Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 4:29 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Discriminarea tiganilor din Romania !!! Sau... ?
MesajScris: Vin, 06 Aug 2010 7:06 pm 
Neconectat
nou venit

In atentiea tuturor...!http://www.youtube.com/watch?v=z1M3lDQ2hgY
[-xhttp://www.youtube.com/watch?v=18hCpO2Q8go&feature=related

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Discriminarea tiganilor din Romania !!! Sau... ?
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 10:01 am 
sa cad de pe scaun frate cand am vazut casa aia unde scria printul nu stiu cum.. si cu sigla de la mercedes =))
iti dai seama ce impozite platesc pe casele astea? :))))))))))))))) cred ca la inceputul anului sunt primii sa-si achite impozitele pe case ... sa prinda reducerea =))

epocal raspunsul unui copil la un interviu "ce vrei sa te faci cand vei fi mare? " raspuns: tigan.... :))

laser frate...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 2:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Aia da, oameni stresati! Stresul lor e daca vila e destul de mare, mai mare si mai sclipitoare decat a celorlalti! :)) Am vazut monstrii acestia cu proprii ochi trecand spre Bucuresti sau Alexandria; na, m-a facut miuca in Teleorman.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 6:57 pm 
Neconectat
nou venit

De ce nu construieste Romania,cite un palat pentru fiecare "purandel" ca sa nu mai fie criticata de tarile uniunii europene !?Solutii f. bune,au existat,si mai exista...! doar vointa politica mai trebuie ...!http://www.ziare.com/diaspora/rromi-strainatate/rromii-de-origine-romana-au-inceput-sa-fie-evacuati-din-franta-1033955

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Aug 2010 8:55 pm 
"Discriminarea tiganilor din Romania !!! " ????

NU! In Franta:

"Daca mai trimite tiganii in Romania, dau statul francez in judecata", vine replica suparata a celui care s-a autointitulat, regele rromilor.

:)) :)) :))
(de aici: http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... rkozy.html )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Aug 2010 9:26 pm 
Pai normal!!! Are dreptate Cioaba sa-l dea in judecata pe Sarkozy!!!!

"Stăteam la Grenoble de un an şi două luni", spune Mariana Şerban, de loc din Alba Iulia. Are pe lângă ea patru copii - cel mai mic, Roxana, de patru luni; cel mai mare, Alexandru, de 12 ani.

„Ce făceaţi acolo, munceaţi?", întreabă cineva. „Nuuuuuu", răspunde indignată Mariana. „Primeam de la Consiliul General din Grenoble câte 500 de euro pe lună pentru fiecare copil, în total 2.000 de euro. Stăteam la hotel şi aveam mâncarea asigurată, tot de franceji. Cu banii îmi cumpăram bijuterii din aur. Vezi tu geanta asta? Am 50.000 de euro în ea. Peste două zile mă întorc".

Un metru mai încolo, puştiul ei cel mare, Alexandru, era ocupat cu presa din Franţa, cu care „parlea", fireşte, în franceză. „Am venit două zile în vacanţă în România", le-a zis francezilor rămaşi gură-cască, aprobând-o astfel pe maică-sa

(http://www.adevarul.es/stiri/social/Tig ... 00-euro-ea)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Aug 2010 4:40 pm 
Neconectat
nou venit

La timpuri de criza,asemenea etnii,triumfa !!!http://www.ziare.com/social/rromi/italia-cere-ca-si-cetatenii-ue-sa-poata-fi-expulzati-1036716http://www.ziare.com/social/rromi/opinii-de-ce-nu-va-plac-rromii-nostri-1036630

Pardon! In Franta, autoritatile franceze decid.

