Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 10:05 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Certificat nastere Elvetia
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 12:12 am 
Neconectat
tânără speranţă

Autoritatile helvete (Fr) cer pentru inregistrarea unei nasteri (certificat de nastere) urmatoarele acte: certificate nastere parinti, datate de mai putin de 6 luni (?!) si cu apostila.
Ideea-i ca-n hartiile inmanate la maternitate, in timpul uneia din ultimele consultatii efectuate inaintea nasterii, mentionau doar de traduceri ale actelor intocmite intr-o alta limba decat cele oficiale, traduceri efectuate de catre traducatori recunoscuti. Dupa nastere au scos o alta hartie (ca cealalta era pentru cazurile ''standard'') cu alte conditii pentru cei ce au permisele ca cetateni romani. Daca permisele erau facute pe a doua cetatenie a parintilor (nu cea romana), era OK doar traducerea (cetateni ai tarii X, nascuti in Ro).

Are careva idee unde gasesc regulamentul asta pe care l-au schimbat (sau adoptat)? Este de competenta federala sau cantonala?
In ultima instanta ori trebuie platiti 102 CHF/parinte la ambasada si actele vin in 3 luni, ori 72 CHF/procura pentru cineva ce se va ocupa in Ro de acte (+40 apostila pusa la ambasada). Intre timp copilul exista fizic insa nu in acte, nu se poate face pasaport pentru nici una din nationalitatile parintilor din lipsa de act de nastere.

Care-i treaba cu apostila asta, nici certificatele trilingve nu sunt recunoscute in Elvetia? De ce trebuie ca certificatele de nastere trebuie sa fie datate de mai putin de 6 luni?

Cu multumiri,
H&H

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Certificat nastere Elvetia
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 8:28 am 
haihui scrie:
Care-i treaba cu apostila asta, nici certificatele trilingve nu sunt recunoscute in Elvetia? De ce trebuie ca certificatele de nastere trebuie sa fie datate de mai putin de 6 luni?
H&H

Din pacate nu sunt recunoscute si, din fericire, Elvetia si Romania sunt semnatare ale conventiei de la Haga (ca altfel era si mai nashpa!). Iar regula cu 6 luni, e REGULA si nu se discuta...

Despre apostila vezi postul din 24 iunie 11:04 de aici: viewtopic.php?f=12&t=2662 cu link-urile aferente.

haihui scrie:
Are careva idee unde gasesc regulamentul asta pe care l-au schimbat (sau adoptat)? Este de competenta federala sau cantonala?

Cred ca e de competenta federala si mi se pare ca l-am vazut pe site-ul administratiei federale

haihui scrie:
In ultima instanta ori trebuie platiti 102 CHF/parinte la ambasada si actele vin in 3 luni, ori 72 CHF/procura pentru cineva ce se va ocupa in Ro de acte (+40 apostila pusa la ambasada). Cu multumiri,
H&H

Ar mai fi o varianta: de apelat la o agentie tip Consultatia Grup (http://www.pasapoarte.ro/). Mersul e asta:
-contactezi agentia, spui ce vrei
-ti se trimite pe net o copie dupa un act de identitate al unei persoane
-faci o procura pt obtinerea actelor prin intermediul persoanei respective (procura TREBUIE apostilata aici) o expediezi la agentie.
-agentia se ocupa, iti arata pe net documentele solicitate si traducerile respective
-faci plata prin Western Union (asa cer ei)
-in momentul in care au primit banii, iti expediaza documentele prin DHL
-dezavantaj: tarif destul de piparat

In situatia ta, eu as proceda in felul urmator:

-fac procura apostilata (obligatoriu) pt o persoana in Ro (prin care o imputernicesc sa obtina actele respective)
-persoana merge la "Serviciul public comunitar de evidenta persoanelor" din localitatile de NASTERE si obtine documentele (conform legii, in 24 sau 48 de ore de la depunerea cererii- nu-mi amintesc exact..)
-persoana merge cu documentele respective la Prefectura competenta si le apostileaza (institutia subprefectului se ocupa de asta)
-cu documentele apostilate, se prezinta la un birou de traduceri ce va efectua traducerea documentelor respective (daca limba cantonului in care locuiesti NU este franceza), traducerea apostilelor si legalizarea semnaturii traducatorului.
-iti expediaza documentele

***Exista birouri de traduceri care au ca serviciu si apostilarea. Din pacate, daca nu se afla in capitala de judet, durata obtinerii apostilei este de minim o saptamana (intrucat un angajat al biroului respectiv merge periodic "la judet")

Varianta pe care am propus-o este cea mai ...economica.

