Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 10:37 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 110 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Open your mind, ROmania!
MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 1:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Of, media... Of, "Romanii au talent", Of "X Factor"...etc etc...

Unde dau, unde ma uit de vreo catva timp aceeasi problema... Cheloo vs Paolo Laguna (sau ceva de genul)

Pentru cei care (INCA!) nu stiu:

Emisiunea in care Romania descopera talente cantarete, X Factor, a gazduit - printre multi altii - si un italian pe numele sau Paolo Laguna. Din juriul cel datator de aripi, sau nu!, fac parte: Delia Matache, Cheloo si Dan Bitman!

Nah si Paolo asta s-a nimerit sa fie gay! Si a venit omul cu o piesa de a Doamnei Gaga... Boon... dar sa vezi tinuta... dar sa vezi pantofi cu toc... Eu una am avut vertij numai la vederea lor. So, pantofii ca pantofii dar trenciul lung si costumul mulat pe corp (iluzie de CARNE CRUDA), facea tot showul. Napai, si o cantat omul si o facut ca toti dracii, cum stia el mai bine, astfel ca Delia si Bitman i-au zis ca-i bun si ca ramane! Dar Cheloo???? Ce face Cheloo? Omu, MAN, zice: "Eu dispretuiesc tot ce faci si ce reprezinti si tara asta o sa te trimita acasa chiar AZI!"

Nah, acuma voi ce credeti? S-a declansat isteria au ba? Dap, ati ghicit: asociatii gay, gay si lesbiene, reclamatii, steaguri, pumni (pe de o parte) dar mai ales... MAI ALES o opinie publica hotarata: NOI NU SUNTEM UN POPOR de POPONARI! Foarte bine Cheloo! (cealalta parte)... cam asta e tot ce se vede pe net zilele astea!

Voi ce credeti?

Eu una, chiar nu cred ca Cheloo e in masura sa judece. Cei ce ii cunosc "cariera" , stiu despre ce vorbesc!
Ca o observatie, trista dar pertinenta, personala: Daca romanii au ramas intr-acelasi punct vis a vis de minoritatile sexuale... nu cred ca sunt pregatiti sa circule liber prin lume! :(

Sus

Subiectul mesajului: Re: Open your mind, ROmania!
MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 1:17 pm 
Neconectat
membru de bază

AbraMack-reloaded scrie:
Daca romanii au ramas intr-acelasi punct vis a vis de minoritatile sexuale... nu cred ca sunt pregatiti sa circule liber prin lume!

Pt fraza asta eu ti as da un mare premiu !!!!

Poate o preluam la vreo campanie electorala ....:D

Mai adaug cateva aspecte....;)

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 1:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia, sunt multe de adaugat... asta e doar unul din subiectele vis a vis de care romanii au un punct de vedere cel putin invechit, sa nu spun altceva!

In urma cu vreo zece-cincisprezece ani, imi amintesc, m-am intalnit cu un amic de al meu - Homosexual. Un baiat teribil de inteligent si sensibil (care azi e Prof Universitar la o Universitate din lumea asta mare). Un PRIETEN! Si omuletul avea un ochi vanat. L-am intrebat ce a patit si mi-a zis ca a fost intr-un bar sa bea o cafa! Ok, zic, si era atat de fierbinte de ti-a invinetit ochiul sau cum? Nu, a ales prost barul... Cativa smecherasi de cartier s-au prins ca EL (prietenul meu) era prea finuto-efeminat pentru a fi BARBAT asa ca i-au aplicat vreo doua-n borna!! In felul asta, au demonstrat ca EI SUNT barbati adevarati!

Cred ca de aia omul azi e bine merci unde e... poate ca "mintile inguste" i-au facut, pana la urma, un mare bine!

Deci, ce sa mai fie de adaugat? "Romania, fii toleranta!?" Heh... :o)

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 1:46 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu stiu cine e Chelu asta si cred ca nu am pierdut mult, dar cred ca el ar trebui sa asculte doar Choralis.

ps. Pun pariu ca asculta Elton John, George Michael, Ricky Martin, Mika, numa' ca astia nu's romani. :wink:

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 1:53 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nu, nu... LeDix... Cheloo face parte din baietii "rai"... E un hip-hop-er... gangsta style..."Noi barbatii visam batai, femei si masini" zice el intr-o piesa de a lui... probabil ca isi crede/traieste versurile...