Ca sa inteleaga si Intunecimea Sa cam cum sta treaba, voi cita exact din declaratia bulibasei: " :!! Nu se poate ca toti cei care traiesc in cele trei sute de tabere ilegale sa fie infractori." Asta a spus-o tiganul. Si acum sa traducem. Cei care stau in tabere ilegale, sunt in afara legii, adica comit o ilegalitate, datorita faptului ca tabara este ilegala, adica in afara legii. Daca eu consider oportun sa-mi instalez casa sau cortul, dupa caz, pe treptele Palatului Tiganesc din Sibiu, unde domiciliaza cetateanul Cioaba, de exemplu, in mod cert vor veni autoritatile sa ma evacueze, deoarece nu am acordul proprietarului sa stau acolo, adica stau acolo ilegal, deci comit o ilegalitate. Cam asa sta treaba si cu Franta, Intunecimea Ta! Franta are dreptul sa dispuna cum doreste de teritoriul sau national, si daca decide sa nu permita instalarea de tabere ilegale pe tot teritoriul francez, sau doar in anumite locuri din Franta, au tot dreptul sa-i evacueze pe cei ce la incalca vointa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Aug 2010 9:55 pm 
Pai Romi, din declaratia doamnei Mariana, se pare ca nu erau tocmai "ilegali" :

luminita scrie:
„Primeam de la Consiliul General din Grenoble câte 500 de euro pe lună pentru fiecare copil, în total 2.000 de euro. Stăteam la hotel şi aveam mâncarea asigurată, tot de franceji. "

:D :D :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Aug 2010 2:54 pm 
Mai eu ma bucur ca Franta si intreaga Europa si-au rezolvat toate problemele cu ocazia asta. Adevaru' e ca ei, rromii, "e" vinovati de toate. De parca fara concursul localilor (tzum bai shpil vreun mic spagar de pe la primaria din Grenoble, etc. etc.) toate astea ar fi posibil.... :roll:
Io sunt convinsa ca nici toti magrebienii nu vin cu vreun dor crunt de munca si unii dintre ei traiesc tot pe spatele serviciilor sociale, da' presa nu musca pt. ca n-are tupeul... :mrgreen:
Eu n-am vazut corturi ilegale in canton Zürich, deci fiecare tara (democrata nevoie mare) doarme dupa cum isi asterne...sau dupa cat de bine functioneaza die polizei. :mrgreen:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Aug 2010 4:49 pm 
Neconectat
nou venit

Precizari:pentru a lucra legal,intr-o tara,e nevoie de "X"aprobari,meseriea pe care o are solicitantul,locuinta...asigurare, etc.
Eu nu cred ca cineva are ceva cu tiganii,daca,nu ar murdari imaginea noastra de romani,si a Romaniei !Lovitura de stat din `89 m-a gasit afara,adica,inDDR.Primii care au invadat Europa,au fost tiganii.i-am vazut,si auzit la cersit,cu formula"papa romania".Si in ziua de azi,suntem"confundati"cu tiganii !Mie personal nu-mi pica bine !Avem o istorie,cultura,demnitate nationala, si,origini recunoscute,si nu mai doresc ca aceasta etnie,sa ne murdareasca!
:-h[/url]http://www.ziare.com/europa/italia/maroni-rromii-nu-indeplinesc-niciuna-din-exigentele-de-cetateni-europeni-1036758http://www.youtube.com/watch?v=GHTBPhQcXCYhttp://www.youtube.com/watch?v=SPNw6LZ5dxQ&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=SPNw6LZ5dxQ&feature=related

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Aug 2010 5:52 pm 
Romi, nu cred ca toata lumea ne confunda cu tiganii. Acum depinde si de cercul in care te invarti. Nu sunt ei singurul grup etnic cu probleme de integrare/adaptare, daca noi ca cetateni romani suntem de acord ca altii sa-i faca tapi ispasitori pt. indolenta autoritatilor europene si pt. ONG-urile care sug bani buni de la guverne cica pt. a-i integra, cu rezultate 0...eu zic ca nu e o miscare inteligenta. Ma rog, e parerea mea personala.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Aug 2010 7:46 pm 
Neconectat
nou venit

