Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 17 Noi 2018 5:11 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Import si inmatriculare masina din Romania in Elvetia
MesajScris: Sâm, 24 Mar 2018 1:59 pm 
Neconectat
nou venit

Stiu ca mai sunt postari pe tema asta, dar eu am folosit o varianta usor diferita, si oricum cred ca merita sa impartasim cat mai multe experiente.

Am intrat in Elvetia din Austria, pe la Feldkirch, cu destinatia Zurich. Masina se importa cu formularul 15.30 direct la vama, sau se poate cere formularul 15.25 cu ajutorul caruia se poate circula cu masina cateva zile, urmand ca masina sa fie importata cu formularul 15.30 ulterior la un oficiu vamal din interiorul Elvetiei. Asta e si varianta pe care am ales-o eu, pt. ca ma grabeam si eram obosit.

Asta e experienta mea:
Chiar inainte cu cativa metri de punctul de trecere (unde stau vamesii), am oprit intr-o mica parcare. Am lasat masina si am intrebat vamesii unde pot face actele pentru import. Din pacate nici unul nu stia engleza (?) iar eu nu stiu alta limba. In fine, le-am scris pe o hartie 15.25 si mi-au aratat unde tre sa merg pana la urma.

Este vorba de cladirea exact din dreptul punctului de trecere, doar ca trebuie urcat la etaj, unde scrie CUSTOMS OFFICE. Aici o doamna cu o engleza acceptabila mi-a facut hartia in 15 minute. Ca documente din partea mea, a interesat-o:
Pasaportul
Permisul de conducere
Talonul masinii
Dovada adresei din Elvetia (aveam un apartament inchiriat temporar, pentru o luna de zile, si am aratat contractul). Nu stiu sigur daca acest document este obligatoriu, doar s-a uitat peste el si a luat adresa.

Mi-a dat formularul care mi-a fost valabil de joi pana marti inclusiv, deci 6 zile. Pe net am mai citit de 2 sau 3 zile, dar in cazul meu au fost 6. Poate si din cauza ca am prins 2 zile de week-end.

Am luat masina si am trecut frontiera, unde am fost oprit de vamesi. Eram cu masina plina de haine si alte cele, m-au intrebat daca am obiecte noi (tre sa platesti vama daca ai), tigari sau carne (intre timp au invatat si engleza). Cum nu aveam asa ceva, doar mi-au verificat pasaportul si am plecat.

Cam asta e pana acum, urmeaza sa merg la oficiul vamal de langa Zurich pentru formularul 15.30. O sa postez experienta ulterior tot aici.

De mentionat este ca masina este pe numele meu de mai putin de 6 luni, deci va trebui sa platesc vama si tva din cate am inteles. Dau detalii in scurt timp.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Import si inmatriculare masina din Romania in Elvetia
MesajScris: Mar, 11 Sep 2018 10:10 am 
Neconectat
nou venit

Salutare.
La finalul lunii septembrie o sa ma mut cu familia la Zurich si am decis sa venim cu masina (o detin de 3 ani). Inca nu sunt sigur daca sa o vand peste cateva luni in Ro sau sa o inmatriculez in Elvetia.
Pana atunci insa, imi este destul de neclar procesul de declarare a masinii precum si cel de gasire a unui loc de parcare.
Noi o sa locuim temporar (contract de chirie temporara pe cca 3 luni) in Kreis 7, langa Kluspatz, iar apartamentul nu dispune si de loc de parcare. Nu o sa folosesc masina, deci o sa ramana in majoritatea timpului in parcare. As dori sa obtin un permis de parcare pt rezidenti ( https://www.stadt-zuerich.ch/pd/de/inde ... karte.html ) sau, daca nu se poate, sa inchiriez un garaj sau loc de parcare privat pentru 3 luni.

Va rog, daca stiti cum se procedeaza, sa ma ajutati in aceste 2 privinte.
Va multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Sep 2018 12:16 pm 
Neconectat
Admin

Înmatricularea se face aici: https://stva.zh.ch/internet/sicherheits ... /home.html , tot de acolo se iau și permisele de conducere elvețiene.

Iar pentru parcare, întreabă prima dată administratorul blocului, el cunoaște mai bine zona. În orice caz, pagina indicată de tine are un formular de cerere de permis de parcare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Sep 2018 12:29 pm 
Neconectat
nou venit

Cosmin, multumesc mult pentru raspuns.
Momentan nu doresc sa o inmatriculez (adica vreau sa mai circul cu numere de RO si probabil o sa o vand in RO, dar acum imi trebuie masina), dar am citit ca trebuie declarata (la vama, la alte autoritati?).

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]