Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Iul 2018 6:46 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mutare in Elvetia
MesajScris: Mie, 31 Ian 2018 10:56 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,

In primul rand, vreau sa imi cer scuze daca postez in locul gresit. Imi imaginez de fapt ca deja exista intrebari de acest gen puse, insa, pe fiecare topic pe care intru imi apare un singur lucru si anume "Acest subiect nu exista.". In cazul in care pot gasi raspunsuri la intrebarile mele in subiectele deja create, va sunt recunoscator pentru o simpla redirectionare.
Intrebarile ar fi in felul urmator:
1) Care sunt sansele gasirii unui loc de munca decent in Elvetia in momentul de fata?
2) Care este venitul minim necesar pentru a duce o viata modesta in Elvetia?
3) Care sunt cheltuielile lunare? Se poate face o estimare a acestor cheltuieli?
4) Care este nivelul chiriilor?
5) Care este parerea elvetienilor fata de straini? Exista idei preconcepute?
6) Se poate invata usor limba vorbita? Din cate stiu in Elvetia se vorbesc mai multe limbi, insa atat eu si cu sotia vorbim fluent doar engleza.
Sunt interesat de raspunsul la aceste intrebari deoarece, desi atat eu cat si sotia avem joburi cat de cat ok, am inceput de ceva timp sa ne gandim la o eventuala plecare din tara. Motivul? Motive ar fi destule ... de la lipsa banilor ... la criza politica actuala din Romania. Ca orice roman care s-a gandit vreodata sa plece in alta parte, ne dorim un viitor mai bun pentru familie. Deocamdata nu avem copii, insa imi doresc ca atunci cand vom avea, sa ii putem creste intr-o tara in care nu guverneaza prostia si bataia de joc.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va sunt recunoscator pentru orice alte detalii si pareri imi puteti da despre un pas de genul acesta.

O zi buna in continuare,
Mihai Andrei Lucian

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mutare in Elvetia
MesajScris: Joi, 01 Feb 2018 8:38 am 
Neconectat
nou venit

La intrebarile legate de preturi, chirii, etc., vezi asta - https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... witzerland
Chirii poti sa cauti pe homegate.ch.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]