Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 6:24 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "Din bucata mea de paine... am hranit un om s-un caine"!
MesajScris: Mar, 29 Oct 2013 6:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ok, titlul subiectului NU e original!!!! Mai degraba debil si patetic dar e seara, mi-s obosita si fara imaginatie! Mea Pulpa!!! :p

As vrea sa va intreb VOI ce parere aveti despre asa-numita lege a "eutanasierii maidanezilor"?

Merita sufletele astea, care-s acolo din vina noastra, sa plateasca cu pretul suprem gresala NOASTRA?

Sunt ei un pericol real sau e doar o manevra politica de abatere a atentiei ?

Cine e vinovat?

Solutii?

Idei? Propuneri? Adoptii?

Multumesc de feedback si am o rugaminte.... PLEASE, daca aveti de gand sa veniti cu "daca ii iubesti atat de multm ia-i acasa"!, va rog abtineti-va pentru ca NU despre asta este vorba!

Merci de intelegere si flutur steagul alb: SUBIECT DESCHIS!!! ^:)^

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: "Din bucata mea de paine... am hranit un om s-un caine"!
MesajScris: Mar, 29 Oct 2013 8:09 pm 
Neconectat
Admin

AbraMack-reloaded scrie:
Sunt ei un pericol real

Asta a fost o intrebare pe bune?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: "Din bucata mea de paine... am hranit un om s-un caine"!
MesajScris: Mar, 29 Oct 2013 8:39 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Dar intrebarea ta e pe bune sau sa zic "ma bucur sa te regasesc neschimbat"?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 9:02 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Saptamina trecuta am fost in Bucuresti. Intre Otopeni si Bucuresti am vazut 5 ciini calcati ce masina. Peste tot vezi animale (ciini si pisici) traind in conditii mizerabile.
De citeva saptamini urmaresc cu groaza atrocitatile care se intimpla dupa imensa tragedie cu copilul omorit in parc. "Oameni" lovesc intentionat ciini cu masina, le taie botul cu toporul pentru ca latra, ii stropesc cu benzina si le dau foc de vii...asa ca am cautat in acest timp o posibilitate de ajutor de la distanta. Vorbind cu oameni din Bucuresti am ajuns la concluzia ca o sa ajut asociatia Robi :
http://www.4animals.ro/en/
https://www.facebook.com/robidogshelter?fref=ts

Dupa ce am vazut pe pagina lor un ciine caruia "binevoitori" i-au scos ambii ochi ai apoi l-au lasat sa moara la marginea drumului, m-am hotarit sa ii includ pe lista mea de ajutor financiar.

Despre cine este de vina nu prea vreau sa vorbesc, pentru ca nu stiu exact. Ceea ce stiu insa cu siguranta, este ca sigur nu este vorba de ciini, ci de oameni care ar trebui trasi la raspundere.

In ultimele 2 saptamini pe care le-am petrecut in Romania inainte de a emigra in Elvetia acum 18 ani mi-am petrecut timpul castrind cei 10 ciini de pe strada pe care locuiam, cu speranta ca in citiva ani problema va fi rezolvata. Am crezut cu hotarire ca numai programe de castrare vor rezolva problema. Dar pentru un rezultat vizibil trebuiesc catrati mai multi ciini decit se nasc! Speranta desarta!
Eu voi ajuta aceasta organizatie. Ceva trebuie sa fac pentru a mai ajuta niste fiinte atit de necajite...

PS: Are cineva dintre voi informatii mai concrete despre asociatiile care ajuta ciini de strada in Romania? Sustine cineva o anume asociatie? Merci pentru informatii concrete.
PPS: cuvintul eutanasiere este o minciuna. Nimeni nu cheltuieste atitia bani pentru omorirea unui ciine. Se aplica metode similare cu cele descrise mai sus...plus o lopata in cap. Chiar trebuie sa toleram aceste atrocitati? :( :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 9:36 am 
Neconectat
membru de bază

conny scrie:
Chiar trebuie sa toleram aceste atrocitati?

