Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Dec 2017 7:22 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Minor care calatoreste singur
MesajScris: Dum, 19 Aug 2012 8:01 pm 
Neconectat
nou venit

am si eu o intrebare, daca sunteti amabili sa ma ajutati..
ca un minor sa calatoreasca singur cu avionul, are nevoie de procura de la ambii parinti in care sa se specifice ca ei sunt de acord sa fie insotit de un reprezentant al companiei aeriene.. stiu ca din Elvetia spre Romania nu iti trebuie nimic..dar la intoarcere, trebuie completat un formular pe baza acestui act etc.. noi din pacate nu am mers la notar in Romania, iar acum intrebarea mea ar fi, daca se poate face acest lucru aici, in Elvetia.. :-\ Am gasit pe internet destule birouri notariale, dar ma intereseaza daca ei fac asa ceva, din moment ce minorii la ei in tara au voie sa circule neinsotiti.. va multumesc anticipat

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minor care calatoreste singur
MesajScris: Dum, 19 Aug 2012 8:41 pm 
Neconectat
nou venit

buna seara

nu ati specificat daca minorul este cetatean roman sau nu.
daca nu este cetatean roman nu aveti nevoie de nicio imputernicire
daca este, din pacate trebuie sa va adresati consulatului sau ambasadei romane din Elvetia

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 19 Aug 2012 8:45 pm 
Neconectat
nou venit

minorul este cetatean roman..

si unde gasesc consulatul sau ambasada?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 19 Aug 2012 8:57 pm 
Neconectat
nou venit

Sectia Consulara

Adresa: Brunnadernstrasse 20, 3006 Bern

Telefon: 00-41-31-352 35 21; 00-41- 31-351 48 90

Fax: 00-41-31-352 35 51

E-mail: consulat@roamb.ch

Sectia Economica

Adresa: Brunnadernstrasse 20, 3006 Bern

Telefon: 00-41-31-352 35 46Fax: 00-41-31-351 82 28

E-mail: economic@roamb.ch

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 19 Aug 2012 9:10 pm 
Neconectat
nou venit

si inca o intrebare..
peste tot unde citesc despre declaratia de la parinti, in care se mentioneaza faptul ca sunt de acord ca minorul sa calatoreasca fara ei, se cere numele, nr pasaport etc al insotitorului.. dar daca minorul zboara cu avionul unde va fi insotit de un reprezentant al companiei aeriene..nu este la fel, nu? aici nu prea inteleg cum se procedeaza.. multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Aug 2012 1:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nepotul meu de 15 ani din Romania, a venit in aceasta vacanta in vizita la mine. Este a treia oara cind calatoreste singur pe relatia Bucuresti-Zürich-Bucuresti, celelate calatorii le-a facut cind avea 12, respectiv 13 ani.

Nu am inteles insa in ce situatie esti tu. MInorul calatoreste Romania-Elvetia-Romania sau invers, sau altfel...explicatiile nu sint destul de clare ptr cineva care nu cunoaste situatia concreta.

Parintii copilului au facut in Bucuresti o procura pe numele meu. Reprezentantul companiei aeriene este numai un intermediar, el nu apare in nici un fel de act oficial. Este de fapt o persoana desemnata ad-hoc de biroul care se ocupa de pasagerii "speciali".
La Zürich au chiar un serviciu prin care te lasa sa-l conduci tu pina la "gate". Eu am facut acest lucru joia trecuta. Cu un act de identitate, plus o hirtie pe care ti-o elibereaza pe loc, poti insoti minorul prin aeroport si controlul de securitate, pina la gate. De abia de acolo este preluat de oficialul companiei care il instaleaza in avion.

Daca ai nevoie de alte informatii, te rog descrie situatia mai amanuntit.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Aug 2012 2:21 pm 
Neconectat
nou venit

va multumesc pentru raspuns..
explic inca odata mai amanuntit sa-mi spuneti daca am inteles bine..
deci fiica mea are 17 ani, are cetatenie romana, si locuim toata famlia in elvetia..ea vrea sa mearga in vacanta in Romania, neinsotita deoarece noi nu putem merge din cauza serviciului.. intrebarea mea a fost daca se poate face acea declaratie, in care apare ca noi suntem de acord ca ea sa calatoreasca singura, aici in elvetia..si mi sa raspuns ca la consulat sau ambasada.. o alta intrebare ar mai fi, daca ea o sa zboare cu avionul, pe procura trebuie sa apara numele persoanei care o ridica de la aeroport? o prietena mi-a spus ca , cand zboara din elvetia in romania, nu trebuie sa arate procura nimanui.. dar cand se intoarce i se va cere in aeroportul romanesc..daca am inteles bine, pe procura va trebui sa scrie cine o lasa la aeroport in romania si cine o ridica de la aeroport in elvetia? procura de acest gen am facut doar cand sa dus cu autocarul/masina.. dar cu avionul nu a fost cazul, de aceea sunt putin derutata.. va multumesc mult

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Aug 2012 2:53 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Procura trebuie sa contina acordul celor 2 parinti de a permite copilului sa calatoreasca singur (indiferent de mijloc de transport-as spune eu-dar cu situatia "autobuz" nu am fost confruntata), plus numele, adresa si actul de identitate al persoanei care asteapta copilul la aeroport (se verifica de reprezentantul liniei aeriene care aduce copilul). Copilul trebuie sa aiba un act de identitate. Asta este tot.

