Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Iul 2018 1:28 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebari relocare RO -> Zurich familie cu copil de 5 luni
MesajScris: Mar, 30 Ian 2018 1:05 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare,

El are 33 de ani, programator cu destul de multa experienta si vorbitor (aproape) fluent de limba engleza. Ea are 31, e economista si vorbeste germana (aproape) fluent (are nevoie de cateva luni sa-si reintre in ritm, n-a mai vorbit de ceva timp). De curand a aparut piticul, care i-a facut sa realizeze ca trebuie sa incerce macar sa traiasca intr-o tara dezvoltata din Europa, daca tot au aceasta ocazie. Au fost aproape sa mai faca asta in trecut, dar s-au sucit mereu in ultimul moment, acum insa sunt hotarati.

Cel putin in primul an ea nu va avea un job, se va ocupa de cresterea copilului, dar chiar si cu un singur salar au un venit care, dupa cate am citit pe acest forum si altele, ar trebui sa fie destul de confortabil, respectiv 120.000 CHF brut.

Mi-am facut temele si am citit destul de mult despre subiect, si pe acest forum si pe altele, si am o idee destul de buna asupra intrebarilor pe care vreau sa le pun, dar le pun totusi :). Vreau mai degraba sa imi confirm ca ce am citit este intr-adevar aproape de realitate.

0. Ar trebui sa ne facem griji in privinta banilor in conditiile astea? Stiu, conteaza unde alegi sa locuiesti, cat de des mananci in oras, etc etc, si da, stiu ca in mod normal ar trebui ca salariul asta sa fie ok pt un trai cel putin decent, dar poate mi-a scapat totusi mie ceva si vreau sa ma asigur ca e in regula.

1. Din experienta voastra (proprie sau din auzite), salariul asta pentru un programator cu experinta de 10 ani cum vi se pare?

2. NET-ul la salariul asta, din cate vad pe calculator ETH Zurich, e undeva la 8500 CHF / luna. Ceea ce inseamna ca taxele sunt undeva la 15%. Ce-mi scapa aici? Sunt taxele si impozitele atat de mici? Sunt unele care nu sunt incluse aici? Ziceti-mi care e capcana :).

3. Asigurarea privata am inteles ca este obligatorie, dar sunt putin in ceata despre cat ar costa de fapt pentru toata familia. Pe unde am citit am vazut sume intre 400 si 1000+ CHF pe luna. Poate cineva sa imi spuna exact cat costa si de ce anume depinde?

4. Sotia in momentul de fata primeste alocatia de crestere a copilului (cred ca asa se numeste) in Romania, respectiv 85% (cred) din media veniturilor ei din ultimul an. Ce optiuni avem aici? Presupun ca trebuie sa renuntam la asta in Romania (?). Va primi ceva asemanator in Elvetia?

5. Sotia va primi automat permis de munca si ea din cate am inteles. Daca aveti alte informatii, va rog sa-mi spuneti.

6. Integrare - am calatorit destul de mult prin Europa, inclusiv in Elvetia, si pot spune ca stim in mare parte la ce sa ne asteptam. Intalnirile romanilor organizate aici or sa ne fie si ele de folos. Daca totusi vreti sa impartasiti din experientele voastre, si bune si rele, puteti sa o faceti.

7. Contractul de munca inca nu este semnat, sunt in ultima faza a procesului, dar din ce am inteles pana acum ar trebui sa fie ok. Mai am inca ocazia sa adresez intrebari angajatorului, ce mi-ati sugera sa intreb?

8. Ce alte aspecte pe care le considerati importante ar trebui sa avem in vedere?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari relocare RO -> Zurich familie cu copil de 5 lu
MesajScris: Dum, 11 Feb 2018 7:54 pm 
Neconectat
Admin

0 - nu
1 - e bun
2 - nu e nici o capcana; la primul fluturas de salariu te vei lamuri (vezi si http://casa-romanilor.ch/fluturasul-de- ... turor-3591)
3 - nu, cea de baza e obligatorie; vezi si la http://casa-romanilor.ch/asigurarile-me ... legem-3725 ; poti calcula mai exact pe http://www.comparis.ch
4 - aici veti primi o alocatie de (cred) 200 CHF pe luna
5 - va primi automat permis de sedere; transformarea in permisul de munca e o formalitate, vezi si aici http://casa-romanilor.ch/permise_de_munca_si_sedere
6 - gasesti nenumarate exemple aici, pe forum; la fel, cand veti veni aici, de la cei veniti de o vreme in .ch
7 - plan de cariera; beneficii profesionale (cursuri, conferinte, etc) si personale (abonament de transport, sala de gimnastica, etc)
8 - toate actele sotiei (identitate, studii) traduse in germana

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari relocare RO -> Zurich familie cu copil de 5 lu
MesajScris: Lun, 12 Feb 2018 3:03 pm 
Neconectat
nou venit

Mersi mult pentru informatii, Cosmin!

Intre timp am semnat contractul, incep in 2 Aprilie. Sunt in etapa de cautat chirie, daca aveti ceva ponturi, dati-mi de stire va rog! O sa lucrez in Kreis 9, deci acolo si chirie. Schlieren, Urdorf, Birmensdorf, Regensdorf par sa fie solutii viabile de asemenea, transport bun spre Zurich si preturi mai mici.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]