Eu stiu ca emisiunile astea au formatul asta peste tot in lume, in consecinta tre sa fie si unul RAU in juriu dar cred ca NU orientarile sexuale ar trebui discutate ci TALENTUL...

Am vazut/auzit cateva voci tinere care promit mult. Paolo asta... nu e rau dar nah.... cred ca totusi ar fi trebuit "judecat" dupa prestatia muzicala nu dupa... spate! :p

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 2:48 pm 
Neconectat
Admin

LeDix scrie:
Nu stiu cine e Chelu asta si cred ca nu am pierdut mult, dar cred ca el ar trebui sa asculte doar Choralis.

Component al formaţiei Paraziţii; a scos şi câteva albume solo.

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 3:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Dacă gangsta si hip hop pot fi considerate muzica, eu prefer Choralis. :lol:

România e dpv politico-economic in UE, dar in ce privește mentalitatea, bate puternic vântul dinspre est.

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 4:09 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Un pic off topic...

@Cosmin: nu ar fi fost mai "misteau" sa spuna lucrurilor pe numele lor romanesti? Asa englezescul ala, FU, nu are niciun farmec alaturi de Romania!

(Pfuiiii ma apuca sinteza si morfologia si analiza!!!)... :p

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 4:11 pm 
Neconectat
tânără speranţă

LeDix... ce sa zic? Gusturile nu se discuta! :)

Ale mele, spre exemplu, dpdv muzical sunt SI mai GRELE! :)

Respectul pe care EU il port trupei Parazitii si ARTISTULUI (nu omului) Cheloo, se datoreaza faptului ca sunt printre putinii care folosesc CORECT limba romana (inclusiv injuraturile!), in textele lor... Macar asta (limba romana) nu a fost alterata de fumul de iarba din capul lui! :p

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 4:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cât de grele? Eu ascult rock, iubesc Placebo si Metallica; tare m-as duce la un concert!
In tinerete ascultam si death rock. :mrgreen:
Dintre hip hoperi m-au atras doar Eminem si Black Eyed Peas
Pe Parazitii, sincer nu ii cunosc.

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 5:50 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Noutati surprinzatoare! =))

Exact aia ascult: death-metal, hard-core, punk si mai nou, o data cu varsta... gothic sub toate formele... :)

Tre sa recunosc ca Parazitii mi-au placut la inceputuri fiindca "erau rai" si aveau cojones...

Acum, ma lasa absolut rece!
8-}

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 8:20 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Doar ca sa fiu avocatul diavolului, omul recunoaste ca a fost marginalizat, copil si adolescent fiind, in Italia. Nu cred ca romanii sunt intoleranti in numar mai mare decat in alte tari europene dar in mod sigur nu au nici o greata in a ti.o spune in fata. Faptul ca restul europei a invatat sa se ascund in spatele unui zambet, nu inseamna decat ipocrizie. Campioni europeni ai intolerantei,daca ma intrebati pe mine, sunt polonezii. Cine a avut de a face cu ei banuiesc ca imi da dreptate.

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 9:11 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mahhhh... Io ma intreb daca nu cumva Cheloo era in cadere libera la capitolu' "publicitate". Cu isprava asta e iar "pe val". :p

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 9:33 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Faptul ca restul europei a invatat sa se ascund in spatele unui zambet, nu inseamna decat ipocrizie.

Sau inseamna ca au invatat sa nu se bage cu cizmele in viata altor oameni...indiferent de ceea ce ei gandesc, deci da, sunt mai civilizati.

