Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 17 Oct 2019 1:59 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: invatzarea unei limbi straine
MesajScris: Mie, 04 Mar 2009 2:54 pm 
Ce metode (ne)conventionale folositi sa invatati o limba straina?
Voi, cei care vorbiti fluent mai mult de o limba straina, ati folosit metode diferite de invatzare?
Ati intampinat dificultati la invatare cand limba straina nu este o rubedenie a limbii romane?

Multzam anticipat,
Tible.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: invatzarea unei limbi straine
MesajScris: Joi, 05 Mar 2009 9:09 am 
Neconectat
Admin

tible scrie:
Voi, cei care vorbiti fluent mai mult de o limba straina, ati folosit metode diferite de invatzare?
Ati intampinat dificultati la invatare cand limba straina nu este o rubedenie a limbii romane?

Multzam anticipat,
Tible.

Imi amintesc de un amic austriac care spunea ca cel mai bine inveti o limba straina daca te uiti la .. desene animate. :mrgreen:
Nu am experimentat asta, am invatat germana tot dupa sistemul (de invatare) comunist.
In elvetia: Dificulatea este ca tu stii limba germana dar limba strazii este diferita.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Mar 2009 10:49 am 
Personal, limba sarba am invatat-o de la TV, pe cand aveam vreo 6-7 ani... Alfabetul chirilic, asisderea....
Franceza ...o vorbesc fluent, reminescente din clasele V-VIII, cu 10 ani de intrerupere ...dar, avand un sot de nationalitate...curge!
Engleza... la scoala si din filme... un excelent exercitiu... De aceea ador sa vizionez filme la posturile romanesti. Iti dau posibilitatea sa inveti! (De aceea majoritatea gospodinelor din Romania cunosc spaniola, portugheza, etc :p Telenovelele stiu de ce !)
Portugheza am prins-o "dupa ureche", lucrand intr-un colectiv unde am avut (si) colegi portughezi...
Italiana, fiindca se aseamana cu romana, de asemenea o balbai binisor...

Insa la toate limbile acestea stau foarte prost la "scris"...

Ah...Germana... am facut vreo patru ani, clasele primare, iar cand - in clasa a VI-a, am inceput sa invat si engleza...parca mi s-a sters toata limba germana din "neuron"....

Oricum ar fi, chestia cu "auto-didactism-ul" nu a mers niciodata la mine... Mi-am luat de pe net "metode de invatare" a X limbi... Neah, nu merge! Ma plictisesc dupa a treia lectie... Cred ca e important sa asimilezi cateva notiuni de baza, totusi, si apoi... sa socializezi cu vorbitori ai limbii respective!

Parerea mea! :)

O zi faina si...respect!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Mar 2009 9:01 am 
Neconectat
nou venit

o limba straine se invata cel mai bine la meditatie (si asta numai in cazul in care iti place acea limba) sau de la televizor. eu stiu engleza de cand eram mica, si am invatat foarte multe lucruri cu ajutorul desenelor animate....mai ales scooby doo.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Mar 2009 9:51 pm 
Neconectat
nou venit

tible scrie:

Multzam anticipat,
Tible.

Ca profesor de engleza si ca vorbitor de doua limbi straine, sfatul meu este insusirea corecta a structurilor gramaticale a limbii target. Sigur ca noi toti putem stalci sau combina o gramada de cuvinte din telenovele, desene animate etc insa pentru utilizarea corecta a unei limbi straine trebuie inceput cu vocabular de baza, gramatica de baza care sa se dezvolte treptat intr-una complexa, care necesita citit, scris, suport audio, video si evident interlocutor priceput, preferabil vorbitor nativ sau cu diploma de specialitate.

Mult succes!
Maria

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Mar 2009 8:58 am 
Neconectat
nou venit

eu sunt de acord cu tine, dar nu toata lumea isi permite sa plateasca un profesor ca sa invete o limba straina. iar multi parinti nu au cunostinte indeajuns , pt a-si invata copiii. de aceea televizorul poate fi de folos in ceea ce priveste aceasta problema....alta posibilitatea, ar mai fi si site-urile care se ocupa cu predarea diferitelor limbi straine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Mar 2009 1:36 pm 
Când nu reuşeşti să te organizezi singur, atunci ceri ajutorul unui profesor. Din experienţa proprie ai nevoie de cunoaşterea gramaticii doar dacă foloseşti limba într-un mediu profesional specializat sau dacă ai nevoie de atestarea limbii respective, în rest vei vorbi ce auzi in jurul tău.