Buna !
As putea sa dau vina pe ne-informarea interlocuitorului,dar cind esti intrebat,de unde vii ?,si incepe sa spuna ;aha din tara aia saraca,cu caini vagabonzi,cu hoti,tigani,etc.indiferent de raspunsul pe care-l dai,tot nu poti sa fii pe deplin linistit.Desigur ca,fiecare are dreptul sa-si expuna opiniile.Problema etniei tiganesti e o problema reala,si cu reactii negative asupra poporului Roman.
O seara buna ! :-hhttp://www.romanialibera.ro/opinii/editorial/integrarea-tiganilor-incercati-cu-legea-196992.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Aug 2010 9:31 am 
Romi scrie:
As putea sa dau vina pe ne-informarea interlocuitorului,dar cind esti intrebat,de unde vii ?,si incepe sa spuna ;aha din tara aia saraca,cu caini vagabonzi,cu hoti,tigani,etc.indiferent de raspunsul pe care-l dai,tot nu poti sa fii pe deplin linistit.Desigur ca,fiecare are dreptul sa-si expuna opiniile.Problema etniei tiganesti e o problema reala,si cu reactii negative asupra poporului Roman.
O seara buna ! :-hhttp://www.romanialibera.ro/opinii/editorial/integrarea-tiganilor-incercati-cu-legea-196992.html

Daca cineva face remarce din astea fara sare si piper imediat ce afla de unde esti, apoi lucrul asta zice mai multe despre respectivul decat despre tine. E lipsa de bun simt...ma intreb, alora care vin din India sau Somalia sau Ghana sau..ce le mai zice? Nici o tara nu e perfecta, vei intalni mizerie, hotie (sub diverse forme) peste tot, iar in Romania multe lucruri sunt cauzate de saracie, ce sa zic, suntem noi singurii cu probleme de genul asta?
Eu nu ma sfiesc sa spun de unde vin si n-am avut niciodata reactii de genul celor descrise de tine, e adevarat ca mi s-au mai pus unele intrebari incomode la care am raspuns cat de clar si fata patima am putut eu, oricum n-a incercat nimeni sa mai faca "responsabila" pt. problema tiganilor romani. Stiu destui conationali care ar face orice sa-si renege originea (a propos de originile si traditiile noastre recunoscute :mrgreen: ), incepand cu faptul ca nu-si invata copiii romaneste, continuand cu multe altele, sa fie sanatosi, eu le urez "succesuri" si la mai mare....
De fapt ne-am indepartat binisor de la subiectul "discriminarea rromilor".. :lol:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Aug 2010 11:19 am 
Aseară, pe TSR1, a fost redifuzată - în cadrul emisiunii ANCHETĂ SPECIALĂ - o emisiune despre alungarea țiganilor din zona Paliseau, Franța...
După cum reiese din emisiune, țiganii sunt victimele... Țiganii nu au ce să mănânce în România și de aceea invadează Europa, în special Italia și Franța...

Cioabă, regele rromilor, la întrebarea reporterului, CARE ESTE TERITORIUL VOSTRU OFICIAL?, răspundea - cu zâmbetul pe buze - Păi...toată Uniunea Europeană e teritoriul nostru, că suntem cetățeni ai Europei, nu?

E ciudat și în același timp frustrant să vezi că:

1. Românii sunt confundați cu Rromii...
2. Rromii își fac lobby despre cât de persecutatți sunt ei ca nație...și îi crede Europa... și îi integrează, și le dă casă și masă și de lucru.....Românii care VOR SĂ LUCREZE CINSTIT, nu reușesc din cauza birocrației și a ...faptului că sunt.... români?!
3.Rromii sunt uniți și își apără nația lor de nomazi, fără importanță naționalitatea (ex iugoslavă, cehă, etc)

Ieri, mă uitam la TV și mă gândeam că țiganii fac gălăgie, fac circ dar reușesc - finalmente - să ajungă undeva... așa, în felul lor!
În țară, sunt oameni FĂRĂ bani care doar visează să ajungă să lucreze în străinătate pe un pumn de bani...dar nu reușesc pentru că...e departe și nu au cum să plece...

Ca un fapt general, poate lipsit de importanță, ca idee la confuzia generată de ROM-ul nostru din pașaport: în pașapoartele noi, biometrice, la cetățenie, nu mai se scrie ROM ci ROU!!!!! ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Aug 2010 12:57 pm 
AbraMack scrie:
2. Rromii își fac lobby despre cât de persecutatți sunt ei ca nație...și îi crede Europa... și îi integrează, și le dă casă și masă și de lucru.....Românii care VOR SĂ LUCREZE CINSTIT, nu reușesc din cauza birocrației și a ...faptului că sunt.... români?!
3.Rromii sunt uniți și își apără nația lor de nomazi, fără importanță naționalitatea (ex iugoslavă, cehă, etc)