Categoric NU! Dar NOI (indiferent despre care NOI e vorba) nu vor putea shimba mentalitatea acelor dobitoci, nici metodele barbare de exterminare folosite de autoritati = stat!

Poti asa cum procedezi tu deja ajuta acei oameni sau asociatii care incearca sa ajute concret animalelor!
Dar asta e doar o latura. Latura principala ar fi presiuea politica din tara si in afara tarii. Iar acea poate lua nastere prin implicarea oamenilor politici intr-un astfel de dialog.

Un ex (chiar daca din alt domeniu) este cel al maltratarii fetelor in tarile africane. Pe de o parte se ajuta concret celor care au suferit astfel de maltratari, pe de alta, se incearca mereu o presiune politica internationala cu scopde interzicere sau prevenire a unor astfel de metode, bazate pe o gandire rudimentara.

Atata timp cat in Romania se va discuta PRO-CONTRA "exterminarii" cainilor, indiferent de metode, nu se vor gasi solutii concrete de rezolvare a problemei.

Este doar parerea mea :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 9:41 am 
Neconectat
membru de bază

P.S Imi pare rau dar eu Romania nu o voi mai vizita si da, voi face lobby negativ turismului romanesc. Daca turismul romanesc de ex ar scadea la jumatate...eu una as fi foarte fericita! Sa sufere toti cei care privesc, care participa activ la marsavie, care tac, care prin intoarcerea spatelui accepta situatia creata. :) Pana nu sunt arestati acei jurnlisti care au instigat la crime .....eu una nu ma opresc din a povesti altora ce "minunat" turism avem in Romania !

Sa merg cu familia, cu copiii si sa ma lovesc de ceea ce te-ai lovit tu pe traseul Otopeni-Bucuresti....sincer nu vreau. In loc sa te bucuri a ajungi acasa, ajungi sa te intristezi si sa-ti strici tot sejurul....:(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 11:36 am 
Neconectat
tânără speranţă