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 10:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia, asa intri intr.un cerc vicios. Cine suntem noi sa.l condamnam daca nu ii plac homosexualii? Noi suntem civilizati purtand discutia asta? Putem accepta ca in Romania este o alta cultura? Poate se schimba sau poate nu. Daca cultura vest europeana ne vine manusa,putem accepta ca in est lucrurile stau altfel? De ce nu suntem toleranti? :D alta tara, alti oameni, alte obiceiuri. :pirate:

Europeanul ala civilizat de care vorbesti nu intra cu cizmele in viata altuia nu pentru ca au invatat asta, ci pentru ca efectiv il doare in ... de cel de linga el. Locul unde il doare are legatura cu un concurent de la X factor in caz ca nu se intelege. :mrgreen:

Pina la urma, daca ma gandesc, cam acelasi lucru simt vis a vis de ,,scandalul,, asta. Deci sunt un european tolerant, impartial si political correct. :))

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 11:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex scrie:
Cine suntem noi sa.l condamnam daca nu ii plac homosexualii

Oameni care nu aproba homofobia? Oameni care inteleg ca hetero-sexualitatea nu este singura posibilitate si care doresc ca societatea sa fie toleranta fata de minoritatile sexuale?
de exemplu.... :D

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 11:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Conny ce sa zic, sunt sigur ca dupa ce va citi randurile scrise pe acest forum, cheloo isi va cere scuze si va jura ca nu mai face. :pirate:

Sus

MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 11:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex scrie:
sunt sigur ca dupa ce va citi randurile scrise pe acest forum, cheloo isi va cere scuze si va jura ca nu mai face.

Eu nu stiu cine este individul, dar asa ceva nu trebuie sa apara la televizor. Homosexualitatea este la fel de naturala ca si heterosexualitatea si daca un "formator de opinie" spune altceva este contraproductiv. Plus ca poate ilegal, defamator...asa ceva nu se pedepseste??
Ma intreb cind vom putea vedea la televizor si o poveste de dragoste intre 2 barbate sau 2 femei, nu exclusiv intre un barbat si o femeie? macar din cind in cind, asa ar ar fi normal...

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 12:43 am 
Neconectat
tânără speranţă

Daca sunt de acord cu acceptarea, nu prea vad cum homosexualitatea este naturala... In natura procreerea este indispensabila. Este contraproductiv pentru cine?
Nu exista filme la televizor pentru ca subiectul ramane tabu indiferent de cat de open minded ne dam toti. Exista totusi filme, pe canale specializate cu bulina rosie :mrgreen:

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 12:56 am 
Neconectat
Admin

conny scrie:
Ma intreb cind vom putea vedea la televizor si o poveste de dragoste intre 2 barbate sau 2 femei, nu exclusiv intre un barbat si o femeie? macar din cind in cind, asa ar ar fi normal...

Brokeback mountain? Boys don't cry? Cu Oscaruri da, dar nici unul nu e tocmai comedie...

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 7:15 am 
Neconectat
tânără speranţă

Connex, tu ai dreptate cu indiferenta oamenilor. Personal, as prefera ca romanii sa ramana indiferenti la capitolul minoritati sexuale decat sa devina agresivi!
Desigur ca pe Cheloo il doare fin in p888 de ceea ce scriu eu aici doar ca, dpdv Constitutional si moral, nu are voie sa se exprime in felul asta!!! Ok? Asta crede? Sa isi tina repulsia pentru piesele lui, care oricum abunda de imbecilitati homofobe!
Ce ar trebui sa inteleg, ca unul care apare la TV la STIRI si spune ca "ar baga un glonte in cap majoritatii romanilor, ca sunt gaini" este un formator de opinie? Ok, omul "canta", are fani... Foarte bine... sa ramana in bransa lui! Maine poimaine o sa urce-n politica si o sa avem Neo-nazism legalizat, ca nah... pe principiul asta, orice-i posibil!!!
Ma doare ca oameni de felul asta pot aparea la TV si pot da apa la moara unei generatii din ce in ce mai... handicapata, fara empatie, si care se ghideaza doar dupa "nu-i ca mine? kill'em all!"

Bunica-mea avea o vorba "popii ar trebui sa ramana in biserici si curvele pe strada"... Daca intr-adevar fiecare si-ar vedea de treaba lui, aia pe care stie sa o faca cel mai bine, si nu ar cotrobai prin alte ograzi... cred ca lumea asta ar fi mai buna....

Si intorcandu-ma la subiectul initial... Ceea ce personal m-a deranjat (so, SI pe mine) a fost atitudinea de dispret fata de BAIATUL ala, nu de ceea ce facea pe scena... fata de persoana lui...

