Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 1:15 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Va simtit singuri in Elvetia?
MesajScris: Mar, 03 Oct 2006 2:40 pm 
Neconectat
nou venit

Majoritatea romanilor plecati sufera de un sentiment de singuratate cand convietuiesc pe alte meleaguri. Oare acest sentiment pe care fiecare din noi il poate avea ce factori au la baza nasterii lui, cum putem sa stopam un astfel de sentimen, populatia bastinasa are un efect asupra psihicului roman?ce implicatii au astfel de sentimente in viata de zi cu zi a unui roman care si-a ales ca tara de domiciliu Elvetia? :roll:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va simtit singuri in Elvetia?
MesajScris: Vin, 15 Iun 2007 1:30 pm 
Neconectat
nou venit

Bineinteles ca romani plecati in alta tara sufera.Noi,romanii suntem mai deschisi,avem simtul umorului dezvoltat si diferite mentalitati despre viata.
Populatia,,bastinasa,, are mai multe impresii despre romaniisi din pacate majoritatea lor sunt negative.Asa ca este greu sa ne acomodam in aceasta diferita lume pentru totdeauna.
Sunt sigura ca multi sunt aici datorita sistemului politic din tara,prost guvernat si a mentalitatilor invechite,ramase din ,,epoca de aur,, inca in mintea romanilor.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Nu...
MesajScris: Sâm, 16 Iun 2007 10:39 pm 
Neconectat
nou venit

Eu sunt de parerea ca nu numai romanilor le este greu sa se simta bine in aceasta tara, problema sunt bastinasii, ei sunt prea inchisi pentru toata lumea. Eu locuiesc in Elvetia deja de 4 luni si mi-am facut multi prieteni, dar din pacate tot sunt si ei straini aici. Si am discutat chiar cu elvetieni si au zis ca asa-i mentalitatea lor, nu au ei sufletul deschis pentru toata lumea, dar mai bine zis pentru toti strainii (asa mi-am facut eu concluzie). Si totodata nici pe ei nu-i poti invinui, fiindca nici noi, la noi in tara nu prea agreem strainii :( .
Eu am ajuns la concluzia ca viata trebuie traita frumos si nu are nici o importanta ca locuiesti in Elvetia si nu ai prieteni elvetieni, in schimb ai prieteni din toata lumea...

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Nu...
MesajScris: Dum, 17 Iun 2007 12:38 am 
Neconectat
nou venit

Da,nu numai romanilor le este greu ci si altor nationalitati.Frecventez cursul de germana unde am intalnit diferite nationalitati si sunt loiali,prietenosi cu toti ceilalti.
Nu ma mira faptul ca nu accepta alte nationalitati si nici nu vreau sa comentez prea mult,las ,,istoria sa vorbeasca,,.
De ce nu agream straini in tara noastra?Si care ar fi?Ungurii?Au toate drepturile posibile,ce vor altceva,sa fie Transilvania a lor?

Este minunat sa ai prietenii din toata lumea si sa nu accepti ignoranta si injosirea altora.Oamenii sunt oameni cu caracer diferit,genetic mostenit din strabuni.

Nu mi-e rusine ca sunt roman oriunde m-as afla si indiferent de parerile altora!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Nu...
MesajScris: Lun, 18 Iun 2007 8:16 am 
Neconectat
nou venit

köchlin andreea scrie:
Si care ar fi?Ungurii?Au toate drepturile posibile,ce vor altceva,sa fie Transilvania a lor?

:D Ce-ai stiut zice... Ungurii de care vorbesti au avantajul ca nu sunt straini in Romania.

O alta intrebare pe care o am legat de ce ai scris anterior: ce inseamna loialitate in cadrul unui curs de germana?

Apropos de simtul dezvoltat al romanilor. Am povestit acum ceva vreme despre asta cu mai multi elvetieni si ei ziceau ca majoritatea bancurilor romanesti sunt primitive si mult prea dure.

