Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 11:55 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Traditii europene..
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 9:55 am 

...mi-e sila ca "apartin" Europei.

Mi-e rusine ca apartin acestei specii !
Daca as pune semnul egal intre "OM" si "BESTIE", as aduce un grav afront celor din a doua categorie.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traditii europene..
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 10:31 am 
Neconectat
nou venit

Oribil!!!!! :shock:

si cica Danemarca e una din cele mai civilizate tari din lume, yeah right! civilizatia unui popor se vede in astfel de cazuri, mai fac si spectacol din bestialitatea lor. de unde e luat filmuletul?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 11:23 am 
Neconectat
Admin

Nu e Danemarca, e o traditie in Insulele Feroe.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 5:06 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Sa inteleg ca nu mancati peste?! Sau in cazul pastravului, tonului, somonului, etc nu se pune "repulsia" ca e mai mic si mai pricajit (modul de transare si curatire fiind aproximativ acelasi)? Dar daca erau rechini tot asa ati fi reactionat? Sau si mai bine: ati fost vreodata intr-un abator? Sau macar la tara in Ro inainte de Craciun, la traditionalul taiat de porc? Sau de pasti la miei? Ca sa nu mai vorbim de saracul cartof sau saraca ceapa cum e ea smulsa din pamant, cum ii sunt rupte radacinutele si apoi fripta in ulei incins... Cred ca ar trebui sa trecem toti pe perfuzii si sa nu mai mancam nimic. NU aprob abuzurile dar doar un clip cu muzica tragica si niste imagini cu mult rosu, fara alta documentare, nu ma poate face sa ma revolt. Si chiar daca ar face-o tot as manca un pastrav la gratar ca bun mai e.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 7:46 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Exista o diferenta intre a ucide un animal pentru a-l minca si a-l ucide numai pentru a te distra (vinatoare, pescuit "sportiv", etc)
Lumea maninca (dpdv statistic) mai putina carne decit in trecut, multi au devenit constienti ca trebuie sa se intereseze de sorta animalelor pe care le maninca: cum au trait, ce au mincat, cum au fost tranportate la abator, cum au fost sacrificate.
Asa ca sa nu incurcam lucrurile. Aceasta este o barbarie gratuita ca si multe altele, din pacate, (ati auzit in ce ritm se impusca lupii si ursii din Romania - numai pentru placerea gratuita a vinatorilor ?)
Pentru animalele pe care le mincam trebuie sa se creeze legi care sa le protejeze cit mai bine. Din cite stiu eu, a devenit ilegal chiar si in Romania sa omori un porc fara narcoza, cred ca am auzit ca o asemenea lege a fost trecuta prin parlament. Mai ramine sa fie aplicata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 7:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pe mine m-a socat foarte mult acesta stire recenta din Italia! http://a-mici.myblog.it/archive/2010/08 ... retar.html

Un nenorocit de o cruditate incredibila, o minte criminala a legat un biet caine pe autostrada de guard rail; bietul animal a fost ucis... :o3

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 10:35 pm 
Neconectat
nou venit

una este sa manaci carne sau ceapa sau cine stie ce, si alta e sa faci un spectacol din uciderea animalelor ca in cazul de fata. :snif: in plus acesti oameni omoara pt a pastra traditia si a face spectacol; se mentioneaza chiar ca multe din cadavrele delfinilor si balenelor raman pe mal pur si simplu , asa ca de ce sa ucidem aiurea daca nici macar nu avem nevoie????? porcul de Craciun se taie unul si se mananca, nu cred ca il arunca la poarta si il lasa acolo sa putrezeasca. :hum:

Insulele Feroe sau Danemarca sunt acelasi rahat , tot din Europa asta veche si super, extra civilizata se trag.

Pa Pam :pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 10:40 pm 
Neconectat
Admin

kalevala scrie:
Insulele Feroe sau Danemarca sunt acelasi rahat , tot din Europa asta veche si super, extra civilizata se trag.

Sunt convins ca si pe forumurile strainezilor se fac aceleasi analogii intre tiganii din Romania si romani. In alti termeni, binenteles.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 11:04 pm 
Cosmin scrie:
Nu e Danemarca, e o traditie in Insulele Feroe.
Cosmin scrie:
kalevala scrie:

Sunt convins ca si pe forumurile strainezilor se fac aceleasi analogii intre tiganii din Romania si romani. In alti termeni, binenteles.

