zica cineva daca ar trebui sa ma apuc imediat de ea, sau sa mai astept? :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum, 08 Mai 2005 2:54 pm 
Neconectat
nou venit

desi nu intra in domeniul cultural eu am citit "singur sub dus" de dan chisu :roll:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 27 Mai 2005 3:50 pm 
Neconectat
nou venit

Si mie imi place mult de tot sa citesc! Mie cel mai mult imi place Paulo Coelho. Am citit toate cartile lui, chiar cele care nu au fost traduse in alte limbi. Am avantajul ca sunt jumatate brazilian si le-am putut citi in limba originala. Dar imi plac si scriitori romani foarte mult. Mai ales Mircea Eliade si Eminescu.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 17 Iun 2005 1:19 am 
Neconectat
nou venit

[Care-a citit ceva de Pascal Bruckner? Am o carte de el- luni de fiere-, da am rasfoit-o nitzel si mi-e cam teama sa m-apuc de ea, poa sa-mi zica cineva daca ar trebui sa ma apuc imediat de ea, sau sa mai astept? :D[/quote]

Buna Andrea,
Pascal Bruckner si "Luni de fiere"!
Am citit cartea cind eram studenta (cred ca acum 7-8 ani). Din cite imi amintesc, la vremea aceea inca mai dadea peste cap sisteme de valori prin nonsalanta cu care decrie o relatie de cuplu, un cuplu care experimenteaza sexualitatea pina la extrem...si mai trece si dincolo.
Apoi am vazut un film japonez pe aceeasi tema si mi-am dat seama ca domnului Bruckner i-a lipsit originalitatea cind s-a hotarit sa scrie carticica...e copia fidela a unei legende japoneze dupa care s-a facut si filmul.
Daca ai timp citeste...dar nu face eforturi mari daca ai altceva mai bun...
Despre Bruckner nu am o parere extraordinara desi e un filosof al zilelor noastre care si-a facut temele pentru acasa inclusiv la capitolul literatura rusa in particular dogmatica si teologie (Jankelevici, Sestov...ca sa nu mai vorbim de Dostoievski). Dar pentru Dumnezeu...e un stingit infocat (doar e francez) si un criticist inversunat. Tocmai citesc acum "Tentatia Inocentei"in germana "Ich leide also bin ich" care este nu doar o critica aspra adusa lumii moderne imbicsita de globalizare dar care are si o nuanta mesianica de atoatestiutor ...ce ma scoate din sarite

Ultima oară modificat de lari_flori pe Joi, 03 Ian 2008 8:41 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 17 Iun 2005 3:27 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Lari, am citit deja cartea, recunosc cc ca m-a shocat nitzel, mai ales ca io n-am citit legenda japoneza dupa care s-a luat Bruckner :D
Acum am pe lista Iubirea fatza de aproape- tot de el, sper sa mi-o gaseasca sotzul in Ro, pe asta ai citit-o?
...Shi ca sa dau raportu ultimelor cartzi citite, zic: Enciclopedia zmeilor (exemplu de aberatzie inteligenta :D , mi-a placut tare mult) shi De ce iubim femeile, ambele de Mircea Cartarescu.
Ma pregatesc sa incep Misterul templierilor, da tre sa-mi fac curaj :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 17 Iun 2005 4:20 pm 
Neconectat
nou venit

[quote="Andreea"]Lari, am citit deja cartea, recunosc cc ca m-a shocat nitzel, mai ales ca io n-am citit legenda japoneza dupa care s-a luat Bruckner :D

Intr-adevar cartea e socanta.
Nu poti sa distingi limita dintre iubire, masochism si cruzime...Si totusi un dram mic de adevar se mai gaseste pe ici pe colo, numai noi trebuie sa acceptam ca intr-o oarecare masura asa suntem.
Cind am citit-o eram inca in Romania si
prin "96" tot se mai simteau prejudecatile si traditionalismul...se mai resimt ele si acum dar cu alta intensitate. La facultate (Fizica Atomica in Bucuresti) am avut parte de colegi extrem de religiosi...oameni care mergeau in fiecare duminica la spovedanie si respectau toate posturile
cu rigurositate "elvetiana"...asa numitii "ASCOR-isti" pe vremea aceea.
Patrunderea cartii in campusul de la Magurele a fost un moment de "schisma" daca o pot numi asa intre "noi" si "ei". Si razboiul a continuat pentru ceva timp cu tot arsenalul de rigoare: postere, manifestatii, preoti si bineintele interminabile discutii si sezatori.

Acum am pe lista Iubirea fatza de aproape- tot de el, sper sa mi-o gaseasca sotzul in Ro, pe asta ai citit-o?
...Shi ca sa dau raportu ultimelor cartzi citite, zic: Enciclopedia zmeilor (exemplu de aberatzie inteligenta :D , mi-a placut tare mult) shi De ce iubim femeile, ambele de Mircea Cartarescu.
Ma pregatesc sa incep Misterul templierilor, da tre sa-mi fac curaj :D
[/quote]

Daca stii cumva varianta on line a cartilor lui Cartarescu ti-as fi recunoscatoare. De la "Nostalgie" si "Orbitor" am ramas codasa.
Imi place foarte mult si am avut ocazia sa-l intilnesc de citeva ori. Pe vremea cind Patapievici mai facea fizica si il tragea Pirvu de urechi ca citea Kant in loc de "Mecanica Cuantica" ei bine pe vremurile alea se organizau in magurele adevarate serate literare (Patapievici era sufletul) si multi literati, pe vremea ceea necunoscuti erau invitati.
Printre ei, de citeva ori Cartarescu...Asa am avut ocazia sa-l intilnesc...Tare interesanta personalitate!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Pascal Bruckner
MesajScris: Joi, 30 Iun 2005 5:04 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua la toata lumea!