Parerea mea:

Nu trebuie sa incercam sa tragem toata lumea pe calapodu' nostru. Elvetienii sunt mai altfel decat romanii. Asta nu o contesta nimeni. Daca e mai bine cum sunt ei sau cum suntem noi, e chestie de gust. Eu nu cred ca elvetienii au principial ceva impotriva prieteniilor cu strainii. Trebuie doar sa ai un sistem de valori apropiat de al lor. Banuiesc ca nici tu nu vrei sa fii prietena cu cineva foarte diferit de tine.

Aici mai este o problema... de unde incepem sa numim cunostintele prieteni. Zicea Taniusha ca e deja de 4 luni in CH si are multi prieteni.
Mie personal cuvintele multi si prieteni nu-mi merg mana in mana. Prietenii adevarati sunt putini (foarte putini). Restul sunt cunostinte... 4 luni sunt categoric prea putin timp pentru o prietenie.

-tic-tac.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Lun, 18 Iun 2007 3:32 pm 
Neconectat
nou venit

Ok, hai sa zicem ca ne-am pripit putin cu "prieteni", bine sunt cunostinte cu care in fiecare zi esti la ore si ne mai intilnim cu familiile in weekend la un piknic. Scopul a fost sa mentionez ca nici unul nu-i elvetian. Eu oricum sunt de parerea ca elvetienii au o alta mentalitate si alte principii de viata.
Cel mai mult am fost socata cind profesoara de la cursuri ne-a spus ca-i casatorita cu elvetian din partea germana, iar ea este din Franta si ei au venit in partea franceza a Elvetiei, fiindca rudele sotului nu puteau accepta in familia lor o straina :( .

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mar, 19 Iun 2007 6:51 am 
Neconectat
nou venit

Taniusha scrie:
Cel mai mult am fost socata cind profesoara de la cursuri ne-a spus ca-i casatorita cu elvetian din partea germana, iar ea este din Franta si ei au venit in partea franceza a Elvetiei, fiindca rudele sotului nu puteau accepta in familia lor o straina :( .

mda... am vazut si ceva film elvetian pe tema asta (titlul nu l-am stiut niciodata, asa ca ar fi prea mult sa zic ca-mi scapa acuma :) ). Ceva samanta de adevar trebuie sa fie. Pe de alta parte, stiu o groaza de elvetieni cu neveste asiatice, romance, rusoaice, etc. Deci cumva se poate si la ei...

Revenind la topic: noi iesim si cu elvetieni si nu tin minte sa fi facut ceva special in directia asta...

-tic-tac.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 13 Aug 2007 12:26 am 
Neconectat
nou venit

buna sunt simona schneiter si locuiesc in elvetia de 10 ani si am copii sunt elvetieni si romani ,am incercat sa imi fac o familie aici cu un cetatean elvetian si nu se poate nepotrivire de caracter ,adica elvetienii se cred tot timpul mai presus de altii ei stiu totul si critica totul ,si de romani pt ei suntem niste hoti .crede ti ca va puteti integra aici este foarte greu e bine la inceput dar dupa regretati .Eu cand merg acasa in Romania eu renasc stiu ca acolo ma simt bine dar cum stim totii situatia financiara nu ne permite sa locuim acolo ,dar acum am ajuns la concluzia ca decat sa stau aici in elvetia sa ma simt inferioara lor as prefera sa traiesc la mine acasa in romania .am ajuns la aceasta concluzie dupa ani de zile de suferinta si departarea acesta de tara ma facut sa apreciez momentele cand sunt in tara

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: ,,,,,,,,,,,
MesajScris: Mie, 15 Aug 2007 9:13 pm 
Neconectat
nou venit

:D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Mar 2008 1:46 pm 
Neconectat
nou venit

Eu locuiesc in Elvetia de la sfarsitul lui 2006.

Ma simt singura dar nu fata de straini ci fata de romani: am foarte multe cunostinte elvetieni, italieni, francezi, arabi, ukrainieni... tot tacamu' dar absolut niciun roman!