Turismul romanesc este deja penalizat datorita maidanezilor. E dificil ca un turist sa mai vrea sa viziteze o tara sau un oras daca e atentionat de pericolul maidanezilor (in site-ul Confederatiei elvetiene la sfaturile pentru calatoriile in Romania se vorbeste de pericolul maidanezilor -si foarte bine fac).
Maidanezii sint un pericol pentru siguranta tuturor.
A murit un copil, nu e primul si nu va fi nici ultimul atita timp cit maidanezii vor mai fi pe strazi.
Ce se poate face ?
Se pare ca orice s-ar face nu-i poti impaca pe toti.
Adica ori se renunta la siguranta cetatenilor si se lasa maidanezii pe strazi, ori se aplica legea si se supara iubitorii de maidanezi. As zice iubitori de maidanezi ci nu animalisti, pentru ca deseori un iubitor de maidanez maininca oricum miel de Paste si purcel de Craciun, ca sa nu mai vorbim de pantofii de piele pe care-i poarta zi de zi.
Aceste organizatii care se ocupa de sterilizarea maidanezilor de pe strazi nu au rezolvat problema si nu cred ca au interes sa o rezolve. Daca ar dispare maidanezii de pe strazi cum vor mai face ei contracte cu primariile incasand astfel bani frumosi pentru orice maidanez sterilizat, spalat, pieptanat si vizitat de veterinar ?
Numarul maidanezilor este prea mare ca sa se poata spera intr-o adoptie a tuturor sau ca sa poata fie intretinuti in adaposturi. Cred ca toti stim ca nu mai sint medicamente in spitale, nu stiu cum va gasi statul alti bani pentru maidanezi. Donatiile de la privati nu sint suficiente, deci majoritatea cheltuielilor sint platite de stat.
E inutil sa se discute de rezolvarea problemei prin adoptii si sterilizat.
Vor fi adoptati maxim 5 % din toti maidanezii (cine stie de ce nu sint amatori ?), iar cit despre sterilizare stim toti ca si un caine sterilizat musca si ca traieste inca 10-15 ani.
Eu cred ca maidanezii vor ramine pe strazi in continuare pentru ca nu vad ca se face nimic concret pentru a rezolva acest lucru.
Si ma intreb cum e viata in Romania pentru o persoana care a fost muscata de 2-3 ori de un caine, care traieste zilnic terorizata de maidanezi (putem sa o sfatuim sa mearga la psiholog ?), care e conditionata in tot ce face de prezenta acestor animale pe strazi. Sau cum e viata acelor persoane ramase mutilate, desfigurate ? Sau cum e viata familiilor acelor oameni, femei, copii omoriti de maidanezi ?
In rezolvarea problemei maidanezilor cred ca ar trebui sa ne punem si aceste intrebari.
Toate cele bune
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 12:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@dac68: Pentru ca ne punem toate aceste intrebari s-a deschis acest subiect. mai precis, pentru ca dorim sa gasim un alt raspuns decit acela care tie ti se pare evident...sa-i omorim pe toti, ca nu conteaza, am rezolvat problema.
Nu este prima data cind te mira ca iubitorii de maidanezi sint la fel de inconsecventi ca si ceilalti oameni, maninca miel si porc sau poarta pantofi de piele. si pe mine ma mira ca oameni cu simtul responsabilitatii, cu scoala si educatie in familie, pot hotari fara sa clipeasca moartea unor fiinte care nu poarta responsabilitatea situatiei lor ingrozitoare.
Asa ca trebuie sa gasim o solutie pentru toti inconsecventii :)
Daca ai informatii adevarate (maidanezi in conditii de lux nu exista, este de ajuns sa deschizi pagina organizatiei pe care am propus-o, ca sa te convingi) te rog sa ne ajuti.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 12:23 pm 
Neconectat
Admin

Corect, atunci să vedem care sunt posibilele soluții și cât costă fiecare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 12:43 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Corect, atunci să vedem care sunt posibilele soluții și cât costă fiecare.

Bine punctat!

Totusi... intrebarea mea catre voi este:

de cate ori au avut dialogurile de pe forum o finalizare concreta? Un caz concret solutionat sau sprijinit spre solutionare ? Singurul care-mi vine in minte este cel al Oanei cu privire la acei copii din Iasi. Acolo fiind necesare donatii, poate solutionarea a fost mai "accesibila" in cazul asta cu ce ar putea ajuta concret dialogul deschis ? (util de altfel dar...)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 1:15 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@Giorgia:O finalizare concreta ar fi un ajutor foarte concret catre o organizatie care se ocupa cu salvarea animalelor in mizerie.
@Soterro: eu nu sint prea tare in calcule...dar ma gindesc ca a calca un ciine cu masina nu costa nimic. Este insa asta cea mai buna varianta numai pentru ca este cea mai ieftina? x_x

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 2:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Salutare si multumiri pentru feedback!

As vrea din start sa va spun ca fazele de genul "avem atatia copii in orfelinate si batrani care mor pe acasa... de ce sunt maidanezii mai importanti"? sunt foarte aiurea...

De ce? Pentru ca sunt doua (sau mai multe!) probleme diferite care - evident - NU pot avea parte de acelasi raspuns.
Personal, prin subiectul asta, am vrut sa aflu parerea Dvs despre "LEGEA EUTANASIERII" (si cele aferente) nu despre altceva...

Subiectul este despre CAINI MAIDANEZI!!!

Multumesc pentru intelegere!!!

Pozitia mea vis a vis de problema cainilor cu care se confrunta Romania este una ferma, pe care mi-am exprimat-o pe toate forumurile de specialitate.
Consider ca acestei probleme nu i se va gasi O SOLUTIE, sau solutii!, atat timp cat populatia este iresponsabila si nu exista legi care sa OPREASCA ABANDONUL ANIMALELOR.