Am inceput sa "ma plimb" prin forum sa vad ce sa discuta pe aici..
Despre Pascal Bruckner...
Am citit si eu cartea dar am vazut si filmul ... in distributzie: Hugh Grant, Kirsten Scott-Thomas, Peter Coyote in regia lui Roman Polanski.
Nu este asa de dur ca si cartea si merita vazut. In engleza "Bitter Moon".

O alta carte este "Copilul divin" nerecomandata viitoarelor mame... a citit cineva cartea?

Mai revin!
Delia

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 01 Iul 2005 12:28 am 
Neconectat
tânără speranţă

Salut, Delia, bine ai venit!
N-am citit "copilul...", e pe lista, dar n-a gasit-o sotzul, in skimb a gasit "iubirea fatza de aproapele", de acelashi Bruckner.
Lari, n-am varianta online a Nostalgiei, o am nature :D , inca n-am citit-o, sint de-abia la Travesti, shi sa-mi fie rushine, ca de o saptamina n-am mai apucat sa citesc nika...
In rest, m-am innoit cu cc citeva cartzi, nu shtiu cind voi avea timp sa le citesc pe toate, dar macar o carte la doo saptamini sa termin, cu toate ca la capitolul asta stau cam prost acum, Juliei ii dau caninii- avem deja 6 dintzi la 10 luni! :D - iar Bogdanelu se tzine de prostii, tre sa fiu mai vigilenta decit un politzist de strada :gogol2: :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 15 Sep 2005 10:05 pm 
Sachnovelle,de Stefan Zweig
Der Leviathan,Erzählungen,de Joseph Roth
Homo Faber,de Max Frisch
Andorra,de Max Frisch

Sunt carti subtiri,se citesc repede,dar au un continut bogat.

Amatorilor de legende le recomand epopeea Kalevala. :D

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: salut
MesajScris: Joi, 09 Mar 2006 7:10 am 
Neconectat
nou venit

Ana scrie:
Apropos carti. Am in dotare un numar de cateva sute de carti electronice romanesti. Daca va intereseaza vreo carte, spuneti si daca o am, v-o trimit.

salutare: vreau sa citesc si eu cateva carti electronice daca tot ai zis ca ai cateva sute.Vreau urmatoarele daca se poate si le ai :
Misterul templierilor de Lynn Picknet,Clive Prince
Codul spart al lui Da Vinci", de James L.Garlow & Peter Jones
Ceva din Dan Brown
sau alte carti de genul asta ca ma plictisesc si vreau sa citesc si eu
merci anticipat

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: salut
MesajScris: Sâm, 18 Mar 2006 11:52 am 
Neconectat
Admin

prozium scrie:
Ana scrie:

salutare: vreau sa citesc si eu cateva carti electronice daca tot ai zis ca ai cateva sute.Vreau urmatoarele daca se poate si le ai :
Misterul templierilor de Lynn Picknet,Clive Prince
Codul spart al lui Da Vinci", de James L.Garlow & Peter Jones
Ceva din Dan Brown
sau alte carti de genul asta ca ma plictisesc si vreau sa citesc si eu
merci anticipat

s-a facut. trimite-mi adresa de email si vad ce am, cateva le am cu siguranta

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: un "club" al cititorilori romani
MesajScris: Lun, 27 Mar 2006 2:02 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Hehei fetelor, buna parte ma cunaosc, buna nu, in fine idea mea ar putea usura dorinta voastra de cultura. Eu fac parte dintr-un club de lectura german si unul francez. Astfel m-am gandit:" no bine ma lume ma, da noi romancele de ce n-am putea pune sus un club nou nout de lectura in limba romana?!"
Oricum aceasta mi-e propunerea, ramane de vazut cat de disponibili sunteti voi in a lua in considerare o astfel de propunere. Idea n-ar fi rea din mai multe puncte de vedere, pe langa faptul ca ne-am puate inilni fizic la oricare acasa intr-o data stabilita, am avea mai mult gust in a ne schimba opiniile, simtirile traite, in fine un moment oportun de-a mai trece vremea in mod placut (pe langa altele am mai trage si o birfa si de ce nu, chiar si un bun pahar de vin pe langa ceva bun de papat "made in Romania"!)
No asta a fost, bineinteles propunerea nu se limiteaza numai la sexul dragut (de parca celalalt ar fi mai putin), chiar si voi baietei aveti cuvant in a mea propunere.
Baci baci si scuze tie garofito pentru pin-ul meu (eram in lipsa de idei, si fiind oricum unul dintre numele mele propri..hai ca stiu ca ai sens sportiv-pa andreo)
smack garofita alias Monica Pezzullo

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 27 Mar 2006 8:58 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Smack, madame :D Eram sigura ca tu eshti inca dinainte sa vaz locatzia :D
Ce sa zic, adeka zic da, da ca-s de acord cu propunerea ta, da numa sa nu ma punetzi sa gatesc la intilneli :D
Shi ca sa fiu nitzel on topic, ultimele cartzi citite de mine fura Povestashul- Llosa, 19 Trandafiri- Eliade shi Poveshti japoneze, tare faine, o sa i le citesc lu fi'miu, ca-s educative shi non violente :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: ma smack
MesajScris: Lun, 27 Mar 2006 10:11 pm 
Neconectat
tânără speranţă

ma fata ma, da mult mai citesti....te cred si eu ca nu dormi!
pupici si astept si de la alte mandre alte raspuns-pa

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]