Succes si felicitari pentru junior ! :) Sa fie sanatos si fericit si sa va bucurati de el! :) @};- %%-

PS Scuze, doar acum am vazut ca e vorba de partea franceza. Deci se traduce doar apostila.

Ultima oară modificat de luminita pe Joi, 29 Sep 2011 10:27 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 8:35 am 
Neconectat
nou venit

parere de ne-expert: actul oficial e chiar conventia de la haga prin care o tara isi recunoaste alteia actele apostilate.

certificatele de nastere trebuie sa fie mai noi de 6 luni pentru ca se pot schimba date de pe ele: tatal tau nu te mai recunoaste, ti-ai schimbat numele, si alte chestii improbabile, dar posibile.

exact cum ai zis tu initial: traduceri ale actelor intocmite intr-o alta limba decat cele oficiale. certificatele de nastere noi au una din limbile oficiale. noua nu ne-a cerut traducere, doar apostilare, ca doara franceza stiu sa citeasca chiar si in partea germana. :D incearca sa mergi la alta ora a zilei cand e alta ucenica la ghiseu.

apostila e o conventie internationala care zice: da, statul roman zice ca nenea sau tanti care a eliberat actu e chiar ala/aia care are dreptul sa o faca si tu nu ai cumparat hartia aia la Aldi.

daca ai pe cineva in tara cre sa se ocupe de acte, poti scrie tu procura. o semnezi in fata unui notar elvetian care iti valideaza semnatura: 20Fr in zona ZH. Dupa aia apostilezi 40Fr, ca conventia functioneaza im abele directii, si trimiti in RO la scos de acte noi.

--tic-tac.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 12:30 am 
Neconectat
tânără speranţă

Multumim de urarile adresate parintilor si pentru explicatii.

Necesitatea apostilei o-nteleg, c-asa s-au inteles ei la Haga.
Necesitatea unui act mai recent de 6 luni mi se pare o mare tampenie (opinie personala, nu vreau sa jignesc autoritatea ce o reclama) din moment ce documentul este trilingv, filigranat si cu apostila (deci autentificat legal, conform conventiei de la Haga). Cum au ajuns ei la cifra asta de jumate de an? De ce nu de o luna, de ce nu de un an? Dar cel de 7 luni de ce nu-i valabil, pe cel de 6 luni nu-l puteam cumpara de la Aldi?

Argumentul ca unul din parinti poate sa nu-si recunoasca propriul copil dupa 30 de ani (ca noile certificate sunt relativ recente, presupunand :) ca parintele are peste 40) n-am inteles-o si nu vad legatura (fara suparare, din cate stiu exista un termen legal in care se puteau dezista din pozitia de parinte, de fapt de tata, ca mama...). La fel si faptul ca documentul putea fi cumparat de la magazinul din colt (ca si cum toate celelalte documente oficiale, pasaport (de fapt 2, cate unul pentru fiecare cetatenie), permis de conducere al unui alt stat decat Ro) sunt toate fake-uri, iar parintii copilului sunt in realitate niste impostori (ca eu asa traduc "apropoul", daca asta a gandit legiuitorul helvet). In fine, ma indoiesc ca astea sunt argumentele, ii vad destul de inteligenti si de inconjurati de juristi pentru a face nu gafe de genul asta.

Parintii si-au expus nedumeririle la starea civila de la ei din localitate, au luat legatura cu cei de la canton, care-au cerut documentele in original, sa le scaneze si sa ceara "Bucurestiului" validarea autenticitatii lor. Va tin la curent cu derularea evenimentelor.