Se pot eutanasia toti cainii care sunt actualmente pe strazi. In zece ani, populatia maidaneza va reveni pe strazi fiindca oamenii NU SE VOR OPRI din a-si abandona animalele pe strazi.

Mi se pare clar ca o problema care dateaza de cel putin 20 de ani, nu isi poate gasi rezolvarea in 2 luni cum la fel de clar mi se pare faptul ca Romania are atatea probleme incat VREA SANGE!

Problema nu se pune "a eutanasia sau a NU eutanasia" ci CUM si IN CE CONDITII si mai ales : CE? Nimeni nu se intreaba CE eutanasiaza cabinetele? Ei bine, incepand cu caini sanatosi si docili si terminand cu nou nascuti. CUM? Nu va mai spun!!! Precum Conny, am vazut destule de cateva luni incoace. Destule cat sa ma sperie atrocitatile de care sunt capabili unii!

Ma intrebam de ce oare Elvetia a bagat "scoala de stapan" obligatorie? De ce se platesc taxe si impozite DOAR pe caini? Cu mici rezerve, cred ca totusi elvetienii stiu mai bine decat romanii de ce! Acum cateva luni, la radio, am auzit ca POLITIA cauta pe cineva care ar fi abandonat 6 pui de pisica intr-o punga, la gunoi. Avand in vedere ca unul din pui a murit iar altul a trebuit sa fie "adormit", politia era pe urmele "criminalului".

Cat timp in Romania nu exista legi clare si ferme cu privire la ABANDONul si MALTRATAREa animalelor, legea eutanasiei...e frectie la picior de lemn!

Desigur, orice situatie in care Bipezii sunt lezati (nu spun omorati pt ca, statistic, nu cred ca sunt atat de multi!) de catre maidanezi este tragica si de plans. Totusi mi-ar face teribila placere sa aplicam legea talionului si pentru aaa... pedofili, violatori, criminali ...etc, etc, pentru care EXISTA bani spre a fi tinuti in puscarii....

Nu pot decat sa sper ca oamenii vor da TOTUSI dovada de mai multa compasiune fata de aceste fiinte nobile si nu le vor omori ASA CUM AM VAZUT ca o fac in momentul de fata.

Adoptiile SUNT o solutie, chiar si cele de la distanta! Cum o solutie ar fi O LEGE RESPONSABILA...ceea ce spuneam mai devreme...

Imi place sa cred ca mai avem inca in noi o urma de umanitate... astfel incat sa nu ne balacim in sange nevinovat....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 3:52 pm 
Neconectat
Admin

In nicio tara cat de cat civilizata nu exista maidanezii. Mi-e mila de ei, dar sufar de cinofobie (teama patlologica exagerata de caini in urma unei intamplari neplacute din copilarie) si de fiecare data tremur de frica lor. Stiu, de multe ori nu fac nimic. Doar se reped uneori sa latre, deajuns sa ma faca sa-mi pierd aproape mintile de frica. Imi pare rau de caini, cainii imi sunt simpatici de altfel, dar nu e o solutie sa fie lasati la infinit sa traiasca pe strazi. Pentru ei nu e bine, pentru populatie nu e bine. Vara, cand soarele arde si sunt atatea fecale canine pe strazi - e cumplit de nesanatos, toti microbii astia se raspandesc in atmosfera si imbolnavesc populatia.
Nici n-as vrea sa fiu in locul celor care "comanda" eutanasierea cainilor, dar nici nu se poate merge mai departe asa, cu zecile de mii de caini pe strada. Poate exista totusi o alta solutie?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 5:02 pm 
Neconectat
Admin

conny scrie:
@Giorgia:O finalizare concreta ar fi un ajutor foarte concret catre o organizatie care se ocupa cu salvarea animalelor in mizerie
Pot fi si verificate ce anume fac organizatiile alea cu banii, si cum anume salveaza cainii de mizerie?
conny scrie:
@Soterro: eu nu sint prea tare in calcule...dar ma gindesc ca a calca un ciine cu masina nu costa nimic. Este insa asta cea mai buna varianta numai pentru ca este cea mai ieftina? x_x
Nu e buna ca face mizerie pe strada. Ai o a doua varianta?

