Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 2:15 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: psiholog/ terapie cu copii in elvetia- recunoastere diploma
MesajScris: Vin, 05 Noi 2010 8:18 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare,

Sunt psiholog si as vrea sa stiu care este procedura pentru recunoasterea diplomei mele (nu-mi este clar daca trebuie sa iau totul de la inceput sau pot sa trec printr-un proces mai scurt; de asemenea, in meseria mea limba este clar o problema). Daca a mai trecut cineva prin aceasta situatie as fi recunoascatoare pentru orice informatie utila (link, sugestie, impartasire a axeperientei). Eu am intrat pe link-ul de mai jos (dar cum spuneam, nu am inteles exact cum stau lucrurile si care ar fi urmatorul pas pe care ar trebui sa il fac):

http://berna.mae.ro/index.php?lang=ro&id=82088

Eu sunt in Elvetia de o luna, locuiesc in partea germana. Am experienta de 5 ani jumatate in Romania in terapia copiilor cu tulburari de spectru autist, stiu engleza si franceza, nu stiu germana (abia am inceput sa o invat). Mi-as dori sa imi continuu meseria aici (in lucrul cu copiii in general: cu TSA, cu nevoi speciale sau normali).

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: psiholog/ terapie cu copii in elvetia- recunoastere dipl
MesajScris: Sâm, 06 Noi 2010 2:43 pm 
Chiar pe site-ul cu pricina sunt niste linkuri de unde ai putea obtine informatiile dorite. Acum stiu ca ar fi ideal sa iti spuna, pas cu pas, cineva care a trecut printr-un proces asemanator, dar pana se gaseste persoana respectiva si care sa fie dispusa sa scrie pe forum...
Aici scrie sa te adresezi institutiei respective.
Citat:
Dacă aveţi calificarea necesară pentru a preda la o şcoală profesională şi de meserii şi doriţi să vă exercitaţi profesia în Elveţia, sau dacă aveţi o diplomă universitară într-unul din domeniile : tehnica şi tehnologia informaţiilor ;arhitectură, construcţii ; chimie ; agricultură şi economie forestieră ; economie şi servicii ; design; muncă socială; muzică, artă; psihologie aplicată; lingvistică aplicată,adresaţi-vă Oficiului Federal pentru formare profesională şi tehnologie, OFFT :
OFFT - Point de contact suisse pour reconnaissance des diplomes
Effingerstrasse 27
CH 3003 Berne
+41 (0)31 322 28 26
http://www.bbt.admin.ch/

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: psiholog/ terapie cu copii in elvetia- recunoastere dipl
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 9:59 am 
Neconectat
nou venit

Am pus link-ul respectiv tocmai pentru a evita repetarea unor informatii la care am ajuns si eu. Evident ca nu voi astepta cu mainile in san.
Numai ca este de ajutor ca pe langa toate astea sa mai pui o intrebare cuiva care a mai trecut prin asta si poate sa-ti dea un sfat si sa te scuteasca de cautari inutile sau sa previna vreo inchidere de usa in nas (daca sunt astfel de oameni si daca sunt dispusi sa scrie). Cred ca de-asta exista forumul, nu? La asta se referea intrebarea mea. Sper sa ma clarific, sa-mi gasesc de lucru si sa le pot raspunde si eu altora cand vor avea nevoie.

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 10:44 am 
Neconectat
membru de bază

Dya,

primul pas este totusi limba germana. Meseria ta este una ce functioneaza prin comunicare deci ai nevoie de limba germana :)

Stiu din experientele altor romani ca in momentul in care ajung in Elvetia, doresc sa-si reia cat mai curand activitatea pe care au depus-o in tara, insa, nu tuturor le este atat de usor. In anumite domenii e mai simplu in altele mai greu insa asta nu trebuie sa te descurajeze ci...pas cu pas sa rezolvi totul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 2:05 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Acest subiect este foarte important si pentru mine. Eu am absolvit o Facultate de Psihologie in Romania. Imi doresc foarte mult sa lucrez ca Psihoterapeut pentru copii, macar pentru o perioada, apoi as vrea sa lucrez cu adulti.
Desi sunt genul de persoana care nu are rabdare si care vrea totul acum, deocamdata sunt constienta ca mai intai trebuie sa vorbesc limba germana foarte bine. Dupa cum a spus GIN, comunicarea este foarte foarte importanta in acest domeniu (bineinteles si in celelalte domenii) dar daca nu putem sa comunicam cum trebuie, nu ne putem ajuta pacientii/clientii.
Eu merg la cursuri de germana, sunt la nivelul incepator (A1).
Nu am experienta ca psiholog si as vrea sa urmez un ''Master in Psihoterapie pentru copii si tineri'' (sunt inca 2 mastere care ma intereseaza) sau alte cursuri care sa ma ajute sa profesez, desi stiu ca acest lucru nu o sa se intample prea curand tocmai din aceasta cauza- nu stiu germana.

