Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 5:40 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ausbildung
MesajScris: Lun, 10 Iun 2013 9:11 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua.Pentru a face un Ausbildung in Elvetia ce acte sunt necesare?Poate face oricine,cat dureaza si cati bani se platesc?
Apreciez raspunsurile dvs.Va multumesc frumos!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ausbildung
MesajScris: Lun, 10 Iun 2013 11:18 am 
Neconectat
Admin

Raspunsurile difera dramatic daca vrei sa te faci cercetator in fizica nucleara sau dogsitter... poti fi un pic mai precisa, ce doresti anume sa studiezi?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Iun 2013 11:01 am 
Neconectat
nou venit

Buna,as vrea sa fac orice numai sa imi gasesc mai usor de munca.Eu am terminat in Romania facultatea de tehnica dentara,nu am experienta in afara de putina practica si ma gandeam sa fac un ausbildung pentru asistenta stomatologie avand in vedere ca am o baza despre dentitie.Si de exemplu am cautat pentru Pflege in spitale sau la domiciliu si nu prea inteleg daca poate face oricine,in plus in kanton luzern cel putin pana in 2014 sunt ocupate.nu stiu unde sa ma indrept si as aprecia pareri cu referire unde si in ce domeniu sa ma indrept.Va multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Iun 2013 3:24 pm 
Neconectat
Admin

Nicoleta, pentru scoala de asistente de stomatolog e arhi-suficienta diploma ta. Stiu pentru ca fiica mea a terminat anul trecut scoala. O asemenea calificare este de fapt un fel de scoala de meserii si ca si cerinte de scoala- iti trebuie doar 9 clase. Insa sunt posturi putine si concurenta mare. Scoala e de 3 ani si e intensiva, adica 4 zile pe saptamana lucrat efectiv intr-un cabinet de stomatologie si o zi scoala. Ca si prim pas trebuie sa-ti pui la punct cunostintele de germana, am impresia ca-ti trebuie B2-ul. Apoi iti faci un dosar beton cu toate diplomele traduse in germana si traducerea autorizata si apoi incepi sa-ti trimiti dosarul. Cum? cauti pe internet cu "Dentalassistentin" sau "Zahnarztassistentin". O alta varianta este http://www.sso.ch. Aici e asociatia medicilor stomatologi. Te inscrii la ei si-ti trimit lunar contra a parca 50 de franci pe luna lista cu toate locurile de munca disponibile in domeniul stomatologic.
Iti recomand insa o practica sau un Praktikum cum spun ei la vreun tehnician dentar.
Daca vrei mai multe amanunte, iti dau cu placere.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Iun 2013 11:40 am 
Neconectat
nou venit

Ce aprobare ar trebui sa cer si de unde sa pot sa urmez cursuri sau ausbildung?
ce fel de formulare trebuie sa completam?
Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Iun 2013 2:09 pm 
Neconectat
Admin

Ca sa poti incepe scoala este necesar sa-ti gasesti mai intai un loc de munca pe perioada scolii, in caz ca vrei sa faci calificarea de asistenta medicala de dentist. Nu cred insa ca ti se aproba daca n-ai acte legale aici, pentru ca - dupa cum spuneam, sunt locuri putine. Chiar nu stiu si nu vreau sa-ti povestesc lucruri false, sorry.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Iun 2013 8:15 pm 
Nicoleta,
De ce nu cauti tu pe google.ch Zahntechniker Stellenangebote si sau Ausbildung si aplici?Eu am facut acest lucru pentru tine si am gasit de exemplu:
http://www.szv.ch/index.php/Stellenange ... chnik.html