@Abra sunt de fapt mai multe probleme aici:
- o lege care sa functioneze de acum incolo. Cu politicienii astia, mult noroc. Sunt prea ocupati (de 20 de ani) sa-si infunde buzunarele cu banii romanului.
- boborul (care-i voteaza pe cei de mai sus) pe care nu-i intereseaza altceva decat "sa ni se dea". Gata oricand de iesit in srada si cerut - o solutie, bani pentru ea, din astea. Crede cu putere in Mos Craciun.
- ong-urile care inafara de niste sterilizari (picatura pe piatra fierbinte) n-au realizat nimic-nimic. Umbla vorba ce le convine status-quo-ul - daca nu mai sunt caini pe strada, pe cine mai sterilizam frate?
- cainii care sunt ACUM pe strada, probabil in numar de milioane pe toata tara. Nu-s cei mai fericiti din lume, singura distractie le e cate un biciclist, dar nici nu vor sa fie calcati cu masina. Pentru adaposturi pentru toti probabil ai nevoie de terenul unui judet, dar pe de alta parte se creeaza locuri de munca (pe banii lui Bardot?)
- bani pentru orice inafara de a-i lasa ca acum. Pana si sa strangi mizeria dupa cei care iau problema in mana te costa - plus politisti pentru urmariri penale si din astea. Adauga si cat la suta din banii astia o sa se piarda in diferite buzunare.

Chiar ma intreb o chestie: cine zice "nu" impotriva ceva, implicit zice "da" pentru altceva. Rosia Montana are o alternativa, asta ca sa dau un exemplu de manifestatii cu rost. Ce alternative prezinta problema cainilor?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 5:09 pm 
Neconectat
membru de bază

conny scrie:
@Soterro: eu nu sint prea tare in calcule...dar ma gindesc ca a calca un ciine cu masina nu costa nimic. Este insa asta cea mai buna varianta numai pentru ca este cea mai ieftina?

In Elvetia i-ar ustura buzunarele sa plateasca "stergerea urmelor coliziunii". Ca sa nu mai zic de procesul verbal intocmit de asigurare si politie. Orice impact fie el si cu un iepure, de obicei lasa urme pe (la) masina. Dar cum in RO te duci la nene "GIGI" de la nu stiu ce garaj...iti repari bara sau farul si basta ai rezolvat problema...nu ma mai mira ca lovitul unui animal e "gratis"

conny scrie:
@Giorgia:O finalizare concreta ar fi un ajutor foarte concret catre o organizatie care se ocupa cu salvarea animalelor in mizerie.

Ar fi o solutie sa formezi tu o grupa care sa te sustina ? Ex: tu sa tii legatura cu acea asociatie, sa te informazi regulat de cainii care au nevoie de ajutor, sa preiei o "intermediere" in CH si noi, sa platim lunar sau trimestrial. Putem aborda subiectul la urmatoarea intalnire lunara din Luzern. Singura chestie care eu nu o pot face de ex e sa vad acele imagini. Dar daca e cineva de incredere ca tine intermediar, ma angajez sa sustin lunar cu o suma- nu mare- acei oameni.