Pot avea si eu un link catre faimoasa REGULA pentru cetatenii romani? Ca poate sunt si alte reguli pe care-ar fi bine sa le cunoastem din timp. Am tot cautat pe net si n-am gasit nimic (ori nu stiu eu sa caut). Ca eu tot nu pot intelege (oi fi mai greu de neuron) de ce trebuie respectate toate conditiile astea de permisu-i facut pe cetatenia romana, iar de nu (de este pe a doua cetatenie) documentele sunt acceptate ca atare?

n.b. De fel parintii nu sunt contestatari, unul din ei a lucrat in control de conformitate in administratia publica a unui stat (non Ro), a vazut si auzit cate ceva. In schimb, din ce spune, in contenciosul cu statul, acolo unde autoritatea e vaga, absurda in reglementari sau informeaza gresit cetateanul (platitorul de taxe), cel din urma are castig de cauza. Poate parea penibil sicana lor cu functionarii, dar sa stai cu copilu-n casa, fara acte din cauza unei informari gresite sau pe motiv ca documentele sunt datate de mai mult de 6 luni, revin, mi se pare aberant.
Iar ca o alta opinie personala: este evident ca statul roman nu este procupat de cum se descurca cetatenii lui de peste hotare (bine, nu se preocupa nici de soarta celor din tara), dar nici situatia asta de oameni de categorie inferioara nu este prea kosher.

Scuzati parerile expuse, sper sa nu derajez pe nimeni.

Ultima oară modificat de haihui pe Vin, 30 Sep 2011 10:56 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 12:40 am 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
In situatia ta, eu as proceda in felul urmator:

-fac procura apostilata (obligatoriu) pt o persoana in Ro (prin care o imputernicesc sa obtina actele respective)
-persoana merge la "Serviciul public comunitar de evidenta persoanelor" din localitatile de NASTERE si obtine documentele (conform legii, in 24 sau 48 de ore de la depunerea cererii- nu-mi amintesc exact..)
-persoana merge cu documentele respective la Prefectura competenta si le apostileaza (institutia subprefectului se ocupa de asta)
-cu documentele apostilate, se prezinta la un birou de traduceri ce va efectua traducerea documentelor respective (daca limba cantonului in care locuiesti NU este franceza), traducerea apostilelor si legalizarea semnaturii traducatorului.
-iti expediaza documentele

Varianta pe care am propus-o este cea mai ...economica.

Multumesc! Am luat legatura cu ambasada si o persoana amabila mi-a raspuns pe mail si mi-a dat exact aceeasi alternativa. In ultima instanta asa o sa facem, de fapt asa am fi facut din start de cunoasteam conditiile. Si daca stiam totul, nu ascultam persoana de la permise, care ne-a sfatuit sa ne facem permisele pe cetatenia romana, "ca vom avea mai mule avantaje".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 8:32 am 
haihui scrie:
Pot avea si eu un link catre faimoasa REGULA pentru cetatenii romani?

Se pare ca regula nu este doar pentru cetatenii români:

"Gli atti di stato civile devono essere richiesti presso gli uffici dello stato civile del comune, dove gli eventi hanno avuto luogo; le sentenze di divorzio presso gli uffici dei tribunali civili competenti. Gli atti sono da presentare alla rappresentanza svizzera in originale.

Dopo la scadenza di sei mesi dalla data del rilascio tutti questi atti non sono più validi.

I documenti richiesti non sarrano restituiti bensì depositati presso il Registro dello stato civile svizzero competente." (http://www.eda.admin.ch/eda/it/home/rep ... ivsta.html)

Ultima oară modificat de luminita pe Vin, 30 Sep 2011 8:44 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 8:42 am 
"2. Les personnes concernées doivent produire les pièces requises. Celles-ci ne doivent
pas dater de plus de six mois.
Si l’obtention de tels documents s’avère impossible ou
ne peut manifestement être exigée, des documents plus anciens sont admis dans des
cas fondés".
(Art 16.2 din OEC- Ordonance sur l'état civile : http://www.admin.ch/ch/f/rs/2/211.112.2.fr.pdf )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 9:30 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
"2. Les personnes concernées doivent produire les pièces requises. Celles-ci ne doivent
pas dater de plus de six mois.
Si l’obtention de tels documents s’avère impossible ou
ne peut manifestement être exigée, des documents plus anciens sont admis dans des
cas fondés".
(Art 16.2 din OEC- Ordonance sur l'état civile : http://www.admin.ch/ch/f/rs/2/211.112.2.fr.pdf )

Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Sep 2011 11:07 pm 
Cu placere! Succes! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Oct 2011 1:12 am 
Neconectat
tânără speranţă