Mda! Interesant! Eu nu am prea reusit sa-mi dau seama cum devine cazu’ cu insulele astea : Teritoriu Autonom, cu capitala la Tórshavn dar sub coroana si reprezentanta externa daneza. Danemarca este in UE dar Feroe nu. Cetatenii danezi care au ales sa traiasca in Feroe nu sunt si cetateni comunitari…

…Scotia este o TARA din Regatul Unit al Marii Britanii reprezentata de regina din dotare. Ei sustin sus si tare ca sunt scotieni, nu britanici.

…Transivania? Moldova? Cateodata as prefera sa fie “aparte”, sa nu aibe treaba cu Bucurestiul si cu “miticii” de pe Dambovita. Oare se poate?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 11:08 pm 
Marian Badut scrie:
Sa inteleg ca nu mancati peste?! Sau in cazul pastravului, tonului, somonului, etc nu se pune "repulsia" ca e mai mic si mai pricajit (modul de transare si curatire fiind aproximativ acelasi)? Dar daca erau rechini tot asa ati fi reactionat? Sau si mai bine: ati fost vreodata intr-un abator? Sau macar la tara in Ro inainte de Craciun, la traditionalul taiat de porc? Sau de pasti la miei? Ca sa nu mai vorbim de saracul cartof sau saraca ceapa cum e ea smulsa din pamant, cum ii sunt rupte radacinutele si apoi fripta in ulei incins... Cred ca ar trebui sa trecem toti pe perfuzii si sa nu mai mancam nimic. NU aprob abuzurile dar doar un clip cu muzica tragica si niste imagini cu mult rosu, fara alta documentare, nu ma poate face sa ma revolt. Si chiar daca ar face-o tot as manca un pastrav la gratar ca bun mai e.

Din cate stiu eu, productia de carne este asigurata de…crescatorii. Acolo unde un pui de gaina, de pilda, e ca Fat-Frumos: creste intr-o zi ca altu’ intr-un an, fara macar sa vada lumina naturala sau sa aibe idee ce e aia o boaba de porumb sau o rama, sau ce este in afara de cusca de 30/20/30 cm in care creste.

…Aceeasi chestie e si cu pastravii, somonii, purceii.

Si-apoi saraca ceapa si saracul cartof : dupa cate chimicale au suportat, tratamentul cu ulei incins nu face decat sa le curme suferinta. :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 11:13 pm 
conny scrie:
Exista o diferenta intre a ucide un animal pentru a-l minca si a-l ucide numai pentru a te distra (vinatoare, pescuit "sportiv", etc)
...... Aceasta este o barbarie gratuita ca si multe altele, din pacate, (ati auzit in ce ritm se impusca lupii si ursii din Romania - numai pentru placerea gratuita a vinatorilor ?)

kalevala scrie:
una este sa manaci carne sau ceapa sau cine stie ce, si alta e sa faci un spectacol din uciderea animalelor ca in cazul de fata. :snif: in plus acesti oameni omoara pt a pastra traditia si a face spectacol; se mentioneaza chiar ca multe din cadavrele delfinilor si balenelor raman pe mal pur si simplu , asa ca de ce sa ucidem aiurea daca nici macar nu avem nevoie????? porcul de Craciun se taie unul si se mananca, nu cred ca il arunca la poarta si il lasa acolo sa putrezeasca. :hum:
Pa Pam :pirate:

Din cate am inteles, in Feroe, macelul delfinilor are loc anual si este considerat un rit de initiere a tinerilor: in felul acesta devin “adulti”. (Apropo: ati vazut scenele cu copii din filmulet? “Asa se creste mare!”)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Aug 2010 11:15 pm 
LeDix scrie:
Pe mine m-a socat foarte mult acesta stire recenta din Italia! http://a-mici.myblog.it/archive/2010/08 ... retar.html

Un nenorocit de o cruditate incredibila, o minte criminala a legat un biet caine pe autostrada de guard rail; bietul animal a fost ucis... :o3

Daca initial legislatia elvetiana in legatura cu animalele de companie mi s-a parut usor absurda, acum imi pare salutara! Cred ca ar trebui adoptata in toata lumea.

Apropo: acum vreo doua saptamani am auzit o stire la radio, conform careia proprietarii de caini care nu au regularizat inca situatia patrupedului (scoala stapanului, permis, etc) vor fi sanctionati. Spuneau ca din cei 40 000 de proprietari, cam un sfert nu sunt inca in regula.

Deci:

1)cei care au devenit stapani de caini dupa septembrie 2008 trebuie sa faca un curs de “gestionare” a diverselor situatii care ar putea aparea .

2)Cei care doresc sa achizitioneze un caine acum, trebuie sa frecventeze un curs teoretic inainte de a cumparare, iar dupa are obligatia sa faca practica.