In rest, raman la opinia ca:

fara implicare politica situatia nu se va schimba niciodata in Romania. Iar acea implicare politica inseamna legi stricte. In toate directile! Intrebare e...pentru cine sunt facute legile in Romania ? ... :niak:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 5:27 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
sa te informazi regulat de cainii care au nevoie de ajutor
Sunt cateva sute de mii. Cum o sa faci sa te informezi regulat despre ei? 5 minute de informare pentru un caine inseamna la un job de informare full-time (8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana) cam 5 ani de zile ca sa te informezi despre o suta de mii de caini (asta presupunand ca te tine altcineva cu casa si masa). O data la 5 ani inseamna ca te-ai informat "regulat" despre soarta unui caine care are nevoie de ajutor? La speranta medie de viata a unui maidanez, nu cred ca apuci sa te informezi a doua oara despre acelasi caine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 5:34 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro, Conny a dat mai sus un link al unei asociatii pe care ea s-a decis s-o sprijine. Acea asociatie are si ea un nr de patrupede. Ma gandeam la geva gen "Patenschaft" cum e si in Elvetia. Pt...un anume caine, sa stiu ca-i platesc lunar de ex mancarea. Sau ca ii platesc un vacccin. Ea ar putea prelua de ex de la ei vreo 20 de astfel de "orfani" (pe hartie / informational ma refer!) carora sa le caute "nasi". Ca de adoptie la mine nu se mai pune de ex problema. Capitol inchis! Motivul...am deja unul din RO si nu e deloc simplu...

Dar asta-i alta mancare de peste! S-au "adoptat" acum in graba sute de caini, si pot paria pe orice ca in max 2 luni jumatate din ei vor ajunge iar in strada. Motivele: lipsa timpului, rabdarii si a banilor. Un caine e exact ca un copil...necesita timp, rabdare, educatie, bani. Sa-l iei si sa-l pui in lant...e una din cele mai proaste variante de "salvare" a unui animal.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Oct 2013 10:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Sunt pentru eutanasiere. O haita de caini liberi prin oras, nu mai are nimic in comun cu Grivei al bunicilor. Sunt salbatici si atat, iar locul unui animal salbatic, nu este in oras. Scoala de caini in Elvetia am impresia ca responsabilizeaza stapanul nu numai sa aiba grija de animal dar si sa il CONTROLEZE. Nu cred ca cineva se ocupa de ,,educatia,, maidanezilor fie ei si castrati...

Este singura solutie pe care o vad in acest moment. Spunea cineva mai devreme ceva legat de legea talionului vis a vis de oamenii din puscarii pentru care s-ar gasi finantare. Cu tot respectul, sa imaginezi ca un caine ar fi egalul unui om, pentru mine denota cel putin cateva traume emotionale.
Parerea mea...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 31 Oct 2013 7:32 am 
Neconectat
tânără speranţă

Connex, iti respect parerea si nu vreau sa cred, cu tot respectul, ca faza cu "traumele emotionale" era una eufemistica! Pana la urma, constient sau nu, toti am avut macar o data UN SOC EMOTIONAL>.. Acuma... traume... eh...

De ce nu ar putea fi un caine egalul unui om?
Cu ce e un PEDOFIL sau unul care violeaza si omoara MAI BUN CA UN CAINE? Adica ala, "OMU"... poate sa omoare si sa "muste" da'l tinem la caldura? Pai de ce? Doar pentru ca nu isi face nevoile pe strada? (si aici e discutabil!).

Precum am mai spus, eu personal nu sunt 100% IMPOTRIVA EUTANASIEI ci IMPOTRIVA MODULUI in care aceasta se face!

Soterro avea insa, din pacate, dreptate ...Pana se pun astia in miscare cu legile, DACA o vor face vreodata, cred ca o sa aibe Romania o boala din evul mediu (asta apropo de "resturile" si trofeele de la marginile oraselor, din "gropile de gunoi")

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 31 Oct 2013 9:20 am 
Neconectat
tânără speranţă