Nu am simtit niciodata vreo urma de discriminare negativa ba din contra.

Asadar trag concluzia ca exista (ca peste tot dealtfel) oameni si oameni, caractere si caractere... totul depinde de sansa!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 22 Mar 2008 1:58 pm 
Neconectat
nou venit

si eu traiesc de mult timp in elvetia,dar cunosc aproepe nici un roman.am ma intalnit in anumite locuri romani,dar din pacate nu sant pre interesati sa poarte o discutie inte romani.e pacat,dar adevarat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 22 Mar 2008 6:44 pm 
Neconectat
nou venit

Dar daca traim atat de multi romani si de atat de mult timp aici, si tot cam atat de multi nu avem contacte foarte multe intre noi....nu ar trebui sa putem deja trage o concluzie? sau macar sa incercam sa gasim cauzele? Din pacate si din experianta multi romani si-au purtat Romania lor cu ei, si nu numai sarba, hora, si sarmalele, ci invidia, barfa, ba chiar acea comuna stare de fapt atat de normala in Romania , unde scara blocului devenise "ulita pe verticala".
Aici ori s-au facut grupulete unde se intra cu greu, si apoi esti disecat si imprastiat in toate vanturile. sau chiar nu ai cum sa intri. Ori ce-a de-a doua categorie, unde prefera sa-si faca sarmalele singuri, si hotarasc ca oamenii sunt oameni .... ca prietenii ii poti avea de oriunde, dar nu fiindca sunt de aceeasi nationalitate ci fiindca au ceea ce ai vrea tu sa gasesti la un prieten...

Cel mai frica imi e de FRICA insasi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Mar 2008 9:19 am 
Neconectat
nou venit

Despre grupulete,barfa si invidie nu pot spune prea multe.din pacate am avut putin de a face cu romani aici. despre site-ul acesta am auzit doara de putin timp.dar parerea mea este ca invidia si barfa mai mult o intalnesti intre femei si mai putin intre barbati.barfa si invidie exista peste tot nu numai la romani.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Mar 2008 9:24 am 
Neconectat
nou venit

Am vrut sa raspund mai demult comentariilor de pe acest post, dar acum am gasit timp.
Unii se intreaba cum sa stopeze acest sentiment de singuratate pe care il au romanii in strainatate ( dar ce e numai cazul romanilor?). Altii descopera ca pamantul e rotund (cica " parerea mea e ca au alte mentalitati elvetienii). Dar ce dragilor asta era ceva de descoperit? ASTA E BATUTA IN CUIE!!!!!!!!

Sau trebuie explicat ce este aia mentalitate?