Excelent, sa-i integreze si sa se mai imprastie si prin Vest. Daca ii vor trimite in Ro, in cateva zeci de ani Romania va fi Rromania pe buna dreptate, si atunci va trebui sa le dam o bucata din teritoriu si sa-si faca acolo tara lor. Eu nu-mi explic cum de tiganii unguri nu sunt asa cunoscuti, Ungaria are (neoficial, bine-nteles) cam 10% din populatie - tigani. La fel si Slovacia.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 10:05 am 
:)
@lemon_cake: Subiectul a mai fost discutat pe forum:

viewtopic.php?f=31&t=1582&p=10554&hilit=natiune%2C+teritoriu#p10554

viewtopic.php?f=1&t=1502

viewtopic.php?f=1&t=1508

viewtopic.php?f=1&t=1002

viewtopic.php?f=1&t=1002&start=75

@Romi

...eu sper din toata inima ca lumea va incepe sa doreasca mai mult sa cunoasca istoria si sa incerce a cauta explicatii si solutii avand o imagine ceva mai obiectiva. In sensu' ca , daca cineva ia in considerare doar "o stare de fapt" si o "motivatie imediata", nu va reusi, dupa parerea mea sa vina cu o "solutie pe termen lung".
Exemplu:
Ani de-a randul,UE tragea de urechi Romania pentru "discriminarea tiganilor", spunand ca suntem un popor barbar, rasist, etc, etc.(culmea e ca cei mai "categorici" in acest tip de atitudine au fost francezii, italienii, si elvetienii - cei care acum se gasesc acum la "stramtoare" in legatura cu "problema", nu au solutii, drept pentru care au ajuns azi sa recurga la gesturi extreme: expulzari, distrugeri de "campamenti rrom", etc )
Am fost "infierati", "condamnati" etc., pentru neputinta de a rezolva "o problema" care , in fond nu a fost niciodata DOAR a noastra: tiganii au fost dintotdeauna o "problema" europeana (in sens geografic, nu politic) .
Sunt diferente culturale, valori morale, extrem de importante intre acest popor fermecator si crestinatatea occidentala.

...Ceea ce mi se pare interesant in acest moment:

1)Din anii '70, tiganii manifesta dorinta de a nu mai fi "o populatie", de a deveni "natiune". O "natiune", pentru a putea fi numita astfel, are nevoie de de o forma de guvernamant si un TERITORIU.
Intrucat istoria(lor) prea scurta pe teritoriul european nu permite pretentii la "teritoriu" in acest areal, se gasesc solutii pentru a "facilita" asemenea pretentii: se gaseste un "spil" etimologic,transformand un cuvant(inlocuind o consoana) cu un altul care ar putea
avea conotatii "istorice" - aici fac referire la cuvantul DOM transformat apoi in ROM.
Apoi, se "bate moneda" pe cuvantul respectiv, ajungandu-se pana la Imperiul Roman. :D

2) Se tipa din rarunchi "vai de capu' nostru¨!!!!" Iar aici imi vine in minte un citat al zilei(de pe un site feminin) pe care initial am l-am intampinat cu un surâs superior, dar in timp, m-a pus pe ganduri, treaba e ca nu mi-l amintesc exact; oricum, ideea era asta: "Cel care argumenteaza poate avea dreptate, cel care gesticuleaza este mult mai credibil".

3) Internetul poate face orice. Adica poate plasmui situatii, poate transforma personaje, etc
iar ca exemplu pot da acest site, care "reinventeaza","reinterpreteaza" istoria tiganeasca. Sau, cine stie, o spune pe aia "adevarata": http://roms.blog.tdg.ch/

...si totusi, chestia cu "cel care tipa mai tare are dreptate", nu-mi da pace.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 10:26 am 
"C’est nous, les Roms.
Qui avons découvert que la Terre est plutôt ronde.
Qu’on ne peut se fixer nulle part, que la vérité est vagabonde.
Qu’on ne vit et meurt jamais seuls, si on épouse chaque seconde.
Que l’éternel détour signifie qu’il n’y a pas d’arrière monde.
Nous tenons à cette caravane dans laquelle nous faisons le tour du monde.
Avec nos misères et nos chimères, nous faisons table ronde.
Ce que nous désirons par-dessus tout, c’est la fin du monde.
Nous y serons, parce que nous brûlerons après tout le monde
Cessez de nous chasser et de vous prendre pour le centre du monde.
Avec 300 euros, nous avons juste assez pour vous trouver immondes."