Odata ce aveti aceasta procura, va prezentati in ziua zborului mai devreme (uneori este f coada, alteori mai lejer) in terminalul 1 plecari, viz-a-viz de chioscul de ziare din zone de check-in. Acolo cereti ptr avionul de Bucuresti o insotire a minorului, ptr care se platesc 60 Fr. (este posibil sa puteti plati insotirea si pentru intoarcere, la Bucuresti nu mai exista birou Swiss)
Daca vreti sa insotiti fata la gate va trebui sa aveti un act de identitate si sa fiti pregatita sa treceti, cu ea, prin controlul de securitate. (sa nu aveti lichide, forfecute, bombe... :D in geanta). Daca nu - va astepta, uneori impreuna cu alte persoane, un reprezentant al aeroportului desemnat pe loc, care o insoteste pina in avion. Aceeasi persona o preia de la gate in cazul in care ati trecut-o dvs prin aeroport si o urca in avion.

La revenirea fetei in Elvetia va puteti legitima cu actul de identitate ca sinteti parintii copilului fata de reprezentantul aeroportului care o ia de la avion si o aduce la iesire.

Pare mult mai complex decit este de fapt, iar companiile aeriene se intilnesc zilnic ce aceasta situatie. Sper ca aveti toate lamuririle necesare, curaj, drum bun si distractie placuta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Aug 2012 3:06 pm 
Neconectat
nou venit

oricum odata ajunsa in fata situatiei este mai simplu decat pare acum..am inteles acum va multumesc pentru timpul pe care vi l-ati luat sa-mi răspundeţi! multa sănătate si baftă si dvs :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Aug 2012 4:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Duoa precizari in plus:
-la intocmirea procurii trebuie sa fie prezenti ambii parinti ptr a-si da personal consimtamintul (asa este la notariat in Romania, dar pare logic si ptr aici)
-persoana care duce sau aduce minorul de la avion nu are nici o legatura cu vreo linie aeriana, ci face parte din personalul aeroportului (m-am exprimat cam ambiguu in privinta asta, sorry)
Deci, vacanta placuta, (cit a mai ramas x_x ) si toate cele bune!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Aug 2012 8:34 am 
Neconectat
tânără speranţă

Procura se poate face la orice notar, in Elvetia. Nu este necesara prezenta ambilor parinti, dar, sunt necesare copiile documentelor de identitate, pasaport sau CI. Am platit undeva la 50 franci daca imi aduc bine aminte.
In Romania, la notar, se mai cere si certificatul de casatorie, eventual certificat de nastere pentru minorii care nu au CI.

La 17 ani nu cred ca o companie aeriana va oferi asistenta. Limita de varsta, daca nu ma insel, este 16 ani pentru a cere insotitor.

Drum bun :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Aug 2012 10:15 am 
Neconectat
tânără speranţă

Limita de varsta pana la care e obligatoriu de cerut insotitor e cea de 12 ani. Dupa aceasta varsta e optional (se poate solicita copii la prima calatorie, nevorbitori de limba straina, batrani, persoane cu probleme locomotorii, etc).
Procura poate fi intr-o limba de circulatie internationala (franceza, engleza sunt cel mai des utilizate) iar documentul este retinut de cei de la vama (nu fac copie, cel putin acum ceva ani nu faceau). In alte locatii (de ex Canada) este suficienta prezentarea documentului (am pentru fiu-meu o procura permanenta, in care cei doi parinti ne dam acordul ca pustiul sa poata calatori neinsotit si numai in perioada vacantelor scolare).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Aug 2012 4:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

In nici una din cele 3 calatorii ale nepotului meu nu i s-a retinut procura la vama.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Aug 2012 7:06 pm 
Neconectat
nou venit

am mai calatorit cu procura, si au retinut-o rare ori..sau au facut copie pe loc..depinde cum se simt vamesii in ziua respectiva :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Aug 2012 8:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Deh, deci e chestie de bafta.
Inainte nu ma interesa daca opreau procura, ma costa 5 dolari. Acum nu mi-ar conveni la tarifele de aici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Aug 2012 3:02 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pentru ca tot vorbim de minori... Am intalnit o situatie noua :lol: Pentru prima data, in cazul meu, mi s-a intors copilul cu bunica in Elvetia. Au cerut copie dupa procura si cazierul judiciar al bunicii.Se pare ca este necesar cazierul pentru orice persoana insotitoare, in afara parintilor. :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]