3)Cei care doresc un prieten patruped din cele 30 de rase considerate periculoase au mai multa bataie de cap( curs teoretic, cerere de autorizatie la canton, vizite la domiciliu din partea comunei, care da preaviz pozitiv sau negativ la canton, autorizatie de la veterinar; apoi se intra in posesia cainelui, curs obligatoriu de dresaj, primul test(intre 9 si 13 luni- atestat de capacitate pt stapan de la medicul veterinar), al doilea test (intre 2 si 3 ani de varsta al cainelui). In caz de esec, cainele va fi “deposedat” de stapan(sau invers).

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 6:38 am 
Neconectat
nou venit

Cosmin scrie:
kalevala scrie:

Aceasta discutie poate dura foarte mult: cine , ce , unde si cum. Ceea ce vroiam sa mentionez este faptul ca sigur in Insulele Feroe, ca in toata acea parte a Europei, se gandeste ca singurii barbari din Europa se gasesc in tarile din Est etc etc. Ca ei se cred ,probabil, o rasa mai civilizata sau superioara celorlalti, dar uite ca totusi mentin niste taditii barbare chiar la ei in tara. Asta vroiam sa spun, iar faza cu tiganii nu are absolut nici o legatura, e total pe langa subiect. :pirate:

Pa Pam! :hehe:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 7:44 am 
Neconectat
Admin

Un cunoscut danez imi spunea candva ca jignitor pentru danezi sa-i arate lumea cu degetul pentru barbarii din insule, intr-o discutie legata chiar de traditia prezentata de videoclip.

Iar cat despre paralela cu tiganii si romanii.. se pare ca nu ai inteles-o. Nu-i nimic :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 9:18 am 
Neconectat
tânără speranţă

Cosmin scrie:
Un cunoscut danez imi spunea candva ca jignitor pentru danezi sa-i arate lumea cu degetul pentru barbarii din insule, intr-o discutie legata chiar de traditia prezentata de videoclip.

Iar cat despre paralela cu tiganii si romanii.. se pare ca nu ai inteles-o. Nu-i nimic :)

ai dreptate cosmine nu a inteles poata.....

Mariane, tu ai cam reduso la absurd situatia cu comparatia ta (eu una nici nu m-am uitat pe video vazand atata "rosu").
Aici este vorba despre animale de-o inteligenta mult mai mare decat pastravu' tau, vorbim de animale sociale, animale care-n multe cazuri au salvat oameni de la inec (nu-i fantazie), este ca si cum ai ucide maimute....si pentru ce?!?! Ca sa devina copii "barbati"....

Eu una nici n-am stiut pana acum de aceasta "traditie". Stiam de puii de foca din Canada, sau chestia cu balenele si asiaticii care nu sunt mai prejos decat actiunea barbara din acele insule Feoce sau cum le zice (sunt paralela la geografie).
Civilizati n-o sa devenim niciodata, astfel de sperante nu mai am....poate intr-un viitor foarte indepartat, daca mai ramane vreun "barbat" pe pamantul asta pe care cu toate fortele ne incingem sa-l distrugem....ce mai, mai bine ma las de mancat pastrav si ma dau la ceapa!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 10:23 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
LeDix scrie:

Daca initial legislatia elvetiana in legatura cu animalele de companie mi s-a parut usor absurda, acum imi pare salutara! Cred ca ar trebui adoptata in toata lumea.

Apropo: acum vreo doua saptamani am auzit o stire la radio, conform careia proprietarii de caini care nu au regularizat inca situatia patrupedului (scoala stapanului, permis, etc) vor fi sanctionati. Spuneau ca din cei 40 000 de proprietari, cam un sfert nu sunt inca in regula.

Deci:

1)cei care au devenit stapani de caini dupa septembrie 2008 trebuie sa faca un curs de “gestionare” a diverselor situatii care ar putea aparea .

2)Cei care doresc sa achizitioneze un caine acum, trebuie sa frecventeze un curs teoretic inainte de a cumparare, iar dupa are obligatia sa faca practica.

3)Cei care doresc un prieten patruped din cele 30 de rase considerate periculoase au mai multa bataie de cap( curs teoretic, cerere de autorizatie la canton, vizite la domiciliu din partea comunei, care da preaviz pozitiv sau negativ la canton, autorizatie de la veterinar; apoi se intra in posesia cainelui, curs obligatoriu de dresaj, primul test(intre 9 si 13 luni- atestat de capacitate pt stapan de la medicul veterinar), al doilea test (intre 2 si 3 ani de varsta al cainelui). In caz de esec, cainele va fi “deposedat” de stapan(sau invers).

