Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 9:43 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Transport Pachete
MesajScris: Dum, 24 Mai 2015 1:39 am 
Neconectat
nou venit

Salutare ,
Am o dubita de ceva timp , si ma gandeam sa incerc sa imi creez si eu un venit mai mare decat tipicul si banalul salariu de baza de la noi . Fratele viitoarei mele sotii este situat in Elvetia , si de 2 ani se tot trimit pachete prin Atlasib . Ar fi bine venita o actiune de genul acesta , sau preferati Atlassibul , sau mai sunt si altii cu care colaborati? Daca colaborati cu altii , la ce preturi sunteti supusi per kg ? Ce aveti voie sa trimiteti/sa se trimita de la noi din tara catre Elvetia. Ca idee de principiu , pentru a veni pana in Elvetia , ar trebui sa fac minim 4100 de km (mai ales daca aduc pachete ) . Pentru acesti km parcursi , as avea niste costuri semnificative. Nu stiu insa , cum sta treaba pe la vama . Daca aveti ceva informatii , va rog ... share it . Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Transport Pachete
MesajScris: Lun, 15 Iun 2015 8:52 pm 
Neconectat
nou venit

Salut,
Nu stiu exact cum sta treba pe la vama, dar iti recomand sa te interesezi mai in amanunt si nu doar pe vorbe. Stiu ca in general sunt destul de multe probleme, dar, desi elvetieni, cred ca merge si treaba cu spaga. Pe de alta parte, am mai auzit ca e mult mai greu sa transporti doar marfa si nu pasageri cu marfa. Pachetele se trimit prin autocare cu pasageri, si ele se "impart" cumva pasagerilor (pe hartie, nu in realitate), altfel ... Ce e voie si ce nu e voie sau cat e voie gasesti usor pe net la vama din Elvetia.
Daca reusesti sa-ti faci afacerea, sunt si eu interesat sa aduc ceva lucruri din RO. Chiar vreau acum sa-mi aduc o saltea de pat si inca nu stiu prin cine. Pana acum am folosit 2 firme de transport: una prin care am tot primit pachete gen sacosi/genti si una prin care am adus din RO 2 biciclete (in 2 ture). N-as vrea sa spun firmele (nu sunt Atlasib, mai sunt si altele care fac transporturi, le gasesti usor pe net) ca sa nu fie nici reclama si poate nici alte probleme. Preturile sunt 1,5-2CHF/kg, dar se mai si negociaza.
Poate ar trebui sa specifici si destinatia din Elvetia si traseul.
Daca nu reusesti afacerea cu Elvetia, poate incerci cu alte tari prin zona, acolo unde nu sunt probleme de vama (si prin Elvetia doar sa treci ca turist in vizita :) ).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Iun 2015 9:44 am 
Neconectat
Admin

dantetris scrie:
Nu stiu exact cum sta treba pe la vama, dar iti recomand sa te interesezi mai in amanunt si nu doar pe vorbe. Stiu ca in general sunt destul de multe probleme, dar, desi elvetieni, cred ca merge si treaba cu spaga.

Mai ales la astfel de sfaturi este FOARTE recomandat sa te interesezi mai in amanunt si nu doar pe vorbe :)) Ca odata ce te-au bagat in arest *insert horror story*...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Iun 2015 10:30 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
dantetris scrie:
Nu stiu exact cum sta treba pe la vama, dar iti recomand sa te interesezi mai in amanunt si nu doar pe vorbe. Stiu ca in general sunt destul de multe probleme, dar, desi elvetieni, cred ca merge si treaba cu spaga.

Mai ales la astfel de sfaturi este FOARTE recomandat sa te interesezi mai in amanunt si nu doar pe vorbe :)) Ca odata ce te-au bagat in arest *insert horror story*...

eee poate a citit prea mult de FIFA de UBS de SNB si cate si mai cate....:D

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]