"Ce este tipic pentru modul în care gîndesc si se comporta oamenii, ce fel de legaturi au unii cu altii, ce mijloace de comunicare folosesc, care le sunt normele de apreciere, din ce unghi privesc lumea?
În limbajul curent, mentalitatea desemneaza o stare de spirit, un mod de a vedea lucrurile fundamentat pe principii, maniera asociata obiceiurlor observate în comportamente. În acest sens, se obisnuieste sa se spuna "ce mentalitate! …" pentru a condamna conduita si morala pe care pare ca se sprijina aceasta conduita. Intuitiv, se leaga asadar, comportamentele si principiile pe care se fundamenteaza actiunile. Prin urmare, mentalitatea face referire la ceva ce este comun indivizilor unui grup. Acest ceva poate fi: comportamente, moduri de viata si norme de apreciere, caracteristici si trasaturi tipice. Mai precis, notiunea de mentalitate presupune cultura interiorizata, tipul modal al personalitatii care se stabileste exclusiv prin frecventa incidentei, achizitii comune care servesc drept referinte permanente si inconstiente în perceptia sociala si diferite evaluari, intervenind în orientarea conduitelor. Mentalitatea poarta în ea o viziune asupra lumii si genereaza atitudini (maniere de a fi) fata de elementele mediului care constituie obiecte nodale - referenti esentiali ai identitatii grupale.
Mentalitatea / universul mental se constituie ca si nucleu identitar grupal. Caracteristicile care sunt cuprinse în definirea mentalitatii sunt în mare parte deduse din toate celelalte informatii referitoare la grup. O analiza de continut a tuturor expresiilor colective permite stabilirea principiilor constitutive ale mentalitatii: coduri si norme de comportament; modele si contra-modele; reprezentari colective; sisteme de opinii, de credinte; atitudini fata de obiecte nodale. Cu ajutorul tuturor acestor elemente se elaboreaza universul mental al grupului care organizeaza într-un fel coerenta ansamblului activitatilor sale si da un sens - care este sens pentru un grup - ansamblului mediului trait sau creat. La fel ca si cultura interiorizata, o mentalitate poate fi sintetizata sub forma unui sistem de premise, de modele si reprezentari (de exemplu, trebuie sa creezi si sa inovezi - mentalitate progresista; trebuie sa analizezi si sa rationezi - mentalitate rationalista). Prin urmare, încercînd o expunere mai sistematica a ceea ce se întelege prin mentalitate, se poate conchide ca aceasta reprezinta sistemul valorilor la care se ataseaza viziunea asupra lumii, atitudinile fata de obiectele nodale (univers, viata, divinitate, timp, organizare sociala etc.) si comportamentele tipice ale unui grup de indivizi (sau ale unui individ reprezentativ pentru grup). Pentru un grup, mentalitatea este cadrul de referinta rezultat prin asimilarea normelor si valorilor existente în cultura ambianta; aceasta este asadar, amprenta lasata în psihism de catre caracteristicile comune ale socializarii. Prin aceste comportamente tipice, mentalitatea este o expresie a culturii interiorizate. Sistemul de referinta care constituie mentalitatea intervine în mod constant ca si o grila de decodare a lumii si informatiilor primite, aceasta fiind sistemul de interpretare al universului grupului. În concluzie, mentalitatea apare ca si sistem de referinta, sistem al reprezentarilor, sursa a interpretarilor asupra lumii si sursa a expresiilor specifice ale grupului, ca nucleu al identitatii grupale."
"Vocabularul societatii plurale", editat de Fundatia pentru o Societate Deschisa, Timisoara, 1998

Cati dintre strainii care vin aici incearca mai intai sa citeasca din istoria Elvetiei (in cazul asta), sa-i cunoasca obiceiurile, ritmul,calcatura, sa-i citeasca clasicii si contemporanii, cati stiu care sunt evenimentele care au dus la anumite schimbari, decizii, etc? Cati ar putea spune care sunt regulile de cominucare si de ce unele diferite?Inainte de a ne plange si a reclama , am face bine sa incercam sa vedem de ce ei sunt asa , si de ce noi suntem altfel...ce este pozitiv la ei , si ce am putea noi prelua sau ce este negativ la noi si am putea intelege ce ar trebui schimbat.
Eu aud doar lumea plangandu-se, dar multi nu stiu nici macar de ce magazinele se inchid la ora 18.30( de exemplu), care e logica din spatele acestei decizii.

Auzi! noi descoperim ca ei au alta mentalitate!!!!!!!!!!!!!!!!! si cum nu e destul , insistam in ignoranta incercand sa aratam ca a noastra ar fi mai buna...

A sta mereu in comunitate de romani, nu e nici pe departe un lucru pozitiv integrarii, credeti ca asa protejati cultura Romaneasca? Formarea "ghetourilor" e cel mai periculos lucru. Nu poate intra nimeni din exterior, deci nu o sa va poata intelege, si cei care stau inchisi in aceste cercuri, nu or sa invete ce este in exterior, ce se intampla in lumea ( patria) in care traiesc, si asa nu se vor integra in veci, se vor doar autocompatimi. O persoana care reuseste sa aduca o trupa de teatru, de muzica,(astea sunt numai exemple, ar putea fi facute multe lucruri) din tara, sa o prezinte aici elvetienilor, a facut mult mai mult cunoscuta cultura noastra celor de aici , decat cei care stau in comunitati si formeaza ziduri pentru restul lumii.