Viel Glück!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Iun 2013 9:59 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ghaag.Multumesc pentru sugestie.Sunt deja inscrisa acolo,problema este ca majoritatea vor experienta.Nu am vazut vreun anunt sa accepte practicanti.
Ma mai intereseaza daca sunt in cautare de munca sau vreau sa fac un Ausbildung si ma inscriu la Primaria unde locuiesc as putea sa primesc macar pe o perioada de pana la un an permis de sedere.Pentru ca de exemplu mam inscris la un kurs la crucea rosie si vor sa trimit formularul si banii dar imi spun ca am nevoie de permisul de sedere pe care nu il am.Cum as putea eu sa obtin acest permis macar cat sa pot sa fac aceste cursuri?
Multumesc pentru orice informatie.
O seara placuta

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Iun 2013 10:47 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ana scrie:
Ca sa poti incepe scoala este necesar sa-ti gasesti mai intai un loc de munca pe perioada scolii, in caz ca vrei sa faci calificarea de asistenta medicala de dentist. Nu cred insa ca ti se aproba daca n-ai acte legale aici, pentru ca - dupa cum spuneam, sunt locuri putine. Chiar nu stiu si nu vreau sa-ti povestesc lucruri false, sorry.

:-? :-? :-?
Poate nu neaparat tre' sa gaseasca loc de munca. Legea federala pentru straini spune asa:

"Section 2 Admission sans activité lucrative"

Art. 27 Formation et perfectionnement
1 Un étranger peut être admis en vue d’une formation ou d’un perfectionnement aux
conditions suivantes:
a. la direction de l’établissement confirme qu’il peut suivre la formation ou le
perfectionnement envisagés;
b. il dispose d’un logement approprié;
c. il dispose des moyens financiers nécessaires;
d.20 il a le niveau de formation et les qualifications personnelles requis pour suivre
la formation ou le perfectionnement prévus.
(http://www.admin.ch/opc/fr/classified-c ... 142.20.pdf)

Eu inteleg ca daca Nicoleta reuseste sa obtina acordul scolii, daca are o locuinta potrivita si dovedeste ca are mijloacele financiare necesare + diploma din Ro(tradusa si apostilata) ar putea obtine un permis de sedere.

Acum nu stiu daca ea se afla deja in Elvetia. Daca da, daca este aici la vreo ruda, la prieten etc.
In cazul in care s-ar afla la prieten, de pilda, iar acesta ar fi cu documente in regula si cu un salariu cât de cât rezonabil pentru intretinerea amândorura, ar putea declara la comuna ca locuiesc impreuna si, ar putea cere permis de sedere in scopul urmarii acestei scoli.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 12:09 am 
Neconectat
tânără speranţă

perfect adevarat ce s-a spus mai sus.
as mai adauga:

Séjour pour études pour étudiants ressortissants d'un pays concerné par l'Accord sur la libre circulation des personnes (UE+AELE)

Principe
Le motif du séjour est de suivre des études, une formation ou un perfectionnement en Suisse.

Comment entrer en Suisse ?
L'étudiant européen désirant séjourner en Suisse pour y suivre une formation peut entrer en Suisse sans formalité préalable s'il est en possession d’un passeport ou d’une carte d’identité valable.

A qui s'annoncer ?
L’étudiant européen doit annoncer son arrivée auprès du contrôle des habitants de sa commune de domicile (dans un délai maximum de 14 jours après son arrivée) et remettre les documents nécessaires pour qu’une autorisation de séjour pour études puisse lui être délivrée.

Quels documents fournir ?
Attestation d’immatriculation de l'école ou de l'établissement de formation avec mention de la durée des études prévues

Justificatif indiquant que les moyens financiers sont assurés de manière durable, à savoir :

extrait de compte auprès d’une banque suisse ou européenne attestant que l'étudiant dispose des moyens financiers suffisants pour couvrir les frais de son séjour pour études en Suisse

ou

attestation de prise en charge financière signée par un garant, avec des justificatifs démontrant que les moyens financiers sont assurés de manière durable, notamment des copies des trois dernières fiches de salaire du garant

ou

bourse d’études avec copie des pièces relatives à l’octroi de la bourse [décision, montant, durée]

Copie du passeport ou d’une carte d’identité valable

Photos passeport (non scannées).