Da e bine pt un caine mai mare dar pt un bichon ca al meu cat de periculos poate fi? si eu trebuie sa fac cursul si m am interesat ,sincer pot sa il invat si eu sa stea culcat sau sa vina la mine cand il chem .Aici sunt iesiti din comun ,niste bani aruncati pe fereastra ......

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 10:27 am 
Recunosc, precum Garofitza, ca nu am avut curajul sa ma uit la clip....
Iubesc animalele, oricare si oricum ar fi ele, si delfinii IN MOD SPECIAL.
Traditie sau nu, maturizare (my ass!) au ba, masacrul animalelelor in genere - si al delfinilor, focilor si balenelor in special - mi se pare de ...prost gust! O prostie absurda! O... nu stiu cum sa ii spun.... inutilitate!
Exista traditii care cer uciderea acestor mamifere... apoi urlam si ne dam cu curu' de pamant ca ne dispar rase importante de pe pamant... si ne cacaim sa repopulam si cheltuim averi pentru asta! Ce sa mai zic.... eu, cateodata, merg pe principiul copilului care crede ca daca inchide ochii, RAUL trece! Asa fac si acum.. nu ma uit, inchid pleoapa si delfinii masacrati nu exista! Cateodata, de dragul unui psihic labil, e mai bine sa crezi in Mos Craciun!

(Off topic: am fost in Danemarca... cineva drag mie locuieste acolo, a activat si pe forum cu ceva timp in urma. Cred ca ar putea sustine ceea ce spun, traind intre danezi. Mentionez ca NU sunt rasista si nici nu ma intere sa fiu insa danezii au un soi de... cum sa ii spun? lejeritate care poate fi confundata de cele mai multe ori cu LIPSA bunului simt, ca sa nu spun badarania... Ideea e, Cosmine, ca nu ar trebui sa luam populatia daneza ca etalon al celor mai buni europeni! Cam atat!)

PS: info general: nu mananc carne de peste si relativ rar din celelalte ... ma doare-n sapca de ce simte ceapa sau cartoful din tigaia sau stomacul meu! Call me ignorant!

Ultima oară modificat de AbraMack pe Joi, 05 Aug 2010 10:47 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 10:37 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Daca as pune semnul egal intre "OM" si "BESTIE", as aduce un grav afront celor din a doua categorie.

Oamenii care au nevoie de "senzatii" tari pentru a simti ca exista, nu au cunoscut niciodata dragostea ! Eu as plange in primul rand pt ei...sau le-as dedica aceasta melodie:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 10:51 am 
superba...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 11:10 am 
Neconectat
tânără speranţă

....cate amintiri pe fondul asta muzical....insa a nu se schimba topicul!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 11:39 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pe mine ma deprima cumplit orice maltratare a animalelor si acum citeva luni chiar am semnat o petitie care a circulat pe internet pentru a se opri masacrarea acestor delfini.
Cred insa ca revolta personala in fata computerului nu aduce mare lucru.
Cunosc de 8 ani o doamna in Elvetia care se lupta cu o industrie care chinuieste animalele, si o face cu succes. Uitati-va pe http://www.newgraceland.ch
Inca un exemplu de ce poate face cineva cu perseverenta si imensa daruire http://www.animalsasia.org
Lupta lor cu industrii care invirt anual zeci le milioane si succesele pe care le au mi se par fantastice.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 5:22 pm 
Neconectat
Admin

Eu ma trag dintr-un trib de canibali si traditia mea imi cere sa va halesc. Scuze anticipate daca va deranjeaza dar na, trebuie sa-mi respect traditiile, sunt sigur ca intelegeti asta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 8:35 pm 
Soterro, pe cand sa imi pun o halca la cuptor? :ympeace:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Aug 2010 9:17 pm 
A manca carne e precum a ucide, doar ca persoana care consuma carne participa indirect la ucidere, si eu am mancat carne doar pt caci asa am fost obisnuit sau mai bine zis fortat de ideea cum, ca, carnea e benefica sanatatii :) si cum ca, Dumnezeu a zis ca omul trebuie sa manance carne, ya right, alta aberatie,

dar sunt mai norocos deoarece nu mi-a placut niciodata carnea, de fapt sunt fff sigur caci nu carnea ne place ci ingredientele aromele contactul cu uleiul incins, obisnuinta de a manca alaturi de persoanele dragi, la o bere, cu un vin rosu sau alb despinde de preferinta etc,

sunt mult ca sigur convins caci omul a inceput sa consume carne sau sa devina canibal din motive de supravietuire, probabil in zona in care a trait nu erau legume fructe seminte etc, sau si din prostie din necunoastere, pana ce a ajuns sa descopere ce inseamna vegetal a tebuit sa supravietuiasca, sunt sigur caci procedeul de ucidere folosit nu a fost deloc diferit cu cel din filmulet,