Ultima oară modificat de Virginia Gaus pe Sâm, 26 Apr 2008 9:26 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Apr 2008 11:54 pm 
Virginia draga, de abia a iesit soarele de cateva zile si ai reusit sa ma bagi iarasi in ceata. Nu contest adevarul spuselor tale ( desi...acest adevar putea fi spus mult mai simplu, decat in modul alambicat in care ai facut-o tu), mai ales ca ai adus argumente suficiente si de bun simt, insa.... '' sinergia faptelor '' a ex-presedintelui Romaniei era parca mai pe intelesul marii majoritati a conationalilor nostri.
Referitor la relatia roman-elvetian, sau elvetian-roman, am o opinie foarte simpla si clara, pe care o voi reda mai jos:

CAMARA

bucatele dintr-o camara
se hotarara intr-o seara
sa faca o intrecere,
urmata de-o petrecere
pentru a stabili, vezi bine,
dintre bucate - oare cine?-
este mai gustoasa
si mai aratoasa
si-ar avea intaietate
la gusturi rafinate.
pentru ca fiecare
spunea ca ea are
mai mare cautare
intre felurile de mancare.
se stabilira si jurati
din trei carnati,
care sa cercetaze
si sa analizeze
sa delibereze
si-apoi sa-ncoroneze
in timpul sindrofiei
pe regele bucatariei.
si sa vezi forfoteala
si inghesuiala,
ce se aromara
si se condimentara,
sperand fiecare
la premiul cel mare.
ce mai incolo si-ncoace
prima intra ciorba de potroace.
numai in pas de dans
pe ritm de vals,
toata in zdrente de ou
si cu un mantou
gros de leustean
si maghiran,
cu guler de taitei
si insotita de un ardei
iute, bineinteles
care sa o ajute la mers.
dar un carnat,
mai afumat,
o respinse.
pentru ca se prelinse
peste marginea la oala.
asa ca nu facu nici o scofala,
pentru ca asa ceva nu se cade
atunci cand este vorba de parade.
si apoi,
nu stiu cum se facu,
dar se vazu
ca este si suferina
pentru ca prea era aburinda.
apoi, in doua caserole
veni iahnia de fasole
impanata cu costita afumata,
urmata de o salata
de varza murata.
dar nici aceasta nu reusi,
pentru ca se socoti
ca prepararea ei,
are prea multe faze.
si in plus,
mai produce si gaze.
intra apoi, pasind maiestuos
aristocrata salata de boeuf,
garnisita cu multa maioneza
intr-o salatiera obeza.
si, desi parea apetisanta
si era de-o eleganta chiar frapanta,
se admise ca pica greu la ficat
si mai da si durere de cap.
piftia, desi ademenitoare,
se hotara ca e prea mirositoare
si neavenita pentru nasurile fine.
asa ca mai bine,
fara fasoane si fanfaronada
sa treaca mai la coada.
friptura de purcel
intarzie nitel,
ca sa-si aranjeze marul din gura.
dar se facu o adevarata tevatura
cand se vazu ca pe soriciul lucios
sosul era prea gros.
iar pe deasupra,
purcelul copt, era mort.
si apoi defilara
prin intreaga camara
multime de oale si cratiti babane
zeci de platouri si de castroane,
venira sarmalele,
dolofanele,
sarailiile si baclavalele,
iar la sfarsit, incheind pleiada
venira tortul si rulada.
dar, oricat au defilat la parada
n-au mai apucat sa vada
cine a castigat,
pentru ca....... s-au alterat.
inclusiv cei trei carnaciori
judecatori.
doar un mar,
mai rusinos,
uitat undeva pe raftul de jos,
le spuse la toti:
"voi sunteti morti.
asa ca, degeaba ma pizmuiti
este firesc acum sa putreziti
cand sunteti fierti copti si prajiti.
eu, desi mic de statura,
sunt asa de la mama natura
si nici nu-mi doresc altfel sa fiu.
e de ajuns ca sunt VIU."
si cu o saritura usoara
se rostogoli iesind din camara,
spunandu-si cu oroare:
"pffuu, nu mai poti trai in asemenea duhoare!
asa ca, in urma scandalului
eu am ramas regele balului."
si isi puse o coroana
dintr-o banana.