Un caine poate fi egal cu un om in masura in care un cal, un viezure, o tarantula sau un sarpe pot fi la fel de egale. Importanta unui caine nu este data decat de proiectia mintala a OMULUI.
Pedofilii si criminalii saunt in inchisoare aceasta fiind pedeapsa pentru crimele lor. Eu as asocia mai repede cainii maidanezi cu un dereglat psihic daca tot vrei sa ne referim la oameni. Si el va fi ''rezolvat'', cu sau fara voia lui, pentru ca este considerat pericol public.
Una peste alta, zecile de asociatii de protectie care inghit bani de la stat si din fonduri europene nu au rezolvat situatia. Intretinerea unui caine, pe luna, costa mai mult decat alocatia unui copil. Nu am auzit pe nimeni in jurul meu, incluzand aici mediul virtual, sa ''adopte'' un copil, la distanta, dintr-o casa de copii. Personal gasesc asta penibil dar, na, in perfecta concordanta cu vremurile demente in care traim.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 31 Oct 2013 10:10 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cu cât cunosc mai bine oamenii , cu atât imi iubesc mai mult catzelul...

Nu stiu de ce primul comentariu al lui Connex mi-a amintit spusele Arhiepiscopului din Tuxtla-Chiapas-Mexic, Monsignor Castilla la slujba din 18 iunie :

"Din punct de vedere calitativ, este mult mai grav avortul decât abuzarea sexuala a unui minor de catre un sacerdot"
(http://www.liberoquotidiano.it/news/126 ... filia.html) :?

In ce priveste al doilea comentariu al lui Connex:

1) Atrag atentia ca Planeta NU exista DOAR pentru OM ci si pentru cai, viezuri, tarantule, serpi, câini , copaci, iarba, ape curate,etc, contrar a ce spune Biblia.
2) "Intretinerea unui caine, pe luna, costa mai mult decat alocatia unui copil" este o "fumigena" a guvernantului hot pentru românul ...naiv. Solutii ieftine sunt, vointa nu.
3) Existenta maidanezilor (ca si cea a copiilor abandonati ori a "dereglatilor psihici") este datorata ignorantei si iresponsabilitatii umane.
4) Pedofililor si criminalilor din inchisori li s-ar putea da de munca(macar pentru a-si plati sejurul in ..."localurile statului"), da' se pare ca e mai util pentru societate sa le plateasca studiile (de preferinta juridice - nu de alta da' sa stie saracii cum pot "interpreta" legea la urmatoru' delict )

PS: Pe când o lege pentru exterminarea "copiilor strazii"? Ca doar si ei se aduna in "haite" si "devin periculosi"? ...Probabil când vreun cetatean de bine va aluneca sub tramvai in incercarea de a se apara de "haita" care,sub amenintarea cutitului, incerca sa-l buzunareasca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 31 Oct 2013 10:53 am 
Neconectat
tânără speranţă

Sunt de acord ca planeta exista pentru toti. Dar, cand casa iti este invadata de gandaci sau sobolani, chemi deratizarea. Aceste gingase fiinte nu mai sunt egalele omului? Pentru lupul sau ursul emigrant din Italia, Elvetia, aceasta oaza de civilizatie, a asteptat ce a asteptat si i-a ''adormit''.

In caz ca nu stii, o alocatie este in jurul a 40 de lei. Adica mai mult sau putin 10 franci. Aici, http://www.petshop4you.ro/hrana-caini-a ... ecfa1k78j1
gasesti preturile la mancare, iar aici, http://www.zooland.ro/Hranirea_adecvata ... -4666.html
,cantitatile recomandate in functie de greutate.
Te rog frumos, calculeaza, si spune-mi unde este fumigena. Fara sa pun la socotela chirii, intretinerea spatiului, medici veterinari, deparazitari, operatii mai complicate, etc.

Cu punctul 3 sunt de acord. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa facem nimic. Iresponsabilii pedepsiti si problemele ''eliminate''

In inchisori se munceste. Au contracte cu diverse firme. Sa muncesti in inchisoare, din ce stiu, este un privilegiu. Cei cu pedepse grele nu au dreptul sa munceasca la fel cum nu au dreptul sa paraseasca celula ca ceilalti. Se considera astfel ca regimul de detentie este mai dur. Ceea ce este perfect adevarat.