Quel titre de séjour ?
Si les conditions de séjour sont remplies, l'étudiant européen obtient

une autorisation de séjour de courte durée (L CE/AELE), limitée à la durée des études si celles-ci durent moins d’une année,

une autorisation de séjour (B CE/AELE), valable une année, si les études durent plus d’une année.

L’immatriculation au sein de l’établissement de formation ou de perfectionnement et les garanties financières sont vérifiées avant chaque prolongation.

Exercice d'une activité lucrative ?
Le but du séjour étant la poursuite des études, l’exercice d’une activité lucrative à titre accessoire est admis à hauteur de 15 heures maximum par semaine.

Informations concernant l'exercice d'une activité lucrative accessoire

Démarches à effectuer pour pouvoir ex
ercer une activité lucrative accessoire

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:02 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nicoleta, uite aici o lista cu oferte de cursuri de perfectionare in domeniul sanatatii si conexe, cu adrese, costuri etc, in tot teritoriul elvetian:

http://www.orientation.ch/dyn/13802.asp ... code=VS_fr

Site-ul e si in germana si in franceza (butoane dreapta sus pe pagina).

Arunca o privire si aici: http://www.gesundheitsberufe.ch/it/index.php ; navigând poti gasi informatii pretioase.

Succes! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 1:11 pm 
Nicoleta in situatia in care ai gasit niste cursuri de care esti interesata si ti-au cerut o dovada ca esti in posesia unui permis de sedere ai doua posibilitati:1. sa le explici situatia ta si sa ceri suportul lor in acordarea permisului de sedere 2. sa aplici la autoritatile kantonale pentru un permis de sedere. Cererea o insotesti , in afara de documentele cerute de toate diplomele tale traduse si apostilate, eventual un CV si un cazier tradus, dovada ca te-ai inscris la cursuri, o scrisoare de motivare, explici motivele pentru care vrei sa faci aceste cursuri. Evident va trebui sa faci dovada ca esti capabila sa te intretii din punct de vedere financiar pe perioada Ausbildung-ului, sau ca o persoana care are deja un permis de munca sau alt statut legal isi asuma intretinerea ta financiara pe aceasta perioada. Va trebui sa faci dovada si ca ai o asigurare de sanatate obligatorie.

Legat de Permisele de Sedere si Munca daca te uiti in bara, la topic, exista un topic tematic actualizat. Un portal la fel de util, mai ales pentru cei care nu inteleg germana este :
https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acr ... s=1&step=2

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Iun 2013 5:14 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,va multumesc tuturor pentru indrumari.Cred ca cel mai bine gasesc un job,dupa sa sper sa primesc permis de sedere sa pot sa ma intretin si sa fac un ausbildung.e foarte complicat oricum as privi situatia.Insa am un interviu vineri.o sa ii explic angajatorului situatia si sa sper sa fie ok pe mai departe.
revin cu detalii.
va multumesc din suflet.
O seara frumoasa

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Iun 2013 8:00 pm 
Nicoleta, nu este chiar atat de complicat. Daca angajatorul te place si are nevoie de serviciile tale, te va ajuta! Bafta multa si capul sus!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Iun 2013 8:19 pm 
Neconectat
nou venit

"spune-ne si noua(mie si sotiei) daca ai reusit,ea acum are un an de kineto
in ro si ne gandim sa plecam iar in afara,faza e ca nu stie sigur daca va
putea face ceva in cazul in care va termina in ro:(,asteptam un raspuns,te
rog mult de tot"
Acesta este un mesaj de la Ciprian 03 pe care la-m primit.pentru ca nu stiu sigur daca sunt valabile aceste studii,va rog daca aveti idee despre asa ceva sa spuneti sa putem sa il ajutam cu o informatie.
Va multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Iun 2013 8:20 pm 
Neconectat
nou venit

si multumesc de incurajari!ma bucura sa vad umanitate si in randul romanilor.
Toate cele bune!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]