Am citit Ordonanta de la A la Z, m-am lamurit.
Pana la urma este evident ca necunoasterea unei reglementari nu te absolva de respectarea ei. Daca pe hartia primita initial scriau aceleasi detalii ca-n scrisoarea primita acasa de catre parinti, la o saptamana dupa nastere, timpul si toate neplacerile actuale erau mult diminuate.
Acum inteleg si notiunea de "procedura standard", caci pentru un elvetian este suficienta o cerere la oficiul starii civile de care apartine localitatea unde s-a nascut si documentul necesar se elibereaza. Pentru resortisantii straini este o intreaga bataie de cap, data de termenele de obtinerea a actelor. Plus obtinerea faimoasei apostile, o legalizare a documentului in timpurile noastre.
Sa vedem acum daca recunosc actul de casatorie dintr-o tara ne-europeana si daca ne includ la categoria "exceptii".
Astea-s regulile, asa "jucam".

Multumesc inca odata si scuzati toate opiniile expuse, nu mai pot modifica mesajele.

H&H

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Oct 2011 10:50 am 
haihui scrie:
Sa vedem acum daca recunosc actul de casatorie dintr-o tara ne-europeana si daca ne includ la categoria "exceptii".H&H

Un mariage célébré valablement à l'étranger est reconnu en Suisse et doit être annoncé aux autorités suisses de l'état civil. Il est valable pour le droit suisse indépendamment du fait qu'il ait été annoncé ou non aux autorités suisses de l'état civil. ;)
(http://www.bj.admin.ch/content/dam/data ... dehe-f.pdf)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Oct 2011 11:44 am 
Neconectat
tânără speranţă

Si documentul asta n-ar trebui sa fie datat de mai putin de 6 luni? Ca face parte din lista de documente ce trebuiesc "produse" pentru starea civila.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Oct 2011 9:34 pm 
haihui scrie:
Si documentul asta n-ar trebui sa fie datat de mai putin de 6 luni? Ca face parte din lista de documente ce trebuiesc "produse" pentru starea civila.
:?
"les ressortissants étrangers doivent s'informer auprès de l'autorité de surveillance de leur canton de domicile" :-??

...Eu sper totusi ca nu va vor pune bete-n roate. La o adica , daca au nelamuriri, cei de la starea civila pot cere, prin intermediul ambasadei helvetice din tara respectiva, confirmarea valabilitatii documentului. In cazul meu au facut-o.
Succes!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Oct 2011 10:37 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumim inca odata.
Si noi speram sa rezolvam fara prea multa birocratie

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Oct 2011 8:13 am 
Neconectat
nou venit

haihui scrie:
Necesitatea apostilei o-nteleg, c-asa s-au inteles ei la Haga.
Necesitatea unui act mai recent de 6 luni mi se pare o mare tampenie (opinie personala, nu vreau sa jignesc autoritatea ce o reclama) din moment ce documentul este trilingv, filigranat si cu apostila (deci autentificat legal, conform conventiei de la Haga). Cum au ajuns ei la cifra asta de jumate de an? De ce nu de o luna, de ce nu de un an? Dar cel de 7 luni de ce nu-i valabil, pe cel de 6 luni nu-l puteam cumpara de la Aldi?

Oh crede-ma... evitarea de falsuri e sus pe lista lor de prioritati. Cumpararea de la Aldi era un pic romantata... hartiile astea se cumpara de la benzinarii.

Sa mai facem clar o treaba pentru toata lumea: certificatele asa cum vin ele de la primarie *nu* sunt apostilate. Apostilarea e process separat, hartiuta sau stampila separata. In forma ei cea mai urata o apostila arata cam asa http://www.kes.ac.cy/college/data/apostille.png.

haihui scrie:
Argumentul ca unul din parinti poate sa nu-si recunoasca propriul copil dupa 30 de ani (ca noile certificate sunt relativ recente, presupunand :) ca parintele are peste 40) n-am inteles-o si nu vad legatura

Legatura e ca se schimba date de pe certificatul de nastere.

Eu cand am fost in aceeasi situatie, m-am dus la tanti de la starea civila si pana ea "ma baga in calculator", am povestit cu ea. Una din topicile de discutie era si acest termen de 6 luni, in ideea mea ca de 20+ de ani datele de pe hartia mea nu s-au schimbat. Tanti draguta si cu chef de vorba mi-a spus pe nerasuflate o lista de chestii care se pot schimba pe certificatul de nastere. Povesti frumoase, cu teste de paternitate, cu copii reuniti cu tatii dupa tz-shpe mii de ani... Din lene si lipsa de memorie vizuala la ureche am redat doar un argument din multe.