Eu sunt fluent în Engleză şi Italiană, înţeleg cam 50% din Rusă, Spaniolă şi Franceză putând avea conversaţii de bază. Novice în Germană şi Greacă. Mi-am dezvoltat un sistem propriu de învăţare (vezi mai jos), care îmi permite să număr pînă la 10.000 (zece mii) şi să fac spelling pe litere fără probleme în oricare din limbile de mai sus (în care nu sunt fluent).

Acum fiecare limbă are povestea ei. Engleza (12 ani) şi Rusa (7 ani) le-am studiat în şcoală, din Rusă au mai rămas doar sechele.

Italiana am prins-o de la TV de prin 1992 de cand s-a introdus cablul, nostalgicii ştiu. Împreună cu fratele meu urmăream diverse emisiuni .. începând cu concursuri TV şi desene animate, emisiuni sportive, seriale cu nemiluita şi terminând cu spectacolele de duminică după-amiază de pe canalele Mediaset. Pe atunci aveam 14 ani şi puterea de asimilare cred că era imensă. Norocul face ca ceva ani mai târziu, o bancă italiană să deschidă o casă de soft în Galaţi. Cu ajutorul unui prieten şi cu oleacă de convingere am fost angajat. În următorii 8 ani, Italiana a devenit ca o a doua limbă mamă. Pot spune că uneori in anumite imprejurari, folosesc construcţii complexe gramaticale fără să fi studiat gramatica limbii italiene.

Spaniola şi Franceza au un sens pentru mine datorită relaţiei de rubedenie cu Româna şi Italiana. Din acest motiv există topicul. Am prieteni spanioli cărora le vorbesc în italiană şi ei îmi răspund în spaniolă. Ne înţelegem bine.

Limba Greacă o învăţ pe motiv strămoşesc. Stră-stră-bunicul meu era un aromân grec din Câmpiile Tesaliei. Trecând peste bariera alfabetului, am descoperit o limbă frumoasă, limbă în care şi Româna are ceva rădăcini (multe substantive, puţine verbe)

În schimb vreau să-mi iau atestat pentru limba Germană. Motivele sunt lesne de înţeles. Din câte am înşeles Goethe Institut ar fi cel mai recomandat, norocul meu face ca ei să aibe un birou în Dublin.

Sistemul despre care vorbeam mai sus este destul de simplu şi eficient pentru mine. Locuiesc la 25 de minute de mers pe jos de locul de muncă. Timp suficient pentru o lecţie audio de la Dr. Pimsleur. Cand nu ascult, citesc placuţele de înmatriculare de la maşini. Literele pe litere şi cifrele la început câte una, apoi câte doua, trei sau patru. La muncă în pauze folosesc ziarele în limba respectivă, secţiunea Sport. Apoi ceva pagini pentru copii, deoarece sunt bogate în imagini explicate. Până acum sunt mulţumit de rezultate.

Cam atât.

Cu speranţa că nu am plictisit ... vă doresc o zi plăcută în continuare.
Tible

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Mar 2009 1:45 pm 
Neconectat
nou venit

tible scrie:
Sistemul despre care vorbeam mai sus este destul de simplu şi eficient pentru mine. Locuiesc la 25 de minute de mers pe jos de locul de muncă. Timp suficient pentru o lecţie audio de la Dr. Pimsleur. Cand nu ascult, citesc placuţele de înmatriculare de la maşini. Literele pe litere şi cifrele la început câte una, apoi câte doua, trei sau patru. La muncă în pauze folosesc ziarele în limba respectivă, secţiunea Sport. Apoi ceva pagini pentru copii, deoarece sunt bogate în imagini explicate. Până acum sunt mulţumit de rezultate

Alta sursa ce "incape" in 15-20min dimineata si eventual (pentru repetare) seara, este Deutsche Welle - "Deutsch, warum nicht

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Mar 2009 2:01 pm 
cotzo scrie:
Alta sursa ce "incape" in 15-20min dimineata si eventual (pentru repetare) seara, este Deutsche Welle - "Deutsch, warum nicht

Danke Cotzo!
A trecut oleacă până m-am descălţat cum să descarc mp3-ul... la mine linkul era scris gri pe gri. :)
Bun link!

Danke schön!
Tible

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Mar 2009 5:40 pm 
Buna tible ,

alles klar bei dir :pirate: ?
auzi uite iti dau acum un trick...tine minte cuvantul asta : FUDOGE sau combina literele intre ele de asa natura ca sa tii mereu minte cele 6 litere..
apoi: F= für U= um D= durch O= ohne G= gegen E= entlang...