Drăguț acest comentariu! ....

So, pentru a evita confuziile.. aceste versuri au fost preluate dintr-un comentariu de la articolul Luminitei (din siteul postat de ea!), respectiv de aici:

http://roms.blog.tdg.ch/archive/2010/08 ... l#comments

si prin urmare, de pe aici:

http://www.tueursnet.com/index.php?jour ... 0de%20Roms

PPS> Cand am citit primul vers, ma gandeam ca G Galilei o fi fost de etnie rromă! :)

Ultima oară modificat de AbraMack pe Mar, 24 Aug 2010 1:33 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 10:43 am 
SUPERB!!!!

Si da: "la vérité est vagabonde".

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 10:44 am 
@Abramack,
Mercic pt. linkuri!
Sa fiu in ton cu cele citite... :D
E o gaselnita lingvistica geniala, asta cu rromii...trebuie sa recunosc. Probabil vom apuca momentu' cand isi vor face stat, dar haoleau de unde spitale, scoli, doftori, profesori, oameni sa le faca cashi cu turnuletze, etc. etc. manca'tzash...neaah, nu cred in varianta asta, nu in urmatorii 500 de ani. :D

Cum naiba sa tzipam si noi mai tare? E buna ideea. \m/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 10:59 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Cum naiba sa tzipam si noi mai tare? E buna ideea.

Pai primul pas ar fi la meci, cu una din melodiile astea ;)
http://www.casa-romanilor.ch/hai-sa-sus ... urich-2010

( ca un antrenament, sa vedem daca ne reuseste :D )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 11:29 am 
...Abra, te rog frumos da-mi si mie linkurile, nu de alta da' nu vreau sa deranjez cu comentarii fara sa stiu despre ce e vorba in propozitie. Merçi! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 11:48 am 
@luminita
Din greseala i-am multumit Abreimack pt. linkuri....scuze!!! Adevarul este ca am acordat mai multa atentie comentariului, decat celui care l-a scris. Mea culpa. Daca "deranjez" cu comentariile, eu imi retrag ambasada, no problems. :ympeace:
Cheers! :ymparty:

Later edit: Poate totusi vei scrie si sursele informatiilor tale. Oricat de coerent, logic si de informat pare rezumatul tau, nu te pot crede pe cuvant. Pana atunci, comentariile tale au fix aceeasi valoare ca si ale mele...niste chestii pe un forum. :D

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Mar, 24 Aug 2010 12:08 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 12:06 pm 
Scuze, lemon_cake!
Am inteles eu gresit! Credeam ca intr-adevar Abra are alte surse, si ca eu le ignor.
Din punctul meu de vedere, comentariile, schimburile de opinii sunt interesante si constructive. Macar putem avea o imagine mai apropiata de realitate. :)

PS: "Retragerea ambasadei" nu e o solutie in probleme care ne privesc direct.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 1:17 pm 
Nu face nimic! Cei care cunosc mai bine istoria tiganilor, in special a celor romani si istoria acestei uriase manipulari a opiniei publice internationale (habar n-aveam de congresul tiganilor din '70)...bring it on ! :ymbringiton:
Sa stim pe ce ne bazam cand mai deschidem gura in fata strainezilor! Ungurii de exemplu tzipa si acum ca ce nedreptate istorica a fost Tratatul de la Trianon...noi inchidem gura si ne e rusine sa spunem ca suntem romani, iar atunci cand vorbim despre tigani ne isterizam si acuzam, in asa fel incat in mintea occidentalului e "sa stii ca sunt rasisti romanii astia". Asa ca nici o surpriza daca apucam statul rromales... :(

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Aug 2010 2:50 pm 
Am modificat mesajul meu de mai sus... Scuze pentru confuzii! (Încă nu îmi dau seama ce anume le-a creat!?!)

Cât despre țigani... ce să mai...? Cu poalele-n cap, înainte!!!! Haules!

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]