...dar deviem...

hai toate cele bune,
--tic-tac.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Oct 2011 4:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Da, pana la urma pentru noi, oameni corecti, toate astea ni se par de neconceput.
Paza buna trece primejdia rea, sau cum era?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Oct 2011 12:19 pm 
Haihui, care-i treaba? Ati rezolvat? Spune-ne si noua...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Oct 2011 12:53 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Asteptam si noi sa vedem ce fac cu originalele noastre.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 03 Noi 2011 12:21 am 
haihui scrie:
Asteptam si noi sa vedem ce fac cu originalele noastre.

:-w :-w :-w

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 03 Noi 2011 12:38 am 
Neconectat
tânără speranţă

Eh, cam asa facem si noi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Dec 2011 2:37 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Am luat azi in primire certificatul elvetian. Fara cele ale parintilor, eliberate de cel mult 6 luni, ca le-am explicat ca mi-s fugit in lume de mult timp si n-am pe nimeni in Ro (ceea ce-i real la mine ca toti sunt plecati pana la rudele de gr 2, la nefasta nu, numa' ca ea-i din alt areal geografic).
Mi-am pregatit toate n-shpe formularele sa-l declar la romani si-am ramas blocat de tarife. La ambasada dragilor nostri tarifele sunt de acum un an, ce costa 100 euroi in restul Europei aici costa 130.
Cu legalizari, traduceri si alte taxe (inclusiv apostila) sar de 350 franci.

Aveti idee cam care-s traducatorii agreati de ambasada, sa nu dau banii aiurea? Ideal ar fi sa fie in Fribourg, sa nu mai fac naveta la Geneva.

Multumiri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Dec 2011 2:41 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
Ar mai fi o varianta: de apelat la o agentie tip Consultatia Grup (http://www.pasapoarte.ro/). Mersul e asta:

Luminita, ai idee cat inseamna "piperat" ? Cunosti pe cineva care a folosit acest serviciu ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Dec 2011 10:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

haihui scrie:
Am luat azi in primire certificatul elvetian.

Felicitari ! \m/
:)
haihui scrie:
Aveti idee cam care-s traducatorii agreati de ambasada, sa nu dau banii aiurea? Ideal ar fi sa fie in Fribourg, sa nu mai fac naveta la Geneva.

Constantin Mârza - Inlingua
Rue St. Pierre 4
1700 Fribourg
Telefon: +41(0)26 323 26 92
Fax: +41(0)26 323 26 91
E-mail: Inlingua@mcnet.ch

(de aici: http://www.casa-romanilor.ch/traduceri- ... na-elvetia )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Dec 2011 11:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

cotzo scrie:
luminita scrie:

Luminita, ai idee cat inseamna "piperat" ? Cunosti pe cineva care a folosit acest serviciu ?

Am facut eu o tentativa anul trecut. Am contactat agentia pomenita. Pretul cerut, in afara de procura notariala cu Apostila de la Haga pe care trebuia s-o fac aici, a fost frumoasa suma de 780 de euro , la care se adauga taxa pe care o percepe Western Union, intrucat plata trebuia facuta prin WE.
Drept e ca actele respective trebuiau obtinute din 3 orase diferite.

Asa ca m-am suit frumos in avion, am calatorit cu trenul prin frumoasa tarisoara, am stat la hotel, apoi am vizitat neamurile si am cheltuit cam tot pe-acolo (poate mai putin).

PS De precizat ca documentele respective, apostilate si traduse, au costat mai putin de 100 de euro(daca imi aduc bine aminte 310 RON)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Dec 2011 9:21 am 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Ideal ar fi sa fie in Fribourg, sa nu mai fac naveta la Geneva.

Multumiri.

Poti gasi un traducator dragut cu care sa rezolvi traducerea prin posta. (se intelege ca actele le trimiti cu semnatura, costa 5 CHF) Eu asa am facut mereu fiindca nu am traducator in zona mea. (am luat pe cineva la intamplare din lista data de Luminita mai sus)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]