Prepozitiile astea...vor doar acuzativul !!
Daca tii minte chestia asta deja vorbesti pe jumatate corect :)
Mai sunt unele care vor doar dativul, si altele care sunt mai libertine..vor cu amandoi :)

Deci ex : das ist für dich,...um den Tisch,...durch den Garten,...ohne ihn,...gegen mich,..den Fluss entlang,...
Germana nu poti s-o vorbesti dupa ureche...nici copiii n-o vorbesc corect dupa ureche...ii chinuie la scoala ca pe hotii de cai
cu germana...dar daca esti baiat istet care stiu ca te pricepi la mate :) ai un avantaj, germana are reguli fixe, definite,
deci ca la mate 2 + 2 = 4 !
Asa si cu germana, inveti substantivul cu articoul langa el, si sti ca daca e das die der, sti ce sa faci cu el daca e la acuzativ sau dativ, pt ca astea sunt formele mai des folosite si mai rele...restul..inveti usor usor...
daca am reusit eu care am cap bata la mate...reusesti tu mai repede :)
daca mai imi pica un trick din memorie...ti-l spun

Glaub an dich !
ah wezi..am uitat..mai sunt si verbe care vor doar prepozitia lor..ca pinguini..doar unul si una...ciudata limba germana :snif:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Mar 2009 1:11 pm 
Neconectat
nou venit

pentru a invata limba olandeza eu am folosit site-ul acesta www.invata-limbi.ro. la inceput nu am fost increzatoare in acesta modalitate de a invata o limba straina... insa rezultatele au aparut si sunt foarte multumita . va recomand cu cea mai mare placere sa incercati si voi !!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Mar 2009 12:24 am 
cotzo scrie:

Foarte interesanta abordarea si structura lectiilor, cel putin pana acum. Am ajuns la episodul 10. Inca un pic si sunt addicted! Se combina perfect cu ce am invatat pana acum de la Dr. Pimsleur. As putea sa ma alint un pic si sa spun ca sonorizarea nu este grozava. Zgomotul strazii acopera uneori vocea personajelor, dar reusesc sa recuperez in pauza de cafea.

Danke shoshon Herr Cotzo! :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Mar 2009 8:45 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Buna tible ,

alles klar bei dir :pirate: ?
auzi uite iti dau acum un trick...tine minte cuvantul asta : FUDOGE sau combina literele intre ele de asa natura ca sa tii mereu minte cele 6 litere..
apoi: F= für U= um D= durch O= ohne G= gegen E= entlang...

:

Aspectul cu FUDOGE ti-l prezinta doar profesorii carora le e greu sa explice cand trebuie folosita prepozitia entlang in dativ.
-cand se afla dupa substantiv este in acuzativ ich gehe den Wald entlang
-cand se afla inaintea substantivului trebuie folosit dativul: entlang dem Fluss. Tendinta multora e sa foloseasca genitivul spunand entlang des Flusses, ceea ce e gresit. Aceeasi situatie si cu nahe/Nähe. Ich bin in der Nähe des Flusses spazierengegangen. Nahe dem Fluss habe ich einen Hund gesehen.

Nu vreau sa complic situatia amintind ca partea de vorbire entlang poate fi si adverb. :wink: Pentru interesati a se deschide un Duden editia 24 la pagina 369.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Mar 2009 9:52 am 
Ce bine doar ca mai exista si profesori care nu baga toata materia dela clasele 1-12 unui elev in cap...
din prima zi de scoala !
Ci realizeaza ca daca reusesti sa faci un pas...il vei descoperii si pe al doilea...cu sau fara Duden...

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Mar 2009 3:35 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu se poate afirma ca F= für U= um D= durch O= ohne G= gegen E= entlang...
si apoi sa te simti lezat ca altii cunosc mai bine unele detalii ale limbii germane. Eu stiam aceasta regula de la prof. Am amintit de Duden, ca doar nu-i pot trimite pe toti la proful meu. :lol: Eu multumesc frumos cui ma invata una alta :) Diferenta diferentiatoare de puncte de vedere.

ps. activez pe LEO, unde invat multe de la altii, iar altora sunt utile cunostintele mele. Nimeni nu se simte intepat, daca altul stie mai multe, ci multumeste frumos. :wink: Iarasi diferenta diferentiatoare de perceptie si acceptare a capacitatilor altora.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Mar 2009 4:14 pm 
Nu se poate afirma ? daca stiam mai devreme ceream banii inapoi de la Institul Goethe din Germania !
Inseamna ca mi-au vandut cepe degerate !!!

