Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 6:18 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Studii masterale in elvetia
MesajScris: Mie, 13 Iul 2011 3:08 pm 
Neconectat
nou venit

Buna, am cautat pe forum dar nu am gasit nimic de acest gen, poate am omis sau poate nu exista...in fine cred ca unii ca mine care vor sa studieze in Elvetia apreciaza subiectul. Sunt convins ca exista si romani la studii in Elvetia...numai ca nu ii cunosc :-* poate prin intermediul acestui forum ne vom cunoaste...ce vreau eu...sa imi explice cineva (ca la prost) pasii ce trebuiesc urmati pentru a face un master in Tara Cantoanelor si toate detalile care tin de acest lucru...nu stiu daca imi va raspunde cineva deoarece am vazut aici mai mult trimiteri pe link-uri decat explicatii ca la carte ...uitata-te acolo de parca odata ce dai link-ul nu ai sti sa expui cele relatate pe site intr-o propozitie sau de ce nu...chiar fraza ...daca am greseli de ortografie sa imi fie cu iertare...Va multumesc anticipat ^:)^

Sus

Subiectul mesajului: Re: Studii masterale in elvetia
MesajScris: Mie, 13 Iul 2011 5:26 pm 
mihnea scrie:
Buna, am cautat pe forum dar nu am gasit nimic de acest gen, poate am omis sau poate nu exista...in fine cred ca unii ca mine care vor sa studieze in Elvetia apreciaza subiectul. Sunt convins ca exista si romani la studii in Elvetia...numai ca nu ii cunosc :-* poate prin intermediul acestui forum ne vom cunoaste..^:)^

Poate ca nu ai cautat chiar ...amanuntit. :D Exista o asociatie a studentilor.
mihnea scrie:
ce vreau eu...sa imi explice cineva (ca la prost) pasii ce trebuiesc urmati pentru a face un master in Tara Cantoanelor si toate detalile* care tin de acest lucru.....^:)^

...probabil se va gasi cineva sa explice, asta daca isi va permite din punct de vedere "timp".("timpul vacantelor", "timpul costa bani", etc) ;)

mihnea scrie:
nu stiu daca imi va raspunde cineva deoarece am vazut aici mai mult trimiteri pe link-uri decat explicatii ca la carte ....

...tre'sa functioneze cumva principiul "pica para malaiata in gura lui natafleata"? -...asa, ca sa stim si noi. :?

PS: daca nu te superi ca te intreb, scoala nu te-a invatat ca daca vrei un raspuns TREBUIE SA-L CAUTI? Link-urile respective sunt "cârje" pentru cei mai putin insolenti sau mai ...modesti(la alegere :) ).

mihnea scrie:
uitata-te* acolo de parca odata ce dai link-ul nu ai sti sa expui cele relatate pe site intr-o propozitie sau de ce nu...chiar fraza ...daca am greseli de ortografie sa imi fie cu iertare...Va multumesc anticipat ^:)^

:D :D :D
Daca nu te superi ca te intreb, dai mai mult credit unui "rezumat" decat informatiei de la sursa?

(In ideea ca citind materialele respective iti poti "face o imagine" singur? Ori informatia trebuie "filtrata" -asa avem pe cine da vina pt greselile noastre?)

Si pana la urma DE CE AR TREBUI CINEVA SA-SI PIARDA TIMPUL SA FORMULEZE "PROPOZITII SAU DE CE NU ..CHIAR FRAZE" pentru un ...comod?

Si DA, ai greseli de ortografie si de exprimare (putin cam multe pentru un tanar "masterand")

Oricum BAFTA!!! :)

Sus

MesajScris: Mie, 13 Iul 2011 6:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

mihnea scrie:
Buna, am cautat pe forum dar nu am gasit nimic de acest gen, poate am omis sau poate nu exista...

Ca sa vezi- nu ai gasit detalii despre Master pe forum. Culmea, eu chiar am deschis un topic: viewtopic.php?f=34&t=2260
Si multi mi-au raspuns!

mihnea scrie:
ce vreau eu...sa imi explice cineva (ca la prost) pasii ce trebuiesc urmati pentru a face un master in Tara Cantoanelor si toate detalile care tin de acest lucru...nu stiu daca imi va raspunde cineva deoarece am vazut aici mai mult trimiteri pe link-uri decat explicatii ca la carte ...uitata-te acolo de parca odata ce dai link-ul nu ai sti sa expui cele relatate pe site intr-o propozitie sau de ce nu...chiar fraza ...