Nu inteleg ce legatura are biblia in ce am comentat. Personal, nu vad nici o diferenta intre iubitorii de caini extremisti, fanaticii religiosi, homofobi, etc. Sunt la fel de emotionali si au aceleasi atitudine cand se aduce atingere ''obiectului'' adorat.

Sa nu se intelega din postarile mele ca nu iubesc animalele. Am avut pisic cu care ''am facut facultatea'' si, in curand, daca se aliniaza planetele, un boxer se va infiinta in casa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 31 Oct 2013 10:56 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
PS: Pe când o lege pentru exterminarea "copiilor strazii"? Ca doar si ei se aduna in "haite" si "devin periculosi"? ...Probabil când vreun cetatean de bine va aluneca sub tramvai in incercarea de a se apara de "haita" care,sub amenintarea cutitului, incerca sa-l buzunareasca.

Apropo de haitele umane sau canine. Inteleg temerea Anei, sau a oricarei persoane muscate de caini. Si eu am aceasi temere cand merg in Romania...dar nu datorata cainilor, de aia n-am fost niciodata muscata, poate pt ca am depistat la timp acel "caine Alfa" si l-am "infruntat" direct. Daca el se retrragea se retragea si haita. Dar...mai grave sunt "haitele" de puradei rromi, care te opresc pe strada, in jur de 10-12 copii de la 5 pana la 12-13 ani, te inconjoara, iti cer ceva, nu le dai, incep sa traga de geanta, haine, etc. Daca-i injuri, daca-i pocnesti, daca-i gonesti, tipa ca din gura de sarpe: Valeauuuu mamamaaa !! si hop din "umbra" apar cateva haidamale care te pocnesc direct in bot ca te-ai luat de copilul, sau puradeii lui !!

Zici: a vrut sa-mi fure geanta, o mai primesti o data in bot ! Ultima intalnire de genul asta era sa ma las fara lant si verigheta! (...)

Asa ca...si eu vreau o lege ...pt acei MAIDANEZI !!

Unui caine ii pot da cu ce am la indemana in cap! Daca ma simt in pericol. Unei astfel de haite...bipede, ce-i faci ?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 31 Oct 2013 11:26 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Revenind la ciini si proiecte conctrete. Eu as dori sa ma implic intr-un asemenea proiect, asa cum am scris deja. Voi cauta oameni printre cunostinte care sa-l sprijine impreuna cu mine si voi garanta pentru el. iti multumesc pentru atitudinea pozitiva, Giorgia, cu siguranta te voi contacta in legatura cu asta. Daca mai dorestse cineva sa ni se alature, este binevenit.

@Soterro: Stiu ca faptul ca sint atitia ciini maidanezi ne arunca in dilema: de ce sa te mai obosessti pentru 10 ciini, nu merita efortul, ceea ce linisteste foarte mult constiinta (oricum nu poti sa schimbi nimic, asa ca este legitim sa nu incerci). Pentru mine din pacate nu functioneaza filozofia asta. Eu cred ca si pentru 10 ciini merita sa te implici. Asa am gindit de mic copil. Familia mea a adunat de-a lungul deceniilor multe animale calcate de masina, aruncate, maltratate, care au trait la noi multi ani.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 31 Oct 2013 11:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex scrie:
sa imaginezi ca un caine ar fi egalul unui om, pentru mine denota cel putin cateva traume emotionale

Connex scrie:
Un caine poate fi egal cu un om in masura in care un cal, un viezure, o tarantula sau un sarpe pot fi la fel de egale

luminita scrie:
1) Atrag atentia ca Planeta NU exista DOAR pentru OM ci si pentru cai, viezuri, tarantule, serpi, câini , copaci, iarba, ape curate,etc, contrar a ce spune Biblia.

Connex scrie:
Nu inteleg ce legatura are biblia in ce am comentat.

Geneza 1.26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele care se misca pe pamant." (http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC [ DST ]