Intrebarea si contextul este...a invata o limba straina in postura de incepator !!
Acel FUDOGE si nu numai este unul din primi pasi in manualele de germana ale Institutului Goethe.
Cu cat avansezi in studiu..afli ca exista si unele EXCEPTII !! dar pt incepator e bine sa stie :
ca : für ich, um du, durch er...etc FALSCH ist !!!

Ce se mai poate apoi dezvolta din punct de vedere lingvistic...tine de alt nivel.
Cand cineva incepe sa invete o limba straina...complect diferita limbii materne..nu va incepe cu..
EXCEPTIILE...ci cu utilizarile zilnice! täglichen Gebrauch !!
Nu am de ce ma simtii intepata...complectarea ta este corecta, dar pt alt nivel de studiu al limbii.
Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Mar 2009 6:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Folosirea partii de vorbire entlang in dativ, cand este pozitionata inaintea substantivului, nu este o exceptie, ci o regula. Eu am invatat aceasta regula deja la nivelul A1. Deci, raman doar prepozitiile acronimului FUDOG in acuzativ. E e bi. :wink:

revenind la intrebarile lui tible

-metoda clasica, hartie, creion, gramatica si dictionar.
Voi, cei care vorbiti fluent mai mult de o limba straina, ati folosit metode diferite de invatzare?singura limba invatata din zbor a fost schwyzer dütsch
nu, am invatat la fel de repede italiana, germana, franceza, engleza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Mar 2009 7:04 pm 
Ok, asa da, si da multumesc :)
Complectarea este corecta :hehe:

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iul 2009 1:49 pm 
Neconectat
nou venit

Vrei sa inveti italiana?Eu cred ca e simplu!!Aici ai atat elemente de gramatica ,cat si traduceri din limba italiana in limba romana (site in limba romana) http://www.italiana4u.fnhost.org

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iul 2009 6:43 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Vulture, sterge postarea, daca poti; pe prima pagina am vazut doua erori: valere si salire nu inseamna ce scriu ei acolo. Nu am cautat mai departe; vorba lui B. Show: "Daca un ou pute de la inceput, nu trebuie sa-l mananc pe tot ca sa imi dau seama ca e stricat."

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Sep 2009 3:35 pm 
Neconectat
nou venit

Buna¨!
Eu mi-am mai luat un dictionar cu poze - "Visuelles Wörterbuch" si am lipit biletele pe aproape toate obiectele din casa, pe care am scris cum se numesc ele in germana -subst. impreuna cu articolul! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Sep 2009 10:49 am 
Neconectat
nou venit

As mai adauga ca uneori depinde de motivatzia fiecaruia pentru a învatza (o limba (oricare) sau altceva). Cel putzin în cazul meu. O preconditzionare a vointzei!
Când e vorba de supravietzuire într-un spatziu guvernat de anumite "legi" (limbajul fiind una dintre ele) sunt mult mai motivat sa ma adaptez decât atunci când fac ceva pentru "amorul propriu".
În primul caz mai poate apare si o constrângere temporala (externa) care va crea presiunea psihologica.

Mihai

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Sep 2009 10:52 am 
Neconectat
nou venit

As mai adauga ca uneori depinde de motivatzia fiecaruia pentru a învatza (o limba (oricare) sau altceva). Cel putzin în cazul meu. O preconditzionare a vointzei!
Când e vorba de supravietzuire într-un spatziu guvernat de anumite "legi" (limbajul fiind una dintre ele) sunt mult mai motivat sa ma adaptez decât atunci când fac ceva pentru "amorul propriu".
În primul caz mai poate apare si o constrângere temporala (externa) care va crea presiunea psihologica. Si cum raspundem la aceasta depinde de ADN-ul d-voastra!

Mihai

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 19 Sep 2009 9:01 pm 
Neconectat
nou venit

eu cred ca pe langa motivatie e bine sa inceci mai multe metode: sa citesti, sa te uiti si la emisiuni in limba respectiva, eventual vreo revista on line. combini metodele. chiar si cea cu biletelele mi se pare interesanta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 25 Oct 2009 12:04 pm 
Neconectat
nou venit

sal tuturor am si eu o problema pentru mine majora ,caut cursuri de limba germana dar nimic din ce am gasit nu ma multumeste.imi doresc foarte mult sa invat aceasta limba dar nu stiu cum sa fac .daca este cineva care ma poate ajuta astept raspunsul . multumesc anticipat.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]