Q.E.D.

Concluzia...o trage fiecare dupa mintea si priceperea sa
Lumina Pastelui sa lumineze casele si sufletele voastre

Nick

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Apr 2008 10:00 am 
Neconectat
nou venit

Si fiindca tot vine Sfantul Paste iar cadenta deja ai dat-o tu in mesajul tau, o sa scriu aici o poezie pe care mi-am amintit-o acum cateva zile.

La Pasti

Astazi in sufragerie
Dormitau pe-o farfurie,
Necajite si manjite,
Zece oua inrosite.

Un ou alb, abia ouat,
Cu mirare le-a-trebat:
-Ce va este fratioare,
Ce va doare?
Nu va ninge, nu va ploua,
Stati gatite-n haina noua
Parca Dumnezeu ma ierte,
N-ati fi oua...
-Suntem fierte!
Zise-un ou rotund si fraise
Langa pasca cu orez.
Si schimbandu-si brusc alura,
Toate-au inceput cu gura:
-Pan'la urma tot nu scap!
-Ne gateste de parada.
-Ne ciocneste cap in cap
Si ne zvarle coaja-n strada...
-Ce rusine!
-Ce dezastru!
-Preferam sa fiu omlet!
-Eu, de m-ar fi dat la closca,
As fi scos un pui albastru...
-Si eu, unul violet...
-Eu mai bine-ar fi sa tac:
Asa galben sunt ca-mi vine
Sa-mi inchipui ca pe mine
M-a ouat un cozonac!...

G.T.

Sarbatori fericite la toata lumea!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Apr 2008 11:49 am 
Bun asa,

Paste fericit la toata lumea

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Iun 2008 3:09 am 
Neconectat
nou venit

Madyna scrie:
Eu locuiesc in Elvetia de la sfarsitul lui 2006.

Ma simt singura dar nu fata de straini ci fata de romani: am foarte multe cunostinte elvetieni, italieni, francezi, arabi, ukrainieni... tot tacamu' dar absolut niciun roman!

Nu am simtit niciodata vreo urma de discriminare negativa ba din contra.

Asadar trag concluzia ca exista (ca peste tot dealtfel) oameni si oameni, caractere si caractere... totul depinde de sansa!

Da, shi eu sunt aici de catziva ani shi din pacate o parte din romanii pe care i'am intalnit au incercat sa se prefaca ca nu sunt romani (neshtiind ca eu sunt). sunt un pic dezamagit da in fine, inca mai am incredere ca sangele apa nu se face shi ca suntem destul de deshteptzi cat sa nu ne lasam prada singuratatzii shi sa lasam prostiile la o parte shi sa nu uitam ca cel mai important e sa fim unitzi! Va este dor de tzara? Va invit cu prietenie pe www.romanism.net shi de asemenea sa va inscrietzi shi pe forum-ul www.noiigolani.ro ... ca sa vedetzi ca daca unii dintre noi uita cine sunt, altzii nu uita NICIODATA! Sunt nou aici pe site shi ashtept cu bucurie sa va cunosc pe totzi! De altfel ar trebui sa ma prezint, ma numesc Doru shi sunt ieshean la baza shi roman 100% :), am 25 de ani shi locuiesc in Lausanne. shi apropo de "roman" ... HAI ROMANIA!!!

Scoală-ţi Ţară, voevozii!!! character is what you are in the dark.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Iun 2008 3:33 am 
Neconectat
nou venit

Salut Virginia, sunt mai mult sau mai putzin de acord cu ceea ce spui, dar a propos de "defectele romanilor" mi se pare ca prea despici firu'n 14 :D. Mie mi se pare mult mai simpla treaba ... atat timp cat ne pastram bunul simtz pe care ni l'au dat parintzii shi inima deschisa ca sa zambim shi sa fim prietenoshi, shi ochii deschishi ca sa observam shi sa respectam "regulile casei" o sa fim bine primitzi oriunde. Iar cand asta nu functzioneaza cu cineva inseamna ca acea persoana nu ne merita prezentza. Shi vorbind tot despre mentalitate, prea mult ne'a intrat in cap ca singurul drept pe care'l avem e acela de a tace (multzumim comunismului care traieshte shi astazi prin/printre noi). Shi acum ceva de suflet pentru mine... (ca am vazut ca va place poezia)

JALE BASARABEANĂ

Românie, Românie
Ce-ai lasat ruşii să vie
Să ne ducă ‘n pribegie?

Că vin nesfarşită brumă
Şi norocul ni-l sugrumă,
Sugruma-i-ar foc şi ciumă…

Stema scumpă de domnie
E şi ea in pribegie.
Ţara-i jale şi urgie…

Lanţul gleznele ne strânge,
Plânge tot Românul, plânge,
Nistrul duce numai sânge…

Pârcălabii şi hatmanii
Trec prin noapte umbre stranii
Ca i-au turburat duşmanii…

Şi in goana lor nebună
Se inalţă’n scări şi sună
Jale grea din corn de lună…

Scoală-ţi Ţară, voevozii,
Că păgânii-s mulţi ca bozii
Şi ne latră ca zăvozii…

Cheamă-ţi codrule, voinicii
Că ne’neacă veneticii,
Căpcăunii, bolşevicii…

Tu Hotin, străbun Hotin,
Eşti azi singur şi străin,
Şi păgânii vin şi vin…

Voi stejari de la Tigheci
Daţi alarma pe poteci
Că ne prăpădim pe veci…

Nistrule, să te ridici,
Căpitan peste voinici,
Să-i strivim pe venetici…

Furtunos să ieşi din maluri,
Peste şesuri, peste dealuri
Şi să-i ingropăm sub valuri…

Să le dăm pământ sub glie
Tuturor ce-or să mai vie,
Românie, Românie…

de Vasile Posteucă

Scoală-ţi Ţară, voevozii!!! character is what you are in the dark.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 07 Aug 2008 7:57 pm 
Neconectat
nou venit

sunt plecat de 15 ani din rominia si mein hoby este sa calatoresc din asia pina tot continentul american ce inseamna sa fii singur ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Aug 2008 12:06 pm 
Neconectat
tânără speranţă

mda...unde dai si unde crapa...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Aug 2008 7:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

oh, acum citit mai atent....si eu plecat de ganze 6 luni de la rumanien si uitat cum zice la aia...malai fiert cu apa...poate ajuta cineva la mine...

sanchi

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Aug 2008 8:31 pm 
Neconectat
nou venit

va multumesc pentru comentarul prietenos.... apa fiarta cu malai se numeste mamaliga

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Ian 2009 1:24 am 
Neconectat
nou venit