Primul pas este sa te apuci de invatat limba germana daca vrei sa ramai in partea germana.
Pentru inceput, ai putea sa cauti un job in limba engleza la o gradinita, ca psiholog de exemplu, pana inveti germana sau poate chiar ai noroc sa iti gasesti un job in terapie , in engleza, apoi o sa-ti fie mai usor sa ajungi unde vrei.
Eu deocamdata imi pregatesc dosarul pentru a aplica la Master, am trimis emailuri Universitatii la care vreau sa aplic si le-am cerut mai multe informatii si sincera sa fiu sunt putin dezamagita pentru ca nu par interesati sa-ti dea prea multe detalii, dar eu o sa mai incerc.
In cazul meu , ar trebui sa trimit dosarul cu toate diplomele mele la Universitate si ei o sa-mi spuna daca ma accepta sau nu, asta implica si recunoasterea diplomei mele din Romania (daca ce am invatat eu in Ro are legatura cu ce se invata aici in domeniul Psihologiei).

Viziteaza acest website:
http://www.crus.ch/information-programm ... e.html?L=2

''Psychotherapist''
Concerning the right to work and the recognition of psychotherapists you have to differ between two types of psychotherapy:

* Medical psychotherapy
* Non-medical psychotherapy

Medical psychotherapy falls under the decree of the Swiss Medical Association, according to which a medical psychotherapist must be the holder of the Swiss Medical Association title for Psychiatry and Pychotherapy (FMH). Non-medical psychotherapy is regulated at cantonal level. Therefore, foreign diplomas can only be recognized by the canton itself, if such a cantonal law exists. Nowadays most cantons have psychotherapy decrees and you need a licence to practice psychotherapy. Following an intervention of the Swiss Conference of Cantonal Ministers of Health the Federal Council commissioned the Federal Department of Home Affairs in 1998 to work out a parliamentary bill regulating the standards of psychology studies as well as further studies in psychotherapy. Currently a preliminary bill for a federal law on professions in the field of psychology has been submitted, which was drafted by a group of experts under the auspices of the Swiss Federal Office of Public Health. According to this preliminary bill only holders of a recognized diploma of further education will be able to use the title "psychotherapist".

Sper ca ti-am fost (macar putin) de ajutor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09 Noi 2010 11:50 pm 
Neconectat
nou venit

da, foarte de ajutor, multumesc mult pentru raspunsuri!

spor!

Dya

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Sep 2013 8:59 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,
Suntem o famile cu doi copii, un baietel si o fetita, ne-am mutat in Zurich acum 2 luni si avem mare nevoie de ajutor de specialitate pentru baietelul nostru de 6 ani si jumatate. Crezi ca ne poti ajuta Dya?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 13 Oct 2014 5:03 pm 
Neconectat
nou venit

CatalinGavrila scrie:
Buna,
Suntem o famile cu doi copii, un baietel si o fetita, ne-am mutat in Zurich acum 2 luni si avem mare nevoie de ajutor de specialitate pentru baietelul nostru de 6 ani si jumatate. Crezi ca ne poti ajuta Dya?

Buna seara

Am vazut mesajul din pacate tarziu, dar daca mai aveti nevoie de ajutor, am putea discuta pe e-mail despre ce este vorba. Nu stiu cum se procedeaza pentru a va da adresa personala de e-mail, presupun ca ne poate ajuta administratorul site-ului?

Multumesc, numai bine
Dya

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 13 Oct 2014 5:13 pm 
Neconectat
Admin

Dya, apasa butonul "mp" sau butonul "email", ambele sunt imediat sub mesajul lui CatalinGavrila.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 24 Ian 2016 9:33 am 
Neconectat
nou venit

Draga Dya,
Scrie-mi pe adresa personala de mail ioana.cupsa@gmail.com pt ati spune mai multe despre experienta mea. Sunt psiholog si psihoterapeut si mi-am echivalat diploma de psihologie si acum am depus actele pt psihoterapie. Sper sa ne auzim curand. Ioana

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]