doar ca, omul preistoric ( ma intreb daca nu cumva noi toti nu am ramas preistorici doar ca, au trecut ceva ani buni) a vanat, ucis pt a supravietuii, in general oamenii se cred superiori animalelor, ma intreb cu ce anume? doar pt faptul caci noi reusim sa destingem mai bine unele lucruri, sa inventam, a crea o viata mai usoara in fata naturii, a mediului in care traim, si credem ca trebuie sa consuma-m animale, orice fel de animal ar fii, unii iubesc cainii si cred ca, cei ce consuma carne de caine e oribil, altii iubesc caii iar cei ce ii consuma sunt bestii,

dar gaina, vaca, oaia, capra, porcul. rata, curcanul, iepurele, fazanul, delfinul, pestii, balena, etc cu ce sunt de vina? :-\ ce ar fii daca animalele ar avea constiinta necesara incat sa se apere sau sa aiba aceleasi capacitati de comunicare precum omul? eu cred ca am fii toti grilati sau incinsi la protap... de data asta cu ierburi aromatice

iar atunci cand auzim ca un animal a ucis un copil un adult, femeie etc, n-i se pare oribil, de neconceput, nu ne putem imagina cum unele animale pot face asa ceva!! chiar daca am dat din greseala in habitatul lor natural sau ca il crestem intr-o ferma sau ca il avem ca si animal de casa,

sunt multe de zis dar nu ar trebuii sa ne mire caci cei ce mananca carne vor avea aceeasi stare de spirit sau aceeasi energie pe care animalul consumat a avut-o si cum in ferme animalele sunt tinute ca niste sclavi si indopati cu antibiotice, hormoni de crestere etc sa nu ne mire de ce sunt unii mai deplasati ca si cei ce sunt prezenti in acel filmulet,

sigur voi avea intrebari precum: dar daca mananci o leguma un fruct seminte sau alte ierburi nu ucizi? cu siguranta deoarece consum aceea planta sau fruct, la fel si cand bem apa, bineinteles cum exista si cei ce au convingeri diferite si nu cred, se vor intreba de ce si apa? deoarece si apa are o energie, si apa are viata, este sensibila sau devine o forta distrugatoare la fel ca omul, nu stiu daca a-ti stiut dar noi oamenii suntem conectati unii cu altii la nivel de idei de mod de a comunica etc. in viata facem aceleasi greseli sau lucruri bune, fie ca suntem romani elvetieni arabi, chinezi americani etc,

nu ma intrebati de unde stiu sau de ce afirm aceste lucruri dar si experienta personala si unele documentare pe care le-am vazut au dovedit acest fapt,

deci eu am ales sa fiu crudivor, si nu carnivor, energia ca si aport alimentar si de nivel vibrational este opusul celui de carne, deoarece fiecare animal care urmeaza sa fie ucis din placere sau pt consum stie deja ce il asteapta, a-ti taiat vreodata porcul? eu da de 4-5 ori cand am fost copil, de ce credeti ca urla porcul cand este dus ori la abator sau in curtea casei? stie ca va fii omorat, informatia genetica pe care o are de la stramosii lui consumati de craciun sau de-a lungul anului a fost transmisa :)

acuma ce pot zice... fiecare cu crezurile sale, ideile sau poftele sale de crudivor sau carnivor dar daca noi oamenii oprim consumul de carne oricare ar fii acel animal consumat fiti siguri, ca si abatoarele si cei care omoara animalele se vor reorienta, companiile mari care produc ''mancare'' pt noi au in fiecare saptamana sau luna lista produselor care se consuma cel mai mult si alimentele sau carnea care este cea mai bine consumata, si in felul acesta ei vor produce si mai mult si vor venii si cu oferte *-:)

deci si noi contribuim la masacrul animalelor, aici nu e vorba ca, compania ''x'' sau ''y'' e de vina sau oamenii din nu stiu ce tari sunt criminali sau deplasati ci fiecare consumator de carne :)

nu sunt ''extremist'' ci doar ajut la decresterea consumului de animal ucis..

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Aug 2010 3:38 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
nu ma intrebati de unde stiu sau de ce afirm aceste lucruri dar si experienta personala si unele documentare pe care le-am vazut au dovedit acest fapt,

Folie de aluminiu, in solduri la Coop

Citat:
deci eu am ales sa fiu crudivor, si nu carnivor, energia ca si aport alimentar si de nivel vibrational este opusul celui de carne,

Eu zic ca a venit momentul sa ne vorbiti putin despre polarizarea moleculei de apa...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]