Nah...si cu autenticitatea heterosexualismului... nu inseamna ca daca majoritatea e asa, inseamna ca e normal sa fie asa! :) Dar asta e subiect cu bataie lunga... ;;)

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 8:39 am 
Neconectat
tânără speranţă

Ps. Connex, eu cred ca in Romania numarul celor care nu numai ca nu tolereaza dar si actioneaza VIOLENTO-AGRESIV impotriva minoritatilor sexuale, E CU MULT MAI MARE decat in alte parti.
Si nu vorbesc aici de bataile de cartier clasice "ghiolbani vs roackeri" ci de faptul ca daca, spre exemplu, as avea tupeul sa ma declar lesbiana si sa merg cu partenera mea pe strada... manuta-n manuta si poate sa ne tzucam (sau giugiulim), sigur s-ar intampla ceva rau...
Sau poate nu, fiindca am vazut o chestie ciudata.... barbatii care dispretuiesc homosexualii, viseaza (in proportie de 80%) sa asiste la o partida de amor intre doua lesbiene...
Presupun ca nici Cheloo nu s-ar da in laturi de la asa ceva, traumatizat sau nu, asa cum e... :ymdevil:

Ultima oară modificat de AbraMack pe Joi, 28 Noi 2013 10:30 am, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 10:03 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Diversitatea" sperie. "Anormalitatea" sperie. Atunci incercam sa ne "agatam" de repere:

REPER 1 "E impotriva naturii".
Ia sa vedem : "Homosexualitatea a fost observata la un numar de 1500 de specii de animale, iar la 500 dintre acestea a fost descrisa si studiata aprofundat. Asta declara Peter Bockman, responsabil de expozitia de fotografie „Against nature?” (Impotriva naturii?), deschisa la Muzeul de istorie naturala din Oslo, Norvegia. Imaginile infatiseaza animale din 51 de specii, implicate in relatii sexuale sau de curtare cu membrii ai aceluiasi sex." (http://www.zooland.ro/Homosexualitatea_ ... -7462.html) . Nu sariti pe mine ca ala-i responsabil de expozitie, cititi articolul :D

Cine poate demonta ipoteza mea: Homosexualitatea este un "mecanism de autoreglare" al naturii? Un mecanism de "control al populatiei unei specii" implementat tocmai de natura ?

REPER 2
"Cultura noastra nu permite asemenea "deviatii".
Cultura noastra (a românilor si a restului de aproape o treime din populatia Terrei) e de sorginte crestina. E drept ca lui Doamne-Doamne nu-i placeau homosexualii (e scris si in Biblie)
DAR : in Biblie sunt scrise si alte chestii care consfintesc violul, incestul, discriminarea femeii, poligamia,rasismul,genocidul, infanticidul, sclavia, pedofilia etc, fapte considerate "penale" in toate tarile civilizate.

Prin urmare, DE CE ar trebui sa iau in considerare reperul cultural?

Ultima oară modificat de luminita pe Joi, 28 Noi 2013 10:12 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 10:11 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Mi-am amintit de o fraza pe care Connex a scris-o mai demult si cu care sunt complet de acord. Nu-mi amintesc cu exactitate cuvintele, doar ideea :
"Respectul NU se câstiga, respectul se acorda NECONDITIONAT." :)

Sus

MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 10:34 am 
Neconectat
membru de bază

Culmea ironiei semestrul asta unul din cursuri a tot "tocat" tematica: perceptiei homosexualitatii in societate.

sexualizarea unei relatii homosexuale exclude implicarea emotionala a acelor persoane. Se confunda sexul ca act cu sexul ca gen (masculin vs feminin). A avea inclinatii emotionale spre acelasi sex este ceva normal incepand din fragenda pruncie. La un moment dat insa...implicarea emotionala se completeaza cu implicare fizica. Iar asta ar trebui sa fie si sa ramana decizia (libera a..) fiecarui om in parte.

Unii "dorm" noapte cu papusi de plastic in pat si nu-i mai judeca nimeni....

Ultima oară modificat de Giorgia pe Joi, 28 Noi 2013 10:37 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 110 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]