In afara faptului ca cei de pe forum vor sa te ajute, chiar si cu linkuri, nu esti multumit si tu vrei mura-n gura.

Cel mai bine ar fi sa citesti linkul de mai sus si apoi daca mai alte intrebari , intrebi aici.

Asociatia studentilor din Zurich
http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=48049329168

Sus

MesajScris: Mie, 13 Iul 2011 8:01 pm 
Neconectat
nou venit

Face parte din generatia fara camere de supravegheat la BAC!!!! 8-|

Sus

MesajScris: Mie, 13 Iul 2011 8:39 pm 
Alejandra scrie:

:)) :)) =))

Sus

MesajScris: Mie, 13 Iul 2011 10:24 pm 
Neconectat
nou venit

:)) pupici

Sus

MesajScris: Joi, 14 Iul 2011 11:22 am 
Alejandra scrie:

Sau din generatia care sufera de miserupism si misecuvenism.
Candidatul ideal pt. studii masterale in Elvetia.
:p :)

Bafta, Mihnea, incearca-ti norocul. :)

Sus

MesajScris: Joi, 14 Iul 2011 11:39 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

mihnea scrie:
Buna, am cautat pe forum dar nu am gasit nimic de acest gen, poate am omis sau poate nu exista...

De acest gen?

Repetitio est mater studiorum...

Sus

MesajScris: Joi, 14 Iul 2011 1:34 pm 
Neconectat
nou venit

Foarte frustrate fetele de pe forum ... mai veniti in tara :)) sau incercati sa iesiti de pe blog si mergeti undeva sa va mai "calmati"...foarte repede luati foc...easy ca e pt toata lumea ...Munca asta ce face din om..va streseaza

Sus

MesajScris: Joi, 14 Iul 2011 4:45 pm 
Neconectat
nou venit

:)))Cine vorbeste!! :pirate:
Apropo,daca ajungi sa faci masterul in Elvetia ai mare noroc ca nu iti vor preda in limba materna!
Si ca sa imi satisfac "frustrarea" si curiozitatea,ne poti lamuri si pe noi,astea frustrate,ce facultate ai facut?
Si de pe ce blog sa iesim?Eu stiam ca se numeste FORUM!!uffff

Sus

MesajScris: Joi, 14 Iul 2011 5:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

mihnea scrie:
Foarte frustrate fetele de pe forum ... mai veniti in tara :))

Pai parca ziceai ca mai faci o pauza ?

Sus

MesajScris: Vin, 15 Iul 2011 12:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

mihnea scrie:
Foarte frustrate fetele de pe forum ... mai veniti in tara :)) sau incercati sa iesiti de pe blog si mergeti undeva sa va mai "calmati"...foarte repede luati foc...easy ca e pt toata lumea ...Munca asta ce face din om..va streseaza

Eu vroiam sa iti explic pas cu pas, ca la prosti, ce trebuie sa faci pentru a studia aici DAR bine ca nu mi-am pierdut timpul. Esti nerecunoscator si postarile tale mi se par de prost gust.
Si de ce ar trebui sa mergem in tara? Sa vedem neciopliti ca tine? :-o .
Mergem si in tara, in vacante bineinteles, ca sa ne petrecem timpul cu familia si prieteniii, nu cu persoane ca tine.... iesim de pe FORUM cand avem altceva de facut (studii, job etc.) si culmea eu chiar sunt o persoana calma.
Daca citesti articolele de pe FORUM, gasesti info!!

Sus

MesajScris: Vin, 15 Iul 2011 12:24 pm 
Neconectat
Admin

princessduck scrie:

Sa-ti treaca imediat parerea de rau ca ai plecat :)

Sus

MesajScris: Vin, 15 Iul 2011 12:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
princessduck scrie:

Sa-ti treaca imediat parerea de rau ca ai plecat :)

Ehe, plec peste 2 saptamani dar ma intorc in Septembrie :hoo:

Sus

MesajScris: Vin, 15 Iul 2011 1:18 pm 
Neconectat
Admin

princessduck> poate pupicii lui mihnea erau pentru tine?! :)

Vacanta placuta la toata lumea si daca mai aveti ceva de spus la subiect, dati-mi mesaj privat sa il redeschid. Imi pare rau dar ati deviat cam multisor.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]