Deabia acum am citit discutia pe tema "va simtiti singuri in Elvetia". Le dau dreptate lui CEASU si desigur Virginiei.
Sunt aici in Elvetia de aproape 10 ani si sunt casatorita cu un elvetian din partea germana am cu el 2 copii. Suntem ca si in primul an de casatorie.
Parerea mea e ca singuratatea de care sufera uni, li se datoreaza lor personal.E povestea drobului de sare. Daca vrei ceva de la viata nu te lasa, zbatete pana reusesti. Ce e cu sentimentul de bieti martiri in alte tari.Cine nu reuseste sa se adapteze in alte tari sa se duca acasa ca e mult mai bine, esti intre ai tai si daca te calca vreo unul pe picioare il ierti ca e de-al tau. Cineva a spus mai sus ca daca intri la cineva in casa trebuie sa-i respeti casa si regulile daca nu stii unde e usa. Asa e si aici ai posibilitati mai mari dar trebuie sa-i respecti asa cum sunt ei. Ca nu degeaba sunt cunoscuti pe toate planurile ca cei mai buni experti. Si daca le citim putin istoria vedem ca multe personalitati din toate domeniile care sunt cunoscuti in toata lumea, sunt elvetieni.Sa incercam sa-i lom asa cum sunt ei si o sa vedeti ca o sa vina inapoi acelasi sentiment.
Si eu cand am venit pt prima oara visam la o viata in roz dar am vazut realitatea si mi-am dat seama ca in Ro e la fel. Pt o femeie care se marita si are 2 copii asa cum a povestii Simona mai sus ,ce poate asteapta de la viata mai mult? Nu cred ca in Ro maritandu-se cu un roman si avand 2 copii mai avea timp de "cascat gura pe la tarabe". Depinde de la persoana la persoana si de norocul pe care il avem. Si aici si in Ro sunt persoane fericite si nefericite.
Intradevar din punctul meu devedere imi lipseste cineva de la mine de acasa. Am o viata de cuplu superba, locuiesc intr-o regiune unde 50% sunt straini de peste tot, am mute cunostinte si prieteni aici dar parca ceva imi lipseste, acel ceva care ma leaga de tara mea de origine, ca deacum aici e tara mea care ma adoptat. Asa ca sunt aici pe sait si nu ma las pana nu gasesc o romanca cu care sa ma potrivesc si care nu locuieste departe de mine.
Sfatul meu e sa uitam de acest sentiment de autoflagelare si trasatura de caracter care ne predomina pe multi "fudulia" si sa ne vedem de ale noastre. Cred ca oricare roman e reticient cand e vorba sa cunoasca un alt roman intr-o tara in care sunt cam rar ,dar cand ii auziti pe strada vorbind romaneste , oprestete si tragel de mana si daca crezi ca iti poate deveni prieten nu te lasa fa tu primii pasi.
Un an nou cu sanatate si cu mai putina singuratate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16 Ian 2009 5:37 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua dragilor!

Interesant ce s-a scris aici.Am si ras,cu unele n-am fost chiar de acord,asa suntem noi oamenii,e normal nu?
Sa va spun parerea mea.Eu am stat o vreme in Nuernberg si acolo sunt destui romani.In Zuerich am stat iar o vreme,si si aici sunt ceva romani.In Zuerich am intalnit o romanca pe care o stiam din scoala si ne-am intalnit intamplator pe strada.Mi-e draga ca o sora si sunt bucuroasa ca am reantalnit-o.In rest,desi mi-am dorit sa cunosc romani,mi-am dat seama ca e mai bine sa ma tin departe de ei.Sa nu ma intelegeti gresit,sunt o fire sociabila si numai un roman poate sa inteleaga ce simte alt roman,dar eu am vazut aici ca majoritatea romanilor care sunt plecati de-acasa sunt invidiosi pe alti romani,mai iute le-ar pune bete-n roate decat sa le de-a un sfat bun,sunt foarte suspiciosi,si reci.Si daca deja au un cerc de cunoscuti romani incearca sa te judece si sa rada de tine,de parca ei ar fi cei mai buni pe lume.Da,un amestec de aroganta idioata si invidie.Asa ca mi-am zis ca n-am nevoie de romani de genul asta,ma descurc si singura.
Sunt deschisa pt.oameni cu frica de Dumnezeu,cu suflet bun si sincer,fara ifose si nazuri.
Cat despre elvetieni,daca stiu numai ca romanii sunt tigani,fura,cersesc si alte cele,normal ca sunt circumspecti.Dar sunt destui si cei care se cred mai buni numai pt ca s-au nascut aici.Asa ca lasati-i fratilor in plata Domnului cu prejudecatile lor,ce,n-aveti